Pravdivé lži

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

BOMBASTICKÝ ačkní film navlečený na perfektní komediální scénář silně inspirovaný málo nzámou francouzkou komedií Podrtrženo, sečteno! - tradiční Cameronovský Hollywood. Jenže, jak už víme, Cameron má zvláštní dar točit učebnicové mainstreamáky tak brilantně, že i srdce kritického diváka plesá radostí. Pravdivé lži kombinují chytrý a velmi vtipný scénář s úžasnými akčními scénami tak obratně, že se stávají splněným snem každého diváka, v jehož duši zůstalo alespoň trochu dětského nadšení. Vážně není moc filmů u kterých bych se takhle královsky bavil a z finální scény se stíhačkou jsem byl bezprostředně nadšený. "You're fired!"(13.10.2007)

"Tasker... Harry Tasker" ač tato slova znějí poněkud krkoloměji než u slavného agenta 007, věřte, že Pravdivé lži podobným neduhem netrpí. James Cameron dal vzniknout překvapivě výtečnému akčnímu kousku, který se může pochlubit nesmírně nabušenou stopáží bez jediné vteřinky zaváhání. Příběh se rozjíždí ve velkém stylu, první akční scéna má grády a Arnold překvapuje svým hereckým vystižením dané situace. Skvělá Cameronova režie citlivě střídá úhly pohledu a daří se jí nabudit tu správnou atmosféru. Scénám nechybí perfektní nadhled a vsunuté humorné složky nepůsobí vůbec trapně, ale skvěle s celým snímkem korespondují a obohacují jej. Pravdivé lži rozhodně nejsou parodii na bondovky, ale daří se jim svého kolegu v některých momentech velmi zdařile evokovat. Nic takového by ale zřejmě nevzniklo bez výborně propracovaného scénáře a mistrovské režie. Musím uznat, že Pravdivé lži opravdu nemají chybu! Akční film se vším všudy a pro všechny...(1.4.2006)

V jednoduchosti bývá občas velká síla. Arnold, nejjednodušší slavný herec vůbec, kterému ale žereme každou pěst i úšklebek, Jamie Lee Curtis, která v plavkách vypadá jednoduše božsky, vedlejšák Bill Paxton, který je duševně jednoduchý a náramně vtipný, a James Cameron, který umí natočit jednoduchou akční komedii skoro stejně jistě a nápaditě jako své vizuální spektákly. Je to sice zbytečně dlouhé a závěr už evokuje spíše osmdesátkové přepálené Komando (hlavně tedy počtem mrtvých na metr čtverečný), ale přesto velká zábava a jeden z nejrajcovnějších zástupců akčního Hollywoodu let devadesátých... 85%(12.10.2012)

Parádní, hravý a nestárnoucí akční film, který je unikátní v tom, že umí pracovat s humorem způsobem, který nijak nedehonestuje akční scény ani děj celkově. Samozřejmě, že celé Pravdivé lži jsou nadsazené a odlehčující, ale to jsou i filmy s Jamesem Bondem. Arnold jako tajný agent je zábavnější a snad i stylovější, Cameron pak všemu dodává šmrnc a perfektní vizuál. "I'm starting to like this guy! But we still gotta kill him, that's a given." 8/10(27.3.2015)

Jedna z klasik ve svém žánru v repertoáru žijící legendy Arnieho s jeho typickým projevem včetně nezbytných hlášek, které jsou stejně trefně vážné jako přesně vypointované: "Jestli ho rozbiju, tak mi to strhneš z platu." "Máš padáka!" Spolu s úchvatnou Jamie Lee tvořili sehraný pár, na který se dá dívat do nekonečna. Co říct k poslední větě Toma Arnolda (Ja som v tej dodávke už 16 rokov, příště si to vyměníme) než že podobnost jmen ještě neznamená podobnost osob, protože Arnie je jen jeden a to už se nikdy nezmění. Arnie, i když bude tvůj nový film Vařila myšička kašičku, já si ho na stopro nenechám ujít.♥(6.11.2011)

• - V slovenskom znení existujú dve dabingové verzie, jedna pre TV Markíza a druhá pre TV Joj. Jedinou postavou, ktorú v oboch prípadoch dabuje Jozef Vajda, je Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger). (AdamesWWE)

• - Ve striptýzové scéně měla Jamie Lee Curtis z nervozity zpocené ruce a tak upadnutí při držení se části postele nebylo hrané. Schwarzenegger se chtěl hned zvednout a pomoci ji zpět na nohy, ale zvedla se sama a pokračovala v roli. Cameron ponechal tuto chybu ve filmu. (don corleone)

• - Na začiatku natáčania bola Arnoldova manželka Maria v ôsmom mesiaci tehotenstva. Čakali syna Patricka. (gogo76)