Věčný žid

Scénář:

Eberhard Taubert

Kamera:

Erich Stoll

Harry Giese (a.z.), Rosa Luxemburg (a.z.), Max Reinhardt (a.z.), Rosa Valetti (a.z.), Curt Bois (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Albert Einstein (a.z.) (více)

Produkce pověstného filmu „Der Ewige Jude“ je dnes zakázána a tento film může být promítán pouze za splnění předem stanovených podmínek. Film Věčný Žid je jedním z názorných prostředků, na kterých lze demonstrovat přípravu holocaustu nacistickým režimem. Protože tento film má silný propagandistický obsah, může být uváděn pouze na uzavřených vědeckých seminářích a musí být doprovázen vysvětlujícím komentářem. V Německu se toto omezení týká asi 40 filmů vzniklých v období 1933 – 1945. Režisér Fritz Hippler označil tento film po skončení války jako „Negaci všeho lidského a humánního“. Při jeho premiéře dne 28. 11. 1940 hovořil však v této souvislosti o „symfonii odporu a hrůzy“.

Věčný Žid je druhem štvavé propagandy proti příslušníkům židovského národa, který nebyl jiným filmem nikdy překonán. Je považován historiky jako část propagandistické přípravy na tzv. řešení židovské otázky. Velký podíl na vzniku tohoto filmu měl ministr propagandy Joseph Goebbels, který v říjnu 1939 nařídil zhotovit tento antisemitský propagandistický film.

Der ewige Jude se v období Třetí říše promítal ve dvou verzích: 1. verzi pro dospělé, 2. verzi pro děti (byla promítána od 16 hodin a neobsahovala scény rituálního podřezávání dobytka). Taktika snahy o „odlidštění“ nepřítele: „znázornění lidí, kteří už nejsou lidmi, nýbrž zvířata nebo obtížní hmyz, který může být a musí být zničen.“ (Hans Jürgen Brandt)

Peter Bucher označuje tento film jako „osvětový film, s jehož pomocí měly být připraveny a provedeny plánované deportace.“ Film sám sebe nazývá dokumentárním, o dokumentární film se ale nejedná, nýbrž pouze o krajně tendenční kompilaci, která byla vytvořena z různých materiálů:

1. Filmový materiál z polských ghett, který byl pořízen v říjnu 1939 – zobrazení chudoby panující v lidmi přeplněných ghettech
2. Prosionistické filmové záběry z Palestiny, které ale byly použity v jejich protikladném smyslu
3. Ukázky z hraných filmů (Německo, USA), původní komentář se stal objektem manipulace
4. Trikové záběry – které měly znázornit diasporu Židů
5. Fotografie – z archivu Institutu pro studium židovské otázky (4daPeace)

Master19

Po filmařské stránce mizerné, ale to je vedlejší, zde jednoznačně vítězí obsah nad formou. Dovedu si představit, že by to mohlo fungovat i dneska, takže chápu ten zákaz promítání. Samozřejmě, že inteligentní a alespoň miminálně historicky vzdělaný člověk si dokáže zachovat dostatečný odstup, ale jednu pravdu jsem tam našel - svět dnes jako dříve ovládají lidé penězmi a často jsou to lidé, kteří neprodukují žádné hodnoty, jen spekulují a intrikují. A jsou to lidé všech barev a náboženství... ()

L_A_D_A_S

Že to je propaganda nejvyššího kalibru na tom není nic zvláštního, ono taky jestli někdo čeká od dokumentu s názvem Věčný žid z Hitlerovy produkce něco jinýho tak by se měl zamyslet. Troufám si ale říct že i propaganda se dá natočit tak aby nenudila což se panu Fritzovi teda rozhodně nepovedlo. Z filmařského hlediska absolutí nuda u které, přesto že má jen 62 minut, usnou snad i ti největší neonacisti. ()

VooDoom

Musím vidět! Dne 12.2.2010 Když se na to podívam z pohledu člověka, který absolutně neví a nezná historii, tak si nejspíš bude myslet, že jsou židé opravdovou havětí. Propaganda Německa a manipulace lidí je nastavena na vysokou úroveň. Dávám tři hvězdičky za šílenou demagogii.Škoda jen té ideologie... ()

Bernhardiner

Pravdivých 20 procent, zbytek polopravdy a lži, přičemž i ta pravda je řečena tak, aby byla vnímána vyloženě negativně - například ta o tom, jak jsou Židé skvělí obchodníci. Upřímně řečeno, Židi jsou úspěšní snad ve všech oborech lidské činnosti, ať se nám to líbí nebo ne. Nutno ovšem dodat, že Židé jsou úspěšní i v oborech, které neslouží lidské cti. Možná až moc úspěšní, proto vzbuzovali u ostatních lidí závist, Tento propagandistický dokument nám vlastně neřekl vůbec nic, jací Židé vlastně jsou, nýbrž nám sděloval, jak na ně má být nahlíženo. Z historického hlediska jde však o velmi zajímavý artefakt, který si zaslouží podrobnější rozbor. 40% ()

ZkuKol odpad!

