Válečnice

• USA The Woman King (více)

Snímek Válečnice vypráví pozoruhodný příběh Agojie, ženských bojovnic, které v devatenáctém století chránily Dahomejské království v Africe se zdatností a odhodlaností, kterým se nikdo nedokázal vyrovnat. Film, který se inspiruje skutečnými událostmi, sleduje emocionální a pozoruhodné úsilí generálky Nansici (oscarová Viola Davis), která cvičí novou generaci rekrutek a připravuje je na střet s nepřítelem, který je odhodlaný zlikvidovat jejich životní a kulturní hodnoty. A to jsou věci, za které je zkrátka nutné bojovat. (Falcon)

v3s

docela me bavi mistni rozporuplna hodnoceni, dalo se to cekat .... ja jsem tak nekde mezi, film me bavil, mel krasnou atmosferu, sympaticke herecke vykony, silne okamziky ... historickou akuratnost nejsem schopen zhodnotit ... to, ze mi to casto prislo takovy ocekavatelny a emocionalne divny pricitam spis svemu vnitrnimu cynismu :) .... jo a jak tady nekdo pise, ze Lupita Nyong‘o nejak dramaticky odchazela, tak jsem si k tomu vyhledal dva clanky a pry to bylo v pratelskem duchu a proste zjistila, ze to neni role pro ni, a ten vyzkum si nedelala sama, ale hrala v dokumentu “Warrior Women With Lupita Nyong’o.” od Channel 4, na ktery se mozna diky tomu zpovykanymu Drama King podivam ... a mozna pak jeste neco pripisu ... pokud na to chcete koukat, doporucuju na to koukat jako na film, nehledat za kazdou cenu genderovy a rasovy aktivivismus nebo historicke nepresnosti ... rekl bych, ze si to vic uzijete ()

Franki69

A nakonec jsem se přiklonil ke 4 hvězdám v hodnocení. I když tu máme generický příběh o hrdém africkém národu utlačovaném bělochy (většinou připitomělými), super zesílený feminimní akcent (elitní šedesátikilový bojovnice řežou stokilový svalnatý chlapy jako žito) i zlidšťující linku matka- dcera…Prostě řadu osvědčených a bezpočtukrát použitých šablon. Jenže je to taky prostě velmi dobrá filmařina ve svižném tempu, dost neokoukané africké exteriéry, dobře využité a choreograficky zvládnuté akční sekvence. Přes dvě hodiny stopáže opravdu nevadilo a jistá režie i tento v podstatě obehraný příběh vede jistou rukou k očekávanému konci bez únavných momentů. Velká role pro Violu Davis aka Amandu Wallerovou ze Sebevražedného oddílu. Jen ta angličtina s domorodým přízvukem…no ale, určitě to znělo líp než v dabingu, což bych asi ani nezkoušel. Dávám 70% a celkové hodnocení (akt.53% v prosinci 2022) přičítám celosvětové averzi vůči „hnutí ženského filmu“, tlačícího na pilu až příliš. Tenhle film je teda ze stejného žánru, ale režisérka Gina Prince-Bythewood nabízí prostě dobrý akční film a není to taková blbina jako poslední sólovka Harley Queen nebo Wonder Woman84. ()

hufnagel

Skôr mi pripadá ako fantasy a to naspeedované.Absurdná scéna vážne zranenej generálky,ktorá o pár hodín zázrakom vyzdravie a uteká zachrániť dcéru do vedľajšieho mesta.Keby aspoň trocha sledovali scenáristi dej,tak to nedopustia. ()

Kushina

Nebylo to zase tak špatné, ale rozhodně jsem od toho čekal víc. První úvodní pasáž byla skvělá, krvavé akce a boj, pak se z filmu ale stávala ukecaná nuda a téměř 80 min se jen povídalo a bylo to docela nudné. Konec byl zase v rámci akce dost dobrý, ale prostě.... Pár akcí ten film neudělá, když jsou 2/3 filmu nuda. 55% ()

ariari

nezabudnuteľný  africký folklór , ktorý sa nadlho dojmom vryje do pamäte. Pobavil, nadchol , aj keď podaný americkou kamerou , ale to sú aj avengers a kto brble? tradične leda mizogyn typu verbal, škoda jeho  inteligencie, pokiaľ má  v sebe toľo zbytočnej nadrapenosti a pohŕdania všetkými .    Famózna , energiou nabitá hudba s vynikajúcimi vokálmi tomu dala špeciálnu farbu. ()

