Zakletá jeskyně

• Slovensko Zakliata jaskyňa (více)
Trailer 2

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království a postihnou i Lenu. Zakletou Lenu dokáže osvobodit pouze člověk s dobrým srdcem, který vrátí ukradený rubín zpět do srdce jeskyně. Ten nyní zdobí koruny zlé královny Berty. Podařilo by se to snad pouze jejím dvěma nevlastním synům, princům Zachovi a Cyrilovi. Ti jsou však plní pýchy a marnivosti a o neštěstí ostatních se nestarají. Když z vůle macechy Berty o všechno sami přijdou a stanou se závislými na pomoci ostatních, pak teprve pochopí, že je jejich povinností bojovat za spravedlnost pro všechny. Jejich odměnou je nejen to, že najdou vlastní odvahu, laskavost, schopnost obětovat se, ale i zjištění, že objeví pravou lásku. (Cinemart)

Trailer 2

rublik05

Nečekal jsem nic závratného, nakonec se z toho vyklubala sice průměrná, přesto relativně povedená pohádka, která rozhodně nemá ambice stát se novodobým hitem, lze však z ní vycítit určité kladné aspekty, které si zaslouží zmínku. V první řadě jsou to pěkné exteriéry, herci jsou vesměs přijatelní, nejvíce mě bavili Karel Dobrý a Táňa Pauhofová. Příběh mohl být promyšlenější a svižnější, nelogičnost se prolíná i do chování jednotlivých postav, zoufale mu chybí lepší atmosféra, která by pohádku pozvedla. Zakletá jeskyně je spíše taková jednohubka, stálice televizní zábavy z ní asi nejspíš nebude, potenciál tam však rozhodně byl. Tak třeba příště. 4/10. ()

Arsenal83

Na naše pomery to fakt vyšlo a preto pridám na hodnotení. Herecky dokonca aj tá Pauhofová výborná, presne rola, ktorá sa jej napasovala, proste ona musí hrať mrchy. Princovia to nepokazili a najviac som sa obával silne protežovanej Zábranskej, ktorá vyskakuje  už pomaly aj z práčkovej hadice, ale takisto jej výkon bol veľmi dobrý. Príbeh je samozrejme taká vykrádačka a skladačka už použitých námetov, ale s tým by som sa netrápil. Ten záver by som ale viac vyšperkoval, mohol byť epickejší, macocha zmizla prirýchlo a bez pocitu tej rozprávkovej pomsty. ()

HonzaBez

"Dobrý člověk, i když je jen sluhou, je svobodný. Ale zlý člověk, i kdyby byl třeba králem, je jen sluhou své nenávisti." Nevím, zda mě tak očarovalo kouzlo scenérií slovenských jeskyň a zasněžených vrcholků zdejších hor, ale nějak moc nevím, co téhle pohádce vytknout. Pohádkový příběh o střetu dobra se zlem, resp. šlechetnosti s chamtivostí je tu poměrně dobře vystavěn, ač motiv větší cennosti soli nad zlatem (resp. nad rubíny) úplně originální není. Samotná kletba po krádeži rubínů se už ale projevuje poměrně originálně. Lena je najednou na půl vlčice a na půl žena a musí se mít před lidmi na pozoru. Přesto se nakonec v srdci jeskyně o jedno člověka stará. I když situace v celém království není poté, co oba královští synové zapomenou na slova svého otce, že společně mohou být silnější, zrovna moc růžová, rychtář Buchvald je přesvědčen, že "každou ránu je třeba zahojit". Myšlenka, že "není proč truchlit. Kdo se nikdy nezranil, ten se nenaučí rány léčit," je jedna z nejsilnějších, co v pohádce zazní. Těch pěkných mouder zde lze ale zaslechnout vícero (viz třeba "každý dobrý král se musí rozhodnout, co je menší zlo") a v tomto směru tak pohádka své morální poslání naplňuje mírou vrchovatou. Vedle již zmiňované kouzelné výpravy, bych jinak ještě rád vyzdvihl vcelku pěknou kameru (zejména v záběrech na zdejší krajinu) a rovněž příjemnou (pohádkově laděnou) hudbu. Jak jsem už tedy říkal, celkově dost velká spokojenost. Letos o vánocích jedna z nejlepších pohádek, co jsem viděl. ()

Petike

Podľa mňa to nie je zle spracované, len to potrebovalo ešte niečo doplniť a hlbšie prepracovať. Oceňujem vkusnú hudbu od Ľubice Čekovskej (mala podobný náboj ako v Sokoliarovi Tomášovi a vlastnú identitu). Pauhofová a Dobrý pobavili ako dvaja záporáci, ale hlavné obsadenie "klaďasov" ešte potrebovalo trochu dôrazu. Igonda a Palonder all right, ale novší sa mohli do postáv ešte trochu hlbšie ponoriť. Okrem slovenského znenia som videl aj dabing do ukrajinčiny a nemám k nemu výhrady, príjemne prekvapil. ()

dopitak

Obsadit Táničku na zápornou roli = odsoudit se předem k neúspěchu. Pokud tam někde už musela být, vymyslel bych jí jinou postavu a jako záporáka nasadil Karla Dobrého. Ale opravdického vážného záporáka. Ne kokůtka, co se tam plouží jak lilipután, údajně neumí šermovat, nosí hučku jak středověký havíř a obličej má ze samého vyřvávání strhaný. Mohli mrknout na Havelkova Hastrmana, protože Dobrý umí být zlý. Martina Zábranská je nádherná a umím si ji představit v jakékoliv pohádkovoprinceznovské roli, o těch vážnějších už jsem psal a stejně tak ji chválil už před 11 lety. Jinak výprava, scénář, dialogy (viděno záměrně v originálním slovenském znění) celkem cajk. ()

• Původně si v pohádce měl zahrát maďarský vlk. Ten však předtím natáčel jiný projekt na Sibiři a majitelé museli jít po návratu do povinné karantény. Tvůrci Zakleté jeskyně nemohli čekat a našli jiné zvíře v Čechách. Nakonec na natáčení přijelo šest vlků kvůli nutnosti jejich střídání při opakování jednotlivých záběrů. (SONY_)
  • Natáčení pohádky bylo třikrát přerušené, jednou se štáb vracel ze slovenských Kysúc a dvakrát z hradu Pernštejn. Důvodem byl covid-19, který se u štábu objevil navzdory předcházejícímu testování všech členů štábu, herců i komparzistů. (SONY_)
  • Vchod a východ z jeskyně se natáčel na Súľove, interiér představuje jeskyně Domica. Poslední záběry filmu se natáčely v jeskyni Driny, protože Domicu postihly rozsáhlé záplavy, které neumožnily v ní absolvovat potřebné natáčecí dny. Natáčení probíhalo i v proslulé Demänovské jeskyni. (SONY_)

Související novinky

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (více)