Propagandistické dílo své doby. Nestará se o pravdivost uváděných faktů, směřuje jen za jediným cílem, přesvědčit poslední nevěřecí ( a v roce 1940 jich už v říši asi příliš nebylo). Po řemeslné stránce by si možná tento výtvor zasloužil lepší hodnocení, ale obsah to neobhájí. Je jenom škoda, že takovéto dokumenty najdem v každém státě v určité časové periodě. Stále nemůžu pochopit, proč je u těchto výtvorů omezené šíření, stávají se tím jen lákavější. Na středních školách bych to možná pouštěl i povinně... ()

made1

Ať už to vezmu z jakékoli strany, tenhle film nedokážu ohodnotit a je velmi těžké shlédnout ho celý, i když jsou na světě české titulky. Je to jiné, když na rozdíl od tehdejších diváků znáte pozadí toho všeho. ()

mohamedsfinger

Velmi rozporuplný snímek. O myšlenkách tohoto filmu se nemá cenu bavit, protože se (téměř) všichni shodnou, že jsou zvrácené. Zpracování je na dnešní dobu už také poněkud slabší a nepoutavé, ale ve své době určitě diváka zaujmout mohlo. Ale jako dílo propagandistické fungoval velmi dobře (o čemž bohužel svědčí holocastut), čímž de facto splnil svůj účel. A proto nechávám bez hvězdičkového hodnocení. ()

netahlo

Perfektni!!! Poustel bych to povinne zakum zakladnich skol, vynikajici dokument! Ocenuji i to, jak jsem se vyborne pobavil nad vetsinou mistnich hysterickych komentaru. ()

Zagros

Tohle dílo se extrémně těžce hodnotí. Jako studijní materiál zvrácené propagandy je to hodno maximálního doporučení. Na druhou stranu je to odsouzeníhodný a manipulativní „dokument“, ve kterém jde o to, co nejvíce ponížit Židy. Cílem je k nim vyvolat odpor u německé populace, aby pak většina lépe přistoupila na konečné řešení židovské otázky, holocaust a jejich vyvraždění. To je brutální ukázka precizního plánování nacistů, která by rozhodně neměla zapadnout a občas je dobré si podobný hnus připomenout. Už jen když to píšu, mi není dobře po těle, samotné sledování vyvolává velmi negativní pocity a ze závěrečného proslovu Hitlera diváka zamrazí. Řemeslně to ale není nijak dobré. Přemýšlející člověk to snad nemohl brát vážně. Tvůrci útočili na nejprimitivnější pudy… ukázky krys, zabíjení zvířat, bohatství Židů, jejich úspěchy… šlo jen o to vyvolat hnus a závist nad jejich bohatství a úspěchy. V Německu to očividně zabralo a to je jen další důvod si to připomenout. Jde o ryzí manipulaci, která porušuje všechny zásady kvalitního dokumentu. Víc než kdy jindy dokáži pochopit hodnocení od odpadu po pět hvězd, obhájit se dá oboje. ()

HonzysKISS

Doslova je to jenom o tom, jak Němci nenávidí židy. Docela silnej snímek. Pekelně nám dokument vysvětluje, jak židé nepracují, že jenom obchodují. Žijí v hnusných příbytcích, ale prachů mají plno. Dokonce je v tom i pěkná historie židů. Tedy jak vznikli a jak se postupně jako krysy rozmnožili (cituji dokument) do celého světa. Taky v tom je detailně ukázáno, jak poznat žida, co nosí atd. a jak se chová mezi nežidy. Divím se, že v dokumentu uvidíme i část z amerického filmu o slavných židech „The House of Rothschild“. Vypadá dost zajímavě, snad mrknu. Je toho vážně dost, od mučení zvířat až po židovské porno. I když kupodivu useknuté péra neuvidíme. Každopádně i když bych to neměl přiznávat, tak když se na to podívám z kinematografického hlediska, tak je to výborně natočený dokument. ()

Shimargh odpad!

Smradlavá demagogická propagandistická sračka, nechápu jak tomuhle mohl někdo věřit tehdy a jak tak čtu komentáře dokonce i dnes - vymyté mozky! ()

1945

Neuvěřitelně zvrácený propagandistický film, který je ukázkovou manipulací. Pravá ,,reklama" na nacismus je záměrně vtisknuta až do posledních minut filmu, aby v člověku vyvolala pocit, že zbývá jediná možnost na záchranu. Film si svůj účel už bohužel odbyl, dnes se dá jen litovat, že vůbec vznikl ()

lukasd

Tenhle film krásně dokumentuje, jakým způsobem mohou dokumenty manipulovat a překrucovat fakta. Jinak se jedná o poměrně statický film, který ale ve své době mohl fungovat jako poměrně uvěřitelná propaganda. ()