Příběh filmu režiséra Františka Vláčila a libretisty Vladimíra Körnera se odehrává v druhé polovině 13. století. Český zemanský synek Ondřej z Vlkova přišel do řádu ještě jako dítě. Nestalo se tak dobrovolně. Snad si ani neuvědomoval, že byl vlastně obětován na usmíření otcova násilného činu, spáchaného na něm samotném, a že byl tedy dvojnásobnou obětí. Až po deseti letech odříkání poznává, že existuje ještě jiný svět, ještě jiný život než ten, který uzavírají pevné zdi řádového hradu. Podlehne volání domova, volání rodného Údolí včel, a pokusí se o návrat. Již se zdá, že bude mít více štěstí než bratr Rotgier, jehož pokus o únik skončil krutou smrtí. Ale i v jeho případě se ukazuje moc řádu silnější a náboženský fanatismus znovu triumfuje nad v té době beznadějným pokusem jedince o vzpouru proti síle dogmatu spojeného s mocí. (Bontonfilm)

baribal

muj prvni film od vlacila, az s podivem jak věrohodny film dokazal v sedesatych letech natocit. uz se tesim na marketu lazarovou ()

Krt.Ek

Středověk a náboženský fanatismus spojuje toto Vláčilovo dílo s geniální hudbou Zdeňka Lišky. Samozřejmě nesmím zapomenout na ústřední hereckou trojici, která je taky perfektní (vyčnívá především Jan Kačer). Pochmurná česká klasika. Těším se na další Vláčilovy filmy. 75% ()

NinonL

Film se mi líbil mnohem víc než třeba Markéta Lazarová. Vynikající nahlédnutí do temného 13. století, zejména z hlediska náboženského fanatismu. Ale také cti a odvahy. ()

fragre

Film o nejasných hranicích mezi hlubokou vírou a fanatismem, o nutných kompromisech mezi ideálem a realitou (rozhovor Armina s venkovským plebánem) a o přátelství přerůstající v nekonečnou oddanost (vždyť Armin volil dle svého světa vidění pro svou duši nekonečná muka v pekle jen aby zachránil tu Ondřejovu). A nádherný páně Liškův chorál s motivem řádového hesla Christ ist erstanden. ()

kaylin

Film, který je považován za jeden z nejlepších, jaké kdy u nás byly natočeny. Když jsem se díval, měl jsem pocit, že sleduji Bergmana. Pomalé, ale v každé chvíli intenzívní s neskutečnými hereckými výkony, které jen umocňují sílu celkového zážitku. Je to jeden z těch filmů, které se musí vidět. Mohou vás nechat chladným a řeknete, že je to pro intelektuály, ale stejně tam někde budete cítit, že to s vámi něco udělalo. ()

suicide

Po formální stránce jsem mohl vidět dokonalý předokonalý film, takové se už netočí - Vláčil skutečně uměl točit, herci už nemají u nás takovou příležitost ukázat, že hrát umějí. Ale formální stránka není všechno. Ač měl film působit jímavě, nejvíc, co se mě vyloudil ze zájmu, bylo maximálně pozdvihnuté obočí při nejvypjatějších scénách. Vím, že film byl o myšlenkách a dokázal jsem se nad nimi i zamýšlet, ale to by přeci nemělo být všechno - film by měl více než jen využít potenciál, který už leckdy nabízí nějaká brožurka s traktátem. ()

topi

František Vláčil a Zdeněk Liška opět dokazují, že dokázali dělat vyjímečná a geniální díla. Nemalou měrou k tomuto filmu samozřejmě přispěl i scénárista Vladimír Korner, kameraman František Uldrich a vynikající protagonisté hlavních rolí Jan Kačer, Petr Čepek a Věra Galatíková. Skvělé mini role vytvořili i Josef Somr a Miroslav Macháček. Drsný příběh ze 13. století, kde se brutalitou nešetří a snímek působí jakoby opravdu vypadl přesně přímo z oné doby. Pro mě ukázkový majstrštych, u kterého mě vždy v hlavě zůstane scéna, když bratři řádu chytnou zběha Rotgiera v podání Josefa Somra a jeho následný trest - pád z obrovské výšky mezi smečku vyhladovělých psů a jeho následné roztrhání....mazec a klobouk dolů před mistrem Františkem Vláčilem. ()

movieband

Děj je rozvrhnut na dva protipóly. Fanatickou víru na jedné straně, a touha po normálním životě, který byl odepřen, na straně druhé. Celkový surový nádech filmu dodává na autentičnosti středověku, černobílá přidává na těžké atmosféře, herecké výkony Kačera s Čepkem ohromí a myšlenka celého vyprávění dodává snímku opravdovou duši. Tragičnost celého příběhu dvou rytířů je nevyhnutelná a závěrečná katarze diváka udolá. Vláčil je režisérský Ďábel, který se divákovi vkrade do podvědomí poetickým vyprávěním, podtrženým surovým zpracováním. Je těžké přijmout svůj úkol a ještě těžší se držet jeho správného cíle. Film, který je pro mě velice zásadní a já jsem za něj panu Vláčilovi moc vděčný. 100% ()

