Legendární pohádka s oblíbenými písničkami Z. Svěráka a J. Uhlíře, které už zlidověly. Dnes již patří do zlatého fondu České televize. Dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání je lék. Zatímco: Statistika nuda je, má však cenné údaje, neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí. A taky: Hlupáku, najdu tě, tváříš se nadutě… Jestli vám tyto slogany a písničky nic neříkají, tak to jste opravdu ještě nikdy neviděli pohádku Princové jsou na draka. Teď už ale pojďme nahlédnout společně do pokoje malého Martina (J. Kaněra). Maminka (J. Bohdalová) synům oznámí, že budou mít nového tátu, a Martinovi se v noci zdá pohádkový sen o království, které je ohroženo zlým drakem. Naštěstí je tu ale právě chytrý Martin, který má pohádky doslova v malíčku. Poradí králi (V. Menšík), jak na draka – chtělo by to Honzu… Honza (J. Čenský) postaví pevnou zeď, zbaví království nebezpečného draka, zamiluje se do princezny (I. Andrlová) a všichni budou šťastni… (Česká televize)

MiGi87

Tak tenhle kus se pánům Adamcovi s Chalupou absolutně nevyvedl, zápletka odpovídá scénáři, který skončil, když panu Chalupovi došel papír, tak to na dvou řádcích utnul a nechal Skameneho vypoklonkovat ze dveří. Všichni tu slintají nad písničkami, nic proti, já taky kritizuji režii a scénář, hudba a texty (některé) ujdou. Celkově za jednu * z respektu k hercům a panu Uhlířovi. ()

J-o-k-e-r

Hezká pohádka se spoustou chytlavých a známých písniček od pánů Uhlíř-Svěrák (Dělání, Hlupáku najdu tě, Statistika, Kdyby se v komnatách,...), skvělým králem V. Menšíkem, Honzou J. Čenským, pro mě nejkrásnější princeznou 80. let I. Andrlovou a opravdu úžasným dračím velvyslancem R: Skamane :). Jediné co mě tam trochu iritovalo byl představitel mladého Martina. ()

PollyJean

velice úsporná pohádka. Menšík celou dobu pobíhá v noční košili a snaží se to maskovat královským pláštěm, chudina je oblečená v bílých montérkách, případně riflích. Přesto je na královském dvoře fůra zbytečné stafáže, včetně čaroděje, pseudoakrobatů a strážného Hérakla(!!!), celou dobu stojícího nehnutě u dveří s hrncem na hlavě. Zápletka je taky hodně vachrlatá, ale co chtít od Jirky Chalupy, že. Honzovi stačí ke získání princezny pouze společný duet, výtka, že princezna zpívá falešně a pár ne příliš přesvědčivých slov o tom, že kdyby to teda bylo nutné, tak klidně na draka půjde. Ale je fakt, že svou nezaměstnanost vyřešil tím nejvýhodnějším způsobem, a to doživotně. Ale nepopírám, že v dětství se mi ta pohádka docela líbila, patrně vinou celkem zdařilých Uhlířovo-Svěrákových písní. ()

pfa

Zábavná, moderní televizní pohádka, kde zaujmou především velmi dobré, chytlavé písničky. [8/1O] ()

jatamansi

Řadí se k mým oblíbeným pohádkám a budu nosit dříví do lesa když řeknu, že kvůli melodiím. Ale tady sedlo všechno, utrápená maminka Bohdalová, spící Lábus, Skamene jako drakův posel. Záměrně nejmenuji hlavní postavy, to fakt není třeba. Byť to byla pohádka levná, třeba kulisy hradní zdi a míchání malty fakt smrdí korunou, nic to neubralo jejímu půvabu. A po každém dalším uvedení v televizi si každý brouká „Statistika nuda je, má však cenné údaje…,“ případně „Dělání, dělání, všechny smutky zahání,“, takže díky za každou další reprízu. ()

manonfire

V komnatách je půvabně smutná a Statistika svou chytlavostí jistě vylepšila statistiku zdejší, tu hodnocení. Občas je tam toho moralizování (maličko i sociálního) trochu přespříliš a výprava jaksi neexistuje, tím jsou ale negativa vyčerpána, jelikož Menšík baví i v poloze ustaraného krále bez nálady na vtípky a Bohdalová vůbec neřeší, že jde o lehce absurdní pohádku a jede si své charakterní herectví první jakosti. 70% ()

vitekpe

"Hlu-pá-ku najdu Te..." Dlouho jsem tuhle pohadku nevidel, a prijde mi ted po letech jeste ztrestenejsi, nez kdysi... zabavnost tam je, ale je to bizzar... :-) ()

brooklyn73

"Vase velicenstvo, pro tento pripad tu mam samozrejme vzkas cislo dve...." Pisnicky jsou velice vesele, tezko zapomenutelne.Hereckym vykonum kraluje Vladimir Mensik. Jan Censky zaujmul v jedne z jeho nejvetsich, uspesnych roli. ()

Kuny27

ehm... Že by film za odpoledne natočený, kterému zvedá rozpočet jen herecké Ikony jako Menšík a Bohdalová? Kamera a výkony bídné, ale stejnak to nějak člověka oslní. Jinak rozhodně jedna z nejlepších úvodních scén. Menšík a jeho "člověče nezlob se" výborné. ()

wosho

Nemám dnes moc ty studiové pohádky rád, byť jako malej jsem je miloval. Ale pár opravdu kvalitních kousků se mezi němy najde. A Princové jsou na draka je jedna z nich. Za svou nesmrtelnost vděčí hlavně hereckému obsazení, kvalitním písním a kupodivu originálním konceptem-mixu reality a pohádky dohromady (jako o rok dříve Arabela) a to vše s humorem nám Čechům vlastním. Dokonce ani ona levicovost mě zde nevadí. Jediné co zde silně bije do oči, je studiovost celého filmu. Škoda, protože scénář měl na to, aby utáhl celovečerní verzi a po jisté úpravě i verzi pro kina-hlavně s tím hereckým ensáblem. ()