Enola Holmesová 2

Enola Holmesová (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky brácha Sherlock (Henry Cavill). (Netflix)

rikitiki

Enola přemáchla svoje modré punčošky a zase se vrhla do luštění detektivky a obrany ženských práv. Tahle holka, která skrz zbořenou čtvrtou stěnu mluví s divákem, mě baví víc než v prvním díle. Příběh je sevřenější a uvěřitelnější. Enola je dospělejší a tím pádem se mírně zklidnila. Ne natolik, aby nudila, a zbylo jí dostatečně střelenosti, aby bavila. Film nijak nezastírá, že je především určený dospívajícím dívkám, jako podpora a do jisté míry i jako vzor. A proč by ne? Klučičích rošťáků jsou hromady, holky zas tolik hrdinek rošťaček, se kterými by se mohly ztotožnit, nemají. SHRNUTÍ: Škrtnutím sirkou někdy můžeš zapálit požár, který neuhasíná. ()

Chrustyn

Až překvapivě funkční i když řádně naivní a spíše možná dětská zábava o sestře Sherlocka Holmese a jejím dalším zapeklitým případu. Svižně natočené dobrodružství které neurazí, ale snaží se odvyprávět až moc příběhů a témat, které jinak odsýpající děj zbytečně brzdí. Osekat to o půl hodiny, přidat na akci a skoro se to mohlo přiblížit Richiemu. Takhle jen slušná, generická zábava. A to, že je Moriarty černoška mi bylo úplně jedno. ()

Motinski

Zlepšenie oproti prvému dielu. Stále ale s rovnakými chybami a nevyužitým potenciálom. Sedel mi štýl humoru a bavila ma zápletka. Dobové zasadenie, kostýmy a viac priestoru pre Cavilla. Aj finále bolo lepšie a vlastne sa nebránim tomu že z toho Netflix asi bude chcieť spraviť väčšiu sériu. Chýbala mi silná záporna postava, Moriarty bol prešlap s nulovou charizmou na ktorý budem chcieť rýchlo zabudnúť. Millie bola miestami otravnejšia ako v prvom diely, a ku koncu som cítil že film trvá dlhšie jak je treba. Scenár má pripravené nečakané zvraty, no to ako náhodne do seba všetko pekne zapadá (a to bol pre mňa problém už od začiatku) bolo moc prvoplánové. Ide ale o fajn zábavu, čo bol asi aj hlavný ciel. Pôsobilo to na mňa atraktívne a s chuťou odlíšiť sa. Hlavne vizuálne. Príjemný film na relax s množstvom klíše, ajtak ale prevládajú pozitívnejšie dojmy. ()

peetrejr

Prvý diel Enoly bola katastrofa. Od druhého som čakal podobný scenár. Ono sa to aj vo väčšine stalo, lenže druhá časť má niečo do seba. Všetko začína už tým známym spôsobom, že: ,,Ahojte ja som Enola a dlhujem vám vysvetlenie". A tak Enola vysvetľuje. Príbeh nie je urobený zle, no je tu pár divných momentov, ktoré mi zastavili fungovanie mozgu. Nuž, nepredbiehajme. Pokiaľ Millie nebehá zmalovaná po rozhovoroch, tak buď natáča Stranger Things alebo Enolu. Pretože v tom kvitne jej úspech. Millie je veľmi sympatická mladá herečka a nečudo, že hrá ona práve Enolu. Táto rola jej sedí perfektne. Sherlock Holmes sa výrazne zmenil od prvého dielu. Proste má bordel v izbe, správa sa ako pošuk, pije alkohol a je osamelý - to je konečne Sherlock Holmes! A konečne mi hlavne nevadí! Pretože keď som v jednotke videl, že je na scéne Sherlock, trhal som si vlasy. K postavám už nemám nič, čo  by som chcel povedať, ale ešte sa k pár zvláštnym zmenám vrátim neskôr. Príbeh sa začína pomerne svižne a musel som si zvyknúť na rýchlejšie tempo filmu. Enola nemá svoj prvý prípad lebo je dievča a je odsudzovaná spoločnosťou. Lenže potom svoj prípad dostane. Avšak sa zistí, že kápla na niečo fakt veľké. A proste vyšetruje sa a pátrame po páchateľovi. Táto časť ma veľmi bavila, pretože boli tu akčné momenty, humorné momenty, vážne momenty a  romantické momenty. A k tomu ešte Enolina drzosť a fakt som premýšľal, že mňa to baví. Bohužiaľ toto všetko skončilo, keď sa prípad Enoly, spojí s prípadom Sherlocka. Sherlock má nového nepriateľa. No a nie je to niekto iný než sám Moriarty. A pokiaľ vám vadili zmeny vo Witcherovi, tak tu to je taktiež, ale tu to je horšie. Moriarty je žena, tmavšej pleti. Tu som ostal omráčený, spadol som na zem a tep mi klesal. Po slabom infarkte a pomoci záchranárov sa ma podarilo zachrániť. Presne preto aby som na konci dostal ďalšiu zástavu srdca. Prečo? Iba preto lebo Doktor John Watson je Ind. Toto som skoro neprežil. Ach, ja som mal taký dobrý pocit z Enoly Holmes 2, zas bieda. Proste celý film sa nesie v takom detektívom duchu, a posledná pol hodina zrujnuje celý film. Je to pre mňa neuveriteľné, že Enola má kvalitu na to, aby to bol fakt pozerateľný film, celý dej sa drží pravidiel, nerobí zbytočne chyby, potom však príde záverečná časť a film ide do sračiek. Ja som obecne s druhým dielom spokojný. No dal by som 4 hviezdičky. Ale nedám, pretože koniec filmu je veľmi podstatná časť kinematografického snímku. Pokiaľ je film stráviteľný, ale koniec je na hovno, kolíše medzi priemerom a podpriemerom. Ja viem, že nie som zrovna femistka, alebo bojovník za ženské práva, uplakaná teenagerka, či dievčatko, ktorému sa páči Stranger Things, tak si pozrie Enolu, teda počkať, veď vlastne ja tiež pozerám Enolu lebo sa mi páčilo Stranger Things... No, každý sa môže mýliť . Proste pravdepodobne Netflix ešte podojí Enolu Holmes pretože je to len pár dní von, a na Netflixe to je už v top desiatke a je tam aj taký palec, že "nejoblíbenejší". Ja dúfam že ak vyjde tretí diel, tak ho prežijem. () (méně) (více)

