Pět let

• angličtina Five Years (festivalový název)

Epizody(10)

Terezu si David vyhlédl na maturitním plese a po celý zbytek noci měl oči jen pro ni. Potkávají se po pěti letech. David dokončuje medicínu a na jejich společnou noc si sotva pamatuje. Tereza ho obviní, že ji tu noc znásilnil, a chce to použít jako téma pro svůj literární debut. David svou vinu ale odmítá. S událostmi maturitního plesu jsou konfrontováni nejen oni dva, ale i jejich nejbližší okolí. Tereza chce uzavřít kapitolu, David ji nechce ani otevírat. Co se tu noc skutečně stalo? (Česká televize)

uletov

A máme to tu opět...po pěti letech (ne)traumat se nám hlavní hrdinka rozhodne posrat život úplně všem. Najednou vytáhne na spolužáka,že ji po maturiťáku,když byli ožralí jak slívy znásilnil. Chudák hošan celých pět let neměl ani tucha,že by se dopustil nějaké nekalosti. Zamindrákovaná lesba vleze nadrženému hošanovi do pelechu a drží,co asi takovému testosteronem nabitém hošanovi zbývá. Myslím že takový nenásilný zásun by ocenila každá potenciální oběť. Seriál aspoň podle mě vyznívá ve prospěch hošana....snad se mi po letech neozve nějaká bývalka,že sem jí to špatně udělal. ()

brie

Dala bych vic, ale osobne jako zene mne nehorazne lezou na nervy ty soucasny pseudofeministky a jejich prechytraly postoje. Kazdopadne herecky vykon Alzbety velmi slusny! ()

TSm

Bavilo mě to. Hlavně porovnávat postavy, komu věřit. A určitě filmu přidali pro mě vcelku neznámí herci. Dialogy mají smysl. 65% ()

JB001

V našich luzích a hájích naprosto nečekáná událost. Viděl jsem to sestřihané na dvě části a musím říct, že se mi to líbilo. Hodně. Přestože filmy s lesbama nejsou zrovna můj cup of tea. Ale pořád lepší než filmy s buzíkama. V tomto případě mi ale ta lesbická linka vůbec nevadila. Bylo to hodně k věci ()

Hombre8 odpad!

Děkuji ČT za tento skvělý počin. Lidí je jako sraček a tohle je rozhodně lepší způsob jak to změnit, než třeba války nebo násilná vasektomie. ()

Pompeius

VELMI, VELMI povedené. Takhle má vypadat moderní televizní tvorba - aktuální a silné téma, kvalitní scénář, režie, hudba a výborní herci. Blahopřeji a doporučuji všem. ()

sh4ris

Ta holka je na facku, to, jak se chová, jak jedná, co říká a jak to říká..Dobrý scénář a koncept krátkých dílů mi ale sedl. ()

DynamiteDawe

Shlédl jsem to během odpoledne. Za mě dobře zpracované na televizní tvorbu. Mnozí by mohli říci, že toto téma by mohlo být omílané klišé, nicméně zpracování bylo nevšední. Herecké výkony se mi líbily a to snad od všech hlavních postav. Občas jsem si řekl, že takto bych si přesně představil, že se bude někdo reálně chovat. Nikterak přehnané. Takto zpracovaná tématika dokáže u nejednoho stolu rozvířit debatu, která vyústí v hádku. Po shlédnutí se nad příběhem nelze nezamyslet. ()

FilmTo

Naprosto nadstandardní dílo české tvorby. Výborně napsané, odvyprávěné. Nutí k zamyšlení a k vlastnímu pohledu na věc. Každý díl nutil k dalšímu. Skvěle a jemně prokreslené hlavní postavy. A konečne nové tváře, které umí. Sledovat všechny polohy hlavní hrdinky bylo dechberoucí. Samuel Toman v roli Davida také velmi přesvědčivý. Skvělé výkony v roli rodičů.  Česká televize otevírá dveře mladým a dělá dobře. ()

Rhaegar

Jako upozornění společnosti na problém je to super. Problémem je jak tu uvedli kritičtější kolegové tak je to v podstatě osvěta a edukativní materiál. (Znásilnění je špatné děti áááno?) V dialozích zaznívají informace nebo postřehy o kterých se nedá říct, že by byli nepravdivé. Každý dialog je tak nějaké poučení nebo alespoň poukázání na problém, který může nastat. A scénáristka se snažila předstírat, že těmito poučkami někdo mluví. Rozhovory tak spíše působí jako by je vygenerovala umělá inteligence. Pak i samotný scénář, který občas vypadal, že něco nabídne působil jen jako další vehikl k mentorování. Já kvituji snahu o otevření tématu nebo vzdělání lidí. Je to třeba. Ale to neznamená, že na tohle se dá dívat a už vůbec ne že se to dá považovat za seriál. ()

lineker

Tohle by možná mělo běžet v TV v hlavním vysílacím čase. Aktuální téma, zpracované v deseti dvacetiminutových dílech, které vám nedají vydechnout. Pohled dvou stran na jednu pomaturitní opileckou akci, kde ze začátku nevíte komu fandit už jen kvůli tomu, že po pěti letech se každý někam posunul. Velmi dobrá příležitost pro mladé herce, kteří ji bezezbytku využili. ()

bardem

Chlast teče proudem celým dílkem, přirozeně, norma, divák si toho nevšímá, pohodička, a o znásilnění bych se hádal. Ne, je ne. Bez debaty. V tomto ale vidím vyšinutou, intrikánskou, ožralou lesbu, kerá frajerovi, v domě jeho rodičů, kde rodiče spali, minutku spokojeně podržela bez odporu, potom, co von jí držel vlasy nad kýblem, když blila, scénku vytáhla na pohovoru kvůli vidiny úspěchu atakdále. Jako studie střelených, hysterických magorek, fajn. Bacha na ně! ()

Utnapishtim

Pokud herci (přinejmenším většina z nich) hrají jen tělem a mimikou, je všechno OK, jakmile ale začnou mluvit, šustí to papírem. Rád bych konečně viděl český seriál, kterému se tento neduh zcela vyhnul. Tolik ke kritice, jinak jde samozřejmě o záslužný počin s atmosférou, která docela přibíjí k židli a který je v ostrém kontrastu s tou částí současné televizní šmíry, která se na stejné či podobné téma dívá s prohozenými hodnotovými znaménky. ()

amy.M

Dialogy mírně šustí papírem, některé herecké výkony jsou strašně toporné (Lewandowská), ale drží to dohromady a nabízí to (na domácí scéně) ojedinělý pohled na problematiku sexuálního násilí. O tom, že bychom takových počinů potřebovali víc, svědčí zejména některé komentáře tady, ke kterým se nejde nevyjádřit. 1. Ani ve finále nakonec nevíme přesně, co se stalo. Víme to naprosto přesně, David znásilnil Terezu. Nejenže jsme všichni viděli scénu, kdy mu opilá Tereza, které je špatně, řekne „přestaň“ a otočí se k němu zády (a on si přesto natáhne kondom a pokračuje dál), ale i sám David v závěru přizná. 2. Takřka identický průběh "znásilnění" praktikujeme s mým uzurpátorem od dob předmanželských i v časech manželských (...) podle toho, co vím od kamarádek, mají to tak doma taky. Pokud někdo zneužije vaší bezbrannosti a i přes váš nesouhlas na vás vykoná soulož, je to znásilnění. Pokud se tak děje opakovaně ve vašich partnerských vztazích a nevadí vám to, resp. to nechcete řešit, je to vaše věc, ale prosím neargumentujte tím jako normou. 3. Chlapec vyvinul mírný sexuální nátlak na dívku na svém loži, která ho celý večer líbala, ovíjela se jako liána, opíjela ho, šla k němu domů, vlezla mu sama do postele. Chlapec nevyvinul mírný sexuální nátlak, chlapec dívku znásilnil. I kdyby dívka předtím chtěla mít s chlapcem dobrovolně sex, má právo si to kdykoliv rozmyslet a říct ne. To je zajímavá skutečnost co, že i když s někým flirtujete, nejste povinni s ním mít sex, např. když se vám udělá špatně, anebo se vám prostě přestane chtít? Takže víc takových seriálů, naše společnost to očividně potřebuje jako sůl :)) ()

Vyjola

Já nevím..zkoukla jsem to celé najednou a už jsem nějak nezvládala tu neusměvavou, unylou, sebelitující se a ubližující svému okolí. Svět je fakt postavený na hlavu. No a na konci z toho ještě vyjde jako hrdinka, která nad tím, tedy poté co mu zničila život, velkoryse mávne rukou..ach jo.. ()

stuj

Ušlo to. Některá místa jsou dobrá. Je tam ovšem i hodně moc hluchých míst, u nichž mi dost chyběla možnost zrychleného přehrávání. Navíc hlavní hrdinka je docela nesympatická. Kdyby to bylo zkráceno tak na 5 dílů, možná by to na 4 hvězdy dosáhlo. Takhle ale jen obyčejné 3. ()

rostsoft odpad!

Lesbická mega kráva postrádající jakékoliv emoce obviní mladíka ze znásilnění, jenže si plete znásilnění s dobrovolným sexem, který navíc vyprovokovala ona sama. Takže, jaképak znásilnění, aby to bylo znásilnění, muselo by tam být násilí. A ty poblázněný feministky, co jí našeptávají, by se měly také bát, a to především toho, aby si ty svoje frndy nemuseli do smrti honit sami. Tento přístup je velmi škodlivý, bohužel se podobné věci dokonce i dějí v reálu. Hlavní škodlivost je v tom, že za chvilku vymřeme, pač, lidstvo bude se bát souložit. Fakt potkat podobnou krávu, tak mám zkaženou náladu na mnoho dní, ne-li let.  Hlavní představitelka mluví tak rychle, že občas nevím, co vlastně říká, tak že výběr této herečky z mého pohledu nebyl příliš šťastnou volbou. Mimochodem, snímek je nesmyslně rozstříhán na 15minutové štěky, což mě doslova hlava nebere.  Celkově shrnuto, seriál naprosto o ničem, a díky malé stopáži, jsem zabil tři hodiny mého drahocenného času. Takže autoři, Tvořte něco, co je zábavné a co má silný příběh. Ne takovýto škvár. ()

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (více)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky