poster

O štěstí a kráse (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 63 min

 • rakovnik
  ****

  Hezká pohádka, která přestože vznikla v osmdesátých letech, výrazně překračuje stín tehdejší televizní tvorby. Může za to jak sympatické herecké obsazení (Pavel Trávníček překvapivě není princem), tak nádherné exteriéry zámku Červená Lhota, zajímavý příběh i pěkná výprava a v neposlední řadě příjemný hudební dobrovod.(31.10.2010)

 • duklak2
  ****

  Na tuto pohádku jsem narazil úplnou náhodou. Nedávno vyšla v levných DVD, ale já si ji nekoupil, protože jsem myslel, že to nebude povedený snímek. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem si ji na CSFD vyhledal a do očí se mi rozzářila červená barva. Z trafik ji vyprodali a já zabrousil na jedno fórum a vyhledal link na stažení. Byl to velmi kvalitní TV rip. Hodnocení číslo 999 a získává ho tato pohádka. Je sobota, těsně před půlnocí a já jsem se právě dodíval na tuto pohádku, která mě v dětství minula. „Kamarádi“ se opíjejí v hospodě a kdybych jim řekl, že si pouštím hodinovou pohádku, tak si ťukají na čelo a považují mě za blázna. V této pohádce jsou velice pěkné písničky. Herecké výkony jsou na úrovni. Zejména Trávníček, který zde překvapivě nehraje prince, ale ušmudlaného kominíka a dále Karel Roden s nudlemi na hlavě. Oba hrají výborně. Dále Vladyka zde hraje asi čtyřprocentního:-). A dodává jeho "teplou" řečí pohádce vtipnost. Mimochodem, celý snímek je komediální. Babička Havelková nezklamala a něco nepopsatelného z ní vyřazuje a možná si ji zařadím mezi nejoblíbenější. Madlenka v podání Markéty Fišerové je kouzelná. Mimochodem asi nemusím zdůrazňovat, že je to jedna z posledních rolí Markéty. Bohužel zanedlouho po natáčení těžce onemocněla a v dnešní době je na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben. Markétě přeji mnoho sil do dalších let života.(8.11.2008)

 • Jahudka15
  ****

  Laskava pohadka, která me zahrala na dusi. První pohadka, kterou si ze svého detstvi pamatuju vznikla v roce, kdy jsem se narodila. Uz tehdy se mi vryla do pameti a zamilovala jsem si ji. Odehrava se v malebnem prostredi jihoceskeho zamku Cervena Lhota. Temperamentni a prostoreka pradlenka Madlenka (pri pohledu na krasnou a puvabnou Marketu Fiserovou, manzelku Marka Ebena, si nemohu nevzpomenout na uraz, ktery se ji stal kratce na to:(), kominik, moudra babicka a spousta krasnych chytlavych pisnicek… Tato pohadka zustane v me pameti i nadale ziva a kdykoli si ji rada pripomenu.(16.1.2009)

 • Dory1
  *

  Naprosto nepovedené! Jednu hvězdičku odemme dostal jen protože my ho bylo líto úplně vyhodit. Bohužel v této pohádce neshledávám žádný dobrý nápad a ani provedení se moc nepovedlo. A to jsem mylovník pohadek. Takže pokud vás baví pohádky radši si pusťte sůl nad zlato nebo popelku či královský slib, protože touto pohádkou stratíte jen čas a nic vám to nedá. Nemá to v sobě žádné kouzlo! Prachobyčejný pokus, který se projednou nepoved.(1.2.2017)

 • Nonna
  ****

  Ač nemusím studiové pohádky s hudebními vsuvkami, tuhle mám moc ráda. Má zajímavý příběh, je v ní spousta vtipu a prakticky nikdo v ní nehraje špatně. Markéta Fišerová v dvojroli princezny a pradlenky je krásná, živelná a je jí plno všude a v obou rolích. Libuši Havelkové v této roli víc jak v jiné podobné věřím, že je skutečně kouzelná babička, laskavá, trpělivá, ale ve svém činění důsledná a spravedlivá. Občas mi trochu zatrnou uši při písničkách, zvlášť princ Petr (Karel Roden) vypadá při zpěvu poněkud neohebně a rozpačitě, jako by nevěděl, co s tím. No a královna Julie (Zdena Hadrbolcová), když se v závěru s uzarděním přiznává k těm svým rozkošným dvojčátkům....nádhera.(12.2.2013)

 • - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Jablíčka dobré víly". (Miggi90)

 • - Ve scéně, kde se Majdalenka (Markéta Fišerová) opře o dveře od babiččina domu, je vidět otvor poštovní schránky. V době, do které je snímek situován, ale pošta do schránek nechodila. Navíc poštovní doručování fungovalo mezi Prahou a Vídní, případně na zámcích. (L.H.)

 • - Filmovalo se na zámku Červená Lhota v jižních Čechách. (M.B)