Labyrint

Labyrinth

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1986, 101 min

Jako dítě jsem to neviděla, takže při hodnocení netrpím nostalgickým komplexem. Přesto dávám vysoké hodnocení. Tahle pohádka má zkrátka cosi v sobě, takže ani zjevná zastaralost nevadí (zastaralost u žádného filmu podle mně prostě neexistuje). Byť veškerá plyšová zvířátka mi byla protivná, ostatně jako všude, tak o to úchylnější byla jejich kombinace s Bowiem. David Bowie v šílených vlasech křepčící a kopající do chlupatých příšerek...to je jedna z nejbizarnějších věcí, co jsem kdy viděla! Příběh je kombinací několika klasických pohádek, ale jsou v něm hodně silně znát všelijaké symboly, archetypy a ehm....poselství? No, jasně, ta obsahují většinou všechny pohádky, ale tady to bylo zkrátka tak silné...uf, asi jsem ze zbláznila, že tam vidím...všelijaké....ty...no...prostě spíše pro dospělé:) Ale líto mi je, že jsem to neviděla už jako malá.(26.4.2011)

Pokud srovnám s o 4 roky starším Hensonovým "The Dark Crystal", tak jediné co zůstalo, je určitá pestrost. Prostředí - postaviček. Jinak příběh (pokud lze o nějakém vůbec mluvit) stejně jako všechno ostatní, je o kategorii níž a o stejnou kategorii níž má pravděpodobně svou cílovou diváckou skupinu. Koukatelná, ale pro mě poněkud zaprášená záležitost.(20.11.2005)

Velká škoda, že jsem Labyrint neznal jako dítě, protože to bych na něj měl určitě skvělé nostalgické vzpomínky a moje hodnocení by možná bylo i vyšší. Protože jsem ale tento film viděl poprvé až ve 20 letech, už si mě prostě nedokázal tak získat. Koukali jsme se na něj jen proto, že tu hraje David, ale ani on to nemůže zachránit, na to má moc málo prostoru. Hezká pohádka, která nezapře, že mezi tvůrci byl i George Lucas, ale spíš jen pro děti..(10.5.2008)

V tomto Labyrintu jsem se cítil jako doma. Milé fantasy se sympatickou Jennifer Connelly, tolika zajímavými nápady a přímočarým příběhem. Musím pochválit i velmi dobré zpracování skříktků a všech různých kreatur. Jediné co zde být nemuselo byly ty hudební části ale přihmouřím oči a po dlouhé době šoupnu plný počet. Kdo ví jak by to dopadlo, kdybych to viděl ještě jako dítě.(28.8.2012)

Opravdu to nebylo vůbec špatné. Ale pro mě (nevím, možná pro datum vzniku) trochu naivní. Možná i pro fakt, že jsem se místo na příběh soustředil na Davida Bowieho a jeho skladby, které především dodaly tomuto fantasy pohádkovému příběhu šmrnc a punc kvality. Jen tři hvězdy i proto, že film pro mě nesplňoval některé technické parametry. Ale to je fakt jen můj problém.(27.12.2012)

• - Sova v úvodních titulcích je vytvořena pomocí počítačové animace a jde o první takto vytvořené zvíře pro celovečerní film. (HellFire)

• - Vidět skrze Luda bylo pro loutkáře vlastně nemožné. Do pravého rohu tak byla umístěna malá kamera, která přenášela obraz do monitoru v břiše loutky. (HellFire)

• - Jennifer Connelly si postavu Sarah Williams zahrála dvakrát - v tomto filmu a dále ještě v Čekání na smrt. (Roman.Ticka)