Film Mrtvý mezi živými natočil v roce 1946 režisér Bořivoj Zeman – byl to jeho režijní celovečerní debut. Pro Karla Högera, který v něm dostal hlavní roli, se stal druhou výraznou příležitostí přehrát se od rolí milovnických do rolí charakterních. Mrtvý mezi živými dal Högerovi příležitost poprvé rozestřít v postavě poštovního úředníka Valty problém osobní statečnosti a zbabělosti, který byl v ději navozen faktem, že jako poštovní úředník odmítl při přepadení pošty riskovat život pro záchranu peněz, které mu byly svěřeny. V kontextu právě překonané nacistické okupace tento problém osobní statečnosti nabýval mimořádně palčivého významu. (Česká televize)

krokodlak

Silné zobrazení morálního dilematu hrdinství a zbabělosti nabízí prostor pro perfektní výkony Högera, Dubského a Irmanova. Pěkně hraje i Zdenka Procházková ve své první filmové roli. Pokulhává naopak Lída Matoušková, neb hraje příliš zastaralým způsobem. Podobně jako v Panelstory dobře dotváří tíživou atmosféru Šustová hudba. ()

Nonna

Výborný film. Karlu Högerovi tyhle psychologicky vypracované role rozervanců šly hrát jako málokomu. Jeho něžné rty a nešťastné nevinné oči, které dokážou v okamžiku potřeby nebo nutnosti ztvrdnout a dštít oheň, to mě vždy dostane. Jediné, co mi trochu vadilo, byl podivný happy end, chápu, že ve své době to asi z hlediska koukatelnosti filmu bylo nutností, ale takhle by to patrně v reálu, bohužel, nedopadlo. ()

honzic

Poměrně dobrý poválečný film, který je psychologickým pohledem do nitra člověka. Zemanovi se to docela povedlo a skvělý Höger v hlavní roli. Hodnocení: 70 % ()

J.J.1972

Najlepšie herecké výkony podali tie dve detičky. Ešte aj Hoeger sa v tom akoby ešte len učil. Zbytok hercov len survo čítali scenár.......ale námet a dej zaujímavý a veľmi pekné interiéry. ()

Hombre8

NJN. Doba, postoje a normy se mění, lidé zůstávají. Zajímavý psychologický příběh o dilematu a hranici odvahy a zbabělosti v kontextu doby. V té době patrně bráno i retroperspektivně s ohledem na chování lidí (či celé společnosti) za Protektorátu. 75%. ()

Lykos

Po přečtení obsahu a obsazení jsem si byla jistá, že pod čtyři hvězdy to nebude...ale. Je mi těžko uvěřit ta základní premisa filmu, kdy absolutně všichni Hogerovi vyčítají, že se nenechal zastřelit. Byla by to nádherná psychologická studie, kdybych jen mohla uvěřit tomu, že by se takto všichni k němu zachovali. Možná stačilo situaci s přepadením vykreslit trochu jinak a šlo by to... nevím. Takto mi tam prostě pořád něco vadilo. Ale dobrá, dejme tomu, že v padesátých letech byla jiná situace a jiní lidé, ale další hvězdu tomu bohužel sráží ta "kriminální" zápletka. Už strašně dávno před koncem bylo jasné, o co jde, jiné vysvětlení prostě nebylo. Škoda promarněné šance, téma je to skvělé. Lituji, že musím zůstat na třech hvězdách, které jinak uděluji prostě průměrným filmům, na které se dá koukat. Tento popis by byl pro tento snímek nevhodný, je to dobrý film, dobře zahraný, má nepopiratelnou kvalitu, ale prostě z mého pohledu se tam dost věcí nepovedlo. ()