Bestie

Trailer 1

Doktor Nate Daniels (Idris Elba) vezme své dvě dospívající dcery na výlet do Jižní Afriky, do míst, kde se seznámil s jejich mámou, která před nedávnem zemřela. Doufá, že výlet do divočiny jim pomůže tuhle čerstvou ránu aspoň částečně zahojit. Na cestu do buše si vyberou toho nejlepšího průvodce, rodinného přítele a zoologa, který zná v okolí každý kámen. Zpočátku cesta připomíná sen každého milovníka divokých zvířat. Nálada se změní v okamžiku, kdy v jedné domorodé vesnici uvidí čerstvé následky řádění predátora s hřívou. Mohutný lev si po bolestivém střetu s pytláky vzal do hlavy, že člověk je jeho největší nepřítel, a Nate a jeho dcery to brzy poznají na vlastní kůži. Ve snaze ochránit své teritorium a udržet si pozici pána tvorstva udělá tahle bestie cokoliv, aby vetřelce sprovodila ze světa. Civilizovaný lékař se dvěma puberťačkami proti ní nemůže mít sebemenší šanci. (CinemArt)

Trailer 1

Shakers

Dve veci prečo sa mi to páčilo. Za prvé: takýto jednoduchý námet, kde skupinku ohrozuje divoká zver mám rád. Za druhé: je tu sympaťák Idris Elba. Samozrejme sú tu aj ďalšie veci, ktoré sa podarili a to je napríklad napätie alebo atmosféra. Niektoré scény majú naozaj šťavu. No na druhú stranu, nájdu sa tu pochopiteľne aj scény, kde len krútite hlavou nad tým, ako uvažujú postavy. Každopádne takých scén tam veľa nebolo. Beštia je len obyčajná jednohúbka na nudný večer, ale bavili ma prelety kamerou na Afrikou, nečakané útoky a aj hudba veľmi pekne dokresľuje dianie. Taký Lovci levou sú oveľa lepší, ale to je trošku inakší film, nie taký priamočiary. No aj Beštia ukáže pazúry a celkom sa na ne oplatí pozrieť. S prižmúreným poškrabaním okom od leva dávam aj tu štvú, pretože mi to naozaj rýchlo utiekalo a videl som aj oveľa horšie filmy na takýto spôsob. 75% - 4* ()

verbal

V kolébce budoucího evropského obyvatelstva řádí zkurvený rasistický lev a mistr světa ve vyrážení pušek z rukou. Anebo prostě jen narazil na statisticky anomální partičku skutečných gramlavců. Hubí výhradně mouřeníny, fuj fuj apatheidního fosila Čárlta jen požvýká a vyplivne. Ydrys se svými dvěma antikoncepčními i výchovnými selháními, natolik nesnesitelnými to paznehty, že by je každý slušný otec okamžitě vykopal jako velmi vhodnou diverzi z bezpečí auta a zálibně s úlevou sledoval to autentické krmení na safari, se moc chtěl vrátit ke kořenům. Satanžel však hic sunt leones, tak škoda, snad příště, ještě bude muset chvíli živořit v Londýnském chalifátu. Poměrně svižná a hezky natočená šablonovitá koncepční jednoduchost, pravdou je, že lev má hodně slabé dialogy, povrchně vykreslený charakter a je zcela nedostatečně existenciální, čili ty tolik oduševnělé rozumbradáče plně chápu, Assvendžři to prostě nejsou. Každopádně tu dlouho nic o žvížátkách nebylo, a tak dostatečně zabaven vyignoruju, že ta čičina, co všechny černoušky bleskově sundala první ranou, se s Ydrysem deset minut mazlíčkovala. Je to holt fešák! ()

