Tom a Viv

Tom & Viv

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 1994, 115 min

Velmi silný příběh založený na skutečném životním osudu básníka a jeho ženy, která trpěla duševní poruchou. Myslím, že autoři se velmi náročného úkolu zhostili výborně. Nešlo jim pouze o osud renomovaného básníka, ale v druhém plánu velmi nenásilně dokázali diváka přivést k přemýšlení a otázkám týkajících se složitého životního údělu paní Eliotové. No, řečeno ve zkratce: nakonec nevíte, kdo z dvojice trpí více, kdo je hrdina a kdo to nezvládl, život nikdy není černobílý. Výborné výkony obou herců.(15.1.2019)

• pakobylka

Nefunkční dvojice v nefunkčním filmu. Neumím dost dobře vysvětlit proč, ale ti dva prostě NIKDY netvořili pár. Neuměla jsem si - byť jen na jedinou vteřinu - představit, že ON miluje JI ... nebo snad dokonce že ONA miluje JEHO. Široko daleko se nevyskytovala vůbec žádná jiskra či alespoň polochcíplá doutnající jiskřička, která by snad mohla sebrat všechny své zbývající chabé síly a pokusit se přeskočit ... vzdálenost, která je dělila. Není divu, že příběh získal na důvěryhodnosti až tehdy, když se jejich vztah začal rozpadat. Kromě toho: Na můj vkus byla JEJÍ nemoc zmapována značně ledabyle, poruchy menstruačního cyklu a občasné hysterické scénky nejsou samy o sobě důkazem psychické choroby ... nicméně naskytne se vám jedinečná příležitost pokochat se kritérii, na jejichž základě se kdysi posuzovalo duševní zdraví - poté můžete v klidu rozebrat a posoudit pro změnu JEHO duševní pochody ... a jeho morální profil ... 2,5*(23.1.2017)

Možná ještě větší než láska až za hrob je láska, která nepoleví, ani když druhý člověk je v jiném světě ještě za života. Můj milovaný T. S. Eliot v mých očích stoupl ještě výš, když jsem se seznámila s jeho bolavým manželským příběhem. A když navíc vím, že tohle není jen legenda, ale že takoví chlapi vážně jsou.(26.3.2019)

Na shléddnutí v televizi (díky ČT art) docela zajímavý film, ukazující v obecnějším kontextu jednu zajímavou črtu vývoje rytmu života společnosti - jak ve 30. letech (bez počítačů, televize, mobilů) bylo veřejné předčítání poezie společensky "in" a vůbec, jaký byl v literárním (i akademickém) světě o poezii zájem. Kdo dnes něco ví o současných poetech ? Žijí vůbec nějací ? A dokážou si získat takovou společenskou prestiž ?(10.11.2018)

Tyhle životopisné filmy o soužití dvou výrazných osobností bývají nezřídka docela smutné a Tom a Viv nejsou výjimkou. Tak jak to vlastně mohlo být? Film je poměrně decentní a snaží se nezastávat žádná konfrontační stanoviska. I emocionálně vypjaté scény dávkuje velmi střídmě, zvláště k závěru (absurdní zkouška příčetnosti, bratrova návštěva u zapomenuté sestry), na druhou stranu scéna odvedení Viv ze společnosti vypadá hodně přehnaně.(18.5.2015)