Pravdivé lži

Pravdivé lži

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

James Cameron

James Cameron, Didier Kaminka (původní scénář), Claude Zidi (původní scénář)

Brad Fiedel

Extra uletený film, pred ktorým treba mozog nastaviť do polohy off. Cameronovi tento raz išla „slina“ a natočil takú zmes žánru aká sa len tak nevidí. Fetol si asi niečo riadne halucinogénne, pretože je to riadna zverina, v ktorej dalo by sa povedať jedna nelogická a nereálna scéna sa strieda za druhou. Toto musel byť zámer, to nemohla byť náhoda. Proste netradičné "sci-fi" s Arnoldom, so sexi Jamie Lee Curtis a moslimskými teroristami, a toto všetko je zabalené do šialeného celku, v ktorom si Cameron, myslím si, urobil srandu z filmov podobného druhu.(6.9.2007)

"Tasker... Harry Tasker" ač tato slova znějí poněkud krkoloměji než u slavného agenta 007, věřte, že Pravdivé lži podobným neduhem netrpí. James Cameron dal vzniknout překvapivě výtečnému akčnímu kousku, který se může pochlubit nesmírně nabušenou stopáží bez jediné vteřinky zaváhání. Příběh se rozjíždí ve velkém stylu, první akční scéna má grády a Arnold překvapuje svým hereckým vystižením dané situace. Skvělá Cameronova režie citlivě střídá úhly pohledu a daří se jí nabudit tu správnou atmosféru. Scénám nechybí perfektní nadhled a vsunuté humorné složky nepůsobí vůbec trapně, ale skvěle s celým snímkem korespondují a obohacují jej. Pravdivé lži rozhodně nejsou parodii na bondovky, ale daří se jim svého kolegu v některých momentech velmi zdařile evokovat. Nic takového by ale zřejmě nevzniklo bez výborně propracovaného scénáře a mistrovské režie. Musím uznat, že Pravdivé lži opravdu nemají chybu! Akční film se vším všudy a pro všechny...(1.4.2006)

Šukezní nářez po všech stránkách. Tady si fakt najde každej něco a já úplně všechno. Nikdy bych neřekl, že Arnie bude tak strašně zábavnej, až z mého hurónského smíchu málem prskaly stěny bytu . O Jamie Lee Curtis asi ani nemá cenu moc mluvit, na ní prostě ujíždím, ta je sexy ať jí vezmu ze zhora nebo ze zdola, ten její striptýz jsem si dal tak 8x. Proboha kde sebrala tak dokonalý tělo ? Ta ženská je ovšem neskutečně zábavná, to z ní dělá pro mě uplnou bohyni. Miluju ženský co mě dokážou rozchechtat, miluji Jamie. James Cameron má u mě za tohle jednu obrovskou heterosexuálni pusu, protože kombinace akce a humoru se mu povedla takovým způsobem, že jsem po skončení filmu byl jak po orgasmu - zapálil jsem si malborku a šel do sprchy.(1.10.2007)

Poctivé, vtipné, svižné, výbušné, elegantní, zatraceně sexy. Arnold patnáct let předstírá, že je usedlý manžel, jenže ve skutečnosti má nejvyšší stupeň utajení a nahání nebezpečné teroristy. Třeba jako na poslední šichtě, při které si poradí s tangem a několika jazyky, na sněhu pak s desítkami vrahounů i dvěma dobrmany. Na rodinném poli se teď musí vypořádat s údajným milencem své ženy, na pracovním pak s jednou jadernou hlavicí. Dostaneme se do nejabsurdnějších situací, které jsou nicméně nápadité (honička kůň versus motorka), jiné jsou zatraceně dobře natočené (rvačka na toaletách), další nečekaně sexy (Jamie Lee, však víte). Někdo tvrdí, že chybí pořádný scénář. Nemyslím si. Na daný žánr byl sakra dobrý. Prostě tak to dopadne, když se spojí dva giganti zábavního průmyslu!!(7.12.2005)

• gudaulin

Měl jsem o Pravdivých lžích zafixováno, že je to jeden z mála stravitelnějších filmů hereckého génia Arnolda Schwarzeneggera, respektive jeden z několika snímků, kterým můžu s oběma zamhouřenýma očima nadělit 3*. Když jsem si ale po letech ten zážitek zopakoval, za chvíli mi bylo jasné, že snímek obsahuje spoustu hlušiny a ten humor, kterým disponuje, mě už dávno neoslovuje. V podstatě můžu podepsat komentář Marigolda. Francouzská předloha mi přijde o 2 třídy lepší. Tady holt boduje americký rozpočet a Arnoldův mýtus. Celkový dojem: 45 %.(22.4.2013)