Věčný žid

Scénář:

Eberhard Taubert

Kamera:

Erich Stoll

Harry Giese (a.z.), Rosa Luxemburg (a.z.), Max Reinhardt (a.z.), Rosa Valetti (a.z.), Curt Bois (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Albert Einstein (a.z.) (více)

Produkce pověstného filmu „Der Ewige Jude“ je dnes zakázána a tento film může být promítán pouze za splnění předem stanovených podmínek. Film Věčný Žid je jedním z názorných prostředků, na kterých lze demonstrovat přípravu holocaustu nacistickým režimem. Protože tento film má silný propagandistický obsah, může být uváděn pouze na uzavřených vědeckých seminářích a musí být doprovázen vysvětlujícím komentářem. V Německu se toto omezení týká asi 40 filmů vzniklých v období 1933 – 1945. Režisér Fritz Hippler označil tento film po skončení války jako „Negaci všeho lidského a humánního“. Při jeho premiéře dne 28. 11. 1940 hovořil však v této souvislosti o „symfonii odporu a hrůzy“.

Věčný Žid je druhem štvavé propagandy proti příslušníkům židovského národa, který nebyl jiným filmem nikdy překonán. Je považován historiky jako část propagandistické přípravy na tzv. řešení židovské otázky. Velký podíl na vzniku tohoto filmu měl ministr propagandy Joseph Goebbels, který v říjnu 1939 nařídil zhotovit tento antisemitský propagandistický film.

Der ewige Jude se v období Třetí říše promítal ve dvou verzích: 1. verzi pro dospělé, 2. verzi pro děti (byla promítána od 16 hodin a neobsahovala scény rituálního podřezávání dobytka). Taktika snahy o „odlidštění“ nepřítele: „znázornění lidí, kteří už nejsou lidmi, nýbrž zvířata nebo obtížní hmyz, který může být a musí být zničen.“ (Hans Jürgen Brandt)

Peter Bucher označuje tento film jako „osvětový film, s jehož pomocí měly být připraveny a provedeny plánované deportace.“ Film sám sebe nazývá dokumentárním, o dokumentární film se ale nejedná, nýbrž pouze o krajně tendenční kompilaci, která byla vytvořena z různých materiálů:

1. Filmový materiál z polských ghett, který byl pořízen v říjnu 1939 – zobrazení chudoby panující v lidmi přeplněných ghettech
2. Prosionistické filmové záběry z Palestiny, které ale byly použity v jejich protikladném smyslu
3. Ukázky z hraných filmů (Německo, USA), původní komentář se stal objektem manipulace
4. Trikové záběry – které měly znázornit diasporu Židů
5. Fotografie – z archivu Institutu pro studium židovské otázky (4daPeace)

Milky.

Nebudu hodnotit hvězdičkami, upřímně ani nevím kolik bych dal. Až příliš sugestivní propaganda chytře otáčející skoro všechno proti židům. Dnes už působí vyloženě komicky, ovšem je jasné, že ve své době kdy lidé neměli vlastní přístup k informacím jako my dnes ve formě internetu, musel být účinek na lidi hodně silný. Ostatně jak se předchozí generace velmi nepříjemně přesvědčily... ()

Ollie235

Těžko se to hodnotí. V dnešní době je samozřejmě jasné, že veškeré statistiky a informace prezentované jako fakta nemají s realitou nic společného, na začátku 40. let to ale na (nejen) německý lid nepochybně působilo jinak. Některé scény jsou vyloženě odstrašující (krysy, košer) a celkově se na to vůbec nekouká příjemně. Z historického hlediska je to dobrý příklad nacistické propagandy, samozřejmě je ale nutné ji brát se značnou rezervou. ()

JM87

Jako čistý provedení dokumentu(at by byl o čemkoliv) by se v téhle době už asi neosvědčil. Chvílama je to celkem nudný, ale na druhou stranu je to brutalní ukazka tehdejší německé antisemitické propagandy. Teď v nynější době se na to dívám s úsměvem, ale nechci vidět jak před 70ti lety tenhle film vnímali ti jenž ho viděli a jak ovlivnil jejich úsudek na spoluobčany a podobně... ()

Vlkys odpad!

