Reklama

Reklama

VOD (1)

Bitva o Atlantik měla stovky bezejmenných hrdinů... „Toto je příběh bitvy o Atlantik. Příběh o oceánu, lodích a hrstce mužů. Ti muži jsou hrdinové. A lodě jsou hrdinkami. Jediný nepřítel je moře. Kruté moře, které člověk učinil ještě krutějším…“ Tak začíná své vyprávění kapitán Ericson, který byl v roce 1939 povolán od obchodního loďstva, aby velel jedné z lodí, doprovázejících konvoje. Byla to korveta Compass Rose. Její posádku tvořili z velké části lidé, kteří byli v civilu vším možným, jenom ne námořníky a mezi důstojníky byl Ericson jediným profesionálem. Málokdo z těch, kdo se naloďovali na její palubu, by si ještě před rokem dokázal představit, že se z něj někdy stane mořský vlk a téměř nikdo netušil, co to obnáší. Na řádný výcvik ale nebyl čas. Po třítýdenním cvičení, které mělo z nováčků udělat zdatnou bojovou jednotku, vyplula Compass Rose do války... Film natočený podle knihy Nicholase Monsarrata vypráví o odvaze prostých lidí, které válka vytrhla z normálního života a postavila je před obtížné úkoly. Toto napínavé drama, které zaujme realistickým zobrazením bojů i lidských osudů bylo nominováno na Oscara a cenu BAFTA. Kapitána Ericsona hraje Jack Hawkins (1910–1973), známý z řady filmových rolí. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (42)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Celkem solidní dobový válečný film. Po leteckým prostředí jsem si tentokrát doplnil i něco z toho námořního. Pravda občas je ten film trochu zdlouhavý a poměrně dost nedivácký, ale po stránce zpracování historických událostí na mě působil velmi realisticky. Samozřejmě, že po stránce triků to dost zastaralo a velká část snímku je poměrně komorní. To píšu jenom pro toho kdo by se těšil na nějaké velkolepé epické námořní bitvy od začátku do konce, ale zase je tu heroismus a uvěřitelné hrdinství ať už ze stran důstojníků nebo i řadových válečných pěšáků. Pro mě bezproblémová lehce nadprůměrná záležitost a další doplněný film z pro mě poněkud neprobádaného kolbiště.60% ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Kniha, která je podle mě jedním ze stěžejních kamenů žánru válečného románu, se dočkala na rok 1953 překvapivě dobré adaptace, která sice předloze zůstane něco dlužna, ale dokázala zachovat její atmosféru a autentičnost. Nevelkohubé, nepatetické, reálné drama o životě v neustálém ohrožení. Kdo zná film Ponorka, tady uvidí něco podobného, jen z opačné strany. P. S. Ale stejně doporučuju knihu. ()

Reklama

ripo

všechny recenze uživatele

Mohlo by se zdát, že „Kruté moře" je historií lodi v letech války; je to však historie lidí, které náhodou spojila válečná služba v námořnickém kolektivu. Historie nevystupňovaná zvláštními vnějšími efekty námořních bitev. Velký dojem, který „Kruté moře" u diváka zanechává, netkví zdaleka v optické efektivností, je skryt mnohem hlouběji: v pohledu, kterým vidí posádka lodi Compass Rose a Saltash Castle (a především jejich velitel, z jehož úst se vlastně celou historii ve formě vzpomínek dovídáme) válku. A tento pohled je pohledem prostých lidí, kteří válku nevedou jen na plánech generálních štábů a admiralit, ale kteří ji dělají, kteří ji prožívají. Ti lidé nemyslí v těžkých chvílích na velké věci, ani o nich nemluví — jsou často až malicherní se svými starostmi a drobnými i velkými radostmi, které jakoby ani neměly místa v tom velkém zápolení států, uprostřed něhož se odehrávají. A v tom je vlastně smysl filmu: pro to přece žijeme, pro ty drobné a velké radosti, i pro ty starosti — ne proto, abychom museli zahynout. Scénář filmu byl dobře a nekonvenčně napsán a režiséři při jeho realisaci prokázali značné mistrovství, patrně zvlášť z nejdramatičtějších scén. Dá se jim vytknout, že některá místa vyzvedli až k naturalisující kresbě detailů, vcelku však je jeho dílo vyvážené, střídmé, až přísné — a zrovna tou střídmostí, až přísností vyprávění zaujímá. Filmový přehled 37/1955 ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Nepříliš zdařilá adaptace jedné z nejlepších knih odehrávajících se na mořích během druhé světové. Síla předlohy je v podání bitvy o Atlantik skrze puntičkářskou procedurální "doku-fikci", která bezmála až reportážně popisuje rutinu doprovodných skupin chránící tolik potřebné konvoje s proviantem a především "životodárnou" naftou. Válečný majstštyk, který se obejde bez akce i děje (jde spíše o sled momentů napříč celou válkou). Vystačí si totiž s charakterovou drobnokresbou a autorem po celou válku na vlastní kůži "odžitým" popisem rutiny, vývoje války, zachycených fascinujících detailů, popisem života na moři i souši. Nic z toho v adaptaci nezůstalo. Rutina, detaily a procedurálnost jsou ty tam, na válečné pasáže nebyl rozpočet (a když tak vypadají ve studiových kulisách nechtíc směšně) a tak je výsledkem výtečně zahraná i obsazená bezmála až divadelní inscenace o osudech nižších šarží, technického personálu, důstojníků, bezejmenných hrdinů, rodin i civilistů. To se sice předlohy drží věrně, ale zatím co tam jde o jeden z mnoha stavebních kamenů, tak zde nic krom toho není. Zdaleka největší slabinou je však trestuhodné upozadění samotné kocábky Compass Rose, která by veškeré to protloukání se nečasem, paranoii ze zkázonosných německých ponorek, nemožnosti jakékoli smysluplné akce, měla tlemit dohromady a ne párkát za stopáž proplout před kamerou "a tím to končí".  Není problém, že si to našlo svou cestu, jak zadaptovat předlohu, problém je, že jí to vzalo to, co z ní dělá majstrštyk i klasiku a devalvovalo to na "pouhou" zdařilou konverzačku "z můstku i podpalubí" bez pnutí a vypovídajícího přesahu. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Nicholase Monsarrata. (Hans.)
  • Alec McCowen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama