Železný opičák

• Hongkong Shao nian Huang Fei Hong zhi: Tie Ma Liu (více)
všechny plakáty

Železný Opičák je ve svém městě něco jako Robin Hood - bohatým bere a chudým dává. Wong Kei-Ying se dostane do rvačky se zloději, kteří se ho snažili okrást. Vojáci si toho všimnou a je zatčen spolu s mnoha občany, kteří jsou podezřelí z toho, že se vydávají za Opičáka. Wong Kei-Ying slíbí pomoc při dopadení lupiče. Jeho podmínkou je, že propustí ostatní lidi. Bohužel jeho syna si tam nechají jako záruku, aby jim spolu neutekli. (sheen)

Radiq odpad!

Haj! Hoj! Hý-ja! Hokaidó! Většinu času se to tváří jako vážnej film, ale to prostě nejde. Už první bitka ukázala, jak to bude vypadat. No vtipně. Hej fakt, chlámal jsem se tomu. Ty fyzický nemožnosti (lety, hody, rovnováha, běhy po zdech, běhy po hlavách, chození po rukách po hlavách, rány, které protivníka odmrští 20m daleko a většinou do nějakého dřevěného objektu, kterej se jejich vahou rozletí na kousky, 40 kopů při jednom skoku, cha! teď tam jeden cosi flusl a bylo to jak kulka! no k posrání). A takový je to furt. No kdybych byl harant, tak mě to možná bavit bude. Hej tohle je fakt prdel. Odpad jak vyšitej. Ale musel jsem to dokoukat do konca! :))) Ještě že tak, protože jinak bych neviděl závěrečnou bitku s hlavním záporákem na kůlechchchchchch... Akorát nechápu to vysoké hodnocení. tady na CSFD. Možná mi budete vytýkat, že jsem to nebral s nadhledem a že to hodnotím moc přísně. Ale já to takhle přísně hodnotím i s nadhledem. 1 hvězdu si to asi zaslouží, ale já tím odpadem! prostě musím snížit procenta. PS: v žánru je napsaná komedie, ale to asi nebylo původním záměrem filmu. Jediné vtipné jsou tam totiž ty souboje... ()

Mol

SILNÝ MUŽ PLÁČE KREV PŘED TÍM, NEŽ PLÁČE SLZY!!! Parádní kung-fu nářez. Jak jinak když tam hraje Donnie Yen. Tyhle ty straší kousky z devadesátejch jsou stejně nejlepší, páč do všech novejch filmů se pořád dávaj nějaký hnusný barevný filtry a CGI efekty. Tohle je přesně to jak to má být. ()

Jizni Tlapa

Opičák je dílo klasické asijské školy, která ve stylu Mstitele s píšťalou, Opičího krále nebo Komnat Shaolinu využívá zrychlených záběru a musím konstatovat, že tohle byla ta největší slabina! Příběh neobvykle koukatelný. Stejně tak scénář a špičková choreografie jsou tím výjimečným. Je to ale k prdu, protože tahle mlátička vás vrátí do doby VHSek a přiznejme si, že retro ve filmařině nefrčí!! ()

uhlajz

Skvělá záležitost, výrazně lepší než Once Upon a Time in China, ale zase přeci jen trochu horší naž Ip Man. Co se týče bojových scén, tak jsou opravdu hodně extrémní a hrdinové mají dost často skrytá křídla:-) Nicméně dá se na to opravdu koukat skoro jen s otevřenou pusou. Kdyby byl příběh více dotažený, abychom mohli plně pochopit motivy hlavních postav, tak by to bylo jasných 100%, takhle jen 90%. ()

haj

Yuen Woo-ping opět dokazuje, že je nejen výborný choreograf, ale taky režisér. Jen málokdo umí vymyslet tak úžasné bojové scény a jen málokdo je umí tak nádherně nasnímat. O schopnostech Donnie Yena se snad není potřeba zmiňovat. Výsledkem je jeden z nejlepších bojových filmů všech dob. ()

NoFiction

Akční / Komedie / Krimi tyhle kritéria to naprosto splňuje. Já se u filmu dokonce bavil, takže ať si kdo chce co si říká, zůstávám u nadprůměrného ohodnocení a už teď vím, že to nebudu nikdy měnit.... :) ()

Autogram

Chudák Bruce Lee to voľakedy myslel s kung-fu vo filme vážne. Ale táto paródia na bojové umenia, ktorá opisuje, ako má dopadnúť nepoctivý politik, je dotiahnutá do takej miery absurdnosti, až je to neskutočná zábava. Asi od polovice to naberie po záverečný ohnivý súboj na drevených koloch také obrátky, že si stačí uvoľniť fantáziu, zhltnúť červenú pilulku a vychutnávať. Ja som sa až do konca blahosklonne usmieval a film si tak vyslúžil vysoké hodnotenie. Tie hlášky v českom dabingu prednášané v zápale boja s ľadovým pokojom tiež urobili svoje. ()

Looser

Krásné retro do doby, kdy každý mladý hoch chtěl být mnichem v Shaolinu ( i když tady jsou zrovna mniši na straně zla). Krátký jednoduchý příběh, který potěší. ()

keoma26

srovnavat tohle s Tygrem a Drakem je jako srovnavat treba Vavrovu husitskou trilogii s Vlacilovo Udolim vcel: oboji se to odehra plus minus par stoleti ve stejny dobe, ma to paradni kostymy i vypravu, dokonalou akci, ale o samotnem cloveku vypovida Tygr a Drak neskonale vic nez Opicak, vlastne Opicak nevypovida o cloveku vubec nic, i kdyz mozna neco malo o nature bojovnika. Vsechno ale v hrozne schematickym a doslova zrychlenym stylu (ne nahodou je v Opicakovi tolik bojovych scen nesmyslne zrychlenych a naopak Tygr a Drak se obcas vyziva v az nesnesitelne pomalosti) ... ()

Shimargh

Dokonalou a brilantní kung fu, nebo chcete-li wire fu choreografii, zabíjí pitomý, klišovitý příběh s naprosto trapným a otravným čínským, nebo jakým humorem, škoda, čekal jsem od tohoto "kultu" víc. ()

Rozjimatel

"Pán Wong, máme veľmi pálivé čili."     Pustil som si to vyslovene ako oddychovku, pričom som očakával, že to bude typicky hongkogsky prihlúple. Bol však napokon veľmi milo prekvapený úrovňou tohto filmu, a to vo viacerých ohľadoch. To, že má film skvelú bojovú choreografiu, je úplná samozrejmosť (moje očakávania boli v tomto smere dokonca prekročené), na súboje sa naozaj veľmi dobre pozerá. Čo je však veľmi dôležité, tie súboje sú výborne zasadené do jednoduchého, ale pútavého príbehu, takže sa nejedná len o sled bojových scénok. A čo je ešte dôležitejšie, film má zaujímavé, veľmi dobre napísané postavy, pričom ústredná štvorica je ohromne sympatická - doktor Yang (Ringo Yu) s krásnou sestričkou Orchideou (Jean Wang) a sympaťák Wong (môj obľúbenec Donnie Yen) so svojim milým synom (stvárneným 13-ročnou herečkou Tsang Sze-Man, alias Angie Tsang). A to, že všetci štyria fantasticky ovládajú bojové umenia, nemôže byť vôbec na škodu. Niektorými súbojmi som bol priam uchvátený - súboj s reťazou, súboj s nezničiteľným šaolinským mníchom so zázračnou dlaňou a najmä úžasný súboj Orchidey v závere, ktorej príde na pomoc malý Wong. A napokon skvelým bonusom filmu je jeho milý humor, na ktorom som sa výborne bavil.     "Si škaredá, preto si panna." ()

