Zakletá jeskyně

• Slovensko Zakliata jaskyňa (více)

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království a postihnou i Lenu. Zakletou Lenu dokáže osvobodit pouze člověk s dobrým srdcem, který vrátí ukradený rubín zpět do srdce jeskyně. Ten nyní zdobí koruny zlé královny Berty. Podařilo by se to snad pouze jejím dvěma nevlastním synům, princům Zachovi a Cyrilovi. Ti jsou však plní pýchy a marnivosti a o neštěstí ostatních se nestarají. Když z vůle macechy Berty o všechno sami přijdou a stanou se závislými na pomoci ostatních, pak teprve pochopí, že je jejich povinností bojovat za spravedlnost pro všechny. Jejich odměnou je nejen to, že najdou vlastní odvahu, laskavost, schopnost obětovat se, ale i zjištění, že objeví pravou lásku. (CinemArt)

borecjeborec

Z nějakého, pro mne neznámého důvodu, se už i české pohádky chytly moderního trendu "dělejme filmy co nejdelší i když pak budou zbytečně rozvláčné a zkazíme tím jejich celkový požitek". Pohádka mohla mít bez zbytečných scén úplně v klidu kolem 60 minut. Pak by její relativní originalita mnohem více vynikla. Další věc která mě neskutečně irituje a tady v tomto snímku je to velmi znát, je předabovávání slovenštiny na češtinu či slovenští herci mluvící jejich češtinou. Proč se ve slovenské televizi vysílají české dabingy úplně normálně, ale my musíme mít všechno po našemu? Spousta takových malých věcí kazí atmosféru dobré pohádky. Táňa Pauhofová do role hlavní záporačky také nesedí. 40 %   ()

J.CTORN

Konečně se bratrům slovákům něco povedlo. Příběh a myšlenka pohádky byly opravdu skvělé a možná bych tento film ani nenazýval pohádka jako spíš fantasy. Soundtrack byl impozantní a někdy fakt že udeřil. Efekty jsem možná někdy čekal zajímavější ale i tak fajn. Líbily se mi lokality ale i akce, i když ta tu byla možná jen jednou (šerm) na ten bylo fakt fajn se dívat. Námět a myšlenka filmu byla skvělá a zaznělo tu spoustu věcí, které bych se nebál citovat. Konečně naše holčičí protagonistky nemuseli být princezny a byly clkm sympatické. Vývoj princů byl fajn, i když mi někdy přišlo že některé herecké chvíle nebyly úplně vypilované. Možná mě jen neseděl styl vyprávění jinak to bylo moc fajn na pohled, kamera, barvy a tak, byly luxusní. 5/5 ()

ssarka

slabý a nejslabší scénář....nesmysly typu vlk skočí do lomu asi kilometr hlubokého a trefí se do stejné díry jako princ....druhý prostě nějakýmu dědkovi dá v lese svůj meč a poslušně odkráčí nikdonevíkam, ani on sám netuší,co dělá...a divák o to víc trpí....kletba spočívá v tom, že královna vzala lidem sůl, aha, takže ženská je ta kletba a ti dva mamlasi po přesně 1:25:00 zjistí,že to vyřeší tím, že vrátí rubín!!!!!!!!!!!..hrůza a rozhodně se nedívejte ()

quokam

Za mne spolecne s Princeznou zakletou v case 2 cesky film roku, resp film s ceskou ucasti. Uchvatna kamera, kostymy, masky, herecke vykony, scenar, super. Jenom statni prevrat na konci chtel trochu doladit a preskoky mezi rocnimi obdobimi pusobily divne - to jakoze princ byl v komatu pul roku? Vazne? A zkritizovat lze jiste i postsynchron dabink, stara achilova pata ceske filmografie. Za mne celkovy dojem 8.5/10 poznamka: v seznamu hercu zde chybi Lukas Pelc. ()

mAt3s1302

V konfrontaci s pohádkami v posledních letech na čt, primě, nově to bylo příjemný překvapení. Několik věcí se dalo udělat jinak ale nebyly tam nějaký přehnaný zásahy co jsou vidět poslední dobou v těchto fantasy pohádkách. 60% ()

Nick321

Nebylo to vyloženě mizerné, ale ten konec je trapně předvídatelný a některé části zápletky docela nelogické. Asi mi stačilo to vidět jen jednou. ()

ElleMcDee

Podprůměr. Připadalo mi to jako několik pohádek splátaných dohromady. Tři oříšky pro Popelku (scéna ze začátku, kdy se Zach a Ada honí ve sněhu), Třetí princ (drahokamy, sestry si vezmou bratry), Sůl nad zlato (sůl je cennější, než rubíny), ale celé to bylo takové nedotažené. "Proměna" bratrů se nepovedla vůbec, jejich jednání bylo naprosto nelogické. O jejich "souboji", jestli se to tak dá nazvat, radši ani nemluvím. Oba chtějí být králem, Zach vytáhne na Cyrila meč a ten se podělá strachy a začne před ním utíkat. Jasně. To fakt dává smysl. Nejuvěřitelnější postavou pro mě byla Lena. Velkou slabinou je pak také herecké obsazení. Většina herců mi tam neseděla, připadali mi ve svých rolích podivně strnulí a vůbec se na mě nepřenesly jejich emoce. Možná to bylo trošku způsobeno také dabingem, nevím. Abych ale nebyla pouze negativní, lokace jsou nádherné a kostýmy také nebyly špatné. Podtrženo, sečteno, tak 4,5/10 ()

Muffino

Naprosto promarněná příležitost. Z této pohádky vám nakonec v paměti z těch pozitivních vjemů zůstanou jen kostýmy a výprava. Čert vezmi vykradený příběh, na to je divák u novodobých pohádek již zvyklý, ale špatné herectví (až na asi dvě výjimky), dabing, postsynchrony, casting, masky, scénář (divné chování postav či naprosté přelévání chování hlavních postav z jedné strany na druhou) i velmi průměrná hudba. Skoro jsem měl pocit, že koukám na béčkovou německou televizní pohádku, kterou vyšší rozpočet neudělá lepší. Nakonec jsem si zábavu našel ve sledování dlouhých vlasů hlavní hrdinky, které jsou každou chvíli jiné. ()

soukyd33

Zajímavá pohádka, kde se charaktery postav slušně zamotali. Nechce se překvapit, kdo vlastně vyhraje. Pohádka příjemně ubíhá. Humor zde chybí. Postavy spíše přehrávají. Zpěv je nic moc. Hvězdiček 3 ()

Pythonator

Tak si to shrňme. Exteriéry na jedničku, kostýmy na jedničku, hudba na jedničku, překrásné herečky na jedničku. Tohle všechno dává filmu sympatický velkofilmový vizuál připomínající spíše dospěláckou fantasy než běžnou česko-slovenskou pohádku. Příběh je taky docela pěkný a blbé je to jen občas a minimálně. Sundávají to spíš nudní princové a drsné přehrávání pana Dobrého. Ovšem aby si to zasloužilo tak nízké hodnocení? To teda ne. Podle mě je to o dost jinde než všechny ostatní pohádky. Je to jiná liga, je to na úrovni, je to dospělejší a bohužel tomu chybí asi humor. Je to prostě takový vážnější dospěláčtější pohádkový zážitek, asi jako kdysi dávno hollywoodská Jestřábí žena. Takový hybrid dospělého a dětského filmu. Snad proto byl přijat s takovým nezájmem a nepochopením. ()

Andy.222

Když ono je to těžké. Pohádka vypadá nadmíru dobře, poselství je taktéž ok a příjemně mě překvapila tím jak je nečekaně temná. Největší problém mám vlastně s ústřední proměnou princů (a rubínůmilné dcerky). Na to jak se celý prostředek pohádky vleče, tak mi přijde, že se jejich pochopení slov jejich otce, vlastně nevěnuje moc prostoru a působí dosti zkratkovitě. Vůbec tomu nepomáhá, že herecké výkony mi přišly hrozně jak na houpačce. V jedné scéně herci mezi sebou mají tu správnou chemii jen, aby to v následující naprostou nevěrohodností naprosto zabili. A ano, u pohádky bych sice mohl přimhouřit oko, ale stejně mě štvala ta naprostá tupost některých postav. Určitě to není nejhorší pohádka a řekl bych, že míří stylisticky správným směrem, ale chtělo by to ještě vychytat hodně much. ()

lubino89

Veľmi zdĺhavé, scenár plný hluchých miest. Karel Dobrý ako záporák, bol skôr smiešny, nápad s jeho pomenovaním "Oplan" tiež dosť mimo. Viete si predstaviť, žeby sa záporák volal Záporák alebo zlý? Asi nie. Táňa Pauhofová sa do záporných úloh nehodí, strašne sa snaží a ide to na úkor jej výkonu, bohužiaľ, toto platí aj pre divadlo, nielen film. Jan Dolanský nadabovaný Gregorom Hološkom a Tereza Bebarová Ľubicou Konrádovou, to bolo hrozné. Hudba nádherná, prostredia skvostné, vlčica krásna, kostýmy vymakané, dokonca ani postsynchróny nepôsobili tak rušivo ako zvyčajne. Film nepôsobí lacne, to je jeho veľké plus, ale zas sa nenaplnil potenciál. ()

Ron_F

Ach jo! Prokletí českých pohádek je v tom, že těm se zajímavým dějem většinou chybí kvalitní vizuál, a naopak pohádkám, které jsou krásné vizuálně, chybí poutavý děj. Zakletá jeskyně je ten druhý případ. Krásné lokace, velmi dobrá práce kamery, solidní kostýmy, ačkoliv herci do nich byli zapasovaní tak, že to vypadalo, že nemají krky, ale to je vedlejší. Hlavním problémem je děj, který tam prostě nebyl. V oblasti děje a vlastního příběhu pokládám za největší umění této pohádky, že se tak banální zápletku podařilo natáhnout na délku celovečerního filmu. Za to opravdu smekám, ale celkově bohužel spousta opakujících se momentů a dialogů a místy to byla prostě nuda. To nemohla zachránit ani taková herecká hvězda jako je Táňa Pauhofová a přehrávání Karla Dobrého, kterého mám jinak rád, např. v Hastrmanovy byl úžasný, tomu také moc neprospělo. Dávám 2 hvězdičky za krásné lokace a velmi dobrou kameru. Zajímavé je, že to jsou většinou ženy režisérky, které natočí vizuálně moc pěkné pohádky, ale děj je nudný a bez napětí. ()

tein

Pohádka může být trochu hloupá, pokud má aspoň nějaké jiné kvality, ale tato je tak pitomá, že to ani krásné lokace nezachrání. Působí to spíš jak německá slátanina kde sice není problém s rozpočtem ale za to je problém úplně ve všem ostatním. ()

Tom10000

Další z novodobých pohádek od českých a slovenských tvůrců, tentokrát však s maďarskou dopomocí. Upřímně, nevím, co jsem vlastně doopravdy čekal. Zdali pěknou pohádku, kde se snad konečně dočkám trochu drama a trochu napětí, to jest, kde bude zlo o něco silnější (např. cosi na způsob Princezny zakleté v čase), kde budou hlavní hrdinové za stranu dobra sváděni na opačnou stranu, či pouze dalšího zoufalého pokusu o zdařilý snímek, díky němuž bychom si mohli myslet, že dokážeme stvořit i něco víc než jen propadák. (POZOR, SPOILERY!) Plusy: Líbilo se mi toho mnoho, ale nic, co by tvořilo základní kostru filmu. Prostředí, kde se děj odehrával. Herci mi byli sympatičtí. Taková nevšednost zabrušující až do severských motivů. A co především, námět. Mínusy: Právě námět, pojednávající o rubínu tvořící srdce jeskyně, byl ale špatně zpracován. Silná strana dobra proti katastrofickému zlu. Nikde nespatřuji cokoliv, díky čemu by dobro nemuselo vyhrát. Pohádka má být o boji dobra proti zlu. Kde zlo na čas vyhrává, kde dobro musí zabrat, aby nakonec jen o vlásek zvítězilo. Díky zvratu a naději. Zde ale proti sobě stojí rytíř s brněním a mečem vůči vyhublému starému sedlákovi s vidlemi. Královna je sice krutá, toť ale vše. Místo toho, aby Adu uvěznila a mučila, a přitom ji nabídla otce za to, že se k ní přidá či provede hřích (zmanipuluje ji), ji vyžene a tak si nechá upláchnout to jediné, díky čemu by třeba mohla "vyhrát". Její pomocník klidně nechá jejího a Leniného otce žít. Však se má ještě tento rychtář a solař celkem dobře. Nemá na sobě jedinou ránu. Nic. A to je smutné (...). Nevím, co k tomu dalšího říci. Romantika tu je, celkem pěkná scéna u řeky či na poli (díky čemuž můžeme vidět lásku mezi Zachem a Adou, jež se mi moc líbí) taktéž, ale moc dalšího toho není (snad ještě totéž mezi Lenou a Cyrilem v jeskyni). Na českou kinematografii spojenou se slováky a maďary by to sedělo, ale na opravdový zážitek, to k nim nesedí (výjimkou je ona Princezna zakletá v čase). 65 - 70 procent, to jsem ještě milý. Jednou zhédnout stačí, znova až za měsíc dva. ()

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (více)