Pravdivé lži

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

Film "Pravdivé klamstvá" (True Lies) je americkou komerčnou verziou o tri roky staršieho francúzskeho titulu "Podčiarknuté, sčítané" (La Totale!). Skúsený režisér James Cameron do hlavných úloh tejto akčnej komédie obsadil dve hviezdy osemdesiatých rokov: nabúšeného Arnolda Schwarzeneggera a halloweensku star Jamie Lee Curtis. Musím uznať, že vytvorili celkom sympatický manželský pár tajných agentov. Je to pohodový, oddychový hollywoodsky snímok. ***(17.11.2015)

Vizuálně úchvatná pecka s typickým režijním rukopisem mistra. Schwarzenegger zde předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a stává se z něj opravdový sympaťák. Jako agent Harry Tasker je naprosto neodolatelný. V průběhu filmu můžeme zaslechnout nespočet gagů a dočkáme se několika výtečných komediálních scén. Závěr pak patří sekvencím akčním a ty musí snad každého diváka zarazit do sedačky. Další stomilionová produkce, kde jsou investované peníze skutečně vidět. Všichni si dali záležet, včetně Krále Světa - Jamese Camerona. Skutečně je to jeden z nejlepších režisérů všech dob.(27.1.2006)

"Zabil jsi někoho?" "Jo, ale jenom ty zlý." Moja najobľúbenejšia akčná komédia. Komédia nieje môj obľúbený žáner, ale Jim s Arnoldom to zvládli úplne skvelo. Perfektná dávka vynikajúceho humoru, hercov, akcie, ktorá sa zlieva do jednej s najlepších akčných komédií aké kedy boli natočené. Jim Cameron dokázal, že vie okrem sci-fi aj iný žáner. "To jsou celí oni, teroristi. Vůbec je nezajímá, že už máme po pracovní době." 100% - 5* (17.10.2009)

Určite ma trochu prekvapuje, že po predchádzajúcej spolupráci, ktorá svetu priniesla kultového druhého Terminátora sa tentoraz Arnold Schwarzenegger a James Cameron spojili, aby spolu natočili akčnú komédiu s nie zase až tak atraktívnou zápletkou, ale v ich prevedení je z toho samozrejme ďalšia žánrová klasika. Film je možno trochu dlhší, než by mal, v strednej fáze začne trochu drhnúť, keďže práve vtedy sa začne až moc venovať sledovaniu manželky, pričom celá táto línia ma tu skoro vôbec nebaví, aj keď pár dobrých scén jej uprieť nemôžem, ale mimo toho je to už skvelá žánrová zábava. A vôbec mi neprekáža ani to zapojenie komédie, odľahčenosť prvej tretine len prospieva a tak film nebaví len pri tom dôležitom ohľadom teroristickej hrozby, ale páčil sa mi aj ten rodinný život s unudenou manželkou a neposlušnou dcérou a celá finálna tretina je už zase jedna z najlepších akčných zábav, aké sa v áčkovej produkcii prvej polovice deväťdesiatych rokov dajú nájsť. Akcia je tu vynikajúca, prvotriedne natočená, technicky dokonalo zvládnutá, odohráva sa v atraktívnych prostrediach a mimoriadne rozmanitá. Nechýbajú súboje, plno zaujímavých likvidácií, prestrelky s množstvom zabitých, efektné explózie a zaujímavé naháňačky, kde nechýbajú snežné skútre, štíhačky a dokonca aj kôň. Jediná vada na kráse je, že Schwarzenegger tu až moc často využíva dabléra, dokonca aj v mnohých scénach, v ktorých sa nepredvádza nič zložité alebo nebezpečné, čomu nerozumiem, ale aj tak ho v akcii dosť vidno a je na to stále radosť pozerať. Najlepšia je celá akcia na ostrove, to je ten pravý Schwarzenegger, teda rozmanité likvidovanie protivníkov po desiatkach, ale všetka akcia je výborná a nadmieru efektná. Obsadeniu tiež nemám moc čo vytknúť, Arnold Schwarzenegger až na to nadmerné využívanie dabléra pôsobí stále v skvelej forme a charizmy má na rozdávanie, bavili ma jeho priatelia, obzvlášť Tom Arnold, v menšej úlohe poteší Bill Paxton a malá Eliza Dushku a výborní záporáci, hlavne Art Malick, ale aj Tia Carrere. Len tá Jamie Lee Curtis ma tu vôbec nebaví, v iných filmoch ju môžem, ale do tohto žánru mi vôbec nesedí. A režijne je to samozrejme žánrová špička, ale od Jamesa Camerona sa ani nič iné čakať nedá. Je len málo takto dobre natočených akčných veľkofilmov. Takže plné hodnotenie nedávam skutočne len kvôli tej menej atraktívnej zápletke a slabšej strednej fáze, ale inak je to skvelá žánrová zábava. Film som videl mnohokrát a stále sa pri ňom skvelo bavím. 80%(4.4.2007)

Nejlepší akční komedie všech dob a velmi vizionářské dílo - islámská teroristická organizace Krvavý džihád požaduje stažení USA jednotek z Iráku - pokud se tak nestane "sešle oheň" na americká města. Usama bin Ladin tehnle film možná viděl a nechal se jím volně inspirovat... Jinak Arnie v nejlepší formě a Jamie Lee Curtis... jednoduše neodolatelná (úprava šatů a následný erotický tanec jsou přímo k nakousnutí). "Za chvíli vás zabiju. A jak to uděláte? Nejdřív vás použiju jako štít, pak zabiju stráž skalpelem co leží na stole a potom jsem myslel, že bych vám zlomil vaz."(1.4.2006)