Maq

Tak tohle je klasika, a osobně mi vyhovuje ještě líp než (asi právem) slavnější Markéta Lazarová. Vdechnout příběhu nefalšovanou středověkou atmosféru se v literatuře podaří jen zřídka, a ve filmu jde teprve o vzácnost! --- Dovolím si poukázat na prvek, který většině pozorovatelů zřejmě uniká a je vlastně dokonalou subverzí zdánlivě atheistického vyznění díla. Ondřejovo odporné krvesmilstvo by mu vlastně nejspíš prošlo, nebýt zásahu náboženského "fanatika". Co říkáte, drazí bezvěrci, bez té odporné tmářské církve bychom šukali vlastní matky bez skrupulí asi dodnes, viďte? No však se dočkáte, ono se dřív či později povolí i tohle... ()

type_B

Jeden z mých nejoblíbenějších snímků. Syrovost se tu proplétá s duchovností a duchovnost stojí proti fundamentu. Boží milost nedopadá na nikoho. Mnohem víc než historický film je Údolí včel výpovědí nad obecnými tématy víry a správnosti lidského konání. ()

01Zuzana10

Sklamanie. 135. najlepsi film? Dokonca lepsi ako Marketa Lazarova, s ktorou je spajany? Sorry, nemyslim si. Ano, zajimave, nadherne a symetricke zabery, na uvod zabery v negative, uznavam ich, super. Ale Marketa mala hustu, drsnu atmosferu a ta mi tu chybala. Nepaci sa mi predstava ze Armin bol fanatik. Proste sa hlboko oddal a zasvatil svojmu radu, bol odhodlany, mal svoje dovody preco veril tejto ceste zivota a myslel si o tom, ze prave to je to najlepsie pre neho a pre Ondřeja. ___ Jan Kačer ma dostal. ()

swed

Dějově sevřenější než Marketa Lazarová, ale příliš teologicky zabarvené. Vláčil se do otázky zkoumání víry ponořil skutečně důkladně a já přiznávám, že jsem se chvílemi i nudil. Úvodní a závěrečné minuty jsou plné hutné atmosféry, ale mezitím jako by chybělo více důraznějších okamžiků, které by prohloubily ústřední konflikt. Obrazově a herecky znovu perfektní, tentokrát však lehce nezáživné. 8/10 ()

togaf

Tak tohle mě minulo jak vegetarián uzenářství. Divné dialogy, ještě divnější "děj" a chování postav už bylo mimo mé chápání. Docela jsem se na český historický film se statusem klasiky těšila, no moje chyba. ()

Skip

Film, který chytne a nepustí až do závěrečné zatmívačky. Herecké výkony, kamera, střih, hudba, to vše tvoří jedinečný celek, na který se nedá zapomenout. ()

Aleee89

Vláčilovy filmy jsou tak jiné než ostatní česká tvorba. Myslím, že Marketu Lazarovou je nutno vidět, no a Údolí včel je svou poetikou podobné a rozhodně ne horší. Osobně na poetické filmy moc nejsem, neumím si je dostatečně vychutnat a místy se nudím, ale Vláčil točit uměl, takže jeho filmy se mi přesto líbí, akorát si musím vynahradit čas na dívání a psychicky se správně naladit. Herci jako by nehráli, ale postavami žili, atmosféra středověku je zprostředkována výborně, z každého filmového políčka na vás čiší ta bída, temnota a utrpení. Vše podbarvuje dokonalá hudba. Nemůžu říct, že bych si to na sto procent užila, ale když pomyslím na to, že se Údolí včel natočilo vlastně jen proto, aby se zužitkovaly kostýmy a kulisy z Markety Lazarové, a když film uvidím v dobovém kontextu, srovnám s klenoty jako Sedmá pečeť, nemůžu hodnotit nízko. ()

Frenegonda

...musím uznat, že filmů pana Vláčila se bojím. Nelíbí se mi. Údolí včel má nádherné záběry. Nálada celého filmu ve mě bohužel vyvolává deprese. A ne jen tak obyčejné. Údolí včel jsem zbaběle vzdal... po hodině. Začal jsem totiž na sobě pozorovat prudký pokles endorfinu. Tenhle film má vysokou kvalitu ALE nedovedu ho nijak hodnotit. ()

Chrysopras

Škoda plýtvat slovy. Snad jen pro sebe, že při druhém shlédnutí mi nejvíc utkvěla scéna s pískem ze Svaté země... "Ale tady jsou lidé jako pohani, ničeho se neleknou."... "Zůstanou andělé."... "A ti ostatní si žijí bez víry.". To by se mělo tesat!!! ()

stuntmanMIKE

tak tento kusok siel uplne, ale uplne mimo mna... Neviem pochopit co je na tom filme take zasadne. Herecke vykony mi pridu strasne jednofarebne...vsetci su smutny, zatrpknuty, bez nejakych emocii... Hudba aj ked je tematicka, mi po chvili sla na nervy. Nechcem spochybnovat tento snimok nakolko ma evidentne nejake kvality, ale ja som ich nepostrehol. Neviem cim to je... myslel som, ze vekom tohto filmu, ale to nebude ono pretoze som videl vela starych a este starsich filmov ako tento a dokazal som ich ocenit. Toto vo mne nezanechalo ziadny pocit ani emociu... ()

dee-key

Zase tolik mě to neuchvátilo. Ale děj to má pěkný a je to hezký důkaz toho, že se dá dobrý film natočit i s pěti herci, dvěma drátěnýma košilema, kajakem a sadou kuchyňského nádobí ze dřeva. Jak moc je to podobné 13. století nebudu soudit, je to už déle, co jsem to viděl, ale nebylo to špatné. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

16.10.2022

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (více)