Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jarmila Kukačková (I. Janžurová) dojíždí do pražské nemocnice z venkova, kde žije už dvacet let "na psí knížku" s Pepou Padrnosem (J. Lábus) - dělníkem na skládce odpadu a jeho matkou (S. Zázvorková). Jarmila je uklízečkou v nemocnici a pro její jméno jí tam neřeknou jinak než "Kukačka". Kukačko dojděte, Kukačko přineste... Navíc Josefova maminka, u které Padrnos dosud bydlí, nemá Jarmilu příliš v lásce a dává to viditelně najevo Co to je za zázračnou ženu a jak to dělá, že je tak laskavá a pořád samý úsměv? Kde se v ní bere ta energie? Jaktože zvládá život s takovou lehkostí? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (42)

Una111 

všechny recenze uživatele

Slabé! Nejlepší úmysly, nosné téma, dobří herci. Kde je tedy zakopaný pes, proč se nepovedlo, co se povést mohlo? Zdá se, že největší slabinou je roztříštěnost scénáře, který se rozpadá na epizody soustředěné kolem jednotlivých postav. Všecko jakoby bylo jen lehkou rukou načrtnuté a čekalo teprve na své rozpracování. Divák čeká, že některé dialogy, scénky, narážky budou mít pokračování pro další děj... ale nebudou. Poselství film nepřináší také veskrze žádné, resp. můžeš si, milý diváku, vybrat, co chceš! Holubová hrála sama sebe? Tahle herečka mi není moc příjemná, ale tady byla pro mne až nesnesitelná! Závěrem nutno říct, že se tenhle nadějný snímek nevyšvihl nad průměr! (Mimochodem ten výraz "na psí knížku" znaly starší generace a působil dost hanlivě. Dnes žít bez oddacího listu je bohužel běžná praxe!) ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Na televizní zpracování nadprůměrný snímek o mezilidských vztazích. Spolupráce Remundová - Janžurová se vyplatila. Souhlasím s Flegem, že scénář mohl být dotažený, ale trhliny zacelují herci - především Janžurová. A souhlasím s uživatelem Lish84, který upozornil na karikaturu postavy Evy Holubové; i mně se scéna s ní vybavila před druhým zhlédnutím. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Životné trápenia i malé radosti zo života upratovačky. Alebo čím sa často trápia sociálne slabší. Výstižné postrehy sa striedajú so situáciami, v ktorých počuť vŕzganie fráz žurnalistického pera. Napríklad scéna s bohatou znudenou podnikateľkou, ktorá je okrem neznesiteľnej alkoholičky aj držgroškou ako sa patrí akoby vypadla z nejakého nepodareného moralizujúceho fejtónu o znudených paničkách - partnerkách bohatých investorov. Takýchto situácií je tu viac, pričom ich vyvažuje kombinácia spomenutej uveriteľnej časti filmu s voľbou typovo vhodných hercov. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

No, není to bůhvíjaký zázrak. Scénáristka Remundová si vymyslela řadu herecky vděčných situací, spojených postavou paní Kukačkové, ale trochu zapomněla na to, co je to příběh. Ideální varianta je, že všechno se vším souvisí, ale tak to tady není a aby měla inscenace aspoň nějaké vyvrcholení, na konci je přišité "velké odhalení" něčeho, o co tady do té doby vůbec nešlo. Tolik výhrady, které by stejně (v kouzelném světě, plném jednorožců a skřítků) měla řešit dramaturgie, nikoli scénáristka. K velkým kladům patří jednak střízlivá režie Františka Filipa a druhak obsazení. Zatímco třeba Jiří Lábus nemá až tak moc co předvést v roli tak jednoznačné, Iva Janžurová se na Kukačce vyřádila podstatně víc a zlatým hřebem všeho je Eva Holubová jako nešťastná podnikatelka. Potěší také Jan Skopeček, Stella Zázvorková nebo Zuzana Bydžovská, přestože jejich postavy jsou opravdu jen epizodní. 60 % ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Po ránu nedokážu strávit míchaná vajíčka, před spaním se zase nesmím dívat na psí knížku. Možná je to kyselým obličejem Janžurové, možná přítomností Miss antisympatií všeho druhu Holubové, možná rokem 80´, který jsem z toho cítil víc než cokoli jiného, buď jak buď jsem se na spánek naladil až při losování Sportky. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (5)

  • První verze scénáře o opuštěné stárnoucí ženě, kterou přinesla Sabina Remundová do České televize, byla pro svou ponurost autorce vrácena k předělání. (Olík)
  • Zhruba v 10. minutě, kdy oba konečně sednou do auta a chystají se odjet, říká Jarmila Kukačková Padrnosovi: „Tak a já Ti budu řadit.“ Tato věta nebyla ve scénáři a Iva Janžurová ji pronesla z toho důvodu, že Jiří Lábus si jako velice nezkušený a špatný řidič, nedokázal poradit s převodovkou staré škodovky a Janžurová mu skutečně musela řadit. Později ji označil za velice kvalitní řadičku. (cundak)
  • Scénář k filmovému příběhu napsala Sabina Remundová, dcera Ivy Janžurové, která ztvárnila hlavní ženskou roli. Postavu Jarmily Kukačové pak napsala přímo pro svou matku. (Lynette)

Reklama

Reklama