Moje válka

Moja vojna

Drama / Válečný

USA / Polsko, 2001, 95 min

• Omnibus

Poprvé jsem potkal Moji válku v televizi, když jsem ponocoval s nemocným synem. Takže jsem zachytil jen část filmu, nemlich od chvíle, kdy Willem Dafoe vyrábí hostie a s jejich odřezky v puse pragmaticky uklidňuje Romka, že „Ty ještě nejsou posvěcené“. I pokračování filmu mě zaujalo (ale aspoň to dokoukat mi zabránila horečka, která zase probudila našeho malého). Takže, až jsem si po čase film sehnal, jsem očekával, jak se mi dostane pod kůži. Po zhlédnutí jsem bohužel měl naprosto stejný pocit, jaký popsala ve svém komentáři Faye. Vlastně jediná scéna, která mi opravdu zůstane dlouho v paměti, bylo zneužití Márie tím pubertálním vražedným monstrem. Asi předtím nebyl moc dobrej nápad vysmívat se mu kvůli jeho sexu s ovcemi... Ale na nějaké vyšší hodnocení to je dost málo.(10.2.2013)

Asi v polovině filmu jsem se začal dost nudit, ale závěr velmi příjemně vygradoval. Ale celkově mi všechny postavy přišly dost neosobní, tudíž film rozhodně nevyvolal takové emoce, jaké mohl. Pár scén je poměrně silných, ale to je na film s takovýmto námětem málo. Mohlo se z toho vytřískat mnohem víc.(24.5.2006)

Někdy skutečně výborné scény a zajímavé momenty (šikana v podobě chytání prasat) střídá všem poměrně známá a nikterak překvapující dramatická rovina, která se mnohdy navíc zbytečně tříští. Něco se jen načrtne, ale hlouběji se s tím dál nepracuje. Určitě ale potěší mladý Osment, který svou roli zvládá s neuvěřitelným přehledem. A pochopitelně Kaczmarek.(26.5.2011)

Mně neznámý polský režisér Yurek Bogayevicz názorně demonstroval fakt, že i od hodně slibného námětu přetaveného v celkem povedený scénář je ještě hodně dlouhá cesta k povedenému filmu. Za rozhodnutí točit tohle válečné drama v mezinárodní koprodukci sám režisér patrně nemůže, tenhle fakt sám vlastně ani není (obecně) na závadu, v případě Mé války to však bylo rozhodnutí determinující - režisér se rozhodl obsadit hollywoodské herce a výsledkem byl neuvěřitelně devastující kompromis - celý film natočit v angličtině! A tak sledování tohoto paskvilu bylo mou diváckou válkou, kterou jsem ale bleskově prohrál, jako angličtinář nejsem sice žádná extratřída, ale poslouchat polské herce, když mluví anglicky s šíleným východním přízvukem, bylo skutečné utrpení a nechat dokonce promlouvat německé vojáky stejnou řečí je úplná zvrhlost. O dramatickém deficitu ve válečném filmu nemluvě... Proč se TOHLE vlastně v roce 2001 ještě děje?(17.11.2011)

Tentokráte slabší kousek v Nočním filmovém klubu na ČT2. Ne že by to byl vyloženě špatný film, ale proboha - celý dojem strašně táhne dolů ta děsivá angličtina všech herců s jejich šíleným přízvukem. Ne, prostě nechápu, proč to nemohli pro Krista natočit normálně v polštině. Nemluvě o tom, že jsem osobně už nesmírně unavený ze všech těch filmů plných zlých esesáků, kterých jsem viděl nespočet - aby bylo jasno, mám už všech těch filmových hákenkrajců právě po krk.(31.1.2012)