Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jiří Markovič sa nechce zmieriť s tým, že má celý prípad uzavrieť, pretože má od Ladislava Hojera ďalšie priznanie. Rozkaz od vedenia znel ale jasne. A na Ladislava Hojera čaká drevený spacák, ktorý videl vo sne. (Voyo)

Recenze (31)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Finále trochu překvapilo v tom, jakým směrem se rozhodli tvůrci jít. Skoro to v některých momentech vypadala jako one man show pro Kotka, jehož případ dostává (logicky) více prostoru, než předchozí epizodní linky. Láďová linka se tu doklepe (doslovně) do očekávaného a většině lidí asi předem známého konce, kdy tvůrci asi nechtějí jít za nějakou dřeň emocí a závěr je tak spíše rekapitulační. Pro znaleho diváka pak při samotné scéně popravy je pak pochopitelně těžké pozorovat i herecké loučení Dana Heribana, pravděpodobně v nejlepší roli jeho kariéry. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Skvělý seriál, který jako celek hodnotím plným počtem mne v poslední epizodě jen drobně rozladil neautentickým zpracováním výkonu trestu smrti, kdy skutečnosti neodpovídá prostředí ani způsob provedení (byť některé konkrétní detaily Hojerovy popravy - třeba zmínka o zlomeném prstu katova asistenta - souhlasí). Toho, kdo se podrobně zajímá o penologii a konkrétně o pankrácké popraviště to snad zamrzí, ale uznávám, že drtivá většina diváků to ani nezaznamená. Jen drobná vada na kráse jinak úctyhodného počinu, jehož pokračování se jistě vbrzku dočkáme ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Spoilery! Ani po 6 epizodách se nedokážu vžít do mysli Markoviče, který místy až obhajuje a souzní s nemocnými vrahy. Konečně se nám uzavřel příběh kolem Vojty Kotka, kterého už zřejmě nikdy neuvidím jinak, než potřísněného krví v roli Tekverka. Uzavření příběhu kolem na smrt jdoucího Ládi jsem si velmi užíval a prožíval určité zadosti učinění. Celkově byl seriál moc hezky zpracovaný a prolínání s archivními záběry byl vyloženě pošmak. [80 %] ()

Kobitch 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Několikrát mi poslední díl dal ťafku. Nechci nijak adorovat vraha několika žen. Když se na to podívám z pohledu vyvíjejícího se vztahu Markoviče s Hojerem, bylo mi ho nakonec dost líto a provaz bych mu (v této romantizované adaptaci reality!; jaký byl ve skutečnosti opravdu netuším) nepřál. Připadal mi jak zraněné zvíře, které se ocitlo v cizím světě a nevědělo, jak v něm fungovat a vidět, jak ho táhnou k provazu, mi nedělalo dobře. Jsem moc rád, že trest smrti už u nás neexistuje. Souboj Lněničky s Kotkem, respektive jeho obhájcem byl taky poměrně záživný. Za mě skvělé zakončení jednoho z nejlepších českých seriálů. ()

Bozvav 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za normálních okolností bych tomuto dílu dala tři hvězdy, ale v kontextu celého díla jednu přihazuji. Co mne k tomu vede? V prvé řadě to, že dějová linka s Láďou šla jak po emoční, tak i atmosférické stránce do ztracena (byť alespoň Markovičovi emoce byly zřejmé). Nahrazení  dějové linky vyšetřováním případu s Kotkem se sice povedlo na jedničku (scéna s advokátem byla skvělá), ale vzhledem k naprosto odlišnému naturelu obou pachatelů i jejich činů, se atmosféra dle mého zcela rozpadla. Za druhé: do toho poněkud zbytečné zobrazení průběhu času, bez kterého by se divák obešel, aby se mohl zhnusit výslednou popravou. (jasný cíl tvůrců, kterým se obhajuje absence testu smrti v české jurisdikci). Vraha Ladislava Hojera mi líto nebylo, ne proto, že byl několikanásobným, zvráceným vrahem, ale proto, že trest smrti považuji za humánnější, než někoho držet za peníze daňových poplatníku třeba 40 let v base. Velkou poklonu skládám všem hercům, zejména dvěma hlavním protagonistům. Jejich výkon je v pravdě na Zlatý globus a Oskara dohromady. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Scéna v čase 6:25, kdy dojedou na služebnu v „Ústí“, se natáčela na Wagnerově náměstí v Berouně. Objekt byl vystavěn v 70. letech 20. století jako sekretariát OV KSČ (přezdívalo se mu „Kreml“), po revoluci tu mimo jiné dlouho sídlila Česká pojišťovna. V zadním traktu sídlí některé soukromé firmy a jsou tu ordinace soukromých lékařů, v bývalém školícím středisku je Domov na verandě (zařízení pro seniory). (a-ja)
  • Když má prezident Husák před sebou žádost o milost, lze si všimnout, že Žabimajerský (Daniel Heriban) je podepsán jako Mgr. Štefan Žabimajerský. Jedná se o chybu, jelikož v předmětné době nebyl titul magistra udělován. Absolventi právnických fakult zakončením vysokoškolského studia státní závěrečnou zkouškou nezískali žádný titul. Mohli však následným vykonáním nepovinné státní rigorózní zkoušky získat titul JUDr. Magisterský titul je absolventům vysokých škol v Česku udělován až od roku 1990. (Bediverecs)

Reklama

Reklama