Nechvalně proslulý Josef Jelínek, zvaný Harry, se do povědomí české prvorepublikové veřejnosti zapsal oslnivou dráhou podvodníka mezinárodního formátu. Exkluzivní obchod (podvod) s prodejem hradu Karlštejn mu tehdy vynesl třicet tisíc dolarů v podobě zálohy na odprodej „jeho“ hradu. V tomto filmu však nejde o rekonstrukci případu na základě historických skutečností. Základní fakta jen posloužila autoru G. Oplustilovi jako námět komedie, kterou pro televizi v roce 1981 natočil režisér V. Hrubín. Píše se rok 1946 a příběh nás zavádí do jednoho výtečného baru mezi postavy pražské galerky. Profesionální podvodník, všeobecně nazývaný „Inženýr“ (O. Kaiser), se vsadí s kapsářem Franzem (J. Lábus), že bohatému Američanovi (A. Januš), který je momentálně v Praze, prodá hrad Karlštejn… (Česká televize)

Jaromír

Tak to bylo pěkné. Trošku ten hlavní námět "zdupali", místy rozvedli, vycpali kabaretem, ale Kaiser zářil, ten to celé vynahradil :)! Mistr obočí :)! ()

Pitryx

No nic moc. Zábava to je, Kaiser je vynikající, ale celé je to jaksi „utopené“. Hudební vložky nemusely být vůbec. Závěr s pitomě naivní scénou s kufrem a vlakem si mohli autoři klidně odpustit. Bylo to zbytečné a sundalo to celý „film“. Tím to u mě vlastně kleslo v hodnocení. Podívat se na to dá, což o to, i dvakrát, když na to přijde, ale potřetí už asi ne. 8905/9014 ()

subic

Hudebně zábavná komedie z 80ých let, to samo o sobě zní děsivě. Jde spíš o komedii naštěstí s minimem hudby, za to s průměrnými hereckými výkony, ale je to zajímavá ukázka vynalézavosti a podvodnického umu. Já to beru jako takový předvoj nebo pilot k podvodnické Šéfovské sérii z 80ých let s mým oblíbeným Petrem Nárožným a ještě oblíbenějším Karlem Heřmánkem. 55% ()

MirkaP

Dobrý námět, podprůměrné provedení. Kaiser to svým výkonem zvedá ke třetí hvězdě, ale dost v tom hraje roli i sentimentální vzpomínka na doby, kdy tohle bylo v TV to lepší. ()

ostravak30

V první řadě musím ocenit hudbu, což je pro film zvláště důležité, když jde o hudební komedii. Jenže se mi tak nějak nehodí do představy hudby 40. let. Samotná komedie je trochu slabší, ale Jiří Císler a jeho nezapomenutelný smích a pár groteskních scén a situací je naopak docela slušných. Ovšem závěr je pro mě trochu nepochopitelný a absolutně nelogický z mnoha pohledů. Celkově se jedná o silně průměrnou komedii s kvalitní hudbou a světlými momenty. ()

honzic

Poměrně povedená komedie, místy trochu nepřehledná scénářem a herecky nevyrovnaná, přesto skvělý výkon Oldřicha Kaisera a některých dalších protagonistů nelze upřít. Vychází z historického faktu jen volně, ale zajímavý počin, na který se dá dobře koukat, ač občas už i nudil, není to takové jako Velká filmová loupež, kde je humor více vtlačen, tady je jen na pozadí. Hodnocení: 60 % ()

Max Q.

Na tohle jsem se těšil, chtěl jsem si připomenout film z dětství, o kterém jsem měl nejasné tušení, že se mi snad líbil. No, nevím, jak tehdy, ale teď určitě ne. Asi to měla být hudební komedie a možná, kdyby to točil třeba Podskalský, by to dobře dopadlo. Tohle je taková nemastná neslaná amatárština. ()

Cibulka_C

Je to super film s Oldřichem Kaiserem ve vážné roli, takže? 🤍 Písničky jsou kapitola sama o sobě, občas jsem trpěla, ale jsou to osmdesátá léta, v té době byly písničky všude a ve všem... a tady to bylo naprosto v pořádku. 😏 Nesmím zapomenout zmínit geniální mimiku a snobské chování Oldřicha Kaisera, plus ty nagelovaný vlasy, díky kterým na mě působil ještě víc arogantně. slay 🫦 Taková “lehce nad” československá komedie, která perfektně znázornila dobu podvodníčků. - Například Jiří Lábus ve své roli vypadal chvílemi až moc přirozeně ehm. :) Smích Jiřího Císlera mě nepřestává iritovat ani v tomhle filmu. Fakt mi stačí se na něj jen podívat a už mě se…   - a ještě ze zajímavosti, Oldřich Kaiser v roce 1982 v rozhovoru pro časopis Pionýrská stezka, na otázku „Která role se vám líbila nejvíc?“ odpověděl právě Harryho Jelínka. Takže pokud máte rádi Oldřicha Kaisera hrajícího snoba, neustále s cigaretou v puse nebo podivný smích Jiřího Císlera, stojí za to si ho pustit a čekat na konec, na to malé pivo. hodně deep závěr 😏 ()

Riker

Velmi zdařilá komedie na netradiční téma ve které mladý Oldřich Kaiser předvedl parádní výkon. Poctivé 4 hvězdy. ()

p.a.douch

Klenot počátku 80. let. Bartošová, Šplechtová, Císler, Kaiser, Lábus, Somr, Holý, Hrubý a další - paráda. Na tehdejší dobu zábava a osvěžení. Od skutečného "prodeje" Karlštejna uběhlo v roce 1946 sice již patnáct let, ale to na kvalitě tomuto dílku neubírá. 70 %. ()

chicocheco

Opravdu nechápu tak nízké hodnocení. Film má šťávu a výborné obsazení. Kaiser se na hraběte Beňa hodí na 100%. Lábus i Ciesler jsou výborní. Nejlepší hlášky: "Ty máš tak vodnatou hlavu, že tvoje parohy musí mít vesla, aby se na ní udržely." "Neklepej na mě, nejsem dveře." ()

foehr

Film bohužel stojí jen Kaiserovi, naprostou katastrofou byli ti dva "chudí klauni"; trapnost jejich výstupů snad nemohla být větší. ()

J.J.1972

Ak sa to chystáte pozrieť, vypnite radšej telku a skočte si na to malé pivo. Rozhodne máte šancu prežiť záživnejší večer... Celkom slušná nuda, a vlastne ani ma to nepresvedčilo, že sa to má odohrávať v povojnových rokoch. Možno aj tie ** sú veľa. Bohovský v tom bol akurát majster Císler hoc v roli, ktorá nebola šitá pre neho ... inak to za veľa nestojí. Okrem toho nerozumiem prečo je Kaiser tak ospevovaný, keď patrí medzi filmoherecké dno. Kaiser = "Možná přijde i kouzelník". Na ty šašky to ho užije - xichtíky a opičky, mini scénky, to áno, v tom je doma. Ale herec vo filme? Ale prosímvás......to snáď nemyslíte vážne.... No a tie voskové poháre z 80tych rokov na hlavním nádraží ozaj nemali chybu... To sme sa nasúťažili, kto po vypití prerazí doprostred ukazovákom odspodu otvor tak, aby sa dno neodorvalo po okraji...nebolo to tak jednoduché ako sa zdá..! Alebo ako sme z nich v "Kembridži" stavali pyramídy ;-)) hmmm... ()

Sa.sa

Super taškařice co se již stala kultem... Jinak tento příběh je notoricky znám, který se nemůže opakovat a stal se legendou... Jinak je samozřejmě kvalitně natočen i obsazen... ()

SkeeveTulp

Bohužel dost nevyužitý potenciál, závěr dost uspěchaný, a spousta hluchých míst v podobě trapného muzicírování. Vynikající Kaiser, Lábus a Císler, přes veškerou snahu, slabý scénář neutáhnou. Škoda. ()