Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

DuanBerry

Po dnešním vysílání v televizi jsem byl vlastním nervovým pnutím přinucen stáhnout hodnocení o jednu hvězdu dolů a to sice o tu rudou socialistickou. Možná pod vlivem oslav 25. výročí sejmutí pout komunismu jsem byl jaksepatří sensitivnější k projevům pokrokové demagogie, která ve filmu prostě je, ať si říká kdo chce co chce. Svazácká uvědomělost starších členů party mi občas otevírala kudlu v kapse. Možná se pletu, ale působilo to tak na mě. Nicméně dobové visuální zpracování je čistá nádhera a nápad s cestou na pobřeží praoceánu, kde se započala cesta slizu za inteligencí, která se nakonec stejně utopí ve slizu své zabedněnonosti, vyzdvihuje snímek do nejvyšší ligy československé tvorby. ()

Vesecký

Tento film je těžké hodnotit. Dávám tedy průměrnou známku, v níž ovšem vyniká skutečné mistrovství tehdejší animace Karla Zemana a jeho kolektivu. Víc než cokoliv jiného je to didaktický film pro 1. stupeň základních škol, ovšem vydařený, děti jsou seznamovány velice vhodným způsobem s dějinami vývoje života na Zemi. Dějově ovšem není ten film nic moc a postrádal jsem základní logiku, totiž jak se chlapci dostali do minulosti (přes jeskyni?) a zpátky - to už se vůbec neřeší. Také jistota vedoucího výpravy, že se jim cesta do pravěku zdaří, na samém začátku filmu, je dost úsměvná a naivní. ()

petikacka

Kam se hrabe Špílberk...Karel Zeman je všechny převálcoval a to v odporných 50.-ých letech...Nebýt jeho, nebude Jurský park...Za mě 100% ()

hemul

Filmy natočené dnes najmodernejšímí digitálnymi technológiami budú zajtra zastaralé. Tento film nezostarne nikdy. Pamätám sa, keď som ho videl prvý krát, bolo to pre mňa zjavenie, a potom, vždy keď som ho videl znova, bol to sviatok. Posvícení. Toník - jedna z najlepších detských hereckých kreácií. ()

Hadati

Už jako malý jsem toužil projít se od počátku světa až po současnost. Když jsem poprvé uviděl tento film přání se mi tak trochu splnilo. Jenom jsem putoval od současnosti po počátek. ()

joker2

Napínavá cesta zpět časem s dinousaury dokonalými tak, že byli překonáni až od 40 let později v Jurském parku. Výborná didaktická funkce o posloupnosti živočišných druhů na planetě Zemi. Film není ovlivněn dobou vzniku (komunistické Československo) a je vhodný pro děti i dnes. I dospělí se jistě rádi podívají, ačkoli většina tento film 3-krát i vícekrát viděla. Jedno z vrcholných děl Karla Zemana i zlínské animační školy. ()

mirliflore

U tohoto filmu jsem na rozpacích, jak jej hodnotit. Z pohledu toho, že vznikl v roce 1955 jsou to jasné 4*, ne-li 5, ale mě prostě ti kluci tak nějak nepřesvědčili, že jsou opravdu v pravěku a že jsou tím vším tak uneseni a podobně. Triky jsou na tu dobu opravdu slušné, ale samotné filmařské zpracování se mi zas až tak nelíbí. Nemůžu si pomoct, ale Karel Zeman mi prostě nesedí (znechutil mi ho náš profesor na výtvarnou výchovu, který nám donekonečna pouštěl jeho Vynález zkázy). Z pohledu dětského diváka 90%, z pohledu mého 60%. ()

RadimFišer

Díval jsem se na tento film, když jsem byl na základní škole. Podruhé to bylo utrpení a krutá nuda. Nemohl jsem se ani dodívat. Mám rád Zemana. Mnohem lepší je ale počit Učně. To se mu vydařilo, tento film však zaostává pro mě. Ocenuji natočenou odvahu mladých kluků z doby Old Shatterhanda. Dnes to již však není aktuální, snad vzpomínka na komunismus. V ničem jiném hodnotu nevidím. ()

Wawer

Mě se ten film prostě nelibil, z naučného a z trikového hlediska byl sice vyborný, ale černobíle idealizované postavy byly jak z učebnice pro spravného pionýra, dialogy infantilní skoro jak v kriminalce L.A a učelové jak v československém filmovém týdeníku, prostě nechutnost ()

xargos

Zemanova klasika. Ani nevím, v kolika letech jsem tenhle film poprvé viděl. Ale "hrál mi rajskou hudbou" od prvního shlédnutí. Parta na dobrodružné cestě. Cestování časem a pravěk k tomu. Sice už při prvním podívání se mi jako klukovi nezdálo, že v době trilobitů lze dýchat vzduch, když na pevnině ještě není ani rostlinka - ale budiž! Plný počet bodou;) ()

Saur.us

Nejklasičtejší populárně naučný dětský snímek, který kdy naše zemička vytvořila. Ale má i své chyby, například přílišná uvědomělost v dialozích v kontrastu naivity v chování je prapodivná a vyloženě mi vadila celou dobu. No ale i přesto nejde genialitě Karla Zemana nic vyčíst. ()

Rehooo

Překrásný film, kam se hrabe novodobý Jurský park. Úžasné triky, které byly v té době použity jsou i na dnešní dobu stále dobře koukatelné. Prostě klasika. ()

Lapacka

Je fakt, že děj filmu je velice jednoduchý a v podstatě připomíná klasickou klukovskou výpravu z jedné vesnice na okraj jiné, sousední. Jenže právě v této jednoduchosti je síla. Pamatuji se, že jako dětský divák jsem tenhle film celkem "bral". Dneska vidím jeho kouzlo právě v té nezdolné klukovské zvědavosti, propátrat, co se dá, každou chodbu v neznámé jeskyni, každou epochu v pravěku.... Režiséru Karlu Zemanovi patří klobouk dolů za elegantní způsob, s jakým ten klukovský objevitelský princip dokázal přenést na filmové plátno v Československu uprostřed vyšinutých padesátých let. Pro tehdejší diváky to muselo být zjevení, záblesk lepších časů. Dobovosti je tam minimum a s přivřením očí film pobaví dětského i dospělého diváka dodnes. ()

Bozvav

Ve své době naprostá bomba. Dnes úsměvná, vcelku poetická záležitost. Líbilo i dcerám i když jim to přišlo spíše vtipné. Nádherná řemeslná práce. 100%. ()

Richie24

Příběh nebo dialogy skutečně nejsou dnešním úhledem pohledu kdo ví co, chvílemi působí až komicky, ale tenhle film vznikl roku 1955 (!!!), a to v podmínkách, které se dnešním tvůrcům nezdají ani v těch nejděsivějších nočních můrách. Zvlášť po shlédnutí DVD s bonusovými materiály musím před mistrem Zemanem jen s úctou smeknout. Holt, není Zeman jako Zeman. 4 ****. ()

zdeny99

Jules Verne kdysi dávno napsal Cestu do středu Země. Tou se inspiroval Vladimír Obručev k sepsání své Plutonie, která Verneovu klasiku v mnohém rozvijí. A právě Plutonie byla velikou inspirací Karla Zemana k natočení Cesty do pravěku. Ačkoliv v úvodu filmu se sám odvolává na již zmíněnou Cestu do středu Země a samotného Vernea. Na něj především kvůli tomu, že téměř vše se z Vernea splnilo. Další inspirací byl podle mě nejlepší čsl. malíř a ilustrátor Zdeněk Burian, který se proslavil obrazy dinosaurů. Však také v tomto filmu je jeho práce dost čitelná, především právě na dinosaurech a tehdejší floře. A že těch dinosaurů či již vymřelých zvířat ve filmu je. Vše to začalo nalezením zkamenělého trilobyta. Poté následovalo typické pravěké zvíře z našeho území, a to mamut. A pak se to rozjelo ve velkém stylu: srstnatí nosorožci, pterodaktylové, stegosaurus, styracosaurus, trachodon, brontosaurus, tyranosaurus... Celé se to uzavřelo tím, čím to začalo, tedy trilobytem. Ovšem tentokrát již živým, čerstvě z moře vyloveným. Cesta do pravěku je krásný příběh o čtyřech klucích, kteří podnikají dobrodružnou cestu do dávné minulosti, aby poznali, jak dříve Země vypadala. Je to přehlídka spousty dřívější flory a především fauny. Navíc na rok 1955 s geniálními triky, kterými se inspiroval i Stephen Spielberg pro svůj JURSKÝ PARK. Na celém filmu mi snad jen vadily ty výchovné řeči starších kluků. [45596. hodnocení, 723. komentář, 87%, 87. nejlepší film, 866. nejoblíbenější film] ()