Pravdivé lži

• Austrálie

• Irsko

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

Snesete-li pohled na tančícího Schwarzeneggera, snesete už takřka vše. Takhle nějak by musel vypadat Bond, kdyby byl do jeho role obsazen Steve Reeves. Pokud bych neviděl francouzský originál "Podtrženo, sečteno!" asi bych hodnotil o stupínek výše. Jenže vedle bombastické akce a tenhle remake nenabízí nic mimořádného. Naopak, francouzská varianta je díky civilnějšímu (= levnějšímu) pojetí uvěřitelnější a leckde i zábavnější.(20.11.2005)

Jedna z nejlepších akčních komedií vůbec a hold vzdaný Bondovkám. Nenapadlo by mě, že něco takového může natočit specialista na sci-fi, James Cameron. Pravdivé lži jsou neskutečnou zábavou od začátku, až do konce závěrečných titulků a snoubí pěkné efekty, výbornou režii a skvělé herecké obsazení. Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Bill Paxton a Tom Arnold, který chrlí jednu hlášku za druhou - jsou skvělou volbou. Potěší také zajímavé zjištění, že i Cameron má smysl pro humor, minirole Charltona Hestona a dva okaté odkazy na starší Arnieho díla. Jmenovitě na Total Recall a Terminátora 2.(18.11.2009)

• Djoker

Musel jsem si dát asi 5x pauzu, ale u filmu jsem vydržel až do konce. Akční nářez, který mi prostě nikdy nic neřekne. Je třeba si však počkat na scénu s tryskáčem. Je tak ujetá, že jsem na chvíli nevěděl, jestli se mám smát nebo brečet. Nebýt snahy o humorné pojetí, tak jdu s hodnocením ještě níž. Několik zábavných situací se tady naštěstí našlo, ale stopáž mě málem odrovnala.(15.1.2010)

Já si nepotrpím na starší akčnáky s kapkou humoru protože nikdy nevíte jestli to brát vážně..prostě mi to ksobě nejde ale tohle je jedna velký výjimka celý film jsem se dokonale bavil i když Jamie Lee Curtis mi nepřijde jako pěkná herečka ale zvykl jsem si na ni z Halloweenu na který jsem koukal chvíly před timto filmem. Všichni psali jaká je tohle klasika atd. a že správný akční historik tohle musí vidět, a tak jsem to zkouknul..neomrzelo! Na stejné urovni jako Poslední skaut :)(26.6.2012)

Kdo neviděl, neuvěří. Odmyslete si z Pravdivých lží většinu akčních scén, zaměňte herce a přidejte humoru a budete mít před sebou Podtrženo, sečteno. A to je přesně ten důvod, proč nemám rád remaky. Díváte se na dva filmy a přesto je to vlastně jeden. Jedna pointa, podobné vtipy, stejný děj. Různá kvalita režie a herectví. Možná jsou lepší remaky, kde ten děj aspoň trochu upravili, protože tak na člověka čeká nějaké závěrečné překvapení. Jenže tady ne. Většinu neakčních scén Cameron do detailu okopíroval - kradení peněz potomkem, manžel se dozví o její nevěře, jeho návštěva prodavače ojetin, zajmutí cvrkajícího párečku, výslech manželky, propuštění prodavače, zajmutí zločinci v hotelu, zastřelení zloduchů z rotujícího kulometu, úplný závěr s prodavačem - dalo by se pokračovat opravdu hodně dlouho a pořád by to nebylo všechno. Rozdíly jsou hlavně v pojetí a vložených penězích. V Cameronově verzi jsou spektáklovité akční scény, humorné hlášky, hvězdy první velikosti. V Zidiho je zase kvalitní francouzský scénář, lepší herci a hodně humoru. Hudba je, i když rozdílná, dobrá v obou verzích. Nedá se říct, která z verzí je lepší, protože v každé je to uděláno trochu jinak. Je možné říct, že ani jedna nedělá té druhé ostudu (tedy kromě skoro doslovnýho Cameronova opisování). A proto je i tento komentář a hodnocení k oběma filmům stejné.(12.4.2007)