Pozorně svá slova važte, než probudíte spící meče války. Jindřich V. je historická hra Williama Shakespeara napsaná kolem roku 1599, která vypráví příběh mladého anglického krále, jenž se na radu arcibiskupa z Cantenbury rozhodne bojovat za své právo na francouzský trůn. Těžiště hry představují události předcházející proslulé bitvě u Azincourtu (1415). V noci před samotnou bitvou král v přestrojení putuje táborem, aby vojáky povzbudil a zjistil, co si o něm skutečně myslí. Zoufá si nad morálním břemenem vládnutí a poznamenává, že i král je jenom člověk, trpící pochybnostmi. Hra Jindřich V. završuje Shakespearovu druhou historickou tetralogii věnovanou anglickým panovníkům. (Česká televize)

Fuksinka

Samozřejmě tohle stojí a padá na předloze a výkonu herců. Tentokrát všechno skvěle klaplo. John Hurt jako vypravěč je třešnička na dortu. Dlouho se mě nestalo, že bych něco takhle obrečela. Možná trochu ubrat na dramatičnosti hudby a fuck political correction! ()

Eeve

O poznanie menej zábavný a uvoľnený film (zrejme hlavne preto, lebo tu už (takmer) neúčinkuje Bealov Falstaff), prechádzame na obdobie vlády Henryho Piateho. Nechýbajú teda dlhé a dušu povzbudivé monológy, oduševnenie a oddanosť k Anglicku hlavného predstaviteľa, ktorého bravúrne stvárnil Hiddleston. Takisto aj hrôza a skaza vojny, ktorej odkaz sa linul počas celej stopáže. Čo mne vadilo, bolo hlavne opäť podľa mňa zbytočná výmena niektorých celkom viditeľných hereckých predstaviteľov (zmenu oddanosti voči kráľovi by sme pri Edwardovi z Yorku ešte mohli pochopiť, zmenu pleti ale už najskôr nie:)), a takisto zbytočné degradovanie francúzskeho jazyka - takmer všetky pasáže, v ktorých vedú dialógy Francúzi, sú vedené napodiv v angličtine, oveľa viac vážnosti a rešpektu voči danej téme by priniesol klasický francúzsky jazyk s anglickými titulkami, myslím, že by to ľudí až tak neodradilo :) Vcelku sa jedná o veľmi vydarené pokračovanie série, ktorá zatiaľ zostáva verná kvalite spracovania predošlých dielov. Takisto sa teším, že konečne som zaznamenala aj kvalitnejšiu hudbu v pozadí, ktorá ma v niekoľkých chvíľach a scénach potešila. ()

Saroman

I na nižší rozpočet skvěle zpracováno. Ale že by byl Eduard z Yorku africkýho původu je běžnej multikulturní humus 21. Století. Jinak výborně zakončené Hollow crown. Na druhou část jsem zvědavý :) ()

Lisiana

Vzhledem k faktu, že obdivuji anglickou divadelní scénu a její představitele, neméně pak pořady z produkce BBC, je pro mne Hollow Crown něco, jako cukrátko pro dítě předškolního věku. Co se týče Richarda II., Ben Whishaw si mne svým zženštilým prašivkou omotal kolem prstu během prvních pár minut, přesně takhle jsem si onoho pseudopanovníka představovala. U Jindřicha IV. jsem se opravdu upřímně pobavila, hlavně díky hereckému koncertu dua Hiddleston-Beale, kteří mne okouzlili již v Shakespearových hrách coby Coriolanus a King Lear a musím říct, že dohromady jim to tady šlo opravdu bezkonkurenčně a jejich hospodské scény jsou výbornou záležitostí. Tom Hiddleston je se svou až nadlidskou grácií pro role šlechticů předurčený, ať už jako psychopatický bůh, římský vojevůdce nebo anglický král. Jindřich V. je pro mne nejsilnější díl z celé tetralogie a upřímně se přiznávám, že mě dokázal několikrát rozplakat. Dvě hodiny strávené ve světě, kde má každé slovo váhu a slib je zákonem, ve světě plném odvahy a cti, navíc vytvořeném nejlepším scénáristou všech dob, mi utekly jako voda. Za bitevní scény by se nemusel stydět ani Hollywood, výprava je skvělá a kostýmy nádherné. U jednoho zhlédnutí rozhodně nezůstanu. ()

Revelate_17

Krásný film, úžasný příběh, mocný Shakespeare a tvrdé dějiny. Znovu apeluju na to, proč se do běžných kin nedostávají takovéhle snímky, které mají opravdovou nejen kulturní hodnotu???!!!! Přemýšlím, co této adaptaci můžu vytknout a napadají mě jen nepodstatné věci, které souvisejí s mou velkou láskou k anglickému středověku a anglickým lučištníkům - jistě, středem zájmu tohoto filmu nebyla bitva u Azincourtu, proto nebylo možné ji více rozpracovat, jen mě trošinku mrzí, že v ní nebyli více vyzdviženi ti skuteční hrdinové, kteří totálně zdecimovali Francouze - právě zmiňovaní lučištníci. Ale jak říkám, to je něco, co konkrétně sem nepatří, a proto to nemůžu hodnotit. 5 hvězd dávám za krásné prostředí, skvělé zpracování a úžasné herce s Tomem Hiddlestonem v čele. Nestačím se divit, že ve svém mladém věku podává tak neskutečný výkon. Jeho Jindřich dokáže být charismatický a tvrdý panovník, ale zároveň... ano, "král je jenom člověk". Hiddleston je ve všech polohách výborný, čímž nechci upozadit ostatní herce, ale po skonu jeho otce v podání Jeremy Ironse se mu zde herecky nemůže nikdo postavit (nějaké pořádné ocenění za jeho odvedenou práci by nebylo? Kdo víc by si to zasloužil??). Jeho slavný proslov před bojem, ale nejen ten, mi opět vháněly slzy do očí - a já se opravdu nedojímám moc často, naopak se spíš směju, jenže Hiddlestonův Jindřich V. mě donutil uvěřit jeho strachu, lítosti, hněvu, lásce, bolesti, víře... prostě všemu. Kloubouk dolů. Před tímto filmem opravdu smekám a děkuju, že existuje, tohle se Britům moc povedlo. ()

honza.g

Stojí za shlédnutí, ale v té sérii patří k těm slabším realizacím. Kdo zná hry WS nazpaměť, je asi schopen myšlenky díla odhalit i zde, ale obecně se mi zdá, že dialogy tohoto filmu je zakrývají. Vyznívá to jako kratičký střípek z historie anglofrancouzských válek, epizody jsou podané jako velkolepé herecké výstupy, ale nějak to nedrží pohromadě. ()

kjama

Velkolepé a dechberoucí... Coby historička vyučující angličtinu si libuji. Jen jedna věc mě žere, bez urážky. A to je historická správnost. Vévoda z Yorku byl člen Britské šlechty. Byl to dokonce Jindřichův bratranec. V roce 1415 se ještě Anglie topila v místních rozmíškách a o koloniích ještě ani neslyšela. Tak co to do háje bylo? Vévoda zemřel ve svých 42 letech coby vousatý bílý muž. To, co si zde BBC nemohla odpustit si měla dovolit v Benátkách, Veroně, Byzanci, ale ne mezi anglickou šlechtou, do háje zeleného!!! ()