Tajné složky

Členka komise vyšetřující britská zvěrstva v Severním Irsku se zaplete do akce, jež má za úkol zamést pod koberec smrt jejího přítele mezi britskými vojáky. (oficiální text distributora)

Snorlax

Tento film je jako finálové zápasy Kanadského poháru 1987, které by se hrály bez puku, vše nasvědčuje výborné zábavě, ale diváci se nudí. Scénář i herecké obsazení dávalo tušit skvělý politický thiller, jenže bez špetky atmosféry to prostě nejde. Frances zoufale pobíhá před kamerou a mně je úplně jedno, jestli ji během toho třeštění někdo nesejme. ()

Radko

Jedno z najlepších poukázaní na prepojenie štátnej moci s nelegálnymi aktivitami, vraždami, mučením, zastrašovaním, vyrábaním falošných dôkazov, odstraňovaním protivníkov, mediálnou manipuláciou. Všetko v mene demokracie. Všetko pod taktovkou tajných služieb a polície. Všetko v zavedených demokraciách. Tentokrát sa to týka Veľkej Británie & vlády Margaret Tchatcherovej a jej úžasných a skvelých poradcov + riaditeľa tajných služieb - MI-5 a MI-6. Jedinec, ktorý sa snaží na tieto praktiky poukázať je buď zlikvidovaný alebo zastrašený (to druhé platí najmä pre čestných vyšetrovateľov - teda príslušníkov oficiálnych vyšetrovacích policajných zložiek). Na každého sa dá nájsť drobný profesionálny, či súkromný prehrešok. Pokiaľ je takýto človek sústavne a podrobne 24 hodín denne monitorovaný, problém vytvoriť obrazové, či video dôkazy, ktoré vyzerajú ako veľký škandál, hoci ním nie sú, nie je pre tajné služby problém. Príbeh sa odohráva prevažne v Severnom Írsku a ukazuje i praktiky Kráľovskej Ulsterskej polície. Tá bola práve v popisovaných časoch vyhodnotená ako najnebezpečneješia polícia na svete z hľadiska mŕtvych civilistov. Počas jej pôsobenia bolo priamo políciou zabitých niekoľko desiatok ľudí. Ako správne poznamenáva ľudskoprávna americká aktivistka na konci - Ak pripustíme v mene demokracie takéto falošné ťahy, štát sa stáva fašistickým. A veru ktovie, či zavedené demokracie niekedy niečím iným ako fašizmom neboli vždy. ()

majo25

Problém IRA v Severnom Írsku bola pre Britov vďačný filmový námet. Tento film to však asi nezobral za tie správne vlasy. Samozrejme, sebakritika vlastných policajných zložiek a ich hranice, kam až chcú v boji s nepriateľom zájsť, je pováženiahodná. V takejto sebakritike su britskí filmári majstri. Lenže zápletka je príliš komplikovaná, pre neBrita, ktorý nepozná dobové detaily, vtedajších členov vlády a postavenie jednotlivých zložiek, je to občas mätúce a nie práve 'predaniahodné'. Konšpirácia v podobe napojenia na vrcholovú politiku je síce zaujímavá, ale aj nedotiahnutá ako vlastne celý film, čo podčiarkol aj náhly záver odohrávajúci sa na letisku. Žiadalo si to napätie, aspoň nejaké. Brian Cox je síce dobrý herec, ale asi si to pýtalo niekoho mladšieho a dravejšieho. Ani spracovanie nie je práve špičková kvalita, pripomína skôr televíziu. V sumáre ide o nevyužitý potenciál. ()

Djkoma

Další snímek ohledně problematiky IRA a všeho, co již neodmyslitelně patří k problematice protestantů a katolíků v Irsku. Největší hereckou hvězdou je rozhodně Brian Cox, který hned jak se objeví strhne pozornost na sebe. Bohužel český divák má jistý odstup a možná i nechápavost k danému tématu, kdy "nestranný" vyšetřovatel dostane za úkol vyšetřit smrt známého bojovníka za lidská práva. Vyšetřování postupně poodhaluje nečisté praktiky, které vedou mnohem výše, než se dalo očekávat. Tajné složky patří do skupiny filmů, které upozorňují na problematiku v Severním Irsku a především v Belfastu, mezi kterými podle mého soudu nejvíce vyniká Ve jménu otce. ()

Anderton

Tajné zložky sú vo svojej podstate klasický kriminálny film, len sa tu vyšetruje vražda, ktorá smeruje do najvyšších výšin a tak je to potom oficiálne politický thriller. Brian Cox je tu vlastne za Poirota, alebo Holmesa, ktorý na všetko samozrejme príde a musí sa rozhodnúť, ako so získanými informáciami naložiť. Sekunduje mu pritom fešná novinárka, aby to bola väčšia zábava. Znie to trochu dehonestujúco, ale je pravda, že téma je to nesmierne silná, Loach konečne môže točiť mimo Margaretinho tieňa a my máme nad čím premýšľať. Ale Sheridan a Severní Íri, to je proste iná liga. 70% ()