Drama Othello (1604) je spolu s Hamletem, Macbethem a Králem Learem řazeno mezi vrcholné tragédie Williama Shakespeara. Příběh o benátském mouřenínovi, jehož duši vehnaly do tenat žárlivosti a smrti ďábelské úklady úlisného našeptávače Jaga, se dočkal mnoha filmových adaptací. V roce 1995 se nestárnoucí Shakespearovy předlohy režijně chopil zkušený britský divadelní a televizní herec Oliver Parker, který si sám v minulosti na jevišti zahrál Jaga i Roderiga. Osudové drama vášně, žárlivosti a proradnosti seškrtal a soustředil se na klíčovou trojici postav Othella, Jaga a Desdemony, které ztvárňují Laurence Fishburne, Kenneth Branagh a francouzská herečka Irene Jacobová. Snímek byl příznivě přijat diváky i kritikou, která vyzdvihovala především herecký výkon Kennetha Branagha. (Česká televize)

kobras5

Snímek se mi poměrně líbil, ale zajímalo by mě, kdo vymyslel ty monology od Jaga. Za to bych dotyčného zastřelil, protože to šíleně ubírá na kráse filmu a nebýt toho, zvažoval bych i plný počet hvězd. Každopádně film si určitě budu chtít pustit i v originálním znění, neboť čeština tomu snímku dle mého hodně ubírá. 60% (viděno na DVD česky). ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

PTuranyi

Výborná adaptácia Shakespearovej divadelnej hry o zrade a žiarlivosti. Podobne ako Hamlet s Melom Gibsonom výborná produkcia, perfektné herecké výkony hlavne Laurenca Fishburna v hlavnej úlohe a Kennetha Branagha v úlohe Jaga. ()

Trepak

"LEN ĽAHNI SI A KŇUČ, ŽE SI ZABIL TÚ NAJSLADŠIU NEVINNOSŤ ČO KEDY POZDVIHLA ZRAK." Myslím, že William by bol spokojný. Zo všetkých jeho hier mám najradšej práve Othella a aj prevedenie do filmu dopadlo skvele. Je to zásluhou nielen Fishburna, ale najmä Branagha, ktorý Jaga zahral dokonale. ()