Othello

Othello

USA / Velká Británie, 1995, 119 min

Oliver Parker

William Shakespeare (divadelní hra)

David Johnson

Charlie Mole

David Barron, Luc Roeg

Tony Lawson

Scénografie:

Tim Harvey

Kostýmy:

Caroline Harris

Snímek se mi poměrně líbil, ale zajímalo by mě, kdo vymyslel ty monology od Jaga. Za to bych dotyčného zastřelil, protože to šíleně ubírá na kráse filmu a nebýt toho, zvažoval bych i plný počet hvězd. Každopádně film si určitě budu chtít pustit i v originálním znění, neboť čeština tomu snímku dle mého hodně ubírá. 60% (viděno na DVD česky).(25.5.2013)

Moc pěkně převedený Shakespeare na filmové plátno. Výsledek zůstává trošku divadelní (zejména, se zdůrazňuje v momentech, kdy se postavy obracejí jako by přes rampu k divákovi), což ale nepochybně bylo myšleno jako úcta k autorovi, který psal divadlo a nikoliv film. Fishburne i Branagh jsou herecky skvělí. K. Branaghovi navíc skládám poklonu za to, že velikou část svých životních možností obětavě vložil do Shakespeara.(28.10.2005)

StarsFan a bogu už tak jasně a přesně vystihli moje pocity, že ani nevím co mám víc napsat. Parker ani zdaleka nedal Shakespearovi křídla a krásu jako to umí Branagh. Jeho Othello je značně proškrtaný, a plný líbivých filmových dodatků. Fishburne je dobrý herec, ale skutečně mi u něj chyběla vznešenost a elegance. Jacob byla zbytečně slabá na to, jak silná osobnost Desdemona je, a navíc se tam svlékla což je u mě hodně bodů mínus jak pro ni, tak pro režiséra. Branaghův Iago byl skvělý, jeho monology směrem k divákovi byli velmi silné a přesvědčivé, a navíc svým hereckým výkonem zachraňoval celý film. Branagh asi svými režijními počiny Shakespeara posadil laťku tak vysoko, že ji těžko někdo překoná. Navíc tolik líbivosti a Americké thrillerovosti zabilo Othellovu myšlenku, ironii i humor. (To že je to drama neznám že se nesmí používat humor, náhodou pro ten měl Shakespeare vždy alespoň kousek místa) Rozhodně to není nekoukatelné, nebo nudné, ale asi jsem očekávala více.(24.1.2012)

Rozporuplné pocity - 3/4 filmu jsem si říkal, jak je dobře, že se člověk dostane k takovýmhle adaptacím. Bylo to zajímavě udělané, pěkná výprava, IAGO byl dostatečně padoušský a i když víte, jak to dopadne, jste zvědavi, jak to bude provedené. A to je podle mě slabina poslední čtvrtiny. Celé je to dost natahované, na to že tam zemře několik lidí je to takové dokumentární, bez emocí. Dobře je to vidět na postavě Desdemony, která umírá, jako kdyby četla nějakou hodně nudnou knihu. Člověk se sice doví, co chtěl, ale když vyjedou titulky říká si, sakra co to bylo?(21.10.2010)

Nezbývá mi než ztotožnit se s komentářem bogu. Neviděla žádnou jinou filmovou adaptaci Othella, tak nemám, s čím srovnávat, zato se ke mně ale dostala řada Shakespearových her v režii Kennetha Branagha a těm se bohužel Othello při vší snaze rovnat nemůže. Branagh má zvláštní dar přenést Shakespearovo dílo na plátno tak, že ačkoliv po většinu času doslova cituje předlohu a z úcty k autorovi nevynechá jedinou scénu, ani si další nepřipíše, jeho filmům nechybí život. Oliver Parker pojal Shakespeara poněkud volněji, řadu scén vyškrtal a třeba konec (teď mluvím o Branaghově postavě Iaga) zas lehce změnil. Pravda, snažil se nám vše vynahradit tím, že Iago často mluví přes kameru jakoby přímo k divákovi, ale když porovnám Othella s Kennethovým dvojnásobně dlouhým Hamletem, propadám často pocitu nudy. Asi je to zvláštní, ale zkrácení Shakespearova díla ani jeho drobné úpravy rozhodně nepřidaly filmu na dynamice, právě naopak. Snad za to může podle mě i poměrně nešťastné vybrání hlavních rolí, Jacob je jako Desdemona zbytečně unylá a Fishburnovi zas chybí pro roli tak důležitá majestátnost. Branagh mi to ve všech svých scénách vynahrazuje, jenže pokud se u filmu vyžívám jen u postavy hlavního záporáka, napadá mě, že je tu něco špatně.(4.11.2009)

• - Oliver Parker v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)