poster

Labyrint

 • Velká Británie

  Labyrinth

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1986, 101 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • blackrain
  ****

  Hned v úvodu si můžeme vychutnat Bowieho muziku. Po chvíli se v záběru objeví mladička Jennifer Connelly citující verše. Dívka žije ve vlastním světě pohádek. Cítí se nepochopená vlastními rodiči, protože rodiče věnují veškerou svou pozornost malému Tobymu. Sarah si přeje jedinou věc, aby si skřítkové odnesli Tobyho pryč. Nebyla na své přání opatrná a vyřkla ho na hlas. Přání se vyplnilo. Malého chlapce si skutečně skřítkové odnesli do pohádkové země. Skřítkové začali řádit po celém domě. Řádění skřítků překazil až jejich král Jareth, kterého hrál David Bowie. Toby je ukryt na jeho hradě. Sarah chce Tobyho získat zpět. Má na to však 13 hodin. Čas, jak všichni víme, je velmi neúprosný. Sarah musí projít labyrintem, jinak z jejího malého brášky bude další skřítek. Na své strastiplné cestě se setká s nejrůznějšími bytostmi. Doprovází jí skřítek, kterému dala na oplátku náramek z umělé hmoty. Nezbávalo ji proto nic jiného, než skřítkovi uvěřit, že jí pomůže najít správnou cestu. Málem spadli i do bažiny věčného smradu. Tam se stačí jen z lehka namočit a smrdíte po zbytek svého života. Tobyho nakonec vysvobodila. Při sledování Labyrintu jsem si vzpomněla na další osmdesátkový skvost, mám na mysli Nekonečný příběh. Škoda, že jsem tenhle pohádkový příběh neviděla jako dítě. Určitě bych na něj měla nostalgické vzpomínky, které by mě hřály u srdce. Hudba Davida Bowieho byla příjemná, hodila se sem akorát, stejně jako sám zpěvák, protože on je také bytost z jiného světa, která do takových pohádek patří.(16.11.2009)

 • Nautila
  ****

  Jako dítě jsem to neviděla, takže při hodnocení netrpím nostalgickým komplexem. Přesto dávám vysoké hodnocení. Tahle pohádka má zkrátka cosi v sobě, takže ani zjevná zastaralost nevadí (zastaralost u žádného filmu podle mně prostě neexistuje). Byť veškerá plyšová zvířátka mi byla protivná, ostatně jako všude, tak o to úchylnější byla jejich kombinace s Bowiem. David Bowie v šílených vlasech křepčící a kopající do chlupatých příšerek...to je jedna z nejbizarnějších věcí, co jsem kdy viděla! Příběh je kombinací několika klasických pohádek, ale jsou v něm hodně silně znát všelijaké symboly, archetypy a ehm....poselství? No, jasně, ta obsahují většinou všechny pohádky, ale tady to bylo zkrátka tak silné...uf, asi jsem ze zbláznila, že tam vidím...všelijaké....ty...no...prostě spíše pro dospělé:) Ale líto mi je, že jsem to neviděla už jako malá.(26.4.2011)

 • Galadriel
  *****

  Vizuálně skvěláé fantasy, která sice časem trochu zastarala, zejména po technické stránce, ale pořád má v sobě jakési kouzlo a docela slušný děj, i když neobjevný a jednoduchý, místy trochu infantilní, ale možná úmyslně a směřující někdy až do černého humoru. Z produkce George Lucase, který film zaštítil také po trikové stránce (té bohužel nevěnoval tolik energie, jako svým vlasním projektům) tak vznikl pěkný pohádkový příběh pro dospělé s úžasným Davidem Bowiem v roli krále skřítků (jeho háro a legíny jsou tak příšerný, až je to pěkný :-)).(29.3.2004)

 • HAL
  ***

  "Fantaghirovská" pohádka s kouzelně psychedelickým Bowiem v hlavní záporné, a nádhernou Jennifer Connelly v hlavní kladné roli. Kupodivu je ale Bowie nejlepší ve chvílích, kdy více mluví než zpívá - skoro všechny písně totiž z filmu vyčnívají jako nepatřičné diskotékové vsuvky s fantasy monstry z latexu hopsajícími okolo. Naštěstí ve chvílích kdy se nikdo nepokouší o rozjuchanou zábavu pro nejmenší je z film rázem velmi koukatelné fantasy ve vynikajícím prostředí a s několika skvělými fantasmagorickými postavičkami ve vedlejších úlohách. Nicméně také s ne příliš uchvacujícím (ne)příběhem, takže legendou rozměrů Nekonečného příběhu se Legenda nikdy nestane. 7/10(14.6.2010)

 • monolog
  ****

  Zábavná a příjemná pohádka o děvčeti, které nechce vyrůst ze své dětské fantazie a zároveň se do ní zamiluje král skřetů. Tenhle film jsem viděl už někdy v třech pěti letech nedlouho po vydání na VHS a tehdy jsem se strašně bál Bowieho. A nikdy jsem vlastně pořádně nevěděl, jestli je to chlap nebo ženská, tak mě ty jeho vlasy mátly. Prostředí připomíná propracovaností filmy Tima Burtona a atmosférou zase terry Gilliama, přestože zde není temná hutná ani horrorová atmosféra, ale spíš pohádkovost a romantika dětské duše schopné uvěřit i těm největším nesmyslům. Děj filmu je dost upravenej pro děti, ale to neznamená, že se nepobaví kdokoliv. Vždyť v každém dříme dítě. Navíc to je hodně o přátelství, o vzájemné důvěře, o zodpovědnosti a schopnosti dospět nejen tělesně. Pravda, občas mi Bowieho písničky (konkrétně s tou Divokou bandou lišáků a poslední World falling down) přišly jen jako zbytečně natahující prvek (ale co už bych chtěl, když je k filmu složil, nahrál a nazpíval úplně zdarma), ale to neznamená, že nejsou pěkný a Jennifer je tu poupátko jenjen připravený rozvést. Mnoho humorných a svérázných postaviček, jež labyrint obývají, ukazuje tu hravost a piplavost, s jakou si tvůrci pohráli a nenechá diváka vydechnout. A jak by ne, když jedním ze scénáristů je ex-Python Terry Jones. Mimochodem Kocoura z Červenýho trpaslíka Danny John-Julese tu nikde neuvidíte. Zpíval a namluvil dva ze čtyř těch červených lišáků z Divoké bandy, kteří tak rádi dělí svá těla, zpívají a háží si cizími hlavami.(30.10.2006)

 • - Pokud se pozorně rozhlédnete po pokoji Sarah (Jennifer Connelly), poznáte, že mnoho plyšáků se podobá postavám ve fantasy světě. Na šatníku je plyšák, který vypadá jako Sir Didymus, na polici oproti dveřím leží plyšák, který vypadá jako Ludo  a rovněž populární kniha "Where the Wild Things Are", zfilmovaná pod názvem Max a maxipříšerky (2009). Firey je na polici vedle postele. V záběru na držák knížek uvidíte Hogglea a hned poté ústřižek z novin, kde je na fotografii slavná herečka, matka Sarah, s Davidem Bowiem. (HellFire)

 • - Vidět skrze Luda bylo pro loutkáře vlastně nemožné. Do pravého rohu tak byla umístěna malá kamera, která přenášela obraz do monitoru v břiše loutky. (HellFire)

 • - Vo filme je v rôznych scénach sedemkrát skrytá Jarethova resp. Bowieho tvár. (glamgirl)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace