Irský zázrak

• USA The Wonder (více)

Zdravotní sestra, kterou trápí bolestné vzpomínky, odjede v roce 1862 z Anglie do odlehlé irské vesnice, kde se pustí do vyšetřování údajně zázračného půstu jedné holky. (Netflix)

italka63

Já zkrátka vím, proč tyhle zeměpisné šířky bytostně nesnáším. Tmářství, pokrytectví, fanatismus i černé svědomí, na oltář toho všeho dáme vlastní dcerku. Tma, ošklivo, ponuro, venkov na úrovni počátku středověku. Vítejte v Irsku! Jinak skvělá Florence Pugh v roli zdravotní sestry a nepěkná hudba, co spíše evokovala vyvolávání duchů. Jenže oni byli živí. ()

Arsenal83

Film chce poukázať na náboženské šialenstvo, wow, aké revolučné, v dnešnej dobre fakt až nenormálne odvážne, keď viete, že aj toto je cesta k cenám. Možno by nebolo zlé už poukázať aj na fanatizmus napríklad u uctievačov istého jediného a pravého duševne narušeného proroka, ale to by sa už asi tvorcovia tých cien nedožili. V každom prípade, téma môže byť na dobrý film, no pre mňa toto prevedenie bola obrovská nuda a írsky zázrak by nastal len vtedy, ak by sa ten ostrov konečne spojil. A to sa nestalo a nestane, lebo kolonizátori a vynálezcovia koncentrákov sú predsa tí najväčší demokrati, v Írsku napríklad šírili hladomor tiež demokraticky, každému rovnako. ()

ink flo

Irský venkov 1860, dítě už čtyři měsíce nejí, je to zázrak? je breathariánka? živena nebeskou manou? kojena ježíšovým mlékem? nebo něčím a někým jiným? Na tohle vše přijíždí dohlížet přísná a odtažitá zdravotní sestra Florence Pugh, která po večerech utápí žal ze ztráty dítěte ve lžících morfia. A během toho se stane, že pozorovatel i pozorované se aktem pozorování promění. Vyžaduje to trpělivost, ale odvděčí se. Víra (v narativ), pověrčivost, trauma, tajemství, smutek, stín, otáčející se medailónek ("myslíš, že je ten ptáček volný nebo uvězněný? To je na mě, abych to rozhodla.".....in, out, in, out). Neobvyklé čaro kouzlí kromě pustých kopců porostlých fialovými bylinami hlavně ambientní soundtrack Matthew Herberta, který dokáže mistrně navodit "eerie" atmosféru jedním zvukem/tónem. ()

DJ Kritik

Film je ponurý a ukazuje nám zdravotnú sestru z Anglicka, ktorá má dosvedčiť dvojtýždňovým pozorovaním diečaťa, že nič neje a žije len vďaka modlitbe. Táto úloha prináša so sebou veľa úskalí a morálnych bremien. Finálne zavŕšenie príbehu je dobre vymyslené. Film sám o sebe je veľmi citlivo podávaný a človek prechádza pocitmi ako hlavná hrdinka. ()

• V domácnosti O'Donnellových je príklad posmrtného fotografovania, ktoré bolo v danom čase bežné. Fotografie boli v danom časovom období drahé a bežná rodina si mohla zaplatiť fotografa len na svadbu a potom po smrti, keď zosnulého podopreli a urobili rodinnú fotografiu, aby si na túto osobu navždy zapamätali. (Arsenal83)
  • Jednou zo svätých, o ktorých Anna (Kila Lord Cassidy) diskutuje s Lib (Florence Pugh), je svätá Katarína Sienská (1347-1380). Bola známa extrémnym pôstom, ktorý pravdepodobne urýchlil jej smrť. (Arsenal83)