Princ Egyptský

The Prince of Egypt

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Viděl jsem to poprvé v kině když mi bylo deset. Byl jsem unešen zejména triky a písničkami, které už dnes nemusím, snad krom povedené When You Believe. Nikdy jsem neviděl takovou nádheru. Dnes po jedenácti letech to ve mě zůstává a neuvěřitelně jsem si tu projekci užíval. Akorát si vzpomínám, že jako dítě jsem opravdu nebral v potaz příběh, který tento film zobrazuje, a proto si nejsem jist komu je vlastně film určen. Jestli dětem, kterým jde hlavně o obrázky a sympatické postavičky nebo dospělejším jedincům, pro které je někdy toto téma až příliš vážné. Tak snad jsem to nezamotal. Shrnutí je takové. Krásná animace, silný příběh, Zimmer v nejlepší formě a k tomu nostalgické vzpomínky.(26.9.2009)

EPIC!!! Totálně Epic... Co jiného napsat, rozhodně jedna z nejlepších, ne-li nejlepší pohádka (resp. animák), jakou jsem kdy viděl. A těžko ji už při dnešním přístupu něco překoná. Bezesporu dokonalý soundtrack Zimmera, skvělá animace a úžasný biblický příběh, to dělá tohle dílo mnohem více dospělým, něž by se zdálo. A samozřejmě i velké množství nijak moc dětských scén. Dramatické, děsivé a velkolepé, s hlubokým poselstvím. Není to přesné převyprávění Bible, ale jako seznámení s ní to musí fungovat více než dobře. A abych nezapomněl, tak silné mrazení během drtivé většiny snímku jsem ještě u žádného jiného filmu neměl. DELIVER US! Nej. songy: Deliver Us, The Plagues, All I ever Wanted(27.6.2011)

Dechberoucí. Přesto že tu jde o animák pro děti, je film značně dospělý a objevuje se zde několik drsnějších a sugestivnějších scén, potažmo poselství, které ocení až odrostlejší publikum. Musím ocenit skvěle, pro současné publikum stále srizumitelný příběh, pojednávající o odchodu Židů z egyptského zajetí (kniha Exodus ve SZ). Obrovský šmrnc tomu všemu dodává jedinečná Zimmerova hudba (vynikající track Chariot Race) a muzikálová čísla. Na takový film se nezapomíná.(12.7.2008)

80% tady na CSFD? NE! PROSTĚ NE! Ztěží 50%. Strašně patetické, ucourané, rozvláčné, s nic moc písničkami, spousta náboženských blábolů - já tyhle pobožný kydy jednoduše neberu. Chvílemi mě to i bavilo, hlavně první polovina, ale ten konec byl docela hrozný. Známý příběh, který nepřekvapí, nic moc grafické zpracování, většinou nuda...(7.6.2018)

Disney dostal od studia DreamWorks roku 1998 pořádně na zadek, tuto ránu umocňuje i fakt, že v Disney stejný námět odmítli. Dobře jim tak, od Lvího krále je to nejdospělejší animák, který svět klasické nepočítačové animace poctivě vyhlížel. Něco podobného by potřeboval i nyní, leč toho se již nejspíš nedočkáme. DreamWorks vsadil na vážné téma, muzikálové podání a jeden z nejstarších příběhů vůbec, dosadil skvělé hlasové obsazení a jeden z nejoriginálnějších výtvorů Hanse Zimmera. Při sledování jsem občas otevřel ústa dokořán a přál si stejný film vidět neanimován. Takový film by však neměl potřebný komerční potenciál, naopak by měl tak šílený rozpočet, že by od něj dal každý ruce pryč. Škoda.(31.12.2008)

• - Na filmu pracovalo mimo jiné 600 odborníků na náboženství. (Karlos80)

• - Na 95minútovom filme pracovalo štyri roky 350 špecialistov a animátorov. (curunir)

• - Když mluví Mojžíš s Bohem, Val Kilmer mluví ve skutečnosti sám se sebou, protože namluvil obě postavy. (Martin00x)