Stanislav Holý (O. Kaiser) jede na setkání absolventů školy po patnácti letech a cestou rekapituluje své mládí, jež nepatřilo k těm nejklidnějším. A protože měl průšvihů a vylomenin až nad hlavu, dala mu ředitelka na vybranou. Buď odejde ze školy v Hořicích nadobro nebo půjde na rok někam pracovat, aby si pak více vážil školy. Nejlépe do kamenictví. A když bude sekat dobrotu, může se za rok vrátit. A i když chtěl zpočátku Stanislav smlouvat, nakonec, ač velmi nerad, kývne na roční praxi v kamenické dílně v podniku, kterému šéfuje právě jeho otec. Až zde si poprvé uvědomí, co jsou skutečné životní hodnoty. Ve chvíli, kdy nachází konečně i vztah k otci (Z. Buchvaldek), zahyne otec tragicky při autonehodě… (Česká televize)

javlapippi

"Baštit chlebíčky je blbost! Nenajíš se, utratíš!" Mladý nevycválaný študentík je po poslednom výčine zbavený privilégia študovať a obratom je zaradený do pracovného procesu v kamenárskej dielni. Napriek tomu, že sa jedná o riaditeľské dietko sa mu protekcie nedostáva a on, plný mladistvej vzdorovitej hrdosti o ňu ani nestojí. Za prispenia kolegiálneho fyzického násilia od Krampola, seniorského mudrovania od Sklenčku a nejakej tej tragédie so stratami na životoch prejde duchovným prerodom a objaví skutočné hodnoty a zmysel života. Veľmi dobrý Kaiser v hlavnej roli, nemenej slušné výkony vo vedľajších a ani veľmi nevadí, že sa mi v spomienkach vybavuje zopár podobne naivných filmov o pozitívnom vplyve fyzickej práce na mládežníkov z onoho obdobia. ()

slunicko2

Silně výchovná socialistická fikce. Jen pěkný 22letý Oldřich Kaiser a 23letý neméně pěkný gay Marcel Vašinka stojí za zmínku. ()

rakovnik

Rádoby výchovný film, jenže v upovídanosti se ztratily emoce a city. Obsazení je vcelku příjemné, Kaiser neklidného mladíka zahrál dobře, ale okolí spíše až moc sekundovalo. ()

Cibulka_C

Bylo to nudný, ale brutálně hoši. 🫠 Klasická televizní inscenace 70. let, psychologie a Oldřich Kaiser s Marcelem Vašinkou. - To byla sedmdesátková herecká dvojice. 💔 Nejvtipnější na celým filmu byla scéna hned v prvních pár minutách. Borcovi spadne na hlavu socha z police, on řekne jen au, druhej, co mu to na tu hlavu shodil se zasměje, zeptá se, jestli je v pohodě a jestli to bolí... ehm, následně je pak druhý den všechno ok, borec s „odřeným“ čelem existuje dál, vždyť to byla jenom socha. 🫨 Tyto televizní inscenace ze 70., kdy ještě nebylo moc revuálních pořadů a veškerá revue se necpala do filmu, byly tak obecně na jedno brdo. V podstatě pracovní prostředí, mládež, která nechce studovat a hádky s rodiči. Toť vše... a možná teda ještě nějaký okrajový dějík viz. socha. 🗿 Jiří Krampol byl pro mě „herec tvďák“ vždycky, takže se nic nemění a nakonec ve filmu zazní posvátná věta: „Otiskli mi v Mateřídoušce básničku!“ ()

Hombre8

Dva zlotřilí frackové, ale jen jeden zmoudřel a zařadil se... Režijně poněkud nezvládnuté, ale i díky dobrému obsazení, kdy všichni herci tak nějak splnili, že... (své typické postavy), se na to koukat dalo. ()

milos.bradik

Mladičký Kaiser a Krampol jako drsňák a vedle nich už jen přehlídka soudruhů Buchvaldek, Sklenčka, Vicena, Pleskot, Prachař.... Jediné dvě věci, které ještě stojí za zmínku byl falešný knír Marcela Vašinky a drahé italské víno za 46 korun v hospodě, což je dnes cena tak za jedno dobré pivo. Jinak typická socialistická inscenace z pracovního prostředí o tom, že práce šlechtí. ()