Pravdivé lži

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Thriller / Komedie

USA, 1994, 135 min

Soundtrack Brad Fiedel: 1. Sunshine of Your Love ,2. Darkness, Darkness ,3. Alone in the Dark ,4. Entity ,5. Sunshine of Your Love [Remix] ,6. Main Title/Harry Makes His Entrance ,7. Escape from the Chateau ,8. Harry's Sweet Home ,9. Harry Rides Again ,10. Spyng on Helen ,11. Juno's Place ,12. Caught in the Act ,13. Shadow Lover ,14. Island Suite ,15. Causeway/Helicopter Rescue ,16. Nuclear Kiss ,17. Harry Saves the Day ,(14.5.2011)

Cameron má přece jenom smysl pro humor a tahle komedie se mu povedla. Obsazení Arnolda bylo geniálním krokem. A těch nezapomenutelných scén! Třeba Arnoldovo vyrovnání se s tím frajírkem, co oblbuje jeho ženu. Sexy taneček Jamie Lee Curtis. Celá sekvence s limuzínou a mostem. Svěží, šťavnaté a i dnes chytlavé.(14.2.2003)

„Zabil si už niekoho?“ – „Len tých zlých, zlato.“ Toto ma asi malo strašne baviť. Ale nebavilo. Nikdy - a nechápem, čo sa komu na tom páči. Iné (predavatarovské) Cameronove filmy zbožňujem, ale tento nie. Pritom rozpočet zo snímky robil svojho času najdrahší film histórie, čo je pre perfekcionistov ako Cameron vždy fajn; umožňuje im to zhmotniť ich náročnú fantáziu (prepad na moste, kôň verzus motocykel, stíhačka... nič z toho by sa za 10 dolárov nakrútiť nedalo). Základnou chybou je to, čo doteraz Jim zvládal: scenár. Je hrozný. Je v ňom všetko. A to je zle. Cameron zrejme chcel odpáliť novú akčnú sériu (je pravda, že reči o dvojke mal veľmi dlho, nakoniec ich ale nepremenil na realitu) a tak do „jednotky“ pre istotu napchal všetko, čo mu napadlo. Nanešťastie je to skôr na škodu veci. Dlho si robí srandu zo špionážnych trilerov, vinou čoho, keď máme postavám začať konečne držať seriózne palce, namiesto toho len rozpačito dvíhame obočie a pýtame sa, o čo mu ide. Je to aj vina matného ústredného zloducha. Kombinácia sitkomu (všetky scény Billa Paxtona ako lacného predavača ešte lacnejších ojazdených áut a Toma Arnolda ako hrdinovho svojského kolegu) s bombastickým špionážnym akčným veľkofilmom skoro vôbec nedrží pokope. Akčné scény sú ohromne veľké a muselo byť strašne náročné a vyčerpávajúce nakrúcať ich, ale vytratil sa v nich život. Kým v T2 som pri nich ani nedýchal, tu som len zachmúrene hľadel na hodinky a pýtal sa, kedy konečne bude koniec. Ale Arnold je fajn, dobre tancuje, Jamie Lee Curtis to tiež vcelku zvládla a mnohé scény sú super. Ale na to, že to trvá 135 minút, je tu na môj vkus primálo atrakcií. Cameron tento film nikdy nemal nakrútiť.(24.10.2004)

Šukezní nářez po všech stránkách. Tady si fakt najde každej něco a já úplně všechno. Nikdy bych neřekl, že Arnie bude tak strašně zábavnej, až z mého hurónského smíchu málem prskaly stěny bytu . O Jamie Lee Curtis asi ani nemá cenu moc mluvit, na ní prostě ujíždím, ta je sexy ať jí vezmu ze zhora nebo ze zdola, ten její striptýz jsem si dal tak 8x. Proboha kde sebrala tak dokonalý tělo ? Ta ženská je ovšem neskutečně zábavná, to z ní dělá pro mě uplnou bohyni. Miluju ženský co mě dokážou rozchechtat, miluji Jamie. James Cameron má u mě za tohle jednu obrovskou heterosexuálni pusu, protože kombinace akce a humoru se mu povedla takovým způsobem, že jsem po skončení filmu byl jak po orgasmu - zapálil jsem si malborku a šel do sprchy.(1.10.2007)

Scénář: Claude Zidi, Simon Michaël, Didier Kaminka .. Sice vlažnější než okolní snímky ve filmotéce James Cameron, přesto další výborný počin a především velmi odlehčená akční komedie. Tvůrce temných, vážných a realistických snímku si zřejmě potřeboval oddechnout a tak se vrhnul na propracovaný scénář o dvojím agentovi od francouzského tria Zidi - Michaël - Kaminka a stvořil snímek plný nadupané, výbušné akce s lehce parodickým humorem svěží nadsázkou. Skvělé obsazení díky němuž se Arnold Schwarzenegger ukázal jako všestranný herec už jen podtrhuje výborný, mistrně zrežírovaný, zážitek.(1.4.2006)

• - Pri natáčaní prišiel Arnold Schwarzenegger (Harry) takmer o život. Stalo sa tak pri scéne, kde mal kôň skočiť zo strechy mrakodrapu, ale zabrzdí na poslednú chvíľu. Visiaca kamera nečakane spadla a udrela koňovi do hlavy. Ten sa následne splašil a Arnolda skutočne zhodil vedľa seba na plošinu, vedľa ktorej už nebolo nič iba 30 metrov výšky a dole holý betón. Arnold si uvedomoval, že stačilo, aby splašený kôň urobil chybný krok a bol by ho strhol so sebou dole. (gogo76)

• - Spodní prádlo při striptýzové scéně patřilo Curtis. (don corleone)

• - Na konci filmu, keď Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) prilieta s herierom po dcéru Dane (Eliza Dushku) má odkrytý kokpit, no hneď v zapätí je zatvorený a sám ho otvára. (Johny7K7)