FilmFaktor

Really Epic Feel Good Humanity Movie. Po veľmi dlhej dobe sa mi podarilo natrafiť na tento film. Starosvetsky natočené, avšak v modernom šate. Vynikajúco vystavaný silný príbeh s dobrými postavami. Viola Davis a tá malá nezbedná mrška Thuso Mbedu sú úplné panie, ale tam ich je mnoho. Kvalitná výprava btw. Toto je typ filmu, ktorý ak si pri tom dnešnom instashite pozriete, iste nezabudnete. Klišé neklišé--sem tam aj to treba. ()

Predator77

60 Procent, Musím teda uznat že je rozhodně nejedná o špatný film kde navíc máme v hlavních rolí ženy což někomu nemusí sednout což naštěstí u mě neplatí a rozhodně nechci odsoudit film kvůli něčemu takovému a vždy je lepší si udělat vlastní názor, tak že co musím u tohohle filmu rozhodně vypíchnout tak je krásné prostředí Afriky kde se film natáčel a doslova každý záběr je pastva pro oči, dále herecké obsazení kde hlavní roli máme Violu Davis v roli generálky Nansici tak ta je v téhle roli opravdu skvělá a uvěřitelná a pokaždé když je na scéně tak si jí krade pro sebe, a co se ostatních hereckých výkonů týče tak tam už je to o poznání slabší a né že by vedlejší postavy byly vyloženě špatné ale když bych to měl srovnat z naší hlavní postavou tak jsou o proti ní výrazně slabší a celkem nezajímavé z mého pohledu ale i tak na herecké výkony si zde zase nejde tak stěžovat a všichni hrají přinejmenším obstojně, dále co se my taky dost líbilo tak byli akční pasáže které byli celkem přehledné a pěkně natočené ale co my u nich chybělo a kazí celkovému dojmu z nich tak je rating do 12 let který u tohohle filmu ani nevím proč vlastně je protože v akčních scénách kdy se tady lidi masakrují mečema a kopíma tak se provádí celkem dost střihu aby jsme náhodou neviděli něco nepřístupného co patří do filmu s ratingem do 15 let, dále co my celkem sedlo tak bylo tempo snímku které je docela svižné a od začátku do konce jsem se nenudil, tak že ve výsledku jsem celkem spokojený a za mě se jedná o snímek na který se rozhodně vyplatí podívat alespon jednou ;) ()

Fuksinka

Takovéto historické filmy s černochy, prosím ano a víc. Zajímavý pohled do jiné kultury (i kdyz značně zromatizovaný). Zajímavý, nikterak originální příběh. Ovšem prostředí bylo atraktivní, herečky úžasné, akční scény boží a vlastně to bylo naprosto přirozeně feministické. Mohlo to být i víc drsné. Tohle byl jen takový odvar toho, jak zřejmě ve skutečnosti obchod s otroky vypadal. Pátá hvězda na vyvážení těch odpadů od rasistických chudáků. ()

sirjohn

Příjemný odpočinkový film, za příjemných 3,3*. Herecké výkony (výrazy) sahají do uvěřitelných výšin, trochu to tu kazí scénář a celkový záměr filmu. Na druhou stranu, brát jej jako výpravný film je za mě v pohodě. Co není už tolik v pohodě, je historická "nepřesnost", kde Dahomejsci nebyli takoví svatoušsci. Někdo tu je striktně proti jakémukoliv pokřivení historie, rozumím, ovšem kdyby nebyl nikdo, kdo by otroky od nich kupoval, oni by je jim nezajištovali. Nebo už jste snad zapomněli na základní pravidlo nabídky/poptávky? ;). Film samozřejmě zminuje současná témata, kdyby si to natáčeli sami Beninčani, vypadalo by to věřím trochu jinak. Přesto příjemné 3* a kousek, protože zde jsem si vůni Afriky užil stokrát více, než ve vyumělkovaném Blek Pantahnátovi 4ever. Výrazem téměř na oskara zde zazářila Viola Davis. (někdo ji zde nazval "nějakou mužatkou", prosím, doplnit filmové vzdělání a vyndat hlavu z ...). ;) ()

brasek

Príbeh je čiastočne inšpirovaný historickými udalosťami, tance čiernych bojovníc sú fajn, príbeh nie je zlý len je mierne vlažný. ()

