Tom Cruise se vrací jako Ethan Hunt, agent přísně tajné vládní agentury IMF (Impossible Missions Force). Jeho kolega Sean Ambrose (Dougray Scott) se dal na cestu zločinu a ukradl vzorek smrtícího syntetického viru s názvem Chiméra, který by mohl vážně ohrozit celé lidstvo. Ambrose plánuje Chiméru prodat tomu, kdo nabídne nejvíce, výměnou za většinový podíl ve vítězově farmaceutické firmě. Ethana si předvolá nový šéf IMF (Anthony Hopkins) a pověří ho úkolem povolat na pomoc Ambroseho bývalou milenku Nyah Nordoff-Hallovou (Thandie Newtonová), nádhernou ženu, která zlotřilému agentovi zlomila srdce a má tedy šanci znovu získat jeho důvěru. Když se však Ethan s Nyah setká a stráví s ní noc, okamžitě se do ní zamiluje. Oba nyní musí dopadnout Ambroseho a udržet Nyah naživu poté, co se jí podaří proniknout do hnízda zmijí. (Cinemax)

tron

Toto urobilo pre austrálsky cestovný ruch temer toľko, čo Pán prsteňov pre novozélandský, no a tým by sme, prehnane povedané, pomaly s plusmi končili. Môj najočakávanejší film roka. Jednotka bola pecka a keďže dvojku režíroval môj zbožňovaný John Woo, boli očakávania obrovské.  Azda až nesplniteľné. Po namakaných traileroch, perfektnej elektronickej verzie ústrednej kultovej znelky, po informácii, že Woo dostal k dispozícii 125 miliónov (o fajnových 45 viac ako jednotka) a Hopkinsovi ako Huntovom šéfovi som čakal bombu, bohužiaľ v kine ma čakalo neskutočné rozčarovanie. Cruise si za režisérov mission-série síce rád vyberá egomaniakov. Vďaka tomu je každý diel iný. Na strane druhej, každý musí spĺňať isté kritéria. No a ich hlavným kontrolórom je práve Cruise, ktorý si veci úzkostlivo stráži a ani režisér s takým osobitým videním akčného žánru, ako Woo, nemal šancu presadiť si svoje. Netvrdím, že dobrú akčnú scénu robí krvavosť. No v tomto filme nenájdete snáď ani kvapku vzácnej červenej tekutiny. Pôsobí to zvláštne. Ďalším mínusom je nielen otrasný Cruiseov účes, ale celkovo namachrované vystupovanie. K tomu mizivý scenár (to skutočne pri sebe nosil vlastnú masku?), mdlý záporák (mám zimomriavky z predstavy, čo by sa stalo, ak by neviditeľný Dougray Scott naozaj hral Aragorna v Pánovi prsteňov), nepresvedčivá huntgirl Thandie Newton a slabá akcia. Tej dominuje, ak nerátame absurdný kaskadérsky úvod v Utahu (Cruise je fakt magor), motorkárska scéna. Ale ani ona nakoniec nie je až taká výborná. Vlastne je rovnako wtf, ako zvyšok filmu. Rozhodne ma však potešilo to, čo do série vniesol Hopkins. Jeho obsadenie i s odstupom desaťročí vnímam ako jedno z najkurióznejších (a zároveň najlepších?) kastingových hollywoodskych rozhodnutí 90. rokov. Hoci mal Hunt vždy šťastie na charizmatických nadriadených, Hopkins je ešte i v r. 2023 (kedy koment aktualizujem) môj favorit. Hrá to tak diabolsky, že by si zaslúžil oscarovú nomináciu a to paradoxne napriek tomu, že na mňa pôsobil dojmom, že vlastne ani nevie, čo tu robí (zjavne ale vedel, čo robí: za toto "nič" zinkasoval šialených 5 miliónov dolárov!). Wooa občas cítite (tanečná scéna, holubice), ale je to len tieň. Cruise dvojkou, nech už je akákoľvek, každopádne potvrdil svoj čuch pre úspešné projekty. Sequel na celom svete zarobil geniálnych 565 miliónov. Minimálne prvá polhodina je pritom strašný bordel v štýle "áno, mali sme to v scenári, ale potom sme usúdili, že je to blbosť, tak sme to prepísali", až na to, že tu to neprepísali, ale to tam nechali. Vyzerá to ako nechcená paródia, pri ktorej som valil oči (neskutočná autonaháňačka zakončená temer smrteľným pádom do ozrutnej priepasti). Myslím, že po tom, čo tu Towne predviedol, mala Akadémia sto chutí odobrať mu Oscara za Čínsku štvrť. On sám si to asi sebareflexie uvedomil a následne sa, až na jednu výnimku, stiahol do úzadia a ukončil svoju scenáristickú kariéru. Musím sa ale série v jednom zastať. Hoci ju niektorí vinia z popretia seriálového konceptu v zmysle, že z toho Cruise vo filmoch spravil one man how, nie je to pravda. V každej časti mal tím (v jednotke dokonca dva). Mnohí tvrdia, že jedinou výnimkou je práve dvojka, ale faktom je, že i v nej mal tím, trojčlenný. John Polson ako Billy Baird bol extrémne zlou voľbou a vďakabohu odvtedy už do série nezavítal, ale tím to bol. Spätne sa slepou uličkou ukázal byť nielen on (a Ethanove rýchle a zbesilé saltá), ale i Thandie. Tá tu predstavuje Ethanovu životnú lásku (!), čo sa od trojky (vrátane) radikálne zmenilo a po slečne sa zľahla zem. Thandie sa údajne bála Cruisea, Cruise vraj terorizoval Wooa, kameraman nemal chuť dokončiť to s Wooom a tak po pár týždňoch natáčania odišiel, akčné scény sa prestrihali tak, aby neboli krvavé, režisér vraj chcel trojhodinový film. Môžeme sa čudovať, že to napokon dopadlo takto? Kino Považan NMnV 2000  () (méně) (více)

