Labyrint

Labyrinth

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1986, 101 min

Jeden z filmu u kterych cas sehral svou roli nekompromisne a tvrde. Zvlaste zvuky a hudba tahaji za usi. Zapletka prapodivna a z meho pohledu dost lacina. Ale porad se najde par dobrych forku, sympatickych postav a hezkych momentu. Doporucit tento film vsak jiz uplne nemohu. Pro vychutnani i v dnesni dobe by clovek musel byt skalnim fandou jednoho z hlavnich predstavitelu (David Bowie / Jennifer Connelly). Zde na csfd vcelku odpovidajici hodnoceni. 75% i za me. P.S.: Prevlikani a kostymy Davida Bowieho, k popukani!(6.8.2017)

Jako dítě jsem to neviděla, takže při hodnocení netrpím nostalgickým komplexem. Přesto dávám vysoké hodnocení. Tahle pohádka má zkrátka cosi v sobě, takže ani zjevná zastaralost nevadí (zastaralost u žádného filmu podle mně prostě neexistuje). Byť veškerá plyšová zvířátka mi byla protivná, ostatně jako všude, tak o to úchylnější byla jejich kombinace s Bowiem. David Bowie v šílených vlasech křepčící a kopající do chlupatých příšerek...to je jedna z nejbizarnějších věcí, co jsem kdy viděla! Příběh je kombinací několika klasických pohádek, ale jsou v něm hodně silně znát všelijaké symboly, archetypy a ehm....poselství? No, jasně, ta obsahují většinou všechny pohádky, ale tady to bylo zkrátka tak silné...uf, asi jsem ze zbláznila, že tam vidím...všelijaké....ty...no...prostě spíše pro dospělé:) Ale líto mi je, že jsem to neviděla už jako malá.(26.4.2011)

Velká škoda, že jsem Labyrint neznal jako dítě, protože to bych na něj měl určitě skvělé nostalgické vzpomínky a moje hodnocení by možná bylo i vyšší. Protože jsem ale tento film viděl poprvé až ve 20 letech, už si mě prostě nedokázal tak získat. Koukali jsme se na něj jen proto, že tu hraje David, ale ani on to nemůže zachránit, na to má moc málo prostoru. Hezká pohádka, která nezapře, že mezi tvůrci byl i George Lucas, ale spíš jen pro děti..(10.5.2008)

Zábavná a příjemná pohádka o děvčeti, které nechce vyrůst ze své dětské fantazie a zároveň se do ní zamiluje král skřetů. Tenhle film jsem viděl už někdy v třech pěti letech nedlouho po vydání na VHS a tehdy jsem se strašně bál Bowieho. A nikdy jsem vlastně pořádně nevěděl, jestli je to chlap nebo ženská, tak mě ty jeho vlasy mátly. Prostředí připomíná propracovaností filmy Tima Burtona a atmosférou zase terry Gilliama, přestože zde není temná hutná ani horrorová atmosféra, ale spíš pohádkovost a romantika dětské duše schopné uvěřit i těm největším nesmyslům. Děj filmu je dost upravenej pro děti, ale to neznamená, že se nepobaví kdokoliv. Vždyť v každém dříme dítě. Navíc to je hodně o přátelství, o vzájemné důvěře, o zodpovědnosti a schopnosti dospět nejen tělesně. Pravda, občas mi Bowieho písničky (konkrétně s tou Divokou bandou lišáků a poslední World falling down) přišly jen jako zbytečně natahující prvek (ale co už bych chtěl, když je k filmu složil, nahrál a nazpíval úplně zdarma), ale to neznamená, že nejsou pěkný a Jennifer je tu poupátko jenjen připravený rozvést. Mnoho humorných a svérázných postaviček, jež labyrint obývají, ukazuje tu hravost a piplavost, s jakou si tvůrci pohráli a nenechá diváka vydechnout. A jak by ne, když jedním ze scénáristů je ex-Python Terry Jones. Mimochodem Kocoura z Červenýho trpaslíka Danny John-Julese tu nikde neuvidíte. Zpíval a namluvil dva ze čtyř těch červených lišáků z Divoké bandy, kteří tak rádi dělí svá těla, zpívají a háží si cizími hlavami.(30.10.2006)

• Radiq

Takovej šit že má 76% hodnocení? Možná na svou dobu to něco znamenat mohlo, ale teď to znamená kurevsky málo. Nejde jenom o triky a gumovy postavičky, ale i ten příběh a neuvěřitelně stupidní hlavní představitelka, která je buď naivní nebo uječená. Snaží se to hýřit mnoha originálními nápady, ale mě to teda vůbec nebavilo. David Bowie taky není žádná perla. I když jeho hudba se poslouchat dá a je to velká hudební osobnost, tady s tím hárem a v punčocháčích je spíš tak jakoby dětsky zlej, než doopravdy zlej. Takovej zloduch 80. let to je. Ani když tam zpívá, tak se mi to nelíbí, protože ta hudba je prostě moc i na mě. Zpěv, jakožto hlas, to jo, ale jinak nuda největší.(15.1.2010)

• - K ovládání Hogglea bylo potřeba čtyř loutkařů, již měli na starost 18 motorků umístěných v obličeji, a herečky Shari Weiser, která si na sebe oblékla kostým. (HellFire)

• - Dieťa, ktoré „hrá“ malého Tobyho, je Toby Froud, syn Briana Frouda, umelca, ktorý vytvoril pre Labyrinth konceptuálny design. (glamgirl)

• - Pokud se pozorně rozhlédnete po pokoji Sarah (Jennifer Connelly), poznáte, že mnoho plyšáků se podobá postavám ve fantasy světě. Na šatníku je plyšák, který vypadá jako Sir Didymus, na polici oproti dveřím leží plyšák, který vypadá jako Ludo  a rovněž populární kniha "Where the Wild Things Are", zfilmovaná pod názvem Max a maxipříšerky (2009). Firey je na polici vedle postele. V záběru na držák knížek uvidíte Hogglea a hned poté ústřižek z novin, kde je na fotografii slavná herečka, matka Sarah, s Davidem Bowiem. (HellFire)