Princ Egyptský

The Prince of Egypt

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Jeden z najlepších animovaných filmov, aké som kedy videl. Humoru tu veľa nenájdete, k takejto téme by sa prehnané opičkovanie jednotlivých postáv veľmi nehodilo, vtip je tu použitý vkusne a s mierou. Čo chcem spomenúť sú predovšetkým výborná scéna vyvraždenia novorodencov znázornená prostredníctvom hieroglyfov na stenách, a čo ma dostalo najviac, bola posledná egyptská rana. Mráz mi behal po chrbte ešte hodnú chvíľu, a niečo také by som v animovanom filme pre deti vôbec nečakal. 10/10(19.4.2007)

Jako atheista posuzuji tento notoricky známý příběh čistě po filmové stránce. Nemám v oblibě muzikály a toto dílo bylo dost uzpívané. Na druhou stranu bylo vše pojato poutavou formou a i lidé bez vyznání by v tomto mohli nalézt zalíbení. Jelikož jsem navíc fanda animáků, a tento se mi velice líbil, musím krotit svůj odpor k náboženským výtvorům a dávám vysoké hodnocení. 75%(30.12.2011)

Výborný film, který mě zasáhl. Povedené zpracování blízké dětem i dospělým. Některé texty si zpívám do teď, nutno podotknouti, že se povedl i český dabing. Ještě poznámka. Neznám písen, která by mě více povzbudila a vlila mi do žil naději..a když je pak skoro ve všech jazycích světa...http://www.youtube.com/watch?v=03eGWUzr4t0(2.12.2008)

Zejména tři věci dokázali na tomhle filmu udělat neskutečné divy. Hans Zimmer, který volil absolutně precizně a dokonale vybranou tématickou hudbu. Whitney Houston s Mariah Carey za píseň When You Believe, která nejde zapomenout. A tou třetí věcí, je opravdu silný, ale opravdu silný příběh. To, jak se musí Mojžíš vypořádat se všemi nástrahami života a zvyknout si na život "druhorozeného" ho musí udělat silnějším než kdy byl. Postavit se tváří v tvář svému bratrovi, i když nevlastnímu v čemž ovšem nebyl rozdíl. Myslím, že takovéhle filmy se dnes už nerodí. Jedinečnost, představivost a síla.(13.3.2011)

Výtečné animované zpracování příběhu o exodu Izraele z Egypta. Animované v tomto případě rozhodně neznamená dětinské a scény, kdy Mojžíš hovoří s Bohem, anebo kdy před prchajícími Hebrejci vystoupí oblakový sloup a moře se rozestoupí, opravdu dýchají posvátnem. Navíc je třeba ocenit životnou symboliku, která starozákonní události představuje s mnoha teologickými průhledy k novému zákonu. V tomto čtení je faraonova krutost k hebrejskými dětem představena jako předobraz novozákonního vraždění neviňátek. Mojžíš je mladý muž s "ježíšovským" vzhledem a v jednom okamžiku je - ve zřejmé souvislosti s evangelijním podobenstvím - zobrazen jako dobrý pastýř vydávající se pro ztracenou ovci. Jeho sestra Mirjam je zase, tak jako už v rané církevní tradici, vykreslena jako "nádoba víry" a jako odkaz na Ježíšovu matku Marii. Podobných detailů je zde přehršel. Po duchovní stránce se jedná o nadmíru povznášející snímek o důvěře v Boha, o milosti a o vysvobození z temnot, který dokáže zpětně obohatit čtení oněch prvních patnácti kapitol knihy Exodus, podle nichž je natočen.(2.1.2007)

• - Film je mimo jiné zakázán v Malajsii a Indonésii. (Karlos80)

• - Když mluví Mojžíš s Bohem, Val Kilmer mluví ve skutečnosti sám se sebou, protože namluvil obě postavy. (Martin00x)

• - Ve své době šlo o nejdražší animovaný film všech dob. (Karlos80)