Průměrná a málo vzrušující detektivka, spíše to byl psychologický pohled na dva lidi, kteří spolu žijí - nežijí, jejich manželství trvá pouhou setrvačností. Náladová a nepříliš pohledná stárnoucí manželka svým vystupováním přispěla k tomu, že si pan Horáček našel krásnou mladičkou dívku, s níž čeká dítě. V hysterickém záchvatu při návratu z večírku se zahraničním zákazníkem strhne Horáčková manželovi volant ve chvíli, kdy vůz stopuje mladá studentka