Přiznám se, že příliš nerozumím tomu, jak někdo může dát takovému filmu čtyři, pět hvězdiček. (Doplněk: Když čtu ty komentáře působí na mě jako výmluva, že si člověk nechá na prsa vytetovat Hakenkreuz s tím, že to je moc pěkný symbol a poctivá tatérská práce...) Od samého počátku se divákovi dostává příval propagandistických lží, překrucování pravdy a používání všech možných i nemožných propagandistických method. Židé jsou ve filmu vykreslováni jako ta nejohavnější zvířata, jejichž jedinou snahou je vysávat a ničit árijský národ... ()

bolan

Nechápu co se na tomhle propagandistickym škváru dá hodnotit. Tehdejší diktátoři měli v rukou neuvěřitelnou zbraň a tou byla neinformovanost. V dnešní mediální době by něco takového nebylo vůbec možné a proto také působí tento paskvil Goebbelsovo prdelolezců pro dnešního člověka celkem neuvěřitelně, ale věřím, že v tehdejší době mohl mít na nezainteresovaného člověka určitý vliv. Nacistická propaganda využívala faktu, že židovský národ je skutečně zvláštní a některé věci z dokumentu se samozřejmě zakládají na určité pravdě, která byla ovšem systémem překroucena v nejvyšší možné míře a upravena tak, aby člověk při pouhém vyslovení slova Žid cítil určité zhnusení. Např. že se Židé prohandlovali až výsadním místům světových bank a košér porážení dobytka se takovýmto způsobem provádí dodnes, je samozřejmě pravda. Tím nechci vůbec snižovat propagandistickou ohavnost tohoto dokumentu a celého holocaustu, který následoval poté a z historického hlediska je dobré tento dokument vidět. ()

Kervorkian

"Relativní" Žid Albert Einstein, který maskoval svoji nenávist vůči Němcům za nesrozumitelnou pseudo vedu. - Áno, až do takýchto rozmerov tento dokument siahal. Vrcholom je záverečné zabíjanie dobytka. ()

ChillThomas

No tohle jsem nečekal, trošičku jsem to nadhodnotil ale i tak jsem byl spokojen. Po dokumentární stránce to nebylo zas tak zlé, krom začátku a konce, který začal v hodně propagandistickém duchu, tak se to pak vezlo i na ověřených faktech, padalo hodně významných židovských jmen, co do dnes padají a stojí za ovlivňováním i současných aktivit ve světě viz. Rothchildové a Warburgové, kteří si Euro-Ameriku rozdělili pomocí bankovního systému, což už se ví, jak koukám od pradávna ale média se k tomu nikdy moc neměla, však v Německu to mohlo vzniknout v té době dost jednoduše, za účelem propagandy, která byla založena z části pravdivá někdy nepravdivá, Němci se o tom zmínili poměrně obsáhle a to jsem ocenil... Na tu dobu to mohlo ovlivnit hodně, to je určitě fakt. Nechybí tomu dávka populismu (Okamura style) a to se děje i dnes.. Rozhodně se člověk něco nového dozví a uvidí i nové záběry ... dokonce i stručné dějiny o pochod židů .. k nám do Evropy. ()

Lukin413 odpad!

I když odhlédnu od tématu, jedná se o velmi nudný dokument, který ani s manipulací nepracuje příliš citlivě. Neříkejte mi, že i sebevíc zfanatizovaní Němci tohle baštili. 0% ()

MovieFive

Tenhle film se mi těžko hodnotí. Více protižidovsky zaměřený film jsem ještě neviděla a pravděpodobně už neuvidím. Můžu jenom dodat, že němcům se skutečně mistrovsky povedlo vykreslit židy v tom nejhorším světle a dokážu si představit, co takový film ve své době způsobil. Určitě je naučné ho vidět i z hlediska historie 2.světové války a uvědomit si neuvěřitelnou neměckou propagandu. ()

mahjo

Ano, je to propaganda. Presne taka, aka je aj v dnesnych filmoch. S tym rozdielom, ze tato je z "druhej" strany a miesto dobrych vlastnosti zidov ukazuje tie zle, co je dnes zakazane. Ale aj take treba vidiet a vediet si z toho nieco zobrat. Fakty su mozno trochu prekrutene a primitivnejsie podane, ale pravdive ()

Warlukyn

Se všemi výroky tu nelze souhlasit, ale mnohé jistě stojí za úvahu. Já mít 15 let, žít v Berlíně 1938 a vidět tuhle propagandu, tak židy hejtim nehorázně. Já je sice nemusim ani teď, ale co je moc to je moc, fanatická totálka. Ty zvířata sem radši přeskočil s timhle sou pěkný prasáci, se nedivim že se pak za to sami kastrujou obřízkou. ()

BeranSon

Co se týče filmového zpracování, tak je na rok 1940 odvedená práce poctivá velice. Jenže mě se motiv a pointa, vlastně celý účel filmu natolik hnusí, že se nemůžu vyhnout tomu, že jsem se na něj musel dívat přes prsty. - 4/10 - ()

Kolssteyn

Průměrný propagandistický film, který dokazuje, že nacisté, komunisté a xenofobové používají tutéž rétoriku a jejich intelektuálně-duchovní vývoj ustrnul v jednom bodě, který je biologicky předurčuje k vyhynutí. K přežití jím pomáhá pouze humanistická tolerance. ()

Merggie odpad!

Hodnotím nazlostený. Nehodnotím objektívne. Nedá sa. Nechcem byť tým, kto napíše, že je to úžasná propaganda. Tu treba voliť slová opatrne, a to je priveľká zodpovednosť. Napriek tomu, že je Ewige Jude zaujatý a hrozný film, je to aj, a to je asi z diváckeho hľadiska najdôležitejšie, príliš nudný film. Je ťažké uveriť tomu, že ešte i dnes sa snaží politická moc v niektorých krajinách bojovať národnou kartou. O čom potom sú tie dejiny? To sa nikdy nepoučíme? Nebojím sa prírody, globálneho otepľovania, bojím sa človeka ako takého. Dokázal totiž stvoriť film ako je tento. A to je strašné bez ohľadu na jeho kvality. ()

Dimo odpad!

Hodnocení tohoto filmu je docela zbytečné. Každý novodobě - soudně smýšlející jedinec musí vědět, s jakým že to dílem má tu čest. A s jakým? S odpornou propagandistickou sračkou, která se nemá ani v nejmenším úmyslu za něco schovat. Na plnou hubu tu od začátku do konce hřímá echt Dojč komentátor, jací jsou Židé špinavci, podvodníci, pachatelé 82% celosvětového zločinu zvrhlíci a tak dál. Zpochybňuje a uráží se tu lecco, leckdo. Namátkou Albert Einstein, Charlie Chaplin, tehdejší novodobé umění, třeba kubismus, filmy, ze kterých jsou vytrhávány protižidovské scény a bez komentáře, nebo naopak s nepatřičným komentářem pak vyzní opět negativně, obviňuje Židy z propagace homsexuality a všech možných obscéností podložené opět filmovými útržky, avšak z už prvního pohledu komediálního filmu, což ovšem vyzní jako vážně míněná, dramatická skutečnost. Srovnání s komunistickou propagandou toto nesnese, neboť komunistická propaganda, vezmu-li v potaz napříkald Československý filmový týdeník býval často nechtěně vtipnný a směšný, zato tento šílený "dokument" je reálně děsivý. Zlo, jakým fašismus - nacismus byl a stále je, z tohoto počinu čpí, vyzařuje z něj zlo v té nejsyrovější a vážně míněné podobě. Hrozné a odstrašující. Mohl bych dát klidně 5 hvězd, jako názorný a odstrašující příklad, jakými prostředky se náckové nebáli blbnout davy, ale raději zvolím odpad!, abych dal najevo, kam takovou sortu lidí řadím. ()

miawallacova odpad!

Celou dobu sledování tohoto "dokumentu" mi běhala po zádech husí kůže. Nazvat Alberta Einsteina "pseudo vědcem". Židy krysami, film vyplňovat zcestnými ukázkami z filmů a poukazovat na to jak židé zabíjí zvířata... Je neuvěřitelné jakou moc má film a propaganda. Silný film, ne díky režii, ale pro svou historickou podstatu. 5* vs čistý odpad.? ()