Princ Egyptský

The Prince of Egypt

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Vrcholné dílo animovaného filmu. V případě The Prince of Egypt není vůbec špatné používat superlativy, protože skvělý příběh, krásná kresba (klasická, žádný počítač) a naprosto dokonalá hudba (Zimmer se překonal!) ho vrhají na vrchol svého žánru. Viděl jsem snad stokrát a klidně si The Prince of Egypt pustím ještě jednou. Chci viděl, jak se tohle Ridley Scott pokusí trumfnout!(16.7.2014)

Tak takhle inteligentní a vhodný pro všechny věkové kategorie může být jen animovaný film. Každý věk si přijde na své a myslím, že každý na jiné. Dětem udělají určitě radost veselé scény, kterých tu naštěstí nebylo nasázeno tolik, jak se to (podle mě ke škodě) v novějších animácích dělá (ukecané postavičky, co chrlí jednu hlášku za druhou). Já osobně sem ocenila krásný příběh plný lásky i nenávisti. Jeden z lepších animáků poslední doby.(7.3.2005)

Výtečné animované zpracování příběhu o exodu Izraele z Egypta. Animované v tomto případě rozhodně neznamená dětinské a scény, kdy Mojžíš hovoří s Bohem, anebo kdy před prchajícími Hebrejci vystoupí oblakový sloup a moře se rozestoupí, opravdu dýchají posvátnem. Navíc je třeba ocenit životnou symboliku, která starozákonní události představuje s mnoha teologickými průhledy k novému zákonu. V tomto čtení je faraonova krutost k hebrejskými dětem představena jako předobraz novozákonního vraždění neviňátek. Mojžíš je mladý muž s "ježíšovským" vzhledem a v jednom okamžiku je - ve zřejmé souvislosti s evangelijním podobenstvím - zobrazen jako dobrý pastýř vydávající se pro ztracenou ovci. Jeho sestra Mirjam je zase, tak jako už v rané církevní tradici, vykreslena jako "nádoba víry" a jako odkaz na Ježíšovu matku Marii. Podobných detailů je zde přehršel. Po duchovní stránce se jedná o nadmíru povznášející snímek o důvěře v Boha, o milosti a o vysvobození z temnot, který dokáže zpětně obohatit čtení oněch prvních patnácti kapitol knihy Exodus, podle nichž je natočen.(2.1.2007)

Nejenom jeden z nejlepších animáků všech dob, ale také jeden z nejlepších biblických filmů v historii kinematografie, konkurovat mu může snad jen Poslední pokušení Krista a Jesus Christ Superstar. Princ Egyptský nenásleduje šablonu infantilnosti Disney, ani vždy pohodovou strukturu pixarovek, jde si vlastní cestou. A že mu to jde skvěle. Udržuje dobrou rovnováhu mezi jemným humorem a vážnými situacemi. Krásné a chytlavé písně, výborně odvyprávěný příběh, plus plno scén, které se člověku fakt dostanou pod kůži - scéna s hořícím keřem je jedna z nejlepších sekvencí ve filmové historii, to jako fakt, vždycky při ní dostanu husinu! Navíc je tu druhý film hned po Pánovi prstenů, který mě dohnal k slzám dojetí. A tu už něco znamená. Průměrných 5*(17.7.2018)

Animáky a biblické legendy sú na okraji môjho záujmu a tak som Princa egyptského dopozeral iba z povinnosti. Nemôžem mu dať menej ako tri hviezdičky, pretože vidím jeho využitie pri spestrení hodín náboženstva. Česky prespievanú Zimmerovu hudbu, ani fakt, že Mojžiš doviedol svoj ľud na jediné miesto bez ropy som pri hodnotení nebral do úvahy.(10.6.2017)

• - Na filmu pracovalo mimo jiné 600 odborníků na náboženství. (Karlos80)

• - Aby sa utajil skutočný názov filmu pred premiérou, používal sa krycí Edgar Allan. Priezvisko tohto amerického autora je Poe (Prince of Egypt). (HelenOfTroy)

• - Ve své době šlo o nejdražší animovaný film všech dob. (Karlos80)