Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (330)

honajz2 

všechny recenze uživatele

Výtvarně hodně na výši, vlastně díky tomu tomu dávám ty 4*, byť jsou slabší. Co mi však vadí je to, že celá ta část, co se odehrává na Zemi (a to je vlastně celý film) je utahaná. Sice je zajímavá a plná dobře udělaných triků, ale celé to působí utahaně, taky kvůli slabému příběhu (nebo snad kvůli slabým příběhům?). Ty 4* jsou opravdu jen tak tak, Zeman už má rozhodně lepší filmy. EDIT: Nakonec dám jenom tři. Nedokázal jsem tomu přijít na chuť, spíš mě to hlavně nudilo, vlastně ani moc nedalo a takovým filmům už dávno čtyři hvězdičky nedávám. Kdoví, třeba to docením někdy časem, teď ale můžu říct jen to, že to asi není film pro mě. 3* ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Moc pěkné. Zatímco ale Cesta do pravěku se vyznačovala také perfektně rytmizovaným vyprávěním, Baron Prášil je především neutuchající a dějově občas nuceně epizodickou přehlídkou Zemanovy úžasné vizuální fantazie, jejíž provedení už možná s rostoucím stářím lehce uvadá, ale ryze kinematografická radost spojená s kreativním rozpohybováním mizanscény neuvadne nikdy. A frajer Kopecký samozřejmě kraluje. 75% ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

...“Zaslúžilý umelec” , p. Miloš Kopecký síce na seba strháva prílišnú pozornosť, (velikáni českého herectva : Höger, Werich a Hrušínský, sú, viac-menej, bez akejkoľvek väčšej šance uchmatnúť si širší rámec her. prejavu) ale zase to nevnímam tak, že by to bolo samoúčelné. Dobíjanie „ženských sŕdc” , (v Zemanovom trikovo-náročnom filme sa väčšinou dvoril iba princezne Bianke ) patrilo už skrátka k jeho osobným povahovým črtom, čiže normálne sa mi zdalo, akoby stelesnil sám seba v najlepších rokoch života ? Jeho Baron Prášil je extra dobrodružným typom, ktorý s plnými dúškami cestuje od A po Z v tých najneuveriteľnejších situáciach a momentoch, aké si len sotva dokážeme my diváci predstaviť ! _ Pán režisér a výtvarník Karel Zeman opäť prináša množstvo vizuálnych vychytávok, keď som tentokrát i viac spokojnejší s tými hereckými výkonmi, (Jelínek a Brejchová) ktoré boli slabšie vo Vynáleze Skázy. _Pozrel som si od vizionárskeho tvorcu zatiaľ 3 snímky, kedy Cestu do praveku hodnotím najpozitívnejšie, spomínaný V.S. - priemerne, a tento recenzovaný f. počin, ako lepší NAD-priemer, ktorý ničím podstatným nesklame, skôr povzbudí. Ešte má k dispozícii množstvo filmových zárezov, ktoré čakajú iba na to, keď ich objavím, pretože aj je čo... ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

Herecká noblesa, nejen ta Kopeckého. Suchý humor. Zemanovy oživlé knižní ilustrace. Liškova hudba. Theremin. Jedinečná, neodolatelná směsice okouzlení poezií, technikou, vypravěčstvím, zkrátka lidskou fantazií, tak jako krásný a odzbrojujícím způsobem naivní závěrečný Högerův monolog, který si tu místo dalšího plkání dovolím ocitovat celý: Můj pozdrav, přátelé! To starý Cyrano vás vítá. Sem, ke mně! Přišli jste právě v čas, kdy okamžik si kabát převléká. Patřila Luna dosud jenom nám – básníkům, snílkům, smělým fantastům, i dobrodruhům v bílých parukách. Fantastům v redingotech i těm v divných přílbách ze stránek nových románů. A odjakživa ovšem milencům, těm Luna vždycky náležela nejvíc. Nyní však širák odhazuji v dál; ať letí hvězdám v ústrety! Ať naším jménem vítá všechny vás odvážné, kdo jste už na cestě do velké náruče, která se zove Vesmír. No není to nádhera? ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Z mého neznaleckého pohledu se jedná o nejlepší ze čtyř filmů, které jsem měl to štěstí od pana Karla Zemana zhlédnout. A za nejlepší ho považuji jednoznačně hlavně z důvodu, že byl film místy vtipný. Miloš Kopecký v roli Barona Prášila vskutku řádil. Tam se svezl na dělové kouli, aby omrkl armádu nepřítele. Jindy zase přišel s netradiční strategií bitvy, která k překvapení všech vedla k vítězství. Ostatní herci samozřejmě taky výteční. Zajímavé využití kreslených kulis a v neposlední řadě skvěle pasující hudba. Přeci jenom už se od vzniku filmu kalendář párkrát otočil, takže věřím, že tehdy a dlouho poté film vskutku ohromoval. Dnes už se pouze líbí. 3* ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval – jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)
  • Vystřižená scéna: Když Baron (Miloš Kopecký) s Toníkem (Rudolf Jelínek) letí na Zemi, míjí různé druhy létajících vynálezů. Toník říká: „Tahle fantazie zaslouží daleko více obdivu, než ty Vaše čarodějnice a košťata.“ Baron odpovídá: „Každý máme svůj vkus.“ Tato scéna předjímá Toníkův zájem o techniku a jeho pozdější pokus sestrojit parník. (tomalakis)
  • Snímek byl inspirován knihou „Baron Prášil“ od Gottfrieda Augusta Bürgera. (Ded@M@tes)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama