Skutečný, byť umělecky zkrášlený životní příběh Marie Louisy Habetsové (1905-1981) byl pro Audrey blízký zejména svým odbojovým - byť ve filmu jen naznačeným - vyzněním (sama Hepburnová působila v odboji rovněž přes svůj věk na hranici holčičího a dívčího období). Katolická církev a její mystéria jsou tu představena plně - věcně, nekarikovaně, ve vyváženém poměru světla a stínu aktivit řeholních komunit zatížených doživotním celibátem a ústraním. Středověk v první polovině dvacátého století - jak film prokazuje - nezmizel; za zdmi klášterních areálů žil v mnohém v podstatě nerušeně dál. Skutečně evropská, silná povaha se v korzetu, přijatelném pro více tvárné jedince, dusila; v mnohém přitom záleželo na způsobu, jimiž staletá dogmata byla prosazována. Tento portrét je silný právě tím, že je portrétem sine ira et studio (portrétem prostým hněvu a podjatosti). Audrey, jedna z největších hereček všech dob, i tady prokázala vícerozměrovost svého robustního talentu ve škále a tóninách, které pro dobové diváky musely být mimořádným překvapením. Totéž lze říci i o vnímavé a pozorné, místy až pietní Zinnemannově režii. Věrohodnost prostředí a kulis, mimořádná pozornost věnovaná uměřené podobě filmu výpravou, tento katarzní (očišťující a pročišťující) zážitek jen dále posiluje a rozvíjí. PŘÍBĚH JEPTIŠKY má nesporně silný nadčasový náboj. Pro současného člověka náboj až očistný.(4.12.2012)

Silný příběh, který kupodivu příliš nenudí. Jako ateista kroutím hlavou, jako filmový kritik ale hlasitě tleskám. Tohle by byl velký oříšek pro všechny klubovky, v našem nábožensky chladném tuzemském prostředí. Domnívám se totiž, že většina diváků by televizi v prvních dvaceti minutách raději přepla.____Na rozdíl od některých kolegů si myslím, že tady Audrey neměla velký prostor pro své herectví, protože jako řádová sestra nesměla vůbec projevovat své emoce. Scény z Afriky jsou dokumentárně přínosné (natáčelo se prý v Belgii, v Itálii a právě v tehdy už demokratickém Kongu).__ Tip na klubovku ČT.(27.1.2010)

• KrestanFilms

Další z filmů s náboženskou tématikou, který vlastně nemá co dát, byť je dle skutečné události. Film plný dlouhých obřadů a marných snah stát se opravdovou jeptiškou. Snímek může maximálně odrazovat potencionální uchazečky, jiný smysl nevidím. Pro mne z obsahové stránky obrovské zklamání. Navíc podle mě ukázka toho, jak může církevní instituce hasit plamen srdce zažehnutý pro službu Bohu. (což nakonec film sám ukázal) K filmu obecně: Aundrey byla sice fenomenální, zato scénář (až na pasáže z misie) naprosto zoufalý.(20.10.2017)

Příběh jeptišky je dle očekávání dost zdlouhavá podívaná. Je to drama, které chvílemi zajímavě přibližuje život uvnitř kláštera, ale jakmile vychází do exteriéru, padá do nudnějšího průměru a stává se jen obyčejným hollywoodským dramatem. Je to vlastně naprosto stejný problém, který jsem měl u Zinnemanna i V pravé poledne. 6/10(24.8.2016)

Na veliké ploše rozložený příběh, kdy jeho první část je téměř dokumentárním filmem o životě v ženském kláštěře a o rituálech přijímání do společenství jeptišek, ale poté se rozvíjí do smělé šíře jak v rovině osobní, tak i historické. Zvěrečné vyznění, že lidská dobrota je pojem mnohem širší a všeobsáhlejší než dobrota uměle diktovaná a vytvářená zvnějšku přes víru v Boha, je mi velice blízké; i proto možná v hodnocení trošku nadsazuji.(28.5.2011)

• - Audrey Hepburn doprovázel na natáčení v Kongu její pes Famous, kterého nosila všude s sebou. Ten byl pro ni v té době nesmírně důležitý a dostal speciální psí vízum. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

• - Pri natáčaní filmu The Unforgiven (1960) Audrey Hepburn nešťastne spadla z koňa a potrebovala ošetrenie. Ošetrovala ju práve Marie-Louise Habets, ktorú Audrey stvárnila v The Nun's Story. (TheRoller)

• - Studia neměla zprvu o film žádný zájem. To se změnilo poté, co Audrey Hepburn souhlasila s hlavní rolí. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)