Tajné složky

Hidden Agenda

Tajná agenda

Velká Británie, 1990, 108 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,030,938Tržby Celosvetovo $-(5.7.2009)

Další snímek ohledně problematiky IRA a všeho, co již neodmyslitelně patří k problematice protestantů a katolíků v Irsku. Největší hereckou hvězdou je rozhodně Brian Cox, který hned jak se objeví strhne pozornost na sebe. Bohužel český divák má jistý odstup a možná i nechápavost k danému tématu, kdy "nestranný" vyšetřovatel dostane za úkol vyšetřit smrt známého bojovníka za lidská práva. Vyšetřování postupně poodhaluje nečisté praktiky, které vedou mnohem výše, než se dalo očekávat. Tajné složky patří do skupiny filmů, které upozorňují na problematiku v Severním Irsku a především v Belfastu, mezi kterými podle mého soudu nejvíce vyniká Ve jménu otce.(14.8.2008)

Tajné zložky sú vo svojej podstate klasický kriminálny film, len sa tu vyšetruje vražda, ktorá smeruje do najvyšších výšin a tak je to potom oficiálne politický thriller. Brian Cox je tu vlastne za Poirota, alebo Holmesa, ktorý na všetko samozrejme príde a musí sa rozhodnúť, ako so získanými informáciami naložiť. Sekunduje mu pritom fešná novinárka, aby to bola väčšia zábava. Znie to trochu dehonestujúco, ale je pravda, že téma je to nesmierne silná, Loach konečne môže točiť mimo Margaretinho tieňa a my máme nad čím premýšľať. Ale Sheridan a Severní Íri, to je proste iná liga. 70%(25.3.2017)

Nech sa Ken Loach vyjadruje k čomukoľvek, pre mňa ostáva predovšetkým majstrom vo vedení hercov. Bravúrne.(17.10.2010)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(20.1.2006)