Nevyřešený případ

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1988, 107 min

Se sherlockovskými adaptacemi se v současnosti trhá pytel, vlastně se trhá od počátků kinematografie; dle statistik se jedná o nejadaptovanější literární postavu vůbec. Mezi vícero-méněro rutinními nebo poplatnými pojetími tedy povedené výstřelky potěší. Film staví na škodolibé premise, že Holmes je herecký trouba a k vyšetřování nenápadně píše notičky geniální doktor Watson. Poněkud jednostranné rozdělení vloh a talentů z původního pojetí je poopraveno - Sherlock má charisma, Watson rozum. Kromě scénáře, který téma hravě a zdatně těží, aniž by zatěžovalo detektivní zápletkou, přispívá k neslušné zábavnosti hlavně ústřední herecké duo. Kingsley je nicméně odsouzený k roli zhrzeného, nudného génia dedukce, takže příležitost zářit dostává především šarmantní pitomec Michaela Cainea. Nactiutrhání legendy je slušná bžunda. Škoda, že na světlo světa nejspíš nikdy nepřijde záměr restartovat Sherlocka Holmese se duem čmuchalů Sachou Baronem Cohenem a Willem Ferrellem.(31.5.2014)

• honajz

Úvodní nápad je skvělý a šaráda se záměnou, kdy Watson je mozek a Sherlock jen opilec a nájemný herec, vskutku dobře podaná i zahraná. Ale co je to platné, když jinak film nudí? Vtipy nejsou často dotažené do konce, jindy jsou zbytečně slapstickové - viz pes ve Windermere, a těch pár skutečně dobrých nakonec zjistíme, že se jen opakuje. Na ztřeštěnou komedii je to však zase málo ztřeštěné, to by v tom musel hrát Peter Sellers, takže jsem z toho celého hodně na rozpacích. Spíše jsem celou dobu nechápavě vrtěl hlavou, jako proč je zde tato scéna a skutečně to tvůrci chtěli podat takhle?(19.7.2012)

Povedená variace na holmesovské příběhy, těžící ze dvou situací a to za a) převrácení rolí mezi Holmesem a Watsonem, takže zatímco legendární detektiv je najednou alkoholu holdující, neschopný bývalý herec, tak Watson zaujímá jeho roli geniálního vyšetřovatele a bojovníka proti zločinu, a za b) většina ostatních postav z klasického románového universa pravdu netuší a tak se k nim chovají stále tak jako by odpovídali klasické předloze. A z tohoto nesouladu pramení většina vtipných situací v čele s pro mě tou nejpodařenější, prohlídkou domu podezřelého a odlákávání Lestrada (ve výborném podání Jeffreyho Jonese) od skutečného pátrání a mnoho povedených dialogů, kdy se nic nechápající Holmes ubezpečuje, co že to vlastně právě dělá a proč. Film si spíše užijí znalci předlohy, kteří si tak jako já vychutnají povedené hraní s klasickými klišé a jimž nevadí, že si autoři střílí z jejich oblíbené postavy. Navíc, pokud by šlo o znevážení geniálního detektiva, tak ať si případní bručouni přečtou knihu Sherlock Holmes a Obří krysa ze Sumatry, kde v názvu zmíněný hlodavec skutečně není nápaditou metaforou pro nějakého velkého zločince :-)(20.1.2010)

Roztomilá komedie, která sice využívá klasický model outsidera, jenž se v rozhodující chvíli "pochlapí", ale hlavní důraz spočívá v parodii na systém celebrit - viz nádherný výlet na anglický venkov se zastavením v malebném "Shakespeare arms". Vše vrcholí akčním finále v divadle. A jak Caine, tak Kingsley se ve svých rolích vyžívají.(7.2.2009)

Perfektni parodie. Mame tu vicemene regulerni detektivni pripad, jakejch klasickej Sherlock resil spousty, jenze je tu jeden zasadni rozdil. Holmes je vecne nality vymasteny hovado, co absolutne nic nevi a Watson je ten genialni detektiv, kterej koukne na cloveka a vi, co mel k snidani. A na tomhle je vicemene postavena vetsina forku. No a navic je tu paradni obsazeni, Caine je takova jistota, takze me jeho paradni vykon neprekvapil, zato Kingsley, kteryho vetsinou zrovna nemusim, me velmi prijemne prekapil a navic vypada, ze by klidne moh jit delat i zaporaka. Takze tak nak nevim, co filmu vytknout, mozna lehce zkratit, ale to je tak vsechno, takze slusny 4*.(4.6.2009)