vaclav.g.kar

Vizuálně podmanivý historický epos z neokoukaného prostředí. Sympatické postavy, skvělá hudba jsou jen třešničkou na dortu téhle černošské jízdy. Trošku mrzí absence gore scén, někde by byly dokonce vhodné. parádní historická jednohubka. ()

bigmatko

film, ktorý z neznámych dôvodov unikol pozornosti divákov a kín, lebo všetci asi chodia na pseudokomédie českej a slovenskej produkcie, ktoré sú čím viac tým horšie. ale čo sa dá robiť. aspoň je v kine pokoj. u nás sme boli na tento film v sále iba dvaja. Woman King prináša dobrodružnú historickú drámu priam v štýle Wakandy. Vôbec by ma neprekvapilo keby sa príbeh Wakandy inšpiroval práve týmto. ženské postavy majú hĺbku silu energiu a celkový koncept ich špeciálnej jednotky bol mimoriadne dobre spracovaný. technika výcviku a boja a samotné akcie mali všetko čo majú mať. ()

Dharmma

Přijde mi to extrémně zaměřené na ženy. Ženy tvořili zhruba 1/3 armády, nicméně ve filmu to vypadá, jako kdyby jejich počet byl 95%. Film nijak nevyužívá možnost držet se skutečné historie, a ani neukazuje žádná fakta na konci filmu. To že se s otroky obchodovalo se dobře ví a film Vám to cpe celou dobu. Holt se tu jedná o to co nejvíce ukázat, jak ženy a afroameričané trpí. Bohužel až moc se film zaměřoval na tyto dvě cílové skupiny. Namísto toho aby se držel reálnější a historické pravdy. ()

Trageeed

Je to taková kombinace Jana Žižky a Lvího krále. Hezky se na to kouká, akční scény jsou super, ale celé to působí trochu jednoduše a osudovost stěžejních okamžiků nemá sílu... ()

Slepejsek

Prý ty nejkrutější amazonky! Tak to jsem se zasmál... Chachacha! Mizerní herci (jen toporné loutky), naivní scénář (přes všechny ambice černé bavlnky neopustí ani na okamžik ani náhodou profláklé pole červené knihovny), kruté ahosi (domorodé bojovnice) jako pionýrky na letním táboře, ostatní postavy jen figurky uhnětené z potřebných schémat (sterilní a životem nenakažené), nanicovatá (a chudá! každým coulem) výprava (jakoby Afriku XIX. století vytvářela děcka na dvorku)... a hlavně přesoleno-přepepřeno metoo, gender, multikulti a podobnými green pindy, takže to na plátně místy vypadá spíš jako politické školení mužstva... Není divu, že výsledek chutná jako SLÁTANINA. ()

Ocampa

Psychor ohodnotil místo filmu historii, kterou film ignoroval. Ale film je překvapivě dobrý a koukatelný dílo. ()

Mukade

Najlepšia funny scéna filmu, keď Nawi uvidí starého "nápadníka" a ten ju ešte ďalej poteší správou že vlastní tri polia "and you will work". LMAO x'D .......................... Po prečítaní negatívnych recenzií tu, koho zaujímajú historické minidetaily?! Mňa ani nezaujíma či tie kráľovstvá skutočne existovali alebo sú fiktívne, detto "amazonky", z historického hľadiska je dôležité hlavne to že bola dobre znázornená odpornosť otrokárstva. Komu ide o presnejšiu históriu, nech si zapne History Channel apod. ((: ()