castor

Natvrdlý scénář, kdy zejména starší z dcer dělá samá špatná rozhodnutí, versus působivé dlouhé záběry francouzského držitele kameramanského Oscara Philippe Rousselota a efektivně uchopená akce. To zhruba tak v kostce… Většinou bojují se žraloky, ovšem tentokrát vysílá naštvaná příroda krále džungle, který přišel vinou člověka (pytláků) o svou smečku. Nijak za to ovšem nemůže doktor Idris Elba, který vyvezl do divoké Afriky své dvě dospívající dcery, které před časem přišly o matku. Nacházejí se v místech, kde se rodiče poznali, což by mohlo „oživení“ nalomených vztahů pomoci. Za chvíli se ovšem ocitnou na okraji útesu uvěznění v nepojízdném autě, jejich průvodce-strejda se opodál snaží zastavit masivní krvácení a lev chytil slinu. Výhodou je, že se na nic moc nečeká. Výsledku (který je samozřejmě zoufale předvídatelný) dominují sebevědomě dlouhé záběry, i sekvencím s útoky (odolného) lva chybí střih a samotné triky jsou velmi kvalitní. Je to intenzivní a autentické, ovšem záhy začne pod taktovkou zkušeného islandského režiséra Baltasara Kormákura drhnout zmiňovaný scénář. Rozhodnutí hlavních postav jsou zvláštní, jako by místy (když musejí táhnout za jeden provaz) mluvil každý jinou řečí. Nicméně to má spád, je to krátké a účinné. A možná to budu mít někdy rád i na čtyři hvězdy. ()

Gilmour93

Šílený Scar, který nechá v Africe krvácet víc lidí než krvácivá horečka vs. neúplná rodinka z velkoměsta na žádoucím teambuildingu. Kormákur by rád pozdvihl prachobyčejné animal attack béčko dlouhými záběry a vcelku povedeným CGI, tu a tam si něco vypůjčí od jiných (vidiny vdovce ala The Grey, park strýčka Attenborougha), ale ten marný boj s pitomoučkým scénářem mu otrhá tkáň technické vytříbenosti až na kost. Ve finále, které připomínalo Lvího krále střiženého soubojem Harmoniky Elby a Franka s hřívou, mi scházel už jen opičák Rafiki, aby se otočený zády předklonil a ukázal, co si o tom máme myslet.. ()

Nevka

Hned na úvod je dobré říct, že vizuálně má Bestie jen velmi málo nedostatků. Obava, že zvířata budou působit gumově a nerealisticky (jako třeba v nejnovějším Predátorovi) se ukázala být neopodstatněná, což je vždycky fajn. Až na jednu či dvě scény prakticky nepoznáte rozdíl mezi realitou a CGI. Kamera je výborná, práce s prostředím solidní a praktické efekty (hlavně krvavá zranění) jsou na jedničku. O to více je na škodu, že Bestii postihl klasický problém (většiny) současných filmů – má hrozně natvrdlý scénář. Postavy se chovají místy dost nelogicky, nemáte k nim žádný vztah a věci se dějí tak nějak nahodile. V první polovině filmu to ještě není tolik znát, ale s přibývající stopáží se stupňuje množství pochybných scén a vy jen zoufale kroutíte hlavou nad tím, že si tohle někdo nepohlídá (Black Phone Problem – One Week Later). Engleho scénář navíc před diváka položí několik výrazných témat (pytláctví, smrt v rodině), která by člověk chtěl blíže prozkoumat, ale nemůže, protože se s příchodem lva začnou pomalu vytrácet až nakonec vyšumí do nevýrazného a neuspokojivého finále. Na druhou stranu... Bestie sice v rámci žánru nepřináší nic nového a má srovnatelné množství much jako rozsápané mršiny válející se všude po savaně, ale jako jednohubka funguje pořád docela slušně. ()

• Keď postavy používajú vysielačky, tak často je vidieť, že počas rozprávania do aparátu nestláčajú vysielacie tlačidlo. (Arsenal83)
  • Tento film je zakázán v Kataru a Kuvajtu, jelikož příběh zahrnuje extrémistické skupiny jako Al-Káida nebo ISIS. (PaTeXx)
  • Natáčanie filmu sa začalo 1. júna 2021 v Južnej Afrike a trvalo desať týždňov. (MikaelSVK)

Související novinky

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Měli jste pocit, že letošní léto bylo, alespoň co se nabídky v kinech a na streamovacích službách týče, doposud poněkud chudé? Pak vás nejspíš potěší zpráva, že srpen v tomhle směru ledacos napraví.… (více)