Pravdivé lži

Pravdivé lži

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

James Cameron

James Cameron, Didier Kaminka (původní scénář), Claude Zidi (původní scénář)

Brad Fiedel
  • Marigold

Nemohu si pomoci, ale to, že Arnie střídá své 3–4 standardní grimasy s větší intenzitou než jindy, ještě herecký výkon nedělá. Prkenný svalovec prochází bonodovskou expozicí s elegancí připosraného gymnazisty a člověk si říká, že mu ta kůže a tlučení zloduchů přeci jen sedí více. James Cameron odvedl celkem slušnou práci, ale opravdu nechápu, proč má film s tak řídkou zápletkou celých 144 minut, když by se obsah vešel do devadesáti a vtip tak do dvaceti. Některé akční sekvence (zejména ta s Harrierem) jsou skvělé, svůdný tanec Jamie Lee Curtis je opravdu sexy a jisté gagy perfektní (např. ten s baterkou v kameře vyznívá i dnes dosti aktuálně). Bohužel jsem se poi většinu filmu nudil a snažil se v mixu rodinné komedie a špionského akčňáku najít něco skutečně nosného. Určitě to není příběh, který se vytratí do ztracena, určitě to není Arnieho křečovitá etuda, ba ani naditý živůtek Jamie Lee a zabijácké tělo slečny Carrere... Není to ani Cameronova režie... tak co to vlastně probůh je???(3.4.2006)

Film "Pravdivé klamstvá" (True Lies) je americkou komerčnou verziou o tri roky staršieho francúzskeho titulu "Podčiarknuté, sčítané" (La Totale!). Skúsený režisér James Cameron do hlavných úloh tejto akčnej komédie obsadil dve hviezdy osemdesiatých rokov: nabúšeného Arnolda Schwarzeneggera a halloweensku star Jamie Lee Curtis. Musím uznať, že vytvorili celkom sympatický manželský pár tajných agentov. Je to pohodový, oddychový hollywoodsky snímok. ***(17.11.2015)

Jedna z klasik ve svém žánru v repertoáru žijící legendy Arnieho s jeho typickým projevem včetně nezbytných hlášek, které jsou stejně trefně vážné jako přesně vypointované: "Jestli ho rozbiju, tak mi to strhneš z platu." "Máš padáka!" Spolu s úchvatnou Jamie Lee tvořili sehraný pár, na který se dá dívat do nekonečna. Co říct k poslední větě Toma Arnolda (Ja som v tej dodávke už 16 rokov, příště si to vyměníme) než že podobnost jmen ještě neznamená podobnost osob, protože Arnie je jen jeden a to už se nikdy nezmění. Arnie, i když bude tvůj nový film Vařila myšička kašičku, já si ho na stopro nenechám ujít.♥(6.11.2011)

Nejlepší akční komedie všech dob a velmi vizionářské dílo - islámská teroristická organizace Krvavý džihád požaduje stažení USA jednotek z Iráku - pokud se tak nestane "sešle oheň" na americká města. Usama bin Ladin tehnle film možná viděl a nechal se jím volně inspirovat... Jinak Arnie v nejlepší formě a Jamie Lee Curtis... jednoduše neodolatelná (úprava šatů a následný erotický tanec jsou přímo k nakousnutí). "Za chvíli vás zabiju. A jak to uděláte? Nejdřív vás použiju jako štít, pak zabiju stráž skalpelem co leží na stole a potom jsem myslel, že bych vám zlomil vaz."(1.4.2006)

Kdo neviděl, neuvěří. Odmyslete si z Pravdivých lží většinu akčních scén, zaměňte herce a přidejte humoru a budete mít před sebou Podtrženo, sečteno. A to je přesně ten důvod, proč nemám rád remaky. Díváte se na dva filmy a přesto je to vlastně jeden. Jedna pointa, podobné vtipy, stejný děj. Různá kvalita režie a herectví. Možná jsou lepší remaky, kde ten děj aspoň trochu upravili, protože tak na člověka čeká nějaké závěrečné překvapení. Jenže tady ne. Většinu neakčních scén Cameron do detailu okopíroval - kradení peněz potomkem, manžel se dozví o její nevěře, jeho návštěva prodavače ojetin, zajmutí cvrkajícího párečku, výslech manželky, propuštění prodavače, zajmutí zločinci v hotelu, zastřelení zloduchů z rotujícího kulometu, úplný závěr s prodavačem - dalo by se pokračovat opravdu hodně dlouho a pořád by to nebylo všechno. Rozdíly jsou hlavně v pojetí a vložených penězích. V Cameronově verzi jsou spektáklovité akční scény, humorné hlášky, hvězdy první velikosti. V Zidiho je zase kvalitní francouzský scénář, lepší herci a hodně humoru. Hudba je, i když rozdílná, dobrá v obou verzích. Nedá se říct, která z verzí je lepší, protože v každé je to uděláno trochu jinak. Je možné říct, že ani jedna nedělá té druhé ostudu (tedy kromě skoro doslovnýho Cameronova opisování). A proto je i tento komentář a hodnocení k oběma filmům stejné.(12.4.2007)

• - Původ filmu sahá až do roku 1993, kdy pustil Schwarzeneggerovi švagr Bobby Shriver film Podtrženo, sečteno! (1993), který pojednává o tajném agentovi, kterého rodina považuje za nudného úředníka. Schwarzenegger půjčil film Cameronovi, kterého okamžitě zaujal. (Monco)

• - Podle Guinessovy knihy rekordů první film, jehož natočení stálo přes 100 milionů dolarů. (Foxhound#1)

• - Když dostane postava Helen (Jamie Lee Curtis) úkol kontaktovat člověka jménem Boris, předpokládá, že sama bude mít krycí jméno Nataša. Ale Harry (Arnold Schwarzenegger) jí s úsměvem přidělí krycí jméno Doris. Boris a Nataša jsou hlavní postavy komiksového seriálu ze šedesátých let Rocky and His Friends (od r. 1959). (don corleone)