Polux

7/10 | Prince-Bythewood po předchozím, značně průměrném, pokusu v podobě The Old Guard příliš nadějí předem u tohoto projektu nevzbuzovala, ale samotná látka byla atraktivní a neobvyklá, trailer nebyl vůbec špatný a výsledný film nakonec, naštěstí, také ne, právě naopak. | První překvapení spočívalo v tom, že film spoluprodukovala, ale především stála za celým námětem snímku a dotlačila film k realizaci, má platonická láska z mladických let Bello, která na téma království Dahomey a jeho neohrožených afrických Amazonek narazila při své návštěvě současného Beninu a zaujalo ji natolik, že se rozhodla jej zpodobnit ve filmu. Škoda, že se v něm pro ni nenašel prostor pro nějakou mini roličku matky/sestry/manželky/milenky libovolného bělošského kolonizátora:-). | Druhým překvapením pak byla skutečnost, že trailer trochu klamal tělem (jak už to tak trailery častokrát dělávají:-)) a film je především konverzačka kombinovaná s verbovačkou (noví rekruti, scény výcviku a závěrečná "překážkovo-dráhová" zkouška), zasazená do exotického prostředí rovníkové Afriky s pár ostrůvky akčních scén (klasická tří aktová struktura jedna akce na začátku, pak jedna uprostřed a samozřejmě jedna na konci jako klimaxové finále), než epické, válečné drama, což se ale na kvalitě filmu, naštěstí, nijak negativně nepodepsalo. | Třetí překvapení se následně týkalo vlastního děje filmu, který se věnuje mocenskému boji mezi jednotlivými kmeny/státními útvary na daném území a nikoli prvoplánově černobílému (ehm:-)) střetu hodných černých domorodců se zlými bílými kolonizátory. Ti se sice ve filmu vyskytují rovněž, ale mají v ději jen podružnou roli. Přičemž se snímek nikterak nevyhýbá ani historickému faktu, že prodej zajatých nepřátel do otroctví byl výnosným obchodem a zdrojem moci pro úplně všechny přítomné, včetně království Dahomey (nicméně morální pochyby titulní hrdinky stran provozování otrokářství jejím královstvím, jdou imho v ústrety současné společenské poptávce, protože dost pochybuji, že tehdejší lidi něco takového trápilo). | Čtvrté překvapení pro mě představovalo zjištění, že Davis a Lynch zvládají jak dramatickou část role, tak i tu fyzickou v akčních scénách (Lynch si sice vysloužila akční ostruhy loni v Bondovi, ale tady zajde mnohem dál), kterých sice není nijak přehnaně moc (což je vzhledem k neobvyklému prostředí škoda), ale předvedená akce je natočena hodně obstojně a má zajímavou (velice pravděpodobně úplně nerealistickou:-)) choreografii, plus Boyega zde dostal další šanci herecky předvést něco více, než je u jeho jednorozměrných blockbusterových figurek obvykle zapotřebí. |Pátým a posledním překvapením (tentokrát z ranku ne-až-tak-úplně příjemných) se stalo, tak trochu podivné, tvůrčí rozhodnutí nechat promlouvat všechny domorodé postavy s legračním "africkým" přízvukem, který v některých scénách vážně míněnou snahu o "filmově-realistické" vykreslení příběhu a postav dost slušně nabourával téměř až k hranici parodie. Chápu, že odvyprávět film v původním znění nějakým místním dialektem a opatřit jej titulky by byla cesta do (finanční) záhuby, ale zvolené řešení "černoši tady budou mluvit jako ve filmech, ve kterých si z černochů tvůrci/ostatní postavy dělají legraci" se jako "zlatá střední cesta" fakt označit nedá. | Na závěr ještě potěšila do příběhu zakomponovaná rodinná linka (téměř až rozměru antického dramatu:-)), fajn OST a starosvětská kamera (žádné zběsilé úhly a divoké střihy) a zobrazení, pro našince, netradiční kultury a jejího folklóru. Celkově povedené řemeslo a zase trochu něco jiného, než je u tradiční hollywoodské produkce obvyklé, což oceňuji. | PeZet () (méně) (více)

Sopholojong

Black Panther(ky) 19. storocia. Viola Davis (opat ako jedina perfektne hrajuca) ako zenska verzia Rockovho "Scorpion Kinga" v pritazlivej africkej exotike a s epickou instrumentalkou, sadnucou takemuto gycu ako rit na serbel. A obrovskou neautenticitou, kedy vsetci dobre vedia, ze tieto kmene nezili taketo "ruzove zivoty". To, ze neukazu normalne tradicie typu "ponechanie malej holky 24 hodin v divocine, aby dokazali, ze nie je posadnuta diablom, ak ju levy, alebo hyeny nechaju na pokoji", alebo "traumatizujuce obriezky malych chlapcov", sa este da odpustit... Ale zahalene "cecky" po celu dobu stopaze je fail najhollywoodskejsich rozmerov. V tychto kmenoch este aj dnes (v posahanej Tik-Tok dobe) sa im "hompalaju" kade tade bez hanby. Holt sme v najkorektnejsom Hollywoode a pomylenej "MeToo" dobe. Bojim sa, ze to dospeje az do nezvratitelneho bodu, kedy budu zenske snimane "od krku hore" a to "vsjo". O vsetkych tych zlych bielych otrokaroch sa ani rozpisovat nejdem. ()

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (více)