Mluv se mnou

• Austrálie Talk to Me (více)

Skupina přátel narazí na záhadnou mumifikovanou ruku, o níž zjistí, že je může dočasně spojit se světem duchů, pokud ji uchopí a řeknou: „Mluv se mnou!“. Nebezpečná hračka se stává hlavní atrakcí na večírcích a vzbuzuje stále větší zájem na sociálních sítích. Během jedné ze seancí se však světy spojí na příliš dlouhou dobu, probudí se a rozpoutají děsivé nadpřirozené síly. (Vertigo International)

Soweek

Ač se nejedná o kdoví jak strašidelný horor, je to velice poutavá moderní verze na klasické duchařiny a vymítače. ()

netahlo

Horor a cerveny cisla? A na zaklade ceho jako? Mozna bych dal i dve hvezdy, kdyby tam hraly postavy, ktere by alespon vzdalene pripominaly neco jako herce. Australie platila vzdycky za vysokou kvalitu v ramci daneho zanru. Casy se holt meni. Ale aspon jim to, dle obsazeni, politicky mysli. A to se dneska pocita nejvic. ()

Comics.jto

Za 1. upozornění je to film od A24, takže nečekejte běžný horor. A24 je studio které je známé tím že má filmy svébyté,originální a filmograficky na nejvyšší možné rovině. Většina snímků může být pro blockbusteove diváky min. nudné a podivné až zvrhlé a nepochopitelné.  Horor je žánr, který mě nikdy moc netankoval. Jumpscary a body horor považuji za největší klišé jak vystrašit lidi. Většina hororů jsou hloupé a nebo levné dějovými oblouky. Horor je žánr který má vzbudit strach, znepokojení - tohle ve filmech moc nevyhledávám. Neříkám že by můj život byl nějaký utrpení, ale radši uniknu do filmové reality kde je něco co nezažívám. Tento snímek jsem si užil hlavně díky tomu že není přímočarý a snaží se být jiný. Snímek je metaforický. Což je taková moje úchylka hledat, něco za filmem a to co pro mne zvyšuje to jak se mi film líbí. Spousta momentu tu má dvoj až troj významové vyznění. Talk to me se natají tím že kritizuje (satira) dnešní mladistvé. To jak funguje manipulace v partě, sociální sítě, trendy. A za celou zápletkou se schovává to jak fungují návykové látky. Zajímavý je i konec u kterého nedokáži zpracovat jak to někteří lidi nepochopili, když celou dobu ve filmu jsou vodítka a pravidla jak svět funguje.  Btw je to dubut od jedněch youtuberů. Uvidíme co udělají v budoucnu.  8/10 🫴🫴🫴🫴❌ ()

borec999

Originálna a nekompromisná teenagerská ducharina s neopozeraným motívom mumifikovanej ruky, ktorá je na najvyššej úrovni po filmárskej (výborná réžia, kamera, strih, hudba...) hororovej (desivosť, masky, gore, atmosféra) i obsahovej (scenár a práca s postavami + viacero témami súčasnosti ako napr. potreba byť centrom pozornosti, zapadnúť do kolektívu, fenomén soc. sietí, trauma...) stránke. Zatiaľ jasný horor roka 2023 a úprimne pochybujem, že ho v tomto roku niečo prekoná. Toto bol totiž absolútne sebavedomý debut tvorcov, u ktorých som cítil, že majú rozprávanie príbehu i strašenie celý čas pevne v rukách a presne vedie čo robia, a to aj za pomerne skromný rozpočet. Dvojnásobné potešenie nastalo vo vydarenom závere, ktorý je po dlhom čase jasne uchopiteľný a logický (žiadne artové fantasmagórie ani otvorený koniec našťastie neprišli). Potvrdenej dvojky sa mierne obávam, ale klamal by som, ak by som tvrdil, že nechcem z daného univerza vidieť viac. 5* a prakticky ani nemám čo vytknúť, klobúk dole pred Austráliou a bratmi Phillipouvými! ()

666Carnage

Hromada debilních, mladých lidí mluví s mrtvými. Pak to samozřejmě prodělají a někomu se něco stane. Gore by mohl být vic, ale cením muka a cucání nohy. Konec docela ušel, jen to mohlo být ostřejší. Ale jako jednohubka, super 65%. ()

