Byli jsme best in covid? Kdo měl plán: lidstvo, nebo virus? Filmový štáb Víta Klusáka (V síti) a Mariky Pecháčkové se na jaře 2020 vydal do prázdných ulic a dva roky sledoval reakce české společnosti na pandemii covid-19 v odrazu vládních nařízení. V dokumentární tragikomedii Velké nic tvůrci nasbírali silné příběhy lidí z různých oblastí, zachytili bizarní obrazy krize a vytvořili tak absurdně úsměvnou zprávu o naší společnosti. (Aerofilms)

Korpy22

Další dokumentární film z dílny Víta Klusáka. Jedná se o zdařilý dokument který reflektuje tzv. covidové období. Film je taková klasiká Klusákovina a divák dostane přesně to co čeká. Smutné, ale i vtipné scény a závěrečné poselství. Snímek je kouzelný zejména v tom, že je černobílý a tím dokáže odpoutat naši mysl, od té nedávné reality a všech médií, která to reflektovala. Rozhodně se nejedná o faktografický snímek, který by řešil jednu vlnu za druhou, sledoval střídání ministrů a tak. Jedná se spíše o vhled do života lidí. Uvědomit si, že na Covid neumřela jen čísla, ale skuteční lidé. Film je velmi empatciký, dojemný rozhodně v každém vyvolá nějaké vzpomínky a emoce. Věřím, že ne každý má na tento film náladu, obzvlášť teď, když jsme se covidu sotva zbavili. Bude se však jednat o časovou schránku, která za pár let bude neskutečným historickým dokladem. Sám jsem byl překvapen, jak lidský mozek dokáže zapomínat a vytěsnit spoustu důležitých věcí a jak dokáže zkreslit minulost. Rozhodně si dokument pozornost zaslouží. ()

kinoholik

Přišlo mně to jako nepopsané fotky z loňské dovolené. Úplně nevím, jestli to bude za pár let ještě dávat smysl, ale teď je to na 4* ()

Tristan_nsc

Brilatní observační dokumentaristika o (ne)době, která vytvořila nový, nesnadno přijatelný, normál. Celý film má v sobě paletu emocí, jenž doprovázely celé to období zhruba dvou let. Od trpké ironie po silnou empatii vůči druhým. Klusák se nesnaží vnucovat názory zda je to, či ono správně nebo špatně. Zkrátka se jedná o ohlédnutí za tím "Velkým nic" co zde s námi bylo, jak v dobrém, tak v tom špatném. ()

DomMar

Trvalo mi to dlouho si udělat obrázek o jedným z novodobých českých dokumentů. V kině jsem doposud na žádném dokumentu nebyl, možná z nedostku zájmu. Ale k věci. Vít Klusák překvapil, čekal jsem nějakou jeho "lumpárnu." Snímek mě vzal asi o 3 roky zpět takovým netradičním a poloněmým stylem, kde hlavní roli hrál dopad covidu na české "osadníky" a jejich vládu. Černobílý formát mi moc nesedl. No prostě byla škoda vidět zásadní záběry černobíle. Nazí lidé překvapily, Vláda a krizový štáb nepřekvapil a Peterková ať jde ke dnu. Za mě solidní 4 hvězdy. ()

leafroller

Stejně jako v naprosto dokonalém a vynikajícím dokumentu V síti, zdržuje se i zde pan Klusák sdílení vlastních názorů a ponechává všechny možné závěry na samotném divákovi. To je velmi důležité. Jinak musím říct, že je těžké hodnotit dokument ve chvíli, kdy o problému víme mnohem a mnohem více, než když dokument vznikal. Já osobně jsem se třeba nemohl příliš ztotožnit s kolabujícími sestrami. Nicméně mi v této souvislosti okamžitě naskočila otázka (ne)existence smrti. Smrt bývala po statisíciletí pevnou a každodenní součástí života běžných lidí. Za posledních 100 let jsme ji však dokázali vytěsnit z očí a v našich myslích se dokonce stala něčím nepřijatelným, s čím je třeba zuby nehty bojovat. A tak se poslední dobou stále více zaměřujeme na urputnou snahu o prodloužení života těm, kteří často chtějí zemřít a děláme to na úkor těch, kteří by mohli být společnosti stále prospěšní. A covidová krize odhalila toto myšlení v plné nahotě. Další myšlenka, která mě zaujala, bylo tvrzení, že skutečný nouzový stav v našem zdravotnictví trvá již desítky let, což se projevilo při vyhlášení "nouzového stavu" v době covidu. Dokument zkrátka otevírá mnoho otázek a témat k diskusi. Já osobně ale doufám, že nám snímek především připomene, jak zoufalé politiky jsme měli a stále máme. ()

drsny_hery

Je těžký zachytit náladu těch dvou turbulentních let, ale tady se to víceméně provedlo. Většina zásadních momentů je zde tak, jak jsem je v té době vnímal. Prostor pro vyjádření dostali experti, obyčejný lid i dezoláti zcela vyváženě a obrázek si každý udělá sám. Několikrát jsem se upřímně zasmál, vážně zamyslel i zatlačil slzu. Všechno tam bylo. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

Dokumentární film Velké nic vstupuje do kin

Dokumentární film Velké nic vstupuje do kin

14.03.2023

10 milionu lidí a 1 virus. Dokumentární režiséři Vít Klusák a Marika Pecháčková téměř tři roky sledovali českou společnost a její pojetí pandemie nemoci Covid-19. V černobílé dokumentární… (více)