Princ Egyptský

The Prince of Egypt

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Príbehové skratky takmer vôbec nefungujú, respektíve nefungujú tak, ako si asi tvorcovia predstavovali, a celou stopážou sa tiahne dosť neohrabaná práca s postavami (nezriedka menia chovanie zo sekundy na sekundu - napr. Ramzes pri Mojžišovom návrate v prostriedku filmu). V týchto ohľadoch skrátka Princ Egyptský na iné animované klasiky veľmi stráca. Je tu však jedno veľké ALE. Ten film je totiž úchvatný. Husacina po celom tele sa dostavila už pri fantastickom úvode a opakovala sa pravidelne až do konca. Aj pri scénach, ktoré by na papieri pôsobili možno až smiešne (rany egyptské ako pieseň?) je tento animák neuveriteľne silný a pôsobivý. Zimmerova hudba je skvostná a animácia a kamera detto. S lepším scenáristom z toho mohla byť ultimátna klasika. Takto je to "len" perfektný a nefalšovane epický animovaný film.(30.3.2011)

• Frajer42

Tvrdým chlapům bych doporučil zhlédnout spíše tuhle verzi. Tato pohádka je totiž záležitostí spíše pro děti. Určitě se dětem její zhlédnutí vyplatí, neboť pohádka pojednává o událostech, které jsou pro nás nějakým způsobem významné. Ať už mají reálné podklady, či nikoli. Děti se třeba dozví, jaký strašný hajzl Mojžíš v mladých letech býval a jak rád ubližoval lidem. Významnou roli ve filmu hraje hudba, která je zde opravdu vynikající, neboť ji tvořil Zimmer a ten jinou než vynikající hudbu tvořit neumí. O něco horší je už zpěv, který někdy za poslech stojí a jindy zase ne. Animace ujde, ale příliš mě neoslnila. Dost jsem se těšil na zobrazení 10 ran egyptských. Tvůrci je bohužel zobrazili opravdu jen z vlaku asi během minuty a soustředili se v příběhu spíše na méně důležité až zcela nepodstatné blbosti. Trošku prostoru dostala snad pouze krvavá voda, kdy dostaly všechny ryby v jeden okamžik menstruaci. Je to vůbec hlavní problém snímku. Moc prostoru dostávají nedůležité věci na úkor těch klíčových. Zřejmě se tvůrci pokoušeli naservírovat dětem tu nejméně krvavou variantu. S výjimkou rybí menstruace se v pohádce snad ani krev neobjevila, když tak nad tím přemýšlím. Spodní hranice dvou hvězd! Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel RedAK.(12.1.2017)

Moje srdcovka, hodnocení je dost subjektivní. Vyzdvihl bych především výborný soundtrack, který posouvá tento film v některých momentech téměř k dokonalosti. Nad velkolepostí některých scén se mi dodnes ježí chlupy a běhá mráz po zádech, kdykoliv si na ně vzpomenu. A musím také pochválit české dabéry za velice, velice dobře odvedenou práci.(18.10.2013)

V době, kdy klasického disneyovky nezajímaly téměř už ani ty nejmenší, přišel Spielbergův DreamWorks s dílem, které nakoplo klasickou animaci ke slávě, po níž marně prahlo od Lvího krále. Rozmáchlý námět Mojžíšova života byl zjednodušen do téměř až pohádkové formy, přesto však zůstal k celému obsahu dostatečně pietní, aby si film užila divácká obec celého věkového spektra. Hlasové obsazení je přesné, Hans Zimmer se při skládání hudby vyhnul svým ohraným motivům a opět stvořil originální a působivou kompozici, animátoři se vyřádili a taková poslední egyptská rána či rozstoupení Rudého moře jsou opravdu působivé. Princ je egyptský je zářným důkazem toho, že i animovaná tvorba může být vysoce inteligentní a zábavná (rozuměj nenudící) zároveň.(3.1.2007)

Výborný a inteligentní animák, který není pouhou infantilní pohádkou ale poučnou podívanou pro celou rodinu s řadou poutavých písní. Ačkoliv mě animáky, plné zpívajícíh postaviček vždycky dost iritovaly, zde se jedná o nedílnou součást krásného příběhu, který potěší všechny, kterým nevadí chytré animované filmy, které nejsou jen pohým sledem infantilních a rádoby vtipných scének. Na druhou stranu, může film pro nejmenší působit až moc dospělým a nezajímavým způsobem.(5.3.2011)

• - Aby sa utajil skutočný názov filmu pred premiérou, používal sa krycí Edgar Allan. Priezvisko tohto amerického autora je Poe (Prince of Egypt). (HelenOfTroy)

• - Film je mimo jiné zakázán v Malajsii a Indonésii. (Karlos80)

• - Postavu Mojžíšovy matky Jocheved nazpívala v 17 jazykových verzích (včetně té české) světoznámá izraelská zpěvačka Ofra Haza. (Myshkin)