Zakletá jeskyně

• Slovensko Zakliata jaskyňa (více)
Trailer 1

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království a postihnou i Lenu. Zakletou Lenu dokáže osvobodit pouze člověk s dobrým srdcem, který vrátí ukradený rubín zpět do srdce jeskyně. Ten nyní zdobí koruny zlé královny Berty. Podařilo by se to snad pouze jejím dvěma nevlastním synům, princům Zachovi a Cyrilovi. Ti jsou však plní pýchy a marnivosti a o neštěstí ostatních se nestarají. Když z vůle macechy Berty o všechno sami přijdou a stanou se závislými na pomoci ostatních, pak teprve pochopí, že je jejich povinností bojovat za spravedlnost pro všechny. Jejich odměnou je nejen to, že najdou vlastní odvahu, laskavost, schopnost obětovat se, ale i zjištění, že objeví pravou lásku. (Cinemart)

Trailer 1

Stanislaus

Zakletá jeskyně v sobě mísí přenádherné přírodní scenérie (zasněžená krajina, hluboké jezero, daleké zelené kopce, krápníkové jeskyně) s líbivým pohádkovým příběhem (dobro/zlo, souznění s přírodou/chamtivost) a místy poněkud kostrbatým scénářem a prazvláštním castingem. Výprava a kostýmy jsou na vysoké úrovni (snad jen Predrag Bjelac vypadal víc šaškovitě než "kouzelník" se střelným prachem) a samotný příběh, byť nijak inovativní, nýbrž ryze pohádkový a poučný, měl své kouzlo. V první třetině tvůrcům celkem haproval sled scén s ročními obdobími. Nicméně největším kamenem úrazu bylo (pro mě) herecké obsazení: Někteří herci a herečky mi přišli ve svých rolích poněkud strnulí a Táňa Pauhofová nebyla úplně šťastnou volbou do záporné role, zatímco démonický Karel Dobrý v roli, která mu na první pohled sedla, celkem přehrával. Ve výsledku se ale stále jedná o dobrou koprodukční pohádku na právě jedno zhlédnutí. ()

rublik05

Nečekal jsem nic závratného, nakonec se z toho vyklubala sice průměrná, přesto relativně povedená pohádka, která rozhodně nemá ambice stát se novodobým hitem, lze však z ní vycítit určité kladné aspekty, které si zaslouží zmínku. V první řadě jsou to pěkné exteriéry, herci jsou vesměs přijatelní, nejvíce mě bavili Karel Dobrý a Táňa Pauhofová. Příběh mohl být promyšlenější a svižnější, nelogičnost se prolíná i do chování jednotlivých postav, zoufale mu chybí lepší atmosféra, která by pohádku pozvedla. Zakletá jeskyně je spíše taková jednohubka, stálice televizní zábavy z ní asi nejspíš nebude, potenciál tam však rozhodně byl. Tak třeba příště. 4/10. ()

ostravak30

Zakletá jeskyně je další z novodobých pohádek u kterých je jasný posun spíše k žánru fantasy. Všechny tyto prvky film obsahuje. Nechybí povedené exteriéry (dost povedené řekl bych), triky a docela dramatická zápletka (možná až moc). Setkáváme se tu totiž s tím, že některé scény či výrazy použité hlavně Karlem Dobrým se už do pohádky, a pro děti zvlášť, prostě nehodí. Problém také vidím v tom, že nejsou zcela jasné charaktery bratrů. Nejprve oba touží po moci, pak to chvíli vypadá, že si chtějí pomoct a zase tak moc ublížit si vlastně nechtěli, ale když k tomu dojde, oba se opět na chvíli mění. Ani poté ale jejich cesta za nápravou chování není jednoduchá. Bratři jsou totiž místy takoví, pak zase jiní a že by v závěru nějak trpěli výčitkami se rozhodně říct nedá. Složitější na pochopení je též záležitost se solí a drahokamy. Člověk si zkrátka musí trochu zapřemýšlet, aby pochopil o co tu jde, ale děti mají rády jednoduchost. Zkrátka, opět tu máme pěkný vizuál za nímž ale obsah mírně pokulhává. ()

Karp

Začátek dává velkou naději, že pohádka bude povedená, ale bohužel po dvaceti minutách se objeví typický pohádkový nešvar posledních let - rozvleklost. Pohádka je tak jednoduchý útvar, je přeci jen primárně pro děti, že nějaké vykecávání se zkrátka neunese. Stále nerozumím tomu, že je tak obtížné to pochopit. Ve střední pasáži děj v podstatě nikam nesměřuje, střih střídá střih a dialogy smrdí prázdnotou či zbytečností. Je také škoda, že určitá syrovost a krása čisté přírody z úvodních obrázků zmizí a je nahrazena kašírovanou symbiózou lidského elementu a jeho kulis s jednoduchou dokonalostí přírody. Zkrátit o půl hodiny, vyhodit z jeskyně postel s nebesy, ponechat jednoduchost a prostotu a možná by z toho mohla být docela obyčejná, ale milá pohádka. ()

Malarkey

Tak tradiční pohádka se postupně transformuje ve fantasy i u našich sousedů. A nutno dodat, že jim to docela jde od ruky. Zakletá jeskyně sice ničím výrazným nevyniká, ale určitě se na ní nekouká zle. Exteriéry jsou moc pěkné, Táňa Pauhofová tu hraje zlou čarodějnici, což byste od ní nečekali, Karel Dobrý je asi nejzlejší postava podobného ražení za dlouhou dobu...a celkově jsou tu všichni takoví protivní a nepříjemní, asi jak to občas v reálném světě bývá. I přes to všechno se ale jedná o zajímavý kousek, kterému stojí za to dát šanci. ()

• Původně si v pohádce měl zahrát maďarský vlk. Ten však předtím natáčel jiný projekt na Sibiři a majitelé museli jít po návratu do povinné karantény. Tvůrci Zakleté jeskyně nemohli čekat a našli jiné zvíře v Čechách. Nakonec na natáčení přijelo šest vlků kvůli nutnosti jejich střídání při opakování jednotlivých záběrů. (SONY_)
  • Na výrobe digitálnych trikov pracoval tím kompozitorov a grafikov viac ako 8 mesiacov. Celý proces schvaľovania bol veľmi náročný a pri vybraných záberoch bolo vytvorených napríklad aj 70 verzií, než boli tvorcovia spokojní. (Arsenal83)
  • Natáčelo se i v osadě Stankovany – Podšíp. (tomas_j)

Související novinky

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (více)