Základní instinkt

• USA Basic Instinct (více)

Vyšetřování brutální vraždy vysloužilého rockera, kterému někdo zasadil při sexu mnoho bodných ran sekáčkem na led, dostane na starosti detektiv Nick Curran (Michael Douglas). Jako první jede detektiv se svým parťákem Gusem vyzpovídat rockerovu přítelkyni, spisovatelku Catherine Tramellovou (Sharon Stoneová). Té je však smrt jejího přítele naprosto ukradená, detektivy s úsměvem na tváři sprostě vyhodí a Nickovi je jasné, že s touto dámou budou potíže. Sám má však za sebou náročné období. Jeho vinou zahynuli při vyšetřování staršího případu omylem dva turisté. Nick byl sice zproštěn viny, ale musí pravidelně docházet za psycholožkou, se kterou sem tam prožije milostné vzplanutí, doktorkou Beth Garnerovou. Z Catherine je hlavní podezřelá. Třicetiletá žena je vdova po boxerovi, spisovatelka, která má vystudovanou i psychologii. Oba rodiče jí tragicky zemřeli, zdědila po nich velký majetek. Před rokem napsala knihu, ve které hlavní hrdinka zabije svého přítele, bývalého rockera, sekáčkem na led. Psycholog po rozboru knihy dospěje k závěru, že pokud spáchala žena tento vražedný čin, jedná se o velice nebezpečnou psychopatku, protože vraždu musela naplánovat ještě mnohem dříve, než kniha vůbec vyšla. Detektivové v čele s Nickem po ní jdou. Chtějí jí odvézt k výslechu, Nick u ní najde staré noviny s článkem o jeho osobě. Catherine pak cestou sdělí Nickovi, že už píše další knihu. Bude o policistovi, který se zamiloval do nesprávné ženy, která ho pak zabije. Při výslechu si Catherine s detektivy hraje, hlavní pozornost soustředí na Nicka. Provokuje ho sexuálními dotazy, nabízí mu cigaretu, přestože ví, že kouřit přestal. Následuje nejslavnější scéna z filmu, kdy dá spisovatelka nakouknout detektivům pod sukni, přestože si nevzala spodní prádlo. Catherine navrhne vyšetření na detektoru lži. Ačkoliv vyšetřením projde jako nevinná, Nick je stále přesvědčen, že žena lže. Má také podezření, že nehoda, při které zemřeli její rodiče, nemusela být nehoda. Večer dojde v baru mezi Nickem a jeho kolegou jménem Nilsen k roztržce. Nick si dá panáka, přestože s alkoholem před několika měsíci přestal. Do hospody dorazí Beth. Nick s ní odejde k ní domů, kde se spolu pár vyspí, ale Beth je vyděšená z Nickova surového přístupu v posteli. Pohádají se a detektiv začne znovu kouřit. Druhý den se k němu dostane informace, že Catherine studovala na Berkeley, přičemž v té samé době tam byl jeden z profesorů zavražděn sekáčkem na led. Rozjíždí se akce, jeden tým jede do Berkeley, druhý má zjistit, jak to bylo s nehodou jejích rodičů a Nick má za úkol sledovat Catherine... (TV Prima)

Movie Gourmet

Kultovní erotický film, ve kterém hraje Sharon Stone svou životní roli. Je to dokonale napsané a má to i zajímavou hudbu. Příjemně mysteriózní a napínavé. Kvalitní filmek. Verdikt: 5* a 85 %. ()

HonzaSim

Už podle názvu je jasné, že jde o klasiku. Tahle mi ale dlouho unikala. I když by se dalo říct, že jde o krimi, které nemusím, vůbec mi to nevadilo. Myslím, že tohle byl thriller se vším všudy. Lechtivé scény kupodivu také neměly chybu a kdejaké erotické filmy by se měly co učit. O napětí nebyla nouze a nelze zapomenout na herecké výkony. Mezi Sharon Stone a Michaelem Douglasem to hodně jiskřilo a bylo jen otázkou času, kdy Michael podlehne. Kdo by také ne. Nevěděl jsem, jaká byla Sharon sexbomba. Za ní musím stupeň přidat a jelikož i bez ní bych sahal ke čtyřem hvězdám, výsledek se všemi pěti je na světě. 85% ()

cingi.t

Konečne dobrý film! Od začiatku roka 2019 som videla tri filmy, ktoré si vyslúžili full five stars a Basic Instinct je jeden z nich. Napínavá vecička, ktorá vtiahne diváka do deja a do zápletky. Po dlhej dobe film, ktorý bavil aj mňa aj frajera a nebolo to tým množstvom kôz a frndou slečny Catherine. Dokonca sme stávkovali, kto je vrah (samozrejme som vyhrala) a to je to, čo by mal dobrý thriller dokázať predsa. Skvelá hudba a chémiu medzi hlavnými postavami ani netreba komentovať. Užila som si to. 5* ()

Renfield

Bezpochyby výborně napsáno a natočeno, jenže je tu jedno velké ale, o němž se vlastně nedá říct, že by bylo vyloženě špatně, snad naopak. Sharon Stone byla pro tuto roli minimálně jedna z nejvhodnějších, svým výkonem a jistě i charismatem zastíní jak výborného Michaela Douglase, tak i některé části filmu, jakoby z něj vystupovala. Příkladem budiž slavná scéna na policejní stanici, kde slovy (tedy nejen slovy), dostane všechny přítomné a věřil bych tomu, že zdaleka nejen je. Její pohledy a charisma scéně přidávají na už tak hutné atmosféře, vlastně jakoby byla předobrazem celého filmu. Nick je přesvědčen o vině Catherin, ta ho přesto pomalu začíná ovládat a pokračuje v tom i poté, co mu odhalí jeho učinkování v její další knize... vlastně jsem jim právě díky jejich výkonům vše věřil. Nicméně, i když je opravdu nutné mluvit o hercích, Základní instinkt je především dokonale vystavěným thrillerem, jenž má navíc i nezapomenutelný soundtrack Jerryho Goldsmithe, ten občas až hitchcockovskou atmosféru bravurně dotváří. A závěr? Snad ani netřeba rozvádět! 80% ()

Oralfabet

Sharon Stone je rozhodně sexy, jen nevím jestli je sexy i tenhle film. Může vůbec být sexy film, v němž George Dzundza pronese větu "I don't give a flying chilli bean fart about rubber!"? Může být sexy film, v němž hraje George Dzundza? Jo a postava Michaela Douglase je absolutní dement. Lepších 6/10 ()

Emo-haunter

Velice dobrý a propracovaný psychologický thriller, který měl hodně hutnou atmosféru, a trochu mi přijde, že si z této atmosféry a určitých narativních prvků něco vzal do své Hry i David Fincher, dokonce jsem měl pocit, jakoby ty některé ulice byly i ulicemi v jeho filmu, vážně. I ten chudák Douglas, zase s ním někdo vyjebává, a on pořádně ani neví, kdo. My diváci to tušíme do poslední chvíle, ale psychologická rovina a hrátky skvěle hrající Stone nechávají do poslední chvíle Douglase v nejistotě. Hodně symbolů, ikonickým momentů, fakt dobrá atmosféra, hudba, práce s kamerou, dialogy, je to film na velmi vysoké úrovni, kdy k dokonalosti mnoho nechybělo, přeci jen bych ale uvítal ještě větší šílenství, kdy Stone mohla tahat nitky ještě jinde než jen v sexuální psychologii protagonistů. I tak ale Verhoeven stvořil film na velmi vysoké úrovni! Škoda, že takové filmy už se v dnešní době moc netočí, respektive ta atmosféra konce osmdesátek a počátek let devadesátých je nezaměnitelná. ***8,5/10***  ()

jilda

Takový erotický thriller už asi stěží někdo natočí, to jiskření mezi neuvěřitelně erotickou Sharon Stone a Michaelem Douglasem je dokonalé. Navíc legendární svazovací scéna a dávání nohy přez nohu.Jasných 5* ()

Strike

Skvělý film se skvělým scénářem, skvělými herci a erotickou atmosférou, která by se místy dala krájet. ()

thunnus

Silně nadprůměrný snímek s uhrančivým Douglasem a hlavně velmi,velmi svůdnou Sharon Stone. "(ne)kalhotková" scéna a jiné perly se zapsaly do dějin kinematografie. Příběh má spád a konec je celkem překvapivý. Ale pořád mi tu něco chybí, asi je to tím, že já jsem na jiné filmy... ()

Emzet

Není to sice taková bomba jak jsem čekal, ale při prvním shlédnutí je to poměrně zajímavý a napínavý film s překvapivým závěrem, dobrou hudbou od Goldsmithe a sexy Sharon. Napodruhé mi už ale tak skvělý nepřišel. ()

newt17

Ty sofistikované hrátky s žánrem byly tak precizní, až pro se pro mě stávaly téměř otravné. Tři a půl. ()

Oxymoron

Přiznám se, že jsem se díval na Základní instinkt vždycky a jenom kvůli Sharon Stone. A ty tři hvězdičky patří především hlavně jí. Zbytek jsem buď nepochopil, nebo nevím. Víc si to nezaslouží už jen kvůli té tisíckrát omílané větě: "Ta knížka je její dokonalé alibi, copak by někdo popsal vraždu v knize a pak jí přesně tak i udělal?" Kdyby to bylo tak jednoduché, asi bysme měli na pultech hodně vražedných knížek, což? ()

Kroupa

Po všem, co se tu napsalo můžu jen dodat k hudbě - je velmi silná a dodává filmu atmosféru skoro až jakoby z žánru noir nebo melodramatu, vzpomínka na Hitchcocka se vybaví sama... ale pro moderní film možná příliš výrazná. Taky si dovolím zopakovat svou myšlenku o Douglasovi - je výborný herec, ale jeho hlavní deviza je ve výběru filmů, což mu může mnoho lepších herců jen závidět. ()

chalp

Film, ktorý definoval pojem erotický thriler se vším všudy a ukázal, že erotická scéna nieje len čo najlepší záber na kozy z dobrého uhlu, ale do posledného záberu premakná choreografia. ()

marttaN

Který z nás puberťáků (v roce 1992 mi bylo 15...ufff) neměl z krásné Sharon Stone přinejmenším mokré sny? A proto 5* ()

Hepy13

Basic Instinct je nejlepší erotický thriller všech dob, to napětí během celého filmu by se dalo krájet sekáčkem. Moje oblíbenkyně sexy Sharon Stone ve své nejznámější roli společne s Michaelem Douglasem. To jak si tu Sharon pohrává s Michaelem je prostě luxusní, a milostné scény dávají filmu ještě větší šmrnc. Vyslýchací scéna "s nohou přes nožku" je nezapomenutelná ;P ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

13.04.2012

Alespoň prozatím. Je ale pravděpodobné, že studio Warner Bros. nakonec projekt The Maccabees zruší úplně. Důvod? Antisemitismus a hulvátství Mela Gibsona. Alespoň to tvrdí scenárista Joe Eszterhas.… (více)

Mel Gibson a židovské statečné srdce

Mel Gibson a židovské statečné srdce

10.09.2011

A taky nějaké židovské základní instinkty. Co to všechno znamená? Shrňme to jednoduše: Mel Gibson to jako filmař nevzdává a plánuje pro studio Warner Bros. produkovat a pravděpodobně i režírovat… (více)