Pravdivé lži

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

Keď prišiel Arnold za Cameronom s nápadom natočiť remake francúzkeho filmu La totale!, nemusel ho dlho prehovárať. Starí priatelia ešte z dôb Terminátora sa teda pustili do remaku, za ktorý sa hanbiť nemusia. Vznikla vynikajúca akčná komédia s perfektnými akčnými scénami, okorenená dobrým humorom. Cameron dovtedy vyhlasoval, že do komédií by sa v žiadnom prípade nepúšťal, ale bol povzbudený dobrými ohlasmi na gagy v T2, tak dal humoru v Pravdivých klamstvách trošku väčší priestor a urobil dobre. Rodinné problémy vo filme fungujú najlepšie. Súboj na záchode som dodnes videl možno aj 20-30 krát. Cameron to jednoducho vyšperkoval. Vie kedy pridať, kedy ubrať, kedy diváka rozosmiať i dojať. Tom Arnold hláškoval skvele a bavil som sa fantasticky. Presne takto si predstavujem akčnú komédiu. 100%.(3.10.2010)

Napoprvé byl pro mě tenhle film zklamáním - jako teenager jsem Arnolda nesnášela ve většině komediálních rolích a od Camerona jsem byla zvyklá na solidnější kousky. Nedávno jsem viděla většinu "True lies" znovu a musím si poopravit dojem: tohle je vážně povedený mix akce a komedie, Arnold pro jednou skutečně působí jako profesionální herec, respektive ta jeho prkennost sem tak nějak mile patří, a ostatní mu velmi zdatně sekundují: Jamie Lee je sexy manželka, aniž by byla sexbomba, Tom Arnold je správně hláškující parťák, Tia Carrere krásná mrcha a arabský padouch umí hezky kulit očička. Akorát Eliza Dushku v roli dcery mi lehce lezla na nervy a pomočování Billa Paxtona bylo zbytečné a laciné. Všudypřítomná nadsázka dělá z tohoto filmu ne úplně hloupou a hlavně svižně zábavnou podívanou. Oproti původnímu hodnocení palec nahoru (úspěch, většinou to dělám opačně:-)). 79%(4.11.2008)

Ještě štěstí, řekne si asi každý divák, že to tady nikdo nemyslel vážně. Komedie naprosto zdařilá, protože tu rozesmívá především příběh, který je navíc zabalem v šik kabátu. Ten film má vlastně všechno, co bych si přál kdy vidět. Legrační honičky, legračního Arnolda, legrační zápletku, legrační happyend. Víc takových filmů a můžu ten nouzový pytel smíchu z bazaru hodit do koše.(25.2.2012)

Tedy tohle se Cameronovi vymklo z rukou a dopadlo to tak, že do akčního filmu nacpal žánry, které tam neměly co dělat, a k tomu si neodpustil řešení manželské krize mezi ústředními představiteli, která dostává větší prostor než by bylo zdrávo. Není divu, že jeho spektákl působí chaoticky. Snímek je volným přepracováním méně známé francouzské komedie Podtrženo, sečteno!, ale to, co snese film za pár franků, mělo by se odbourat u nákladné produkce. Nijak se nevytáhl ani v akčních scénách. které zhusta navozují dojem, že jsou odbyté a chybí jim technická dokonalost. Herci jsou celkem fajn, Arnold Schwarzenegger je ve formě a záporák Art Malik není nejhorší, ale scénář chtělo dopilovat, protože žánry se nepovedlo ideálně skloubit dohromady a akce zde byla odsunuta do pozadí. 60%(4.2.2009)

"Tasker... Harry Tasker" ač tato slova znějí poněkud krkoloměji než u slavného agenta 007, věřte, že Pravdivé lži podobným neduhem netrpí. James Cameron dal vzniknout překvapivě výtečnému akčnímu kousku, který se může pochlubit nesmírně nabušenou stopáží bez jediné vteřinky zaváhání. Příběh se rozjíždí ve velkém stylu, první akční scéna má grády a Arnold překvapuje svým hereckým vystižením dané situace. Skvělá Cameronova režie citlivě střídá úhly pohledu a daří se jí nabudit tu správnou atmosféru. Scénám nechybí perfektní nadhled a vsunuté humorné složky nepůsobí vůbec trapně, ale skvěle s celým snímkem korespondují a obohacují jej. Pravdivé lži rozhodně nejsou parodii na bondovky, ale daří se jim svého kolegu v některých momentech velmi zdařile evokovat. Nic takového by ale zřejmě nevzniklo bez výborně propracovaného scénáře a mistrovské režie. Musím uznat, že Pravdivé lži opravdu nemají chybu! Akční film se vším všudy a pro všechny...(1.4.2006)

• - Podle Guinessovy knihy rekordů první film, jehož natočení stálo přes 100 milionů dolarů. (Foxhound#1)

• - Helen pronese po útěku, že se vdala za Ramba. Kromě jasné narážky na největšího rivala Schwarzeneggera, Stalloneho má hláška význam i pro režiséra. James Cameron pomáhal se scénářem k filmu Rambo II. (don corleone)

• - Ve filmu můžeme slyšet i Jamese Camerona coby pilota, jak říká: "Yeah she's got her head in his lap, Yahoo!" (Avalon820)