Devadesát Dva

"Ah, yea, that was, uh, that was pretty heavy, ey?" (...) Tohle bude jeden z těch spoiler heavy, protože jinak to analyzovat nejde. Ok. Austrálie. Současnost. Na začátku vidíme mladíka, jak jde na house party pro svého bratra, který údajně "dělá bordel", následně bordelář svého bratra napadne nožem a pak sám spáchá sebevraždu, zdánlivě unrelated se pak přesouváme k celkem solidně budovaným postavám teenagerů, kteří  mají netradiční "kratochvíli". Scházejí se tajně ve skupině na různých lokacích a mají zasádrovanou ruku, kterou používají jako médium.  Zapálí svíčku, připoutají vyvoleného, vyvolený se chytí ruky a řekne "Talk to me." a pak se mu/jí (whaeva you are)  zjeví někdo z libovolných entit, nějaký zemřelý, pouze osobě držící ruku. Vybraná osoba se pak dobrovolně nechá posednout tím, že řekne "I let you in.", tohle nenechávají jít přes 90 sekund,  což je mezní limit. Pak je nutno osobu ze sevření ruky zbavit a  zhasnout svíčku (zavřít bránu). Zbytek grupy má z posedlých srandu a natáčí během seancí viral videa. Vše se ale zkomplikuje, když hlavní postava, Mia, která je opatrovnicí, nechá svého svěřence, mladšího Rileyho posednout (it's just 50 seconds, mate) a v jeho podání se jí zjeví její mrtvá matka a Mia, která nemá nad její smrtí closure, chce nechat Rileyho přetahovat ("Mum, tell me about that time you died...")... přičemž si pak Riley následně totálně zrasí ksicht (sama Mia měla  předtím přetaženou seanci a i když se jí to líbilo, patrně to na ní zanechalo známky, kdy se jí zjevují mrtví i v jejím životě, takže je někde na pomezí). Riley je pak "vtažen" a Mia vidí "věci". A tady už přestanu. Film celkem chytí způsobem, že ještě, než se vůbec dostanete k řešení nějakých tradičních zápletkových koster a toho, co se děje, vtáhne vás příběh tak, že nevíte, kde je levá a kde pravá... vývoj, stejně jako hra s posedlými, vtáhne tak, že jednoduše nevíte na čem jste, že nevíte, co se stane, co, kdo, komu, jak a za kolik vyskočí a kde to bude a proč (ano, otázek mám víc, než "Jack Burton, ME"). Je to o hodně dobře napsaných postavách, ale pořád se to chápe žánrově jako horor, ačkoliv se dostáváme do psychologicky mnohem propracovanějšího a kvalitnějšího snímku, než že "banda teenagerů jede v dodávce státem Texas a všichni jsou sexy, podívejme se na ně zblízka motorovou pilou", tyhle slashery, nebo lekačky už jsou tisíckrát ohraná nuda. Carpenterův původní Halloween je statement svojí doby, rebelie, proti filmovým studiím, film, co vydělal spoustu peněz s maličkým rozpočtem. Ale pak si všichni začali myslet, že co potřebujeme je dalších padesát let slasherů. Ale ne, je čas pokračovat. ' Talk to Me' jede v lovecraftovské tradici strachu z neznáma, neodhalovat vše, ukázat "jen tak akorát", nutit diváka skoro to ani nechtít vidět, aby pak, když vidí, byl u "a kurva". Popularitu tohohle filmu dokážu pochopit. Kvalitní žánrový banger, speciálně na to,  že jde o debut režisérů, kteří se  záměrně vyhnuli studiovce, aby  tohle byl jejich první projekt. A nechci vyvolávat přehnaná očekávání, protože sám jsem žádná neměl, byl to jen "another horror movie, that got quite popular, ey, so i might check it out, bruv", nicméně ten konec(!). LOL. Byl jsem jak surprised Chriss Pratt. Doporučuju pro lepší efekt sledovat večer, nebo v noci a nejlépe o samotě. Ženský se budou krčit ke svému muži, aby je před tím děsěm zachránil, ale já jsem si řekl, že když jsem v sedmi sledoval slashery, tak to přece dám. Já jen čekal, co mě chytí za nohy pod stolem a ono nic... ale od 'Martyrs' jsem nenarazil na tak "fucked up" záležitost. Bravo. 8.5/10 (ale definitivně mám chuť tomu skoro dát pět hvězd už jen za to, jak dobře zpracovanej je to horor). P.S.: Málem bych zapomněl, ten rap song před seancí je "Sadistik - The Moon Smiled Back At Me", kdyby někdo náhodou... () (méně) (více)

Wally

Párkrát jsem si zazýval a to není dobré... Nápad perfektní, ale realizace mne po odhalení 'toho fíglu' dál nebavila... Za mne to mělo větší potenciál. Částečně bych to asi připsal nesympatickému obsazení...nebylo komu fandit... ()

perna182

Podle traileru jsem čekal přinejlepším průměrnou podívanou s teenagery vyvolávajícími duchy. Nicméně neobvyklý koncept je zde vyveden téměř k dokonalosti skvělou volbou postav, které táhnou a ani na chvíli nenudí, ani neotravují svým nelogickým chováním. Až mě překvapilo jak rychle těch 94 minut uběhlo. Pro mě jeden z těch o dost lepších duchařských filmů. ()

