Reklama

Reklama

Zakletá jeskyně

  • Slovensko Zakliata jaskyňa (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království a postihnou i Lenu. Zakletou Lenu dokáže osvobodit pouze člověk s dobrým srdcem, který vrátí ukradený rubín zpět do srdce jeskyně. Ten nyní zdobí koruny zlé královny Berty. Podařilo by se to snad pouze jejím dvěma nevlastním synům, princům Zachovi a Cyrilovi. Ti jsou však plní pýchy a marnivosti a o neštěstí ostatních se nestarají. Když z vůle macechy Berty o všechno sami přijdou a stanou se závislými na pomoci ostatních, pak teprve pochopí, že je jejich povinností bojovat za spravedlnost pro všechny. Jejich odměnou je nejen to, že najdou vlastní odvahu, laskavost, schopnost obětovat se, ale i zjištění, že objeví pravou lásku. (CinemArt)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (61)

claudel 

všechny recenze uživatele

Po politicko-mafiánské Svini bylo paní režisérce zapotřebí pohádky. Tomu dost dobře rozumím - z drsné, kruté a vražedné reality raději do světa kouzel a fantazie, kde zlo nemá nakonec nikdy šanci. Pro fanoušky Táni Pauhofové je tato pohádka trochu bolestným zjištěním, že se z princezen najednou posunula do rolí královen a ještě k tomu zlých. Marko Igonda v kladné roli, to si snad nepamatuji, ovšem když tam hraje Karel Dobrý, tak to je ještě větší záporák, kterému musel Igonda uhnout ke klaďasům. Připadalo mi, že pohádka v půli ztratila trochu dech a už jej pak až do konce nenabrala. Ale celkově bych ji nezatracoval, určitě jsme v česko-slovenském prostředí v posledních letech zaznamenali mnohem horší počiny. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Pauhofové tu roli zlé královny prostě nevěříte, naopak Dobrý je v roli jejího poskoka výborný (byť mi nápadně připomínal Rösnera aka Chrta ze Sedmera krkavců); zbytek castu za zmínku moc nestojí a dějově mě to nebavilo (a všechny postavy tam mají divná jména) a vzdáleně mi to připomnělo jinou slovenskou pohádku Soľ nad zlato, která mě podobným způsobem minula. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Na naše pomery to fakt vyšlo a preto pridám na hodnotení. Herecky dokonca aj tá Pauhofová výborná, presne rola, ktorá sa jej napasovala, proste ona musí hrať mrchy. Princovia to nepokazili a najviac som sa obával silne protežovanej Zábranskej, ktorá vyskakuje  už pomaly aj z práčkovej hadice, ale takisto jej výkon bol veľmi dobrý. Príbeh je samozrejme taká vykrádačka a skladačka už použitých námetov, ale s tým by som sa netrápil. Ten záver by som ale viac vyšperkoval, mohol byť epickejší, macocha zmizla prirýchlo a bez pocitu tej rozprávkovej pomsty. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Jedna zázračná jeskyně skýtá ve svých útrobách bohatství - dostatek soli a drahých rubínů. Zatímco soli si každý může odnést co hrdlo ráčí, rubíny jsou prokleté a kletba stihne toho člověka, který z ní rubíny vynese. Osudy bratrské dvojice princů a dvou rychtářových dcer se zanedlouho spolu vzájemně protnou, protože princové spolu navzájem zápolí o trůn po smrti jejich královského otce, až se jim to vymstí, stejně tak jedna ze sester doplatí na svoji projevenou touhu po rubínech. Proměněna ve vlčici čeká na zlomení kletby. Do celé hry o trůn vstupuje zlá a hamižná macecha princů (Táňa Pauhofová), která utvořila spojenectví se zlým zbrojnošem (Karel Dobrý), načež jejich společný cíl představuje mamon v podobě zapovězených rubínů. Koprodukční pohádka slovenské režisérky Mariany Čengel Solčanské v sobě nese nemálo originálních prvků. A vizuálně vypadá mnohem lépe než většina současné (ko)produkce filmových pohádek. Kamera si libuje v úchvatných zasněžených i letních scenériích Sulovských skal. A množství dalších česko-slovenských lokací vypadá na kameře maximálně dobře. Herecké obsazení je poměrně neokoukané. Prince představují Ondřej Kraus a Dominick Benedikt, sestry ztvárnily Martina Zábranská a Petra Dubayová. Démonicky se projevoval Karel Dobrý. A většina hereckého osazenstva se uvedla dobře. Triková složka nedostala prostor. Diváci si neužijí žádné extra triky. Vlčice nevyhlíží digitálně, zvířecí přeměna zpět na člověka se smrskne jen na formu odrazu stínu na stěně jeskyně. V lese neběhají roztodivní skřeti, nezjevují se víly, nežvatlají zde polodementní čerti nebo vodníci. Vypadá to celé po trikové stránce dost minimalisticky. Dabing, respektive předabování zahraničních herců do češtiny, to vždy představuje svízel. A ani tentokrát divák nezůstane ušetřen technickým nedokonalostem dabingu. Režisérka tentokráte vsadila především na výpravnost, čarokrásné scenérie, vypravěčskou originalitu a hereckou neokoukanost. A celkem jí tahle sázka vyšla. 7/10 ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Zakletá jeskyně v sobě mísí přenádherné přírodní scenérie (zasněžená krajina, hluboké jezero, daleké zelené kopce, krápníkové jeskyně) s líbivým pohádkovým příběhem (dobro/zlo, souznění s přírodou/chamtivost) a místy poněkud kostrbatým scénářem a prazvláštním castingem. Výprava a kostýmy jsou na vysoké úrovni (snad jen Predrag Bjelac vypadal víc šaškovitě než "kouzelník" se střelným prachem) a samotný příběh, byť nijak inovativní, nýbrž ryze pohádkový a poučný, měl své kouzlo. V první třetině tvůrcům celkem haproval sled scén s ročními obdobími. Nicméně největším kamenem úrazu bylo (pro mě) herecké obsazení: Někteří herci a herečky mi přišli ve svých rolích poněkud strnulí a Táňa Pauhofová nebyla úplně šťastnou volbou do záporné role, zatímco démonický Karel Dobrý v roli, která mu na první pohled sedla, celkem přehrával. Ve výsledku se ale stále jedná o dobrou koprodukční pohádku na právě jedno zhlédnutí. ()

Galerie (70)

Zajímavosti (9)

  • Vo filme bolo vyrobených viac ako 130 trikových záberov, pričom len časť z nich je pre bežného diváka jasne viditeľná. Väčšina trikových záberov prispôsobovala súčasné reálie historickej podobe rozprávky. Z exteriérových záberov nám miznú celé dediny, budovy, televízne vysielače a dokonca aj železničný koridor. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v priebehu všetkých štyroch ročných období. (Arsenal83)
  • Vchod a východ z jeskyně se natáčel na Súľove, interiér představuje jeskyně Domica. Poslední záběry filmu se natáčely v jeskyni Driny, protože Domicu postihly rozsáhlé záplavy, které neumožnily v ní absolvovat potřebné natáčecí dny. Natáčení probíhalo i v proslulé Demänovské jeskyni. (SONY_)

Související novinky

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (více)

Reklama

Reklama