Enšpígl

Překombinovaný děj z první části se nám zde tošku pozměnil přeakčnělý děj,ale tohle mě nikdy vadit nebude. Přeci jen zaběry tance strříbrné Audi / myslím TT/ a černého porsche, nebo skvělý finálový fight s nožem u oka, či jízda na motorce a některé další akční záběry z tohoto filmu pro mě dělají akční zážitek . ()

Niktorius

Jedno z naprosto zásadních a neskutečně vlivných děl moderní populární kinematografie. Neovlivnilo však Hollywood, v kontextu jehož produkce působí excesivní estetika MI:I-2 jako politováníhodný přešlap, ale indický Bollywood. Nenajdete mnoho moderních bollywoodských akčních filmů, které by z tohoto na Západě odsuzovaného filmu něco neodkoukaly. ()

Sarkastic

„Dám vám vědět, kam pojedu.“ - „To nemusíte. Pak by to nebyla žádná dovolená.“ Kdepak. Ethan může na volno zapomenout. Zvlášť, když se jeho zaměstnavatel nespokojí s pouhým mobilem a podřízeného nahání vrtulníkem v horách. Už po té úvodní skalní exhibici jsem pochopil, že budu muset „vypnout“, což se mi naštěstí vcelku podařilo. Takže všechny silně přestřelené, kaskadérské akční sekvence (vedou ty s motorkou, vrcholem je pak pistole v písku) jsem zvládl prakticky beze vzteku, dávivého smíchu či psychické újmy. Kvalit jedničky sice druhý díl nedosahuje, právě kvůli té místy až do absurdnosti vedené akci, ale to rozhodně neznamená, že bych se nebavil či snad nudil. Z postav je to samozřejmě hlavně o Ethanovi, ovšem Nyah má dostatek šarmu („Takže nejen hezká tvářička.“) a záporák Sean též není vyloženým šlápnutím vedle. Škoda, že Woo neodhadl tu míru, čistý průměr. „Ne…na tohle není proškolená.“ - „Jít do postele s mužem a lhát mu? Je to žena. Má tedy veškeré potřebné proškolení.“ ()

H34D

Už v prvních minutách, kde si Tom Cruise doslova pohrává se skálou a vysmívá se tak všem horolezcům, nám musí být jasné, že něco nebude v pořádku. M:I-2 vsází na jakýsi teenage styl vygradovaný až do absurdity, všechny postavy jsou přehnaně cool, technologie přehnaně futuristické, ale hlavně všechny akční momenty jsou tak těsné a náhody tak nelogické, že pojem "z prdele klika" zde nabírá zcela nový rozměr. Špionážní atmosféra i s veškerým napětím je v tahu, scénář je slabší a jedinou režisérskou vychytávkou zůstává slow motion, z celého Cruisova One-man-show se tak stává jen pouhá nenáročná, odpočinková zábava na zrelaxování po rušném dni... Což ovšem nemusí být úplně k zahození. 5/10 ()

• Ethan Hunt (Tom Cruise) sa na začiatku filmu pri lezení dostane do bodu, z ktorého nevie pokračovať. Bežne lezci zídu nižšie a hľadajú cestu o niekoľko metrov vedľa. Agent Hunt zvolil netradičný postup a skočil na skalu oproti. (Jumar)
  • Tom Cruise (Ethan Hunt), který byl také jedním z producentů filmu, si díky smluvním podílům ze zisku přišel zhruba na 75 milionů amerických dolarů. (Mr.Hudson)
  • Kameraman Andrew Lesnie opustil štáb měsíc před začátkem natáčení. Neshodl se se záměry a představami režiséra Johna Woo. (HellFire)

Woo, Cruise a válečný velkofilm?

Woo, Cruise a válečný velkofilm?

28.10.2009

John Woo sice kvůli problémům s rozpočtem nenatočil svůj epos z dob čínské revoluce 1949, zřejmě se ale vrátí do podobného období s válečným velkofilmem Flying Tigers. Ten by měl vyprávět skutečný… (více)

Hvězdy pro Murphyho

Hvězdy pro Murphyho

20.04.2006

Je to už nějaký ten čas, co se kariéra Eddieho Murphyho svezla směrem k infantilním komediím a nachází se v stavu akutního nedostatku kvalitních rolí pro kdysi veleúspěšného herce. A ani jeho… (více)