Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Napínavý detektivní film podle povídky spisovatelky Hany Proškové se odehrává krátce po válce na jednom zámku, kde na brigádě pracuje parta studentů na reevidenci archivu. Za dlouhých večerů si při společných sedánkách vymyslí fiktivní postavu „Přízrak“, která se záhadně pohybuje v prostorách zámku a ruší jeho klid. Recese se však pro někoho stává příležitostí uskutečnit svůj zlý úmysl. Fikce se zhmotní a nebezpečí začíná být krutě skutečné… (Česká televize)

(více)

Recenze (47)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Sýpal, kulhal, postarší, měl takový řídký plnovous, a na ruce měl zlatý prsten s hadem." Tohle není přízrak, tohle je dávná krutá realita... Prostředí zámku Červený hrádek vytváří tomuto zdánlivě mysterióznímu příběhu vyprávěném mladým adeptem malířství Horácem (Martin Mejzlík) vcelku příhodné kulisy. Závěrečná pointa tohoto filmu na pomezí krimi a thrilleru sice není vůbec marná, ale zpracování je přesto takové šedivé s hudbou, která ne vždy odpovídá ději. I když je herecké obsazení vcelku svěží ("mladí a rozverní" Táborský, Suchánek, Langmajer, Bočanová), celkově hodnotím jen coby takový průměr. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Parta mladých studentů z filozofické fakulty si vyjede na jakýsi zámek, kde uklízí velkou knihovnu a další části zámku. Vymyslí si, že pana správce vystraší, a tak si zahrají na přízrak. Jedna dívka však netuší, co všechno rozpoutá, když si vymyslí podobu onoho přízraku. Sem tam je film opravdu strašidelný, do konce nevíme, kdo nebo co je oním přízrakem, hudba je slušně temná, i když teda úplně blbá. Celkově to není nic úžasného, místy postavy jednají zcela zmateně a předjatě vůči situaci, kterou scénárista potřebuje. Pro mně podprůměr televizní tvorby. Hudba: Zdeněk Marat, žádný Miloslav Ducháč tu hudbu nedělal ()

Reklama

brooklyn73 

všechny recenze uživatele

Ve sve dobe mne film strasil svym napetim a atmosferou, jenz byla velice dobre vytvorena. V soucasne dobe uz ucinek neni tak silny.Filmarum se podarilo dat dohromady zajimave herecke slozeni mladych,zacinajicich hercu podporovanych na druhe strane skupinou jiz ostrilenych borcu.Vysledek zdarily. ()

Nonna 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý scénář by asi zasloužil lepší zpracování. Na to, jak hvězdně jsou role obsazeny (i když v době natáčení vlastně ještě většina mladičkých hvězdiček hvězdami nebyla), je ve výsledku film celkem roztříštěným a zmateným dílem. Asi nejvíc mi vadí Ivana Vávrová v hlavní roli, protože ta svým hereckým (ne)výkonem prostě roli nezvládá. No, ano, svlékne se a ukáže neforemný zadek na kameru, ale to je asi tak maximum jejího výkonu. Jinak je v gestech zoufale teatrální a nepřesvědčivá a všichni její méně zabíraní "spolužáci" hrají viditelně líp. (Mimochodem tato herečka mi pila krev i ve filmu Copak je to za vojáka a děkovala jsem Koubovi, když ji vysadil v lese.) Vyloženě nevhodná je i hudba. Napětí a hrůzu si představuju naprosto odlišně, než jsou tradiční samohrajkové brnkačky televizních inscenací 80. let. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Autorka Hana Prošková byla ve svých literárních dílech detektivních příběhů  svým způsobem Agathou Christie a sirem Arthurem Conanem Doylem dohromady. Místo Hercula Poirota měla svého kriminalistu Vašátka a místo Dr. Watsona malíře Horáce. Povídka ´Přízrak´ se  svým rozhledem hodně podobá tvorbě Agathy Christie, jen je to ze současnosti a zcela bez bez detektiva či kriminalisty. A příběh je to zajímavý, byť pro televizní produkci značně zjednodušený. A v tom je největší kámen úrazu. Právě vlivem televizního zpracování tomu chybí atmosféra, tajemno, záhadologie a strach. Uvěřitelný strach, ne viditelně hraný. Dušan Klein v rámci svých možností dělal co mohl, ale bezbřehé ponurosti zabránit nedokázal. Televize je holt jen televize. Na deštivé sobotní shlédnutí, když nebude nic lepšího, postačí. tento scénář měl daleko navíc. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Píseň, kterou parta studentů zpívá na zámku, nese název „It's A Long Way To Tipperary“. (majky19)
  • Filmový zámek je Červený hrádek u Sedlčan. V době natáčení sloužil Okresnímu archívu v Příbrami. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodu Mladotů. (rakovnik)
  • Přízrak je natočen na základě stejnojmenné povídky, která je dostupná v knize „Smrt programátora“ od Hany Proškové z roku 1971. (Winster)

Reklama

Reklama