Zrození lásky

• Francie

La naissance de l'amour

The Birth of Love

Francie / Švýcarsko, 1993, 94 min

Černobílý vlekoucí se film, když skončí zjistíte, že toho nemá tolik, co říct, jak se tváří. Spíše mne svým hlemýždím tempem uondal k úlevným titulkům.(5.7.2015)

Zas jednou film, ke kterému jsem se dostal přes oblíbený soundtrack. Vůbec ne tak konejšivá podívaná, jakou jsem čekal podle Caleova poklidného piánka, co mi léta dělalo společnost na bůhvíodkud přepáleném cédéčku; láska se tu rodí těžce, ze sobectví, převářky, pochybností a nenaplněných představ, na několikrát a vlastně se nikdy tak docela nenarodí. Pro chlapa, který se v tomhle směru v životě nemálo nazmítal, sugestivní materiál k lehce sebemrskačské introspekci; efekt pro dívčí oči bude hádám trochu jiný.(25.9.2013)

!(12.10.2013)

• Dale

Predpokladám, že toto bol pokus o umelecký film - dokumentaristický štýl s lenivou čiernobielou kamerou, minimalistické herecké výkony, ako keby tu nehrali herci, ale len ste tak nahliadli do neskutočne nudných životov dvoch nesympatických nudných týpkov. Tú nudu tu spomínam zámerne zdvojene, lebo aj napriek pomerne krátkej stopáži, je hrozne únavné dopozerať to do konca. Dialógy sú natoľko filozofické, že sú totálne o ničom, bez akéhokoľvek zmyslu (fakt ho tam nehľadajte). A keby vás neuspali dialógy, tak pohľad na tých hercov zaručene, lebo sú ako po trojnásobnej dávke liekov na ukľudnenie, akurát každú polhodinu hlavný trulko zvýši hlas, aby divákov prebral. Film s nulovou výpovednou hodnotou a umeleckou jakbysmet. Copak asi chtěli tímhle soudruzi říct? Preboha, veď o vzťahoch sa dajú točiť zaujímavé aj umelecké filmy, ktoré vás neunudia na smrť, v ktorých to proste žije, tu sa len tak prežívalo. K postavám si nevybudujete žiadny vzťah, sú vám v lepšom prípade ľahostajné, v horšom vám pôjdu riadne na nervy.(5.10.2015)

La Naissance de l´amour - The Birth of Love. Úchvatné, co kinematografie umí! Rychlé a přesné skoky v čase umožňují tomuto filmu rozkrýt a spojit opravdu mnoho. Funguje to podobně jako například Bergmanovy Scény z manželského života - pokud se kdekoliv během filmu napojíte skrze jednu vlastní podobnou zkušenost, film Vás začne unášet a vůbec nechcete, aby skončil. Chcete vidět/vědět mnohem více. Myslím, že třeba literatura by něco takového nezvládla. Film má přesné obsazení - herci jakoby ani nehráli, stačí zde jejich tváře (akorát jsem měl problém s Léaudem, který mi stále asocioval svou roli v Bohémském životě - a to se pak musíte chvílema smát). Během sledování se mi také vybavilo mnoho jiných filmů - již zmiňované Scény z manželského života nebo Krajkářka, Hasnoucí den a Rendez-vous d´Anna. (E Tempo di Lottare - Čas boje)(22.5.2011)

• Lou Castel