Princ Egyptský

The Prince of Egypt

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Tak takhle inteligentní a vhodný pro všechny věkové kategorie může být jen animovaný film. Každý věk si přijde na své a myslím, že každý na jiné. Dětem udělají určitě radost veselé scény, kterých tu naštěstí nebylo nasázeno tolik, jak se to (podle mě ke škodě) v novějších animácích dělá (ukecané postavičky, co chrlí jednu hlášku za druhou). Já osobně sem ocenila krásný příběh plný lásky i nenávisti. Jeden z lepších animáků poslední doby.(7.3.2005)

Nejenom jeden z nejlepších animáků všech dob, ale také jeden z nejlepších biblických filmů v historii kinematografie, konkurovat mu může snad jen Poslední pokušení Krista a Jesus Christ Superstar. Princ Egyptský nenásleduje šablonu infantilnosti Disney, ani vždy pohodovou strukturu pixarovek, jde si vlastní cestou. A že mu to jde skvěle. Udržuje dobrou rovnováhu mezi jemným humorem a vážnými situacemi. Krásné a chytlavé písně, výborně odvyprávěný příběh, plus plno scén, které se člověku fakt dostanou pod kůži - scéna s hořícím keřem je jedna z nejlepších sekvencí ve filmové historii, to jako fakt, vždycky při ní dostanu husinu! Navíc je tu druhý film hned po Pánovi prstenů, který mě dohnal k slzám dojetí. A tu už něco znamená. Průměrných 5*(17.7.2018)

Výborný film, který mě zasáhl. Povedené zpracování blízké dětem i dospělým. Některé texty si zpívám do teď, nutno podotknouti, že se povedl i český dabing. Ještě poznámka. Neznám písen, která by mě více povzbudila a vlila mi do žil naději..a když je pak skoro ve všech jazycích světa...http://www.youtube.com/watch?v=03eGWUzr4t0(2.12.2008)

Ďalší animák s posolstvom, tentokrát ale o mnoho lepší ako ostatné. Tiež si myslím, že nie je ani veľmi určený pre deti, na to si vybral možno až trochu vážnu tému, ktorú však skvele spracoval. Po prvom pozretí som mu dal "len" ****, ale keď nad tým tak rozmýšľam, vlastne ani nemám dôvod nedať *****.(15.8.2007)

Kvalitni animak, ktery tezi ze zname legendy o dvou rodove rozdilnych bratrech, hebrejskem nalezenci Mojzisovi a budoucim faraonovi Ramsesovi. Film vcelku pochopitelne predpoklada, ze divak alespon trochu tyto udalosti zna, protoze ty hlavni defacto nevysvetluje (10 egypt. ran nebo Desatero) a jen je poda animacne - to jen tak pro pripad, ze nekdo se Starym zakonem vubec neprisel do styku, mel by si o tom neco precist, jinak muze byt u filmu zmaten. Animace je z pohledu r. 2014 uz trochu retro, ale porad koukatelna. Barvy, stiny a celkova atmosfera je bezva. Neni to Disney, takze zadna roztomila zviratka sekundujici hl. postave, ale seriozni pribeh. Hudba ma ten spravny egyptsky (orientalni) nadech a oscarova pisnicka "When You Believe" je opravdu krasna. Hodne me na orig. DVD mrzela absence titulku, ktere by se hodily i k dabovane verzi. Mam spatnou zkusenost s cesky nazpivanymi skladbami, ze jim neni rozumet - coz se tady potvrzuje. Mozna to ma na svedomi spatne ceske ozvuceni, kazdopadne velmi doporucuji sehnat titulky a pustit si to radsi v angline.(20.4.2014)

• - Jen čtyři herci namluvili i nazpívali své postavy. Ralph Fiennes (Rameses), Michelle Pfeiffer (Tzipporah), Martin Short (Huy) a Steve Martin (Hotep). Přestože to v amerických muzikálech není obvyklé, ostatní postavy namluvil a nazpíval někdo jiný. (Martin00x)

• - Na filmu pracovalo mimo jiné 600 odborníků na náboženství. (Karlos80)

• - Postavu Mojžíšovy matky Jocheved nazpívala v 17 jazykových verzích (včetně té české) světoznámá izraelská zpěvačka Ofra Haza. (Myshkin)