Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie. (oficiální text distributora)

adamix

Karloff je bezpochyby fantastický. Dnes už z neho nejde strach, ale obdiv a nie len kvôli famóznemu make-upu či stvárneniu umelo vytvoreného monštra, z ktorého má sálať hrôza. Film je absolútnou ukážkou filmového remesla (i vád) starých čias. Slušná práca s predlohou, ale závažnou chybou tohto celku je nedotiahnutosť tej (a veľmi dôležitej) myšlienky o skrytých emóciách monštra a jeho túžbe milovať. Táto myšlienka je len krátko načrtnutá v krásnej, ale i veľmi smutnej scéne s dievčatkom. Po všetkých ostatných stránkach je to však na tú dobu dokonalé. Nechýba tu ani surovosť a odvaha zájsť trochu ďalej, ktorá mi v slabšom, ale zato ikonickom Browningovom Draculovi schádzala. Za mňa 80%. ()

frxXx

Určite na svoju dobu inovatívny film s pevným miestom v histórií kinematografie. Žiaľ, dnes mi skôr pripomína divadelnú inscenáciu ako film. Ale aj s odhliadnutím času mi pride dejovo slabý, nezáživný a bez poriadnej hororovej atmosféry. ()

worm14

Musím říct, že Frankenstein mě docela zklamal. I přes délku, která sotva předahuje jednu hodinu, jsem se místy nudil. Začátek není špatný, atmosféra je dost dobrá. Ale pak už tomu nějak dochází dech. A ani davové scény, kde celé město nahání Frankensteina, mě nenadchy a vyloženě mě nudily. Upřímě, byl jsem rád, že už je konec a podruhý bych to už asi nevydržel. Ne že by byl Frankenstein vyloženě špatný film, ale asi to bude ten zub času... ()

toomm

Frankenstein dnes už sice vůbec nebudí strach či napětí, ale naopak to vynahrazuje kouzlo starých moster movie hororů 30. let. Scény ve věži s fanatickým vědátorem v bouři jsou opravdu působivé. Díky své krátké stopáži navíc Frankenstein uteče jako voda, bez toho aniž bych se nudil. A to nejsem žádným velkým fanouškem hororů 30. a 40. let. 80% ()

zdenzo

Klasicky filmovy kus. Prvni dil z rady volnych pokracovani. Samozrejme se na snimek neda divat dnesni optikou (at uz trikovou nebo scenaristickou), kazdopadne se jedna o nejlepsi zpracovani teto knihy/tematu Mary Shelley vsech dob. ()

jokino

Boris Karloff - BRAVO !!! Ten jeho pohľad, ešte dnes z neho mrazí. Síce jednoduchý, ale za to nezabudnuteľný príbeh a pôvodný originál všetkých ďalších remakeov (nepočítam do toho krátkometrážny film z r. 1910).. Nemôžem dať inak, ako plný počet. ()

PetraMishka

Vynikající starý horror s minimalistickou vizuální stránkou, charismatickým hlasem Colina Clivea a především skvělým hereckým výkonem Borise Karloffa, který montru propůjčil zvířeckost, ale i dětskou naivitu a touhu po světle. Ačkoliv vysvětlení jeho řádění je tu podloženo výběrem špatného mozku, od začátku je stvoření mučeno ohněm, kterého se bojí a je s ním jednáno jako s věcí. Je tu několik ikonických scén, jako zrození montra, požár mlýna nebo scéna s holčičkou, která je opravdu skvělá. ()

Pisoarec

Okolo Frankensteina se často vytváří až přílišný humbuk a povyk. Jeho sláva a dokonalost se vyzdvihuje pomalu až do nebes. A oprávněně?! Jak se to vezme. Přestože verze Jamese Whalea dnes už asi nikoho nevyděsí, a to dokonce ani mě, člověka, kterého i průměrná lekačka vyděsí k smrti a znamená pro něj, že se pak po celou noc nevyspí, jak se z toho klepe strachy, nabízí nám ,,jeho Frankenstein" celou řadu nezapomenutelných zážitků. Především výkon Borise Karloffa je mnohými odborníky považován za jeden z nejlepších v dějinách filmu vůbec. Něco na tom bude. Svou roli hraje i dokonalá maska Frankensteina, protože Boris Karloff je jinak ,,docela hezkej chlap! a jeho výrazy a chroptění jsou stejnětak děsivé, jako jeho naivní hraní s holčičkou, kterou posléze hodí do vody a ta se utopí. Karloffovo herectví je pro příběh hodně důležité a ukazuje, že Frankenstein není jen zabijácká zrůda, ale že je především zmatený a hledá lásku. Je tomu asi skutečne tak, což je vidět z pozdějších pokračování. Každopádně esli milujete film, tak tohle zaručeně neurazí, je to naprostý základ. Krom toho, nedávno vyšel na Dvd a je krásně vyčištěn a vyhlazen, jako dětská prdelka. P.S. jo a bacha na Dwighta Frye, tohle je fakt geniální herec, je sice hrozně nedoceněnej a často hraje naprostý šílence, ale zvládá to dokonale. Když sem ho viděl v Drakulovi, bál sem se ho o dost víc než Bely Lugosiho, zkrátka tenhle chlapík umí nahnat strach a má geniální herectví. ()

sibskyn

Známy kult hororu, dobře natočený a zrodil jednu z těch nejznámnějších monster ever. Jsem rád, že jsem ho viděl, ale upřímně řečeno, první díl můžete z klidným srdcem přeskočit a vrhnout se raději na druhé pokračování, tam je mi totiž jasné proč se Frankensteinovo monstrum stalo Kultem. ()

Dvorik

Tragicke herecke vykony, divne sceny, ktere na sebe vubec nenavazuji. Rikam si, super stopaz 70min. Po 30min uz se modlite, aby tahle blbost skoncila. Po 40min vypinam. Atmosfera 0, napeti 0, nuda 100. Je to takova scifi komedie. Pustte si radeji skvelou verzi z roku 1994 s Robertem de Nirem. ()

F2003F

Emočne hĺbavý zážitok na čiastočné vnútorné zaťaženie psychologicky pojednávajúci o negatívach ľudských činov zakotvených vo vnímaní sveta prostredníctvom jednoduchosti nedostatočne vyvinutej perspektívy v hororovom obleku. Ponuro temnú atmosféru si snímok prekvapivo dodnes drží (pomaly 100 r.) a dokáže zabodovať nielen hereckými výkonmi, ale celkovou funkčnosťou všetkých aspektov. Výdatne nabité vizuálom ohromného príbehu jedným zo zásadných diel  žánru a vo výsledku (vplyvom či podaním) aj filmu ako takého. Zanechalo zmiešané dojmy, rozhodne kladné, no nie príjemne čarovné ako Invisible Man, ktorý by som si zopakoval rád hocikedy. Nenudí ani nachvíľu, práveže prudko odsypáva vzhľadom na rozsah jeho štruktúry. Ale strih je naozaj viacerými miestami nevčasný a po väčšine aj náhly. ()

h.i.t.c.h.

Jsou filmy, které stárnou a okoukají se a jsou ty, které stárnou, ale ani po desítkách let neztratí své kouzlo. Samozřejmě, že Frankenstein již dnes nefunguje jako horor s úmyslem vyděsit, ale i dnes má co říct především díky dobové atmosféře a kvalitní režii. ()

ZOUi

toto naozaj nieje moja šálka kávy... technické spracovanie ok, ale tam to pre mňa aj končí. taká pracovná rozcvička s filmárskym náradím. 1 hviezdu za vtipne podanú scénu s "kytkama" :P ()

Deleah

Film beru jako po právu klasiku ve svém žánru. Též Karloff zahrál svůj part skvěle. Bohužel ani pro to se ale neutrhnu s hodnocením a nehodlám dát víš jak tři hvězdy. Film působí v některých částech dost naivně a spíš něž strach vyvolá lehké pousmání. Důvod dávného úspěchu Frankensteina je podle mě v tom, jak bylo tehdy silné křesťanské smýšlení. Takové hraní na Boha muselo běžného člověka děsit a pobuřovat víc, než samotná přítomnost šíleného vraha. V téhle rovině to ale dnes bude chápat málo lidí, a mám pocit, že bez trochy dogmatického přístupu k věci by to neslavilo ani takový úspěch v minulosti. ()

Whovian

Boris Karloff je boží, to se nedá popřít. Ale jinak? Proč? Proč odebrali Frankensteinovi to, co ho odlišuje od všech příběhů o příšerách? Kde je něžnost a intelekt monstra, které jsou nejvíce fascinujícími složkami příběhu? Jen ve scéně s holčičkou a hned na začátku, jak monstrum natahuje ruce k Frankensteinovi, jakoby se chtělo jen jemně dotknout jiného živého stvoření se tato stránka monstra objevuje. A to je málo. Jen Karloff tento film vyzvedává mírně nad průměrný monster flick. ()

Feacher

Podle roku vzniku 1931 jsem čekal přesně něco takového. Logicky nižší standart než je běžný člověk 21. století zvyklý. Herecké výkony často připomínali spíše nějakou grotesku. Nicméně co se na tu dobu provedení týče, není nač si stěžovat. Oněch 71 minut naprosto stačí a je to zkrátka ideálně zvládnuté. Frankenstein bude patřit mezi filmy, na které se klidně podívám ještě jednou... ()

c.mravenciar

Je príšerne desivé vidieť ako sa v tomto filme deje to, čo by sa dalo nazvať infláciou filmovej mágie. V porovnaní s Nosferatu, Metropolisom, Faustom ale napríklad aj americkými Freaks, je vo Frankensteinovi absolútne evidentný odklon od poézie (ktorú hororový žáner so sebou od svojich počiatkov nesie - pomnúc už len balady) a príklon k atrakcii. Samozrejme kde tu sa ešte poézia prihlási o slovo, na moment prebleskne cez plátno (scéna s dievčatkom, Karoloffovo herectvo, poskakujúca kostra v pitevni), ale bernou mincou sa stávajú napätie, emócie a akcia. Frankenstein vo svojom aristotelizme, happy ende, postavil bohužiaľ silnú filmovú šablónu, ktorá je nesporne legendárna a funkčná, ale vlastne zabila v americkom mainstreamovom filme rozmer filmovej mágie. Tú do nej vracia až Orson Welles. Nedá mi však. nevypichnúť ešte úvodný monológ Konficiéra. Už viem kde sa Noé inšpiroval pri I Stand Alone! ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)