Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Trampoty pana Humbla jsou televizní adaptací románu předního českého spisovatele Vladimíra Neffa, který vyšel v roce 1967. Jeho hlavním hrdinou je pan Humbl, který si je neochvějně jist svými vysoce morálními kvalitami, ačkoliv ledacos svědčí o pravém opaku. Prostřednictvím inscenace je nám umožněno nahlédnout nejen do duše, ale i přepestrých osudů muže, který se během svého života setkal s několika politickými systémy a bylo jen na něm, jak se k nim postaví. Scénář, který je založen na příkrém rozporu mezi tím, jak vidí tento člověk sám sebe a jak ho vidí a hodnotí jeho okolí, má formu horečnatého snu, v němž hrdina stojí před pomyslným soudem těch, kterým tak či onak za svého života ublížil. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

Pasternak 

všechny recenze uživatele

Výborná sonda do lidské duše. Originální zpracování a strhující výkon pana Donutila mě donutili dát plný počet. Ale vynikající jsou i ostatní herci ( Pátrám v paměti, zda pánové Dulava, Suchařípa, Vlach, Vlasák a i Langmajer někdy hrají špatně, a co teprve paní Zawadská! ). Ovšem konečný "zvrat" je lepší než v Šestém smyslu.....to jako opravdu. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Proti Humblům není obrany. 1) Při rozhodnutí soudu upřednostnil autor dramatický efekt před logikou či mravní integritou, ale celkové vyznění díla to neovlivnilo. 2) Nepřijde mi, že by pan Humbl si byl "neochvějně jist svými vysoce morálními kvalitami", jak uvádí oficiální text distributora. Spíš v jeho jednání vidím snahu omluvit vlastní činy a najít pro ně alespoň částečné morální opodstatnění. 3) 46letý Miroslav Donutil (Humbl) byl výborná volba. ()

Reklama

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Já neznám knižní předlohu, takže nevím, zda za ten pitomý způsob podání může přímo pan Neff, nebo si to jen scénárista upravil dle svého. Dobrá, námět je tímto naprosto zdrbán, a pro mne tím nepřijatelný. V každém případě mi to vadilo, takže jsem měl sníženou pozornost. Neskutečně v té temnotě pobavil dopis paní Hermíně Smolové. Pak se odněkud vynoří nějaká postava Piky či jak a já vůbec nepochápal souvislost. Asi jsem fakt nedával pozor. A protože mne zaujala až druhá půle filmu o komančích, dávám s bídou dvacet. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Nadprůměrný televizní film, který ale trochu tlačí i na pilu. Je snad vinný jen pan Humbl? A co ti ostatní, co ho obviňují? Jak s nimi po stránce lidskosti naložil? Klíčem je možná úvod televizního filmu, kde stojí - Záleží vždy na situacích a jak se v nich lidský jedinec zachová, ne na době, společenském zřízení. Myslím, že je to tak. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Podle knižní předlohy se film liší tím, že se v noci v horečce panu Humblovy zjevují lidé, kterým ublížil, situace, které v daných chvílích a letech prožíval a jako žalobce vystupuje jeho nevlastní syn. Vše za přítomnosti soudce, který ho má nakonec odsoudit. Je to zvláštně pojaté a Miroslav Donutil v roli pana Humbla je dokonale bezpáteřní. Tahle klasika Vladimíra Neffa funguje parádně jako kniha, i jako tato televizní inscenace. Pan Humbl si dokázal poradit v každé situaci a v každém režimu za cenu vlastního prospěchu a vlastní spokojenosti. Neštítil se udávat lidi, převlékat kabáty, lhát a podvádět. Mistrně nechutný charakter, který Miroslav Donutil zahrál absolutně přesvědčivě. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Jan Vlasák ztvárnil ve filmu Ing. Vozihnoje, po roce 1948 „odstaveného“ stavitele tunelů. Stavitel tunelů toho jména opravdu existoval (např. tunel ve Střelné v polovině 30. let), ale s postavou nemá nic společného. Hanlivě znějící příjmení si ponechal jako jediný z rodiny, zbytek se přejmenoval na Volné. (VN85)

Reklama

Reklama