BarryLyndon

Popravdě, čekal jsem to o moc horší až odpadní. Ale celé to utíkalo tak nějak svižně a sympaticky. Hlavně to nemá žádný hlubší problém, který by stál na záchraně světa. Vlastně i docela cool vyřešili zaporáky. A Millie Bobby Brown je sice totální herecké dřevo, které absolutně nemá na scény s prolamováním 4. bariéry, ale celou dobu působí jako taková ťuňťa, že se těžko nenávidí.  Ale když si snaží o romantiku a přitažlivé scény, tak vypadá asi jako Schwarzenegger v Policajtovi ze školky.  Cavill to samozřejmě obrovský tahá a je tam asi 10x víc než v úvodním filmu. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že mu tam dospali screen time hodně pozdě, protože tam ve většině scén stojí a kouká do blba jak herní NPC. Taky si myslím, že strávil dost málo času na place, protože to tahá tak nějak podle sebe... Ale overall není za takového šášulu jako mužští hrdinové u Marvelu nebo např. Obi-Wan a vůbec ho netahá z brindy Enola, která má k Mary Sue hodně daleko a dělá chyb jak máku. Co mi ale vadilo hodně byl v podstatě neživý kulisní svět, kde se všechno točí okolo Enoly a nic si nežije vlastním životem.  Včera jsem na boxu asi dostal hodně do hlavy, ale přes nižší hodnocení bych si tady klidně dokázal představit universum a spin-offy. S Cavillem i Helenou Bonham Carter, které ta poloha sedla a byla excelentní. Hodně ambivalentních 5/10 Asi jako vypít Starobrno po kterém se člověk poblije míň než čekal a občas o ucítí chuť. ()

• Firma i ve skutečnosti tvrdila, že pracující umírají na tyfus. Jednalo se však o skutečné onemocnění po práci s bílým fosforem. Žíravá povaha fosforu, se kterým pracovali a každý den vdechovali, vedla k tomu, že se jim nejprve pomalu rozkládaly zuby a poté čelistní kosti. (sirjohn)
  • Úvod filmu odkazuje na ďalších veľkých detektívov viktoriánskeho Londýna; Detective Field, Reginald Swain, Mackenzie Macintosh a Sir Alfred Hornblower. Charles Frederick Field bol skutočným zakladajúcim členom Metropolitnej polície, ako ctižiadostivý herec mal záľubu v obliekaní sa do prestrojení a po odchode do dôchodku sa stal súkromným detektívom. Bol priateľom Charlesa Dickensa a slúžil ako inšpirácia pre postavu inšpektora Bucketa v románe "Bleak House". Detektív Constable Reginald Swain bol postavou v dlhotrvajúcom britskom policajnom seriáli Dixon of Dock Green (od r. 1955). Mackenzie Macintosh môže odkazovať na Rushmore 'Mac' Mackenzie, hlavnú postavu v sérii súkromných detektívnych románov od Davida Housewrighta. Alternatívne to môže odkazovať na Mackenzie Macintosh, viktoriánsku grafickú dizajnérku a manželku Charlesa Rennieho Mackintosha. Alfred Hornblower sa môže odvolávať na Alfreda Swainea Taylora, viktoriánskeho toxikológa a medicínskeho spisovateľa prezývaného otec súdneho lekárstva a Horatia Hornblowera, hlavnej postavy v sérii námorných dôstojníkov C.S. Forestera. (belinko)

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony