X

Trailer 1

VOD (1)

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Trailer 1

*CARNIFEX*

Pomerne osobité hixplo s extrémne pomalým rozjazdom o potrebách všetkých dospelých (u nás 16+) a s tým spojenú morálku. Prakticky hodinu trvá, kým sa snímok konečne uberie smerom, akým by si fanúšik horor žánru prial, pričom prioritou režiséra nie je explicitné násilie, níbrž povahové či osobnostné črty hlavných postáv. Neviem, neviem či toto niekto docení, i keď musím uznať, že v rámci žánru je pomerne netradičné, akým smerom sa “Ti West” rozhodol uberať. Ja osobne som sa chvíľu tešil, že budem svedkom X-tej varianty masakru z Texasu, nestalo sa, pričom tohtoročný “Latherface” bol pre mňa proste lepšou zábavou. Na záver len dodám, že “X” je iným filmom, ako mnohí budú očakávať, zabudnite na tradične vsuvky hixplo žánru, tu je pointa jasne daná - láska môže mať svoju váhu aj vo veku, kedy sa môže zdať, že človek len vyslovene čaká na vykopanú jamu a lakovanú truhlu v nej. Dobrý film .. ()

pornogrind

Ti West mě o svých filmařských kvalitách zatím moc nepřesvědčil a tak jeho film zrovna nevyhledávám. Celkem pozitivní ohlasy na tenhle film mě ale přiměly abych dal Ti Westovi ještě šanci. První hodina je celkem o ničem a když nepočítám úvodní scénu tak první krve se dočkáme až v 59 minutě. Čekal jsem, že od téhle chvíle začne pořádná jatkařina ale žádná gore jízda se nekonala. Nejnechutnější scéna tak přichází zhruba po hodině a půl. Mám namysli soulož babči s dědkem. Závěr je neslanej, nemastnej. Film je pro mě jednoznačně zklamáním ale v tomhle případě jsem to tak nějak čekal. ()

Cappuccino

Originálny slasher, v ktorom hlavní hrdinovia nie sú iba obyčajnou partiou pozostávajúcou z hororových stereotypných charakterov. Chvíľu síce trvá, kým si na jednotlivých členov filmového/porno štábu zvyknete, ale takmer určite vám niektorí z nich sadnú. Väčšina z nich je vykreslená (na pomery žánru) pomerne dôkladne, a tak si k nim o to ľahšie vytvoríte vzťah. Aj keď som sa zo všetkých najviac tešil na sympatickú Jennu Ortegu, ktorá bola jedou z hlavných hrdiniek posledného Vreskota, najviac som si užil svojskú Miu Goth a na prekvapenie aj Kida Cudiho. Ortega naopak patrila medzi najmenej výrazných hercov. Dialógy nenudia, vraždy sú zábavné a záporáci poriadne slizkí (aj keď príliš OP, ale okej, je to horor). X veľmi sviežim spôsobom vzdáva poctu slasherom z 80. rokov, prezentuje ich vo veľmi príjemnom novodobom kabáte a ani v najmenšom nešetrí krvou. Za mňa spokojnosť. ()

Eliott

Původně jsem sice předpokládal něco na způsob Texaského masakru, ale i tak mne dlouho očekávané X rozhodně nezklamalo. Možná má na můj vkus o trochu pomalejší rozjezd, ve kterém se absence násilí kompenzuje lechtivými scénami z natáčení. Jakmile však přijdou na řadu starci, rozpoutá se krvavá a dosti znepokojivá jízda. Masky důchodcovského páru byly přesvědčivě ztvárněny, i když jejich cíl byl pravděpodobně zaměřen na odpudivost spíše než věrohodnost. Nešlo tak ani o jejich vzhled, jako spíš jejich pubertální počínání spojené s nepřítomným bloumání po okolí a demencí, co tolik mrazí po těle. Oproti úvodu mi závěr připadal poněkud uspěchaný. V každém případě však značně zapůsobil a v jistých ohledech dokonce pobavil. V případě zpětného rázu a závěrečného double checku jsem se dokonce musel nadšeně uchechtnout. Není třeba dodávat, že jsem s výsledkem velice spokojený a v tomto dlouhém období hororového sucha, mne dílo nadmíru potěšilo. 70% ()

-bad-mad-wolf-

Taková roztomilá sedmdesátková blbina, v níž se spolu kočkujou perverzní důchodci, zfetovaní pornobohémové a hladoví aligátoři. Exploitační potenciál se drží v umírněnějších vodách a jako slasher to taky moc nevyniká, potěší každopádně nadhled, fajn režijní i scenáristický nápady, zmáknutá atmosféra a Mia Goth v dost bizarní dvojroli. Policejní rámeček příběhu se ukázal jako fajn pomůcka - na začátku skvěle nahecuje očekávání, v závěru humorně podtrhuje. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 13. března 2022 na festivalu South by Southwest konaném každoročně v Austinu. (hrumsrt)
  • Deň po premiére filmu X (2022) na festivale South by Southwest scenárista a režisér Ti West prezradil, že počas povinnej dvojtýždňovej karantény COVID-19 vo svojom novozélandskom hoteli napísal pred začiatkom produkcie tohto filmu prequel Perla (2022). Spoločnosť A24 videla scenár a dala filmu zelenú ešte pred ukončením produkcie. Spýtal sa hviezdy Mii Goth, či chce zostať na Novom Zélande a nakrúcať pokračovanie, a ona ochotne súhlasila. Prequel sa dostal do kín neskôr v roku 2022. (molcan2)
  • Natáčelo se na Novém Zélandu. (Kudly4)

Související novinky

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)