Nemec

Nesnáším horory, a to z jednoho důvodu. Nerad se lekám, ale abych se obhájil mám rád strach a napětí (když jde samozřejmě o filmy). Takže když mě přítelkyně zeptala, jestli s ní nepůjdu do kina na horor, tak jsem řekl jasně proč ne. No long story short, byl posranej až za ušima už u trailerů před filmem. Takže asi tak, ale teď k filmu. Koncept příběhu a samotná myšlenka za ním je super, kritika nenasytnosti a sklonu k závislostem naší “mladé“ generace lol mě chytla. Ale jedno velké ale zde zase mám, a to ale je zastoupeno nedotažeností pravidel okolo oné ruky a jejich následků, což se odráží i na postavách, protože není nic divnějšího než, když se postava chová nějak a já (jako divák) netuším proč. A nakonec film skončí a já nevím proč se hlavní postava rozhodla tak jak se rozhodla, nejsou dořešeny jiné vedlejší postavy, které působili, že jsou totálně v řiti a film vám řekne hej už je to ok. Ale vůbec to nezapadá do pravidel, které film následně nastolil. Prostě mi příběh přijde nedotažený a nebo jsem ho prostě nepochopil (což je taky možnost). Audiovizuál super kamera a světla sedí do konceptu a dobře tvůrci pracují s vizuálníma hříčkama a zvuk je ok (nerozumim zvuku, ale nic moc mě tam nesralo). Celkově bych o tom řekl že hezky natočenej a ozvučenej film s dobrou myšlenkou, ale neustálený scénářem, který tomu ubírá váhu a srozumitelnost. ()

Strandmon

Talk to me je malý snaživý Australský horůrek, který je hodně chválený v zahraničí a musím říct, že je k tomu rozhodně důvod. Ačkoliv je to duchařina, tak snímek nesází na nějaké lekačky nebo přehnané gore, ale vybral si jít cestou takového hutného duchařského psycha a já to celé sežral i s navijákem a to hlavně proto, že znepokojení diváka nabírá v několika sekvencích hodně solidní intenzitu. Je to osobité, originální a celý film se vyznačuje takovou jinou pachutí, než jiné teenage horory, což nedokážu úplně popsat. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni a charaktery jsou skvěle vykreslené. Režie je citlivá a přesně ví, kdy má ubrat a kdy to naopak přidat na maximum (na debut opravdu solidní), příběh má hlavu a patu a ani s koncem jsem neměl jediný problém. Palec nahoru a těším se na další počiny tohoto režisérského dua. ()

mclenin

Pre mňa zatiaľ najlepší horor tohto roka, skvelá práca s budovaním atmosféry, žiadne lacné jump scares či strašenie hlasnými zvukmi, ale vytváranie a negácia očakávania diváka s dôrazom na znepokojivé a tiesnivé momenty. Miestami síce zľahka prekročí hranicu strachu zbytočnou doslovnosťou avšak aj napriek tomu mi to veľmi evokovalo majstrovské Hereditary a takmer po celý čas som mal veľmi nepríjemné pocity. Takto si predstavujem moderný horor. ()

bobstock

Úctihodně strašidelná prvotina s atraktivní a svěží vyvolávačkou duchů použitou v rámci získávání followerů na sociálních sítí. Sympatické real postavy a creepy postavičky z onoho světa se bohužel potkali s nekonzistentní gradací, kdy sem se těšil na velké finále, které nepřišlo v požadované násilnosti či úchylnosti, ale zase přispělo k pokračování v jisté frančíze, na kterou si asi počkám. 65% ()

Oralfabet

Hodně impozantní prvotina, která má styl, nebojí se pořádně přitvrdit a dokáže se divákovi doopravdy dostat pod kůži. Jednotlivé prvky sice v teorii nezní kdovíjak originálně, ale bratrům Philippouovým se podařilo je poslepovat dohromady tak, že z nich vyšel dost osobitý celek. U prvních seancí jsem byl fakt celkem nadšen, v druhé polovině nadšení lehce opadlo, ale vzhledem k střídmé stopáži jsem se stejně nestihl začít nudit, navíc úplně poslední záběr byl celkem perfektní. Jo a Sophie Wilde podává ve své první roli v celovečerním filmu extrémně silný výkon. Bratrům držím palce a jsem zvědav, s čím přijdou příště, řekl bych, že to bude stát za pozornost. 7/10 ()

Kejf.

Na zaklade prehajpovanych ohlasu jsem asi mela vetsi ocekavani. Nebylo to spatny, ale spis takovej lepsi Netflix. Kdyz uz to ke konci zacalo trosku vic gradovat, prisel konec filmu. ()

cuchillo

Cool vyvolávačka duchů. Solidní horor a řekla bych, že ne úplně tradiční, rozhodně tam nenajdete mnoho prvoplánovaného strašení. Chování hlavní postavy je logické a hlavně uvěřitelné. Ke konci to trošku ztrácelo dech, ale poslední záběr byl perfektní. Silné tři hvězdičky. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD