Bezstarostná jízda a la française sedmdesátých let. Jean-Claude a Pierrot jsou dva cyničtí pobudové, chuligáni, zloději, neurvalci a mnoho dalších podobných přívlastků dostanou na své cestě po Francii. Co vlastně chtějí? Zahnat nudu, naplnit život bezbřehou provokací společnosti, šosáků a měšťáků, kdo ví. A možná to ani sami nevědí. Chvíli si nasazují masku misogynů, jindy něžných ochránců žen plných porozumění, někdy jsou to jen sprostí zloději. Dvojice Patrick Dewaere a Gérard Depardieu, oba téměř stejně staří, plují svou sebezničující cestou s perverzní grácií a vulgárním šarmem. Cestu jim zkříží divy francouzského filmu jako Jeanne Moreauová, Miou-Miou, mladičká Isabelle Huppertová a Brigitte Fosseyová. Režisér Bertrand Blier je synem zesnulého herce Bernarda Bliera. Proslavil se již v polovině 70. let jako tvůrce eroticky provokativních filmů, jejichž hrdiny jsou nejčastěji sexuálně frustrovaní muži. (Česká televize)

StrixCZ

Zvláštní film. Míra nihilismu a naprostého morálního vykořenění hlavních "hrdinů" u mě první půlhodinu vzbuzovala silné pochybnosti, jestli s nimi vážně chci strávit další hodinu a půl. Nakonec jsem ze zvědavosti, co z toho vyleze, vydržel. Ale inzerovanou "komedii" jsem v tom hledal marně - v několika momentech, kdy zazní (zpravidla během úprku ústřední dvojce po jednom z průserů) hudba evokující atmosféru grotesek, jsem se přistihnul spíše s tázavě zvednutým obočím než s úsměvem na tváři. Nemám nic proti černému humoru. Ale nějak mi nešlo smát se (SPOILER!) např. tomu, že dvojice grázlů unese holku, kterou nabídnou dalšímu grázlovi, aby ji znásilnil výměnou za auto - a pointa je v tom, že jí to nakonec nevadí, což dotyčného prasáka patřičně zklame. Paradoxně se však nemůžu ubránit pocitu, že nebýt četných a (zejména na svou dobu) poměrně odvážných erotických scén, pravděpodobně by tento příběh ztratil mou pozornost dávno před koncem (který navíc nepřináší po předchozí nudě žádné zásadní rozuzlení). Proč tedy má smysl tento film vidět? Asi jedině pokud máte rádi Gérarda Depardieu a zajímají vás jeho herecké začátky (na druhou stranu předem upozorňuji, že jeho postava je zejména v první části filmu natolik odporná a nesympatická, že bych se nedivil, kdyby to některým z vás negativně ovlivnilo i názor na jejího představitele), nebo pokud chcete vidět mladičkou Miou-Miou v Evině rouše (nutno uznat, že jí to sluší) :) Bohužel zbytek filmu příliš nestojí za řeč (názory některých komentujících, kteří v tom vidí málem psychologickou studii lidských vztahů, mě fakt baví) - děj je relativně o ničem, humor až na výjimky nepřítomen, nosná myšlenka chybí. Osobně mi jedno shlédnutí naprosto stačilo... ()

BarGoldstein odpad!

Film o dvou totálních kreténech, jejichž vrcholem je ošukat frustrovanou bábu. Další z řady důkazů, že žabohlti nemusí na této planetě vůbec být a nikdo si toho nevšimne. ()

Raf

Nesmírně zajímavý filmový kousek hned po několika stránkách, který dozajista stojí za shlédnutí :                1) GÉRARD DEPARDIEU je zde velmi mladý, ne tak obtoustlý a hlavně v roli, která je pro něj velmi atypická a velmi kontroverzní.                                                                                                                             2) Úžasný HUDEBNÍ PODKRES, který nás provází celým filmem.                                                                      3) Snímek balancuje na hraně nechutnosti, PERVERZE a místy vyznívá velmi PROVOKATIVNĚ. I na dnešní dobu docela kontroverzní počin, natož v té době musel vyvolat velký rozruch.                                    4) Působivé HERECKÉ VÝKONY známých francouzských herců dob dávno minulých.                                      Obě dvě hlavní postavy, které se potloukají po Francii z místa na místo bez jakéhokoli plánu, cyničtí, neurvalí, sexuálně zvrácení, ŠARMANTNÍ ZLODĚJÍČCI, působí na začátku velmi nesympaticky a přestože se jejich obraz v průběhu času mění k lepšímu, stále to jsou (alespoň v mých očích) velmi KONTROVERZNÍ HRDINOVÉ s negativním puncem. Divák se dostává na konci filmu do stavu, že těmto postavám začíná závidět jejich NESPOUTANOU živočišnost a svobodu, nerespektující prakticky žádná společenská pravidla. Člověku ale musí být jasné, že dříve nebo později, ač ve filmu se toho nedočkáme, je systém dostihne a jejich svoboda bude nenávratně pryč. ()