system

Jeden z nejlepsich bojovych filmu vubec. Yuen Woo-Ping a Donnie Yen v zivotni forme, hlavne na Donniem je videt, ze umi a umi naprosto senzacne. Choreografie akcnich scen je kapitolou sama o sobe, naprosto dechberouci, tohle jsem snad nikde jinde nevidel. Skoda, takovehle filmy se uz proste nenatoci!!! ()

zelda82

Je to sice strasne prehnane, ale bajecne se na to kouka. Pro milovniky mlaticek povinnost, ti, kteri neradi letajici a kopajici asiaty at se radeji poohlednou jinde. ()

Puol

U mňa mierne nadhodnotená, už pomaly klasika od choreografického boha Woo-ping Yuena s ešte mladým Donnie Yenom. Je to celkom sranda a zopár scén sa už citovalo aj iných filmoch. Wong Fei-hung bol frajer už zamlada! Objektívne tak za 7/10, ale keď tak pozerám na to vysoké hodnotenie okolo tak zaokrúhľujem nadol. ()

Rathalos

Akcna komedia z Hongkongu,kde nechyba samozrejme kung-fu o zaleznom opiciakovi,ktory bojuje proti bohatym a dava chudobnym,nieco ako nas Janosik a musim vyzdvihnut bojove umenie Donnieho Yena,radost pozerat na toho cloveka,ma perfektny pohyb i rychlost,jedine co mi vadilo je to lietanie v niektorych bojovych scenach,to je blbost...:-) ()

agassi68

Úvodné pasáže týchto shaolinských filmov sú takmer vždy nudné takže ma premohol spánok a zobudil som sa akurát na finále, ktoré sa už podobá tomu nadhodnoteniu zo strany fanúšikov kungfu. Najlepší bol aj tak ten malý copatý borec.. ()

MickeyStuma

Další maskovaný hrdina v řadě, kterého chudý lid vítá a ti bohatí se ho chtějí za každou cenu zbavit. Železný opičák se hodně srovnává s Robinem Hoodem či Zorrem a není divu. Společného toho mají více než dost. Zoufalá a nespravedlivá země, kde moc přebrala vládní korupce, potřebuje někoho, kdo, v tomto případě, ve stínu noci bojuje za spravedlivé zájmy chudých a utlačovaných. Nikdo neví kdo to je a odkud přichází, avšak jeho hrdinské činy z něj vytvořily legendu. Celé to má typický asijský šmrnc i se svými, jednoduše ironicky označenými, opičárnami, které doplňuje výborná choreografie bojových umění v akčních sekvencích. Avšak jednu bohapustou škodlivost to přesto má a tím je používání závěsných lan během natáčení. I přes rychlý akční střih, vytvářející patřičný švih, nelze nepřehlédnout naprostou nerealističnost pohybů po výskocích či pádech. Něco takového prostě daným scénám hodně podkopává nohy. Každopádně, příběh obsahuje, kromě výše zmíněné vládní korupce, také krásné ženy, šaolinské mnichy, spoustu akčních scén, ve kterých dominují ty na střechách, pojmenovávání bojových stylů, atd. A když se k tomu přidá groteskní humor, což jsou právě ty výše zmíněné opičárny, a nějakou tu dramatizaci, fanoušci tzv. wuxie si přijdou na své. Takže tajemný maskovaný hrdina, který bohatým bere a chudým dává, na asijský způsob. To nelze neshlédnout. ()

Hapretor

To mě zas tolik nepobavilo ... dovednosti v bojových umění účastníků jsou nesporné ... však vtipnost nebo záživnost ano ... nenávidím ty vynucené absurdní výskoky, veletoče, salta, ... vedle toho to mělo aspoň nějakou myšlenku ... není výjimkou, že jsou tyhle snímky jen o mlácení a křičení bojových "slabikových" slov ... nebýt toho, že to zastydlo tak o dvacet let ... ()