Pravdivé lži

• Austrálie

• Irsko

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

Jedna z nejlepších akčních komedií vůbec a hold vzdaný Bondovkám. Nenapadlo by mě, že něco takového může natočit specialista na sci-fi, James Cameron. Pravdivé lži jsou neskutečnou zábavou od začátku, až do konce závěrečných titulků a snoubí pěkné efekty, výbornou režii a skvělé herecké obsazení. Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Bill Paxton a Tom Arnold, který chrlí jednu hlášku za druhou - jsou skvělou volbou. Potěší také zajímavé zjištění, že i Cameron má smysl pro humor, minirole Charltona Hestona a dva okaté odkazy na starší Arnieho díla. Jmenovitě na Total Recall a Terminátora 2.(18.11.2009)

• Marigold

Nemohu si pomoci, ale to, že Arnie střídá své 3–4 standardní grimasy s větší intenzitou než jindy, ještě herecký výkon nedělá. Prkenný svalovec prochází bonodovskou expozicí s elegancí připosraného gymnazisty a člověk si říká, že mu ta kůže a tlučení zloduchů přeci jen sedí více. James Cameron odvedl celkem slušnou práci, ale opravdu nechápu, proč má film s tak řídkou zápletkou celých 144 minut, když by se obsah vešel do devadesáti a vtip tak do dvaceti. Některé akční sekvence (zejména ta s Harrierem) jsou skvělé, svůdný tanec Jamie Lee Curtis je opravdu sexy a jisté gagy perfektní (např. ten s baterkou v kameře vyznívá i dnes dosti aktuálně). Bohužel jsem se poi většinu filmu nudil a snažil se v mixu rodinné komedie a špionského akčňáku najít něco skutečně nosného. Určitě to není příběh, který se vytratí do ztracena, určitě to není Arnieho křečovitá etuda, ba ani naditý živůtek Jamie Lee a zabijácké tělo slečny Carrere... Není to ani Cameronova režie... tak co to vlastně probůh je???(3.4.2006)

Koukám, že to s Tronem pro jednou vidíme úplně stejně. Z tohohle mixu monumentálního akčního filmu a komedie jsem měl vždycky smíšené pocity, rozverný POSLEDNÍ AKČNÍ HRDINA mi seděl víc. Akční scény jsou každopádně fantastické, Cameron je uměl a umí a v každé dělá z Arnieho maximálně ikonického akčního hrdinu (kůň, plamenomet, stíhačka).(4.8.2007)

Kdysi jsem byla docela spokojená, smála jsem se, bavila jsem se, ale teď jsem to viděla tak po pěti letech a nic to ve mě nezanechalo. Je to možná tím, že vtipy, které ve filmu zazní, už znám a mezitím jsem je viděla v deseti dalších komediích. A co mě opravdu zaskočilo je A.S., který sice říká vtipné věci, které však vzbudí salvu smíchu jen pro to, že jeho neherectví je maximálně trapné. No budiž, to přeci filmu nemůže upírat jisté řemeslné kvality ať už to je režie, kamera a hudba. Byť se mi příčí hodnotit film jen z hlediska nádeničiny filmového průmyslu dávám za tři (ale možná je to z čistě nostalgického pocitu, že jsem se u Pravdivých lží kdysi bavila).(23.4.2005)

• Djoker

Musel jsem si dát asi 5x pauzu, ale u filmu jsem vydržel až do konce. Akční nářez, který mi prostě nikdy nic neřekne. Je třeba si však počkat na scénu s tryskáčem. Je tak ujetá, že jsem na chvíli nevěděl, jestli se mám smát nebo brečet. Nebýt snahy o humorné pojetí, tak jdu s hodnocením ještě níž. Několik zábavných situací se tady naštěstí našlo, ale stopáž mě málem odrovnala.(15.1.2010)

• - Jamie Lee Curtis skutečně visela z vrtulníku, ve scéně, kdy ji její manžel zachraňoval. Trvala na tom, že nechce dabléra. Scéna se natáčela na její narozeniny. (don corleone)

• - Ve filmu můžeme slyšet i Jamese Camerona coby pilota, jak říká: "Yeah she's got her head in his lap, Yahoo!" (Avalon820)

• - Scéna s koněm v hotelu byla natočená v hotelu Westin Bonaventure Hotel v Los Angeles. (don corleone)