miraporthos

Zajímavý film, který se žene dopředu... Od čtyř hvězdiček mě neodrazuje ani tak to, že je divné, že ústřední dvojici nemůže policie dopadnout, ale bohužel úplně závěrečné dialogy, které mají asi nějak shrnout smysl filmu. Jenže ten smysl je jasný i bez těch posledních slov a ta slova to podle mě zbytečně srážejí, protože nakonec se pokoušejí moralizovat. Jinak jsem asi dvě noci ve snu řešil, jestli to poslední auto bylo s nařezaným kolem, nebo ne :-). ()

michalkop

Sice je z tohoto filmu spousta historek z natáčení a celý zvědavý jsem ho shlédl, ale žádný extra velký zázrak plný gagů to není. Ano, je tam spousta absurdních a zajímavých situací, ale já se nesmál a k filmu se už nemám chuť nikdy vracet. ()

sibskyn

Film o dvouch dacanech a prostitutce, kteří se potulují křížem krážem a dělají si svůj systém. Na svoji dobu jistě kontroverzní film a jeho scéný jsou natočené velmi dobře, jenže problém je v tom, že je to jen pouhý slepec scén, nic nikam nesměřuje, ničím to nevyvrchuluje a jen další prázdná scéna střídá druhou. ()

Jankocour odpad!

Odpad dávám tam, kde jsem nedokoukal. To měla být nějaká levičácká oslava dvou přidrzlejch francouzskejch hipíků? ()

gizi

Další výborný francouzský film let sedmdesátých, tento navíc okořeněn větší odvážností a nespoutaností. Výborně herecky odvedené. 85%. ()

fruitixx

Buzíci, aneb když bych bez zábran opíchal kohokoliv..škoda že jsou zachyceny ty následky jen náznakem..ale jinak fajn ()

PanWolf55

Narazil jsem na tohle náhodou a skvělej film, u kterýho jsem se velmi bavil. Mladej Depardieu si roli užívá a je vidět, že z něj mluví jeho zkušenosti z mládí, kdy strávil nějaký čas na ulici. ()

Hombre8

Další z filmů, který je dnes nenatočitelný a který už asi těžko někde veřejně poběží. A i kdyby, Oskar ho určitě nečeká, i když jeden z hlavních předpokladů úspěšnosti je zastoupen už i v názvu samotném. Natočené slušně, zahrané rovněž, Deware byl bezesporu předčasně pohřbený talent, příběh samotný je ale dost nechutný. Skoro celou dobu (až na pár intermezz) jsem si přál, aby dostali pořádnou nakládačku. Nejlépe aby je někdo zbavil pohybu. Nu... Nepovedlo se. ()

Boulos

On n'est pas bien? Není nám snad dobře? Les Valseuses jsou možná můj úplně nejoblíbenější film vůbec. Easy Rider po francouzsku – dva grázlíci (Gérard Depardieu a Patrick Dewaere) neuznávají žádné hodnoty, snad kromě jediné: absolutní svobody. Při své bezhlavé hedonistické honbě za uspokojením svých tužeb se nezastaví před ničím, před krádežemi, ozbrojenými loupežemi, ani před sexuálním násilím (dost silná je scéna, ve které obtěžují kojící matku ve vlaku). I v nich se však postupně po poetických zážitcích s propuštěnou trestankyní probouzí pocit základní lidské pospolitosti a zodpovědnosti za druhé, v dobovém kontextu generační revolty se tak spolu s nim záhy ocitnete vlastně na stejné straně… To co na filmu šokovalo a dodnes stále šokuje, není ani tak nahota, či krev, jako spíše zdánlivá bezcitnost jeho postav a cyničnost s jakou ke všemu přistupují. Film je přesto komedií, byť rozhodně ne pro každého – v malém klubovém kině jsem se osamoceně smál uprostřed hrobového ticha:) Blierův scénář je dokonalý a v podání ústřední dvojice jde o skutečný herecký koncert, některé scény jsou podle mě ukázkou čiré geniality (především pak sexuální scéna, kdy se nazí Depardieu a Dewaere za absurdního dialogu marně pokouší uspokojit frigidní Miou-Miou, ta je prostě na chcípnutí:). Škoda jen, že toho spolu kromě pozdějšího Připravte si kapesníky více nestihli. // Přece nebudem celej život píchat jen studený telecí. Tobě je to fuk, jsi jak žížala, na každou vlezeš. Se mnou když neuroní slzu, tak mě to nebaví ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016