Plukovník Chabert

Film byl natočen podle románu Honoré de Balzaca a byl již několikrát zfilmován. Děj se odehrává za vlády Ludvíka XVIII. Plukovník Chabert je již několik let považován za mrtvého. Měl zemřít v bitvě u Jílového. Život mu ale zachránil jeho kůň, protože kulka mířená na plukovníka zabila koně. Chabert byl ale těžce raněn, a pohřben do masového hrobu spolu s ostatními vojáky. Podařilo se mu vyhrabat, a po martýriu, kdy ztratil paměť, se po letech vrátil zpět do Francie. Jeho žena se mezitím znovu provdala a zdědila všechny Chabertovy peníze. Chabert se vrací do města, kde navštíví advokáta Dervilla a požádá ho o pomoc při navrácení svých peněz od bývalé manželky. Derville se spolu s Chabertem pouští do boje, ve kterém se naplno vyjevují charaktery, morálka jednotlivce i doby.
Mistrně vykreslené Balzacovy postavy v hereckém podání Gérarda Depardieua, Fanny Ardantové a Fabrice Luchiniho skýtají mimořádný zážitek. (Česká televize)

IdaHutt

Fascinující psychologická studie, ve které - překvapivě - funguje postava advokáta se stejnou dramatickou silou jako postavy dvou hlavních hrdinů: plukovníka Chaberta a jeho exmanželky. Po všech stránkách úžasný film, z kterého by měl jistě radost i sám Balzac. ()

anitae

Colonel Chabert popisuje svou smrt v bitvě u Jílového a bojuje o své zmrtvýchvstání. Začátek pěkný, ale postupem času nudí. 3* ()

rivah

O tom, že Balzac je skvělým zdrojem pro filmaře, přesvědčuje Rivette i jiní. Yves Angelo je výborný kameraman, ale jako režisér nepatří mezi francouzskou elitu, avšak díky Balzakovi a mimořádným hereckým výkonům Depardieua a Luchiniho i Ardantové vytvořil skutečné DÍLO. Pro nás k tomu přispěli i dabéři, tentokrát skutečně podali špičkové výkony a s hercem v obraze se ztotožnili. ()

gizi

Výborný začátek (detaily po bitvě), pak trochu oslabení, ale postupně zase lepší a zajímavější. Moc pěkný příběh dobře zpracovaný. 75%, 18.12.2014. ()

J.CTORN

Tohle byl opravdu skvělý film. Postavy plukovníka a Dervilla jsou nejlepší a jejich chemie také. Kámo Dervill je sigma skoro jako Sherlock. Miluju tu dlouhé argumentační scény z kterých někdy běhá mráz po zádech. Příběh je poutavý a taky mi zde velice sedí absence soundtracku, což zde fakt jde ruku v ruce. Konec je fakt fajn a jasnej, prostě perfektní historický film s perfektními výkony. 9/10 ()

+sfinx+

I když je třeba ta mrcha ztvárněna výtečně, raději sáhnu po něčem lehčím, zábavnějším (Manželé z roku II). Tohle je sice dramatičtější, ale na to já nejsem. Navíc stopáž vůbec neodpovídá ději. Na silné momenty, jakými jsou jednotlivé konfrontace manželů, člověk musí dosti dlouho čekat. Díky triu Chabert-Ferraud-notář ale nemohu dát ani o hvězdičku méně. ()

Widlicka4

Výpravný velkofilm á la Evropa poloviny devadesátých let. No není to lepší než ty hollywoodské spektákly, kde občas forma na hlavu poráží obsah a po skončení závěrečných titulků zůstane jen pocit prázdnoty? Bohužel Balzacova novela je dalším z řady klíčových děl světové literatury, které doposud úspěšně unikalo mé pozornosti, takže nemohu srovnávat film s předlohou. Zajímavé je, že příběh plukovníka Chaberta, ústící v konflikt s bývalou ženou, má úplně jinou hlavní postavu - advokáta. Ten pracuje na obě strany a hledá mezi nimi kompromis, byť to vlastně ani není moc v jeho zájmu (nepočítáme-li v to potenciální mediální ohlas, který by jistě i ve Francii 19. století byl značný), a nakonec to vlastně není ani moc v zájmu obou hlavních protagonistů - aneb materiální zájmy a osobní čest lze někdy skloubit dost obtížně. Skvělá výprava, zejména v úvodní scéně, výborná hudba, výborné herecké výkony hlavních tří představitelů. Možná by neškodilo trošku zkrátit lehce roztahaný úvod (plukovník se objeví na scéně až asi po půl hodině...) a víc se soustředit na následné dění, nicméně nijak zásadně rušivý element to není. ()

dalia

Výborný film s podmanivou atmosférou, vizuálně působivý a velmi propracovaný pokud jde o reálie a detaily. Hned úvodní scéna je velice silná, stejně tak i ostatní Chabertovy vzpomínky, hlavně útok kyrysníků v kontrastu s poklidnou klasickou hudbou je dechberoucí. I herecké výkony hlavních představitelů jsou velice přesvědčivé. ()