• ghatos

Připadalo mi to jako jeden díl seriálu Ulice. Takový předchůdce z roku 1986. Herecké obsazení je vynikající. To samo o sobě nic neznamená, když je děj postavený na počítači a hercích, kteří se chovají jako blbečci. Konspirativní pseudopříběh JZD s tupým morálním poselstvím...hrůza. Poslední půl hodina je opravdu nechutná infantilita. Počítač je nový bůh socialistického občana! 29%.(27.11.2009)

Pro me osobne nejlepsi dil cele trilogie. Az detektivni zapletka s novym pocitacem dokaze zaujmout a pobavit, narozdil od predeslych dilu.(25.11.2012)

Závěrečný díl JZD trilogie přináší téma využití počítačů, stařecké demence a výměny předsedy JZD. I když se snad jedná o nejsušší příběh z trilogie, film má příjemnou nostalgickou atmosféru konce 80. let. Nenapadá mě, co na tomhle díle speciálně vypíchnout, sympatičtí Abrhám ani Andrlová nepřekvapí a Sovák hýřil replikama už v minulém díle a ve filmu snad kromě pár poznámek Menšíka není žádná komunistická propaganda, škoda... Je to ale solidní filmařina, jako vždy,(1.10.2009)

• kinderman

Z nedostatku jiné příležitosti jsem zkysl u tohoto normalizačního pozdního sběru a viděl nemocí vyčerpaného V.Menšíka, J.Sováka, který „legračně“ zápasil s Alzheimerem, a rádoby satiru o jednom korytáři a „superpočítači“, v níž se ovšem krajský stranický boss nakonec ukázal jako ten moudře předvídavý („Já jsem tě, Zlámale, jen zkoušel.“) a družstevní mládež hleděla (tři roky před Listopadem) vstříc zářným zítřkům. A mimochodem, V.Vorlíček vždycky byl tvůrcem pouze druhořadým.(27.7.2010)

Ne všechno, co vzniklo za totalitní doby musí být dnes nutně zatracováno. Viz některé komentáře u tohoto filmu. Jistě, neslavná doba velkého soudruha je dávno za námi, ale neznamená to, že dnes budeme "hrdinně" plivat na vše co v té době vzniklo. Zajímavé je, že okolo sebe plivají především ti, kteří tu dobu vlastně ani neprožili, protože nebyli ještě mezi námi a nebo byli ještě v blaženě nechápajících dětských letech. Já to prožil a prožívám i dnešní dobu a vidím to vše s rozumným nadhledem. Ne všechno bylo tehdy špatné. Každé umění je vždy poplatné době, ve které vzniká. Tento film vznikl dalo by se říct jako opatrná a soudruhem dovolená cenzurovaná kritika tehdejších nešvarů, kterých je i v dnešní době demokracie víc než dost. Myslím, že kritika špatného chování společnosti je žádoucí vždy, ať se jedná o společnost socialistickou či tu demokratickou. A charakterizovat tento film jako nasáknutý komunistickou ideologií, to už je jistým způsobem nepochopení myšlenky filmu a paušální odsunutí snímku do šuplíku označeného "vše komunistické – vše špatné". Je zajímavé, že někteří tak zaujatí kritikové tehdejší doby by dnes nejraději využívali některých právě v té době zaběhlých občanských výhod. Např. bezplatné zdravotnictví, sociální úlevy, různé výhody apod. Jedním šmahem tehdejší dobu komplexně odsuzujeme (tak jak je dnes velmi módní), ale na druhé straně chceme její výhody v tržním hospodářství. Chceme demokracii (tedy kapitalismus a tržní hospodářství), ale přitom výhody socializmu. To ale dohromady nejde. Někteří neuvážliví kritici by si tedy měli ujasnit, co vlastně kritizují a zda jsou na takovou kritiku dostatečně zralí a zkušení. Tento film jasně kritizuje neschopnost vedoucích pracovníků a jejich nepřizpůsobivé chování vůči novým věcem. Takoví jsou ovšem i dnes. V tom přece není žádná komunistická ideologie. A že se dva perou o vedoucí místo? To je přece běžné i dnes a třísky okolo lítají ještě větší než tenkrát. A že by vedoucí pracovníci měli jít zaměstnancům příkladem a političtí činitelé občanům taktéž, to by mělo platit v každé společnosti. To také netřeba chápat jako komunistickou ideologii. Beru tedy tento film pouze jako zdravou kritiku jakékoliv nefunkční společnosti v úsměvném podání. Hereckým výkonům předních a špičkových es stejně jako režii V. Vorlíčka nelze nic vytýkat. O tom snad nikdo rozumný nemůže pochybovat.(20.4.2009)