Jsou světla, která nevidíme

• USA All The Light We Cannot See

Epizody(4)

Minisérie, natočená podle románu oceněného Pulitzerovou cenou, sleduje příběh Marie-Laure, slepé francouzské dívky a jejího otce Daniela LeBlanca, kteří prchají z Němci okupované Paříže ve snaze uchránit vzácný diamant. Marie-Laure a Daniel jsou pronásledovaní krutým gestapákem, který se snaží získat kámen pro své vlastní sobecké cíle. Oba najdou útočiště v St. Malo, kde se usadí u samotářského strýce, jenž v rámci odboje vysílá tajné rozhlasové vysílání. V tomto kdysi idylickém přímořském městě se však Marie-Laure střetává se spřízněnou duší Wernerem, geniálním teenagerem, kterého Hitlerův režim naverboval, aby sledoval ilegální vysílání. Spolu s Marie-Laure sdílí tajné pouto a její víru v lidskost a naději v neúprosné době. (Netflix)

mira007

Aria Mia Loberti u vysílačky spojenců a Louis Hofmann (nar. 1997) u německé vysílačky, který by ji měl vypátrat, ale místo toho ji rád poslouchá a do toho exkluzivní záporák Lars Eidinger ( kterýho žeru od Babylon Berlín a Perské lekce (2020) ), který hledá nějaký diamant. Námět s dávkou naivity, ale zato s výpravou alá velkofilm, kdy i ta nejposlednější rekvizita z bombardovaného francouzského městečka je autentická a jako celek to je vyloženě pěkná podívaná. Druhá světová v soft balení místama jak rodinný film, ale technicky velmi kvalitní, v dobrém tempu, zaujalo. ()

yvona

Hezká výprava, příjemné obsazení, ale jinak 4 hodiny tlachání o ničem. Nepřeberně nelogičností, které jsou natolik otravné, že jsem to ztěží dokoukala. Nejde jen o jazyky, nereálnost se táhne každou epizodou. Marie s otcem pěšky se třemi kufry prchá z Paříže jako nic, Němci musí unést mladého génia, cvičit s ním 4 roky v táboře ,aby jim pak lokalizoval vysílač a spoustu dalších hovadin. Brr. Setkalajse, se s názorem, že film je jedna velká predikce, ale mně to tedy rozhodně tak nepřijde. ()

Warhorr

Seriálová adaptace celosvětového úspěšného bestselleru. Tohle se mi fakt těžce hodnotí. Já knihu nečetl, ale už teď si dokážu představit, jak čtenář a fanoušek knihy musí prskat, protože jsem hodně prskal i já. Jak říkám, nečetl jsem, nechci srovnávat, jen můj dojem. Nejprve k charakterům postav. Je jich tu hned několik a u každé by jí seriál mohl klidně věnovat celou jednu epizodu. Tohle je ten největší problém, s kterým jsem zápasil po celou dobu. Werner v sirotčinci, jak poprvé ovládá rádio, škola, armáda a jeho působení na východní frontě a následně ve Francii. Jeho sestra a její vztah k němu, její strádání. To všechno tady je, jenže je to tak šíleně a kurevsky uspěchaný, narychlo slepený, splácaný dohromady s několika nedotaženými věcmi a otázkami. Něco trvá jen pár minut, něco jen pár vteřin a někde jsou jen pouhopouhé záblesky. Marie-Laure, její boj se slepotou, její dospívání a přizpůsobení se novému místu, učení se jak se pohybovat ve městě dle modelu svého otce. Její strýček a jeho působení v odboji či v zákopové válce za WWI a taktéž teta a její účast v odboji společně s ostatními anebo vysílání tajného profesora za rádiem. Co nacista von Rumpel a jeho touha získat diamant ? Jak se o tom dozvěděl, co má vlastně za nemoc ? Opět, úplně stejný problém. A co ten pracovník v muzeu, nebo šlapka ? A ten konec, to tak jako vážně mělo skončit ? Ty čtyři díly jsou prostě strašně málo, abych si tu mohl vytvořit k postavám nějaký vztah a mohl se ponořit víc do hloubky celého příběhu, kde bych poznal všechny jeho nejlepší části. Mělo to být delší, rozvinutější, klidně na deset dílů nebo dvě řady, to je fuk. Za tu dobu to nedokáže člověka emočně vyždímat, protože na to prostě není čas. A jelikož se jedná o adaptaci, tady podle mě trochu ubližuje celkově poskládání děje. Ok, v knize to tak třeba je, netuším,  ale nestavěl bych půlku minisérie na flasbacích ( pokud teda netočíte zrovna The Lost ). I tohle může být dost možná kámen úrazu. A musím i trochu naznačit vztah Marie-Laure k Wernerovi. Celou věčnost čekáme na propojení a to hlavní mezi oběma se stane v rozmezí 15 minut před koncem ? To je prostě fakt úlet a působí to ve finále až moc divně. Abych se konečně přesunul k tomu lepšímu, tak musím začít herečkou Loberti. Asi mě tak za srdce nechytla její postava, jako spíš herečka samotná. Nejen, že je krásna, já vlastně vůbec nevěděl, že ona je ve skutečnosti opravdu slepá, takže tady nemůže být o věrohodnosti vůbec řeč a klobouk dolů před Levym, že ukázal koule a obsadil tam člověka, jenž trpí tímhle postižením. Loberti se s tím vypořádala na jedničku. Vůbec byste neřekli, že tuhle roli hraje slepý člověk. Navíc její první herecká role. Budu při nominaci na Emmy držet palce. Stejně mě tak potěšil i Hugh Laurie, kterého mám v hlavě s nálepkou Dr. House anebo jen nějakých přiblblých komedií. Tenhle člověk vážně nepatří do starého železa a ta role mu sedla jako prdel na hrnec. Vyzdvihnout je třeba i Larse Eidingera a jeho roli nácka, který prahne po diamantu. Ač se zdá, že to bude prototyp tupého a vyhýbavého důstojníka z Hollywoodu, tak tady nikdy nevíte, koho zrovna trefí svým Waltherem do hlavy a jeho drsnost občas nezná mezí. Další velké plus je hudba. To, co stvořil známý a věhlasný mistr Newton-Howard je prostě něco překrásného. Už jen když jsem viděl a slyšel intro, tak se mi pomalu hnaly do očí slzy. Letošní nejlepší seriálová hudba ! Nesmím zapomenout ani na kostýmy a hlavně, úchvatný vizuál a lokace pro natáčení. Měl jsem vážně pocit, jako bych byl vtažen do Francie 40.let a proplétal se francouzskými uličkami a městečky ( i když, jasně, natáčelo se i v Budapešti ). Tady si dali všichni záležet. Jak to shrnout na konec ? Seriál s velice povedeným castingem, užasnou hudbou, vizuálem a historickým nádechem, kterému však škodí retrospektivní vyprávění s žalostně rozvinutými charaktery všech postav. Chvílemi na tři hvězdy, někdy zase na pět, pořád se to tak ve mně nějak bije a v budoucnu možná zkouknu znovu a přehodnotím. Momentálně udělám kompromis kde budou 4/5 spíše s odřenýma ušima. () (méně) (více)

Pajky3

Už je to nějakou dobu, ale tuhle knihu, která byla velmi oceňována, jsem si mohl vychutnat v plném rozsahu. A zanechala ve mně určitě pocity, které tahle minisérie nedokázala zopakovat. Je to příběh slepé francouzky a německého syrotka a od začátku víte, že se jejich cesty protnou a navzájem si ovlivní životy. Nicméně tady začíná první problém, který se zpracováním mám. Kniha má totiž hlavní postavy skvěle vypracované a snadno si k nim budujete vztah a to tady v podstatě neexistuje. Pár flashbacků sice dá možnosti nahlédnout do toho, jak se jejich cesta formovala, ale to mi vážně nestačí. Obzvlášť Wernerova část je slabá. Pak je tady problém zpracování jazyků. Prostě nedovedu pochopit proč v dnešní době není tohle zpracované autenticky (francouzština a němčina) a místo toho se používá jeden jazyk, kterým mluví úplně všechny postavy (angličtina) a ještě si u toho špitají, že poslouchat francoužštinu na rádiu je nelegální (i když divák slyší jen angličtinu). A navíc tomu nedokážu odpustit ani závěrečné vyznění. Kniha jde totiž dál a konec rozhodně není tak prosluněný jako osvobození Saint-Malo. A právě ten knižní závěr vyvolává velmi silné emoce a divák o ně přijde.  Takže ano, je to jistě zajímavá minisérie, která stojí za podívání. Přeci jen je vidět, že do toho Netflix nacpal hodně peněz a zlákal jména jako Ruffalo nebo Laurie, jenže pokud jste měli již co dočinění s knihou, tak vás to zklame. Stejně jako mě. ()

RelaxMan

Docela podařená válečná minisérie a to hlavně díky Larsovi Eidengerovi, který opět dokázal, že patří mezi nejlepší herce. Ty Nazi hraje prostě naprosto skvělé. Musím pochválit i Hugha Laurieho, za také velmi dobrý herecký výkon. Moc mě v této sérii baví ta válečná část. Prostě, když tam jsou uniformy, tak je to výborný. Naopak, když mají dialogy civilisté, tak je to občas nudné. Celkově se, ale jedná o lepší průměr, dal bych 3,5 hvězdy. Za shlédnutí minisérie určitě stojí. ()

• Od vystoupení z vozu (cca 14. minuta) až po jízdu do vily v Essenu má podplukovník SD špatné výložky na náramenících svého kabátu. Ačkoliv límcové výložky opravdu odpovídají hodnosti podplukovníka „obersturbannführer“ SS (SD), tak hodnost na ramenou značí kapitán „hauptsturmführer“. Ve scéně, kdy s ještě mladým Wernerem (Lucas Herzog) vstupuje do zabavené vily, už má oboje hodnosti – jak límcové, tak nárameníkové správně. (SsgtJira)
  • Pro hlavní ženskou roli nevidomé Marie-Laure tvůrci hledali herečku, která bude doopravdy nevidomá nebo slabozraká. Po celosvětovém castingu roli získala Aria Mia Loberti, která je kvůli genetickému onemocnění nevidomá od narození. Při natáčení v Budapešti ji doprovázel její služební pes. (Jolinar)
  • Herečka Nell Sutton, která hraje mladou Marii, je ve skutečném životě nevidomá. Trpí onemocněním zvaným „vrozený glaukom“. (MTHRFCKR)