Moje válka

Boże skrawki

Moja vojna

Drama / Válečný

USA / Polsko, 2001, 95 min

Film s poměrně zajímavým příběhem o tom, jak zešílí malý chlapeček, kamarád hlavního hrdiny... Je to poměrně profesionálně natočené, hraje tam Olaf "Jura Baran" Lubaszenko a Willem Dafoe, ale bohužel, ani tyto plusy film nakonec nevytahují z průměru. Je až neuvěřitelné, jak debilně film skončí a ve snaze nám něco sdělit, resp. natočit ukázkovou poctu příběhu Ježíše Krista, jde až do extrému blbosti. Bohužel, toho malého hocha mi vůbec nebylo líto (rozhodně ne tolik jako jeho otce), spíš jsem byl rád, že někdo zkrátí jeho utrpení místního idiota. A ještě ke všemu mi nebyl nijak zvlášť sympatický hlavní hrdina, ačkoliv byl rozhodně lepší než třeba David v Umělé inteligenci. Co se týče odkazů na život Ježíše, je rozhodně mnohem lepší Farářův konec. Ten se téhle problematiky chopil žertovnou formou a funguje to mnohem lépe...(20.11.2011)

• Omnibus

Poprvé jsem potkal Moji válku v televizi, když jsem ponocoval s nemocným synem. Takže jsem zachytil jen část filmu, nemlich od chvíle, kdy Willem Dafoe vyrábí hostie a s jejich odřezky v puse pragmaticky uklidňuje Romka, že „Ty ještě nejsou posvěcené“. I pokračování filmu mě zaujalo (ale aspoň to dokoukat mi zabránila horečka, která zase probudila našeho malého). Takže, až jsem si po čase film sehnal, jsem očekával, jak se mi dostane pod kůži. Po zhlédnutí jsem bohužel měl naprosto stejný pocit, jaký popsala ve svém komentáři Faye. Vlastně jediná scéna, která mi opravdu zůstane dlouho v paměti, bylo zneužití Márie tím pubertálním vražedným monstrem. Asi předtím nebyl moc dobrej nápad vysmívat se mu kvůli jeho sexu s ovcemi... Ale na nějaké vyšší hodnocení to je dost málo.(10.2.2013)

• Faye

Ano, za války to bylo hodně složité, zvlášť pokud byl někdo žid, a že se děti vůči sobě dokáží chovat velmi krutě, o tom není pochyb. Že na vesnici musí každý přivandrovalec čelit všetečným otázkám zvědavých sousedů, o tom jsem taky přesvědčena. Hodně neortodoxní přístup k víře, nedokážu posoudit, i když nedělní kázání ve stylu. „ Máme velké štěstí, že žijeme. Každý z nás, který stráví aspoň minutu denně na záchodě, by měl být šťasten“. Mně, na bigotní Polsko, přijde no přinejmenším zvláštní.Ale jako celek? Buď jsem právě viděla nepovedený film na velmi závažné a smutné téma, nebo je chyba ve mně.(21.9.2005)

Asi v polovině filmu jsem se začal dost nudit, ale závěr velmi příjemně vygradoval. Ale celkově mi všechny postavy přišly dost neosobní, tudíž film rozhodně nevyvolal takové emoce, jaké mohl. Pár scén je poměrně silných, ale to je na film s takovýmto námětem málo. Mohlo se z toho vytřískat mnohem víc.(24.5.2006)

Tentokráte slabší kousek v Nočním filmovém klubu na ČT2. Ne že by to byl vyloženě špatný film, ale proboha - celý dojem strašně táhne dolů ta děsivá angličtina všech herců s jejich šíleným přízvukem. Ne, prostě nechápu, proč to nemohli pro Krista natočit normálně v polštině. Nemluvě o tom, že jsem osobně už nesmírně unavený ze všech těch filmů plných zlých esesáků, kterých jsem viděl nespočet - aby bylo jasno, mám už všech těch filmových hákenkrajců právě po krk.(31.1.2012)