Zvláštní agent Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) vede dvojí život. Plynule mluví šesti jazyky, je dobře vycvičen pro kontrašpionáž a pracuje jako mezinárodní špión pro vládní organizaci nejvyššího utajení, ale jeho žena Helen (Jamie Lee Curtis) už patnáct let věří tomu, že má za muže obyčejného nudného obchodníka s počítači. Harry má všechny schopnosti, prostředky a odvahu chránit svoji zemi... jen jestli dokáže ochránit také svoje manželství? (Bontonfilm)

alesandro2

Takovýto film je prostě nádhera. Čistý, akční, zábavný film se skutečnými akčními scénami bez počítačových efektů, které v době vzniku filmu, ještě, díky bohu, neexistovaly. Ovšem o největší překvapivý zážitek z filmu se postarala Jamie Lee Curtis, která svým tanečkem u postele mi dokázala vystřelit oční bulvy až na měsíc. ()

Jirkacek

Snímek Pravdivé lži z roku 1994 jsem poprvé viděl několik let po jeho natočení v rámci vysílání nějaké televizní stanice a jelikož se mi tato akční komedie velmi líbila, koupil jsem si tento film roku 2008 v trafice na DVD. Samozřejmě jsem se na něj opět podívali a o pár let později znovu a nikdy jsem nebyli zklamáni, vždy nás pobavilo několik hlášek, které s v něm objevily a já osobně jsem byl ohromen hereckým výkonem Jamie Lee Curtis. Pravdivé lži jsem tak ocenil největším počtem cípatých, nicméně od té doby proteklo v korytě řeky Moravy mnoho vody a jelikož člověk s přibývajícími léty své názory mění, rozhodl jsem se na tento skvělý americký film podívat znovu a napsat také zasvěcený komentář. Příběh se začal odvíjet překvapivě ve Švýcarsku, kde probíhala tajná operace ještě tajnější americké protiteroristické agentury jménem Omega Sector. Jejím platným členem byl náš hlavní hrdina (Arnold Schwarzenegger), který zdánlivě vedl obyčejný nudný život s manželkou Helen (Jamie Lee Curtis) a dcerou Danou (Eliza Dushku). Navenek pracoval prodavač počítačové techniky, který často jezdil za obchody na služební cesty; ale ve skutečnosti se zúčastňoval nebezpečných akcí, při kterých šlo o život. Pracoval v tříčlenném týmu spolu s kolegou a kamarádem Albertem „Gibem“ Gibsonem (Tom Arnold) a nováčkem Faisilem (Grant Heslov), kteří v zemi helvétského kříže potají pronikly do domu podezřelého obchodníka se zbraněmi a teroristického aktivistu Jamala Khaleda (Marshall Manesh). Harry a jeho tým v domě ukradli finanční záznamy Jamala a zjistili, že americká obchodnice se starožitnostmi Juno Skinnerová (Tia Carrereová) nedávno obdržel od Jamala podezřelou platbu. Následoval divoký útěk z domu zasněženým lesem, při němž Harry zabil několik strážných aniž by se mu něco stalo a pak jej kolegové naložili do dodávky a odjeli na letiště. Když se vrátili do USA, začal Harry hrát zase svou roli manžela a prodavače, nicméně hned druhý den odešel do své tajné kanceláře a věnoval se své práci pod svým nadřízeným ředitelem Spencerem Trilbym (Charlton Heston). Ten tým zkritizoval za partyzánskou akci a nedostatek přímých důkazů, který se Harry rozhodl získat v jámě lvové. Odešel tedy do obchodu s uměním Juno a navenek se tvářil jako Harry Rehnquist, obdivovatel perského umění a obchodník, který měl zájem o nějaké zboží. Setkal se opět s asijskou majitelkou obchodu se starožitnostmi, která ho zjevně obdivovala a vůbec netušila, kdo Harry ve skutečnosti je. Jenže dělníci v obchodě byly členy teroristické skupiny známé jako Krvavý Jihad, vedené Salimem Abu Azizem (Art Malik). Když Harry z obchodu odešel, Aziz a dva jeho muži sledovali v autě Harryho a Giba, čehož si agenti všimli a zastavili u krajnice. Pak Harry odešel do obchodního domu, kde zamířil na toaletu a za ním se vydali dva zabijáci. Gib zatím seděl v autě a hlídal Azíze, který zůstal v druhém voze. Následovala přestřelka na záchodě, při které Harry zabil oba muže snědé pleti a pak do místnosti vrazil Azíz, kterého Gib na chvíli spustil z očí. Další minuty filmu byly věnovány nejprve vzájemnému souboji obou mužů a poté dlouhé honičce po městě, když Azíz osedlal motorku a Harry koně. Na nich se pak naháněli po ulicích, uvnitř hotelu, projeli se výtahem a celá divoká akce byla zakončena skokem Azíze ze střechy hotelu do bazénu vedlejší budovy na druhé straně ulice. A jelikož kůň odmítl motorku následovat, Azízovi se podařilo zmizet. Kvůli tomuto přesčasu v práci však Harry nestihl rodinnou narozeninovou oslavu, kterou pro něj připravila jeho manželka a dcera. ačkoliv slíbil, že bude večer s osm doma. Druhý den tedy Harry zamířil do kanceláře své manželky, aby ji pozval na oběd a omluvil se jí, jenže ke svému překvapení zaslechl, jak po telefonu mluví s mužem jménem Simon (Bill Paxton. Harry si myslel, že manželka Helen navázala s mužem poměr a rozhodl se přijít nevěře na kloub s použitím pracovních prostředků Omega Sectoru. Zahájil tak sledovací akci Simona a ke svému překvapení zjistil, že to není žádný tajný agent, na něhož si před ženami hrál, ale obyčejný prodavač ojetých vozů. Následně Simon volal Helen, aby večer přišla kvůli tajné akci pod most, což samozřejmě neušlo pozornosti Harryho a jeho týmu, kteří vše sledovali. Večer se tedy Helen sešla se Simonem a ten ji pak odvezl do karavanu za městem, kde jí přesvědčil, aby s ním v roli jeho manželky odjela do Londýna a Paříže. V rámci nacvičení manželských rolí se ji pak pokusil svést, ale to už dovnitř karavanu vtrhli maskovaní muži z Omegy a oba zatkli. Harry a Gib zastrašovali Simona, aby se od ní držel dál a pak zahájili výslech Helen s pomocí hlasového měniče vyslýchá Helenu, aby Harry zjistil, jestli ho má žena ještě ráda a zda jej se Simonem nepodvedla. Zároveň se dozvěděl, že kvůli své neustálé nepřítomnosti doma jeho manželka zoufale hledala nějaké dobrodružství či změnu životního stereotypu a tak se Harry rozhodl jí vyhovět. Zařídil, aby se Helen zúčastnila inscenované špionážní mise, když měla v hotelovém pokoji vystupovat v roli prostitutky, která se měla věnovat tajemnému muži, jímž byl vlastně samotný Harry. Následoval úchvatný striptýz hodný ocenění Oscarem a pak se již Harry své manželce odhalil, jenže vzápětí do pokoje vtrhli Azízovi muži. oba manžele unesli a letadlem je odvedli na ostrov na Floridě. Helen si však myslela, že byly uneseni kvůli ní a její nové roli špionky, nicméně když Azíz odhalil, že pašoval ukradené jaderné hlavice MIRV do země prostřednictvím antických soch dodávaných Junem a hrozil výbuchy ve velkých amerických městech, pokud americká armáda neopustí Perský záliv, pochopila že její manžel celá léta hrál úplně jinou roli než si myslela. Azíz pak nechal jednu z hlavic zalít betonem na ostrově a spustil časový odpočet do výbuchu. Vzápětí nařídil svým gorilám, aby manželský pár mučili a zabili. Před začátkem mučení byl Harry omámen drogou pravdy, čehož Helen využila k tomu, aby se jí manžel ke svému dvojitému životu přiznal. Než pak došlo na další mučení, Harry se dostal z pout a zabil dva muže, kteří je měli mučit. Osvobodil manželku a pak společně sledovali, jak byly tři zbývající hlavice naloženy na dva kamiony a vrtulník. Harry pak dal Heleně zbraň, aby ho kryla při útoku na stráže a chtěl zničit vozidla, odvážející hlavice. Při akci pochopitelně zabil spoustu teroristů, stejně se však činila Helen, jejíž samopal při pádu ze schodů střílel na všechno okolo sebe. Pak však Azíz odpálil raketu do cisterny s benzínem a zdálo se, že výbuch agenta zabil. Vzápětí byla Helen chycena Juno a ta ji vzala k sobě do limuzíny, která sledovala dva kamiony na dálnici, spojující ostrov s pevninou. Harry byl poté zachráněn agenty z Omegy a dal se s Gibem do pronásledování konvoje. Do akce povolal dvě vojenské stíhačky třídy Sea Harrier, které byly schopny vzlétnout kolmým startem. Letouny zničily nejen oba kamiony, ale také část mostu Seven Mile Bridge. Mezitím Helen a Juno bojovali mezi sebou v limuzíně a přitom byl řidič zastřelen, přičemž jeho noha zůstala na plynovém pedálu. Limuzína tak jela pořád dál vstříc díře v mostu a tak Harry nařídil pilotovi helikoptéry, v níž konvoj sledoval, aby se k neřízenému vozu přiblížil. Harry visel z helikoptéry jako pavouk a zachránil Helenu skrz střešní okno limuzíny, zatímco Juno spadla z poškozeného mostu v autě do moře. Po bezpečném návratu na pevninu vybuchla hlavice, která zůstala na ostrově a vzápětí se Harry dozvěděl, že Azíz a jeho muži převzali kontrolu nad rozestavěným mrakodrapem v centru Miami a navíc ještě unesli jeho dceru Danu. Dále vyhrožovali odpálením zbývající bomby a tak se Harry zmocnil jednoho z Harrierů a jako bývalý pilot s ním odletěl do města, aby zachránil svou dceru. Následně se agent Faisal jako součást zpravodajského filmařského týmu požádovaného Azizem, vetřel do místnosti s odpalovacím zařízením. Dcera Dana využila momentu, kdy Azíz dával rozhovor televizi, sebrala klíč k ovládání bomby a uprchla pryč na střechu mrakodrapu. Poté vylezla na jeřáb, kam ji pronásledoval Azíz, přičemž zrovna přiletěl ve stíhačce její otec z místnosti. Mezitím Faisal zabil několik teroristů v jednom patře budovy a Harry použil kulomety stíhačky ke zlikvidování ostatních v dalších místnostech. Následně Harry přesvědčoval dceru, aby skočil z věžového jeřábu k němu do pilotní kabiny, jenže se skoku bála, což úplně chápu. Naopak Aziz skočil na trup Harriera a napadl Harryho. Po napínavém boji Harry svého protivníka přemohl a ten zůstal viset za popruh samopalu na konci jedné z raket letounu. Tu poněkud zlomyslně Harry vystřelil na vrtulník teroristů a zabil Azize a zbytky jeho teroristického gangu. O rok později se rodina Taskerů šťastně sešla a Helen se stala dalším agentem Omega Sectoru. Harry a Helen se pak společně vydali na novou misi na formální párty, kde se setkali se Simonem, který sváděl jednu pozvanou ženu. Helen a Harry pak Simona náležitě postrašil a on se dal na útěk. No a pak film skončil tancem tanga, který si manželský pár dopřál. Se závěrečnými titulky jsem musel konstatovat, že ani po letech neztratily Pravdivé lži své kouzlo, ačkoliv byl ve své době vnímány spíše kriticky a to nejen pro svůj rasový podtext. Zdálo se mi, že i když pochopitelnou hlavní hvězdou filmu měl být Arnold Schwarzenegger, převyšovala jej jeho filmová manželka Jamie Lee Curtis. Líbil se mi také výkon Toma Arnolda, jehož vtip obstarával potřebné komediální koření filmu, což bylo vzhledem ke 135 minutové stopáži jistě potřeba. Jediné, co mne vlastně 26 let po natočení filmu mrzelo, že dosud nebyl v české verzi vydán na blu-ray disku, tak snad se někdy dočkám. Suma sumárum, snímek Pravdivé lži ode mne po zásluze dostal pět pravdivých hvězd *****. () (méně) (více)

J1R1K04

Suprovej nářez! Akční scény jsou velmi dobré, vtipy fungují dost dobře a hlavní duo je hodně fajn. James Cameron sice natočil lepší filmy a hlavní záporák tohoto filmu mohl být o hodně lepší (nebyl mi moc sympatický, upřímně), ale tyhle malý chybky tomu filmu odpustím, protože jsem se výborně bavil. Mimochodem, když Arnold v posledních 40 minutách začal nakopávat prdel těm teroristům, tak jsem se usmíval od ucha k uchu :) Skvělá akční jízda s náběhem na 5 hvězdiček. 85% ()

Ospalek

Pořádná Schwarzeneggerovská nalejvárna.. akce, napětí a hutná atmosféra dělají z tohoto filmu pořádnej akčňák, kterej stojí za to vidět. A to ne jednou. ()

mistr97

Pravdivé lži nepatří mezi nějaká výjimečná díla, ale plní to, co bych od takového filmu očekával. Arnold neohroženě skáče z jedné akce do druhé a občas dojde na menší vtip. Děj je průměrný. stejně jako scénář. 70 % ()

EBBE

Něco mezi Jamesem Bondem a agentem WC40 nechybí originální gagy ani vousaté vtipy. Některé scény extrémně dlouhé, stopáž bych uvítal o těch 15-25 minut kratší. Po letech jsme si to pustil na HBO a dobrý, ale znovu si to pustím až zase zapomenu, že už jsem to viděl. A to se pravděpodobně stane. ()

andy60

Díky Cameronovi se múže Arnie pochlubit i smysluplným filmem, ve kterém se snaží o "herectví". Co mi trochu vadilo, byla J. L. Curtis - nelíbí se mi jako žena a ani její striptýz na tom nic nezmění. Naopak nejlepší postava byla pro mě Bill Paxton, jeho hlášky neměly chybu. ()

LUIGISde

Jeden z lepšich Arnoldovych filmov, nie je to zlé tie dejové línie teošku krívajú a vo finále je citiť zrejmý rozpor scenaristu so sebareflexiou, inak ale 65% za mňa ()

Elanornegra

Fakt nerozumiem ako dlho mi tento film utekal, pri takom obsadení a režisérovi. Skvelý scenár, veľa vydarených akčných scén, na tu dobu nadčasových vizuálnych efektov a CGI ako finále na mrakodrape. Humor bol správne dávkovaný. Aspoň viem kde sa inšpirovali Mr a Ms Smiths. Fakt vydarene, okrem nebezpečne sexi Lee Curtis, Arnie klasika, skvelý Support od Billa Paxtona…..90% ()

jirikzaboj

Ojedinělý akční film řízlý zábavnou komedií, který má nejlepší tango scénu, striptýz a geniální hlášky. Arnie skělý, ale Jamie ikonicky nejlepší ženská komediální role ever. ()

Vampiroza

Mrzí mě že jsem tenhle film od Camerona viděl až teď 2023. Protože v roce 94’ bych si cvrkl madšením do boxerek ( teda slipů v té době) 😂 nicméně dnes… jsem viděl tenhle obří bizár a musím říct že tohle snad muselo být i na Camerona hodně velkej úlet 😂ten film je naprosto boží až je to taková kktina alá pan a paní Smithovi kdysi dávno na blaznivé dovolené s Jamesem Cameronem mistrem všeho co člověk chce a potřebuje při jízdě bláznivé střely 🤌🏻🤌🏻🤌🏻 Fakt majstrštick. To musím sehnat na bluray 😂 ()

Megahead

Film kombinuje akčné scény s občasnými humornými vsuvkami. Z môjho pohľadu je škoda, že dej nedoplnili viac humorom, pretože ten fungoval a naopak mohli menej preháňať s akčnými scénami. Arnold zabije všetkých protivníkov a naopak neschopní profesionálni zabijaci v obrovskej presile ho s guľometom alebo automatickými zbraňami ani raz netrafia + ani náznakom nezrania. A ten strieľajúci guľomet pri páde zo schodov bola už riadna vtákovina, no nakoniec to prekonali ešte väčšími bludmi, ako napr. boj na stíhačke počas letu, odpálením teroristu vysiaceho na rakete zo stíhačky, doletením motorky na druhú budovu cez riadne dlhú ulicu, atď. A narozdiel od nektorých názorov bola z môjho pohľadu Jamie Lee Curtis v niektorých scénkach poriadne sexi. ()

Renard1338

7/10 V rámci žánru určite špička, ale už len pre to, že ide o akčnú komédiu nemôžem dať viac ako 7 bodov. Naj scéna: Zachrana z idúcej limuziny. ()

Pravdivé lži míří na Disney+

Pravdivé lži míří na Disney+

21.05.2019

Poměrně překvapivá zpráva přichází od serveru Collider. Producent, režisér a scenárista McG (Tohle je válka!, The Babysitter) plánuje televizní verzi Pravdivých lží pro streamovací službu... Disney+?… (více)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

26.02.2017

Klep roku: Schwarzenegger padouchem v Avatar 2

Klep roku: Schwarzenegger padouchem v Avatar 2

18.09.2013

Užijte si tuto představu, dokud ji James Cameron nebo někdo z 20th Century Fox nevyvrátí. Filmový web Latino Review ale tvrdí, že má informaci z „top level" zdroje. Stručně a jasně: Arnold… (více)

Pravdivé lži jako seriál

Pravdivé lži jako seriál

14.09.2010

James Cameron dlouho mluvil o pokračování svého nejlepšího (slyším ze zadní řady nějaké námitky? ;-)) filmu. O dvojku se zajímali i Arnold Schwarzenegger a Jamie Lee Curtis, představitelé manželů… (více)