Šachová novela

• Německo Schachnovelle (více)

Filmová adaptace románu Stefana Zweiga se odehrává v roce 1938, krátce před druhou světovou válkou, kdy vojska wehrmachtu vpadnou do Rakouska. Advokát Josef Bartok a jeho žena Anna se snaží uprchnout do Spojených států. Než se jim to však podaří, Josefa zatkne gestapo. Když odmítne spolupracovat a prozradit jakékoli informace o záležitostech šlechty a duchovenstva, je umístěn do samovazby. Jediný předmět, který se mu tam podaří propašovat, je šachová knížka. Během několika následujících měsíců se naučí všechny šachové strategie a hraje imaginární partie, ve kterých v hlavě pohybuje černými a bílými figurkami. Tato rozpolcenost nakonec vede k rozpadu jeho ega i osobnosti a prohrané hry v něm probudí touhu po pomstě. (HBO Max)

naytsirk

Jedna z mála knih, které jsem kdy přečetl a zároveň mě bavila. I tato filmová adaptace nebyla vůbec špatná, herecky až výborná... ()

lineker

Nejlepší Zweigova novela a její x-té zpracování. A stejně jak autorovi knihy disponuje i film silným, ale zároveň i složitým přístupem ke čtenáři potažmo divákovi. Stölzl byl myslím pro tak náročné téma dobrou volbou a ještě větší nadšení ve mne vyvolal výkon Olivera Masucciho. Válka vždy nemusela být u stihaných osob jen o fyzickém utrpení. Tenhle ztvárněný duševní rozklad inteligentniho, uspešného člověka budiž tomu příkladem. ()

stret

Ci rok samotky a laskaveho teroru staci na sialenstvo neviem posudit. Ani ci to staci na zvladnutie sachu a vyhrou nad madarskym geniom. Herec hlavnej postavy mi nesedel, a neveril som mu. Trocha prehraval a zaroven neodohral svoju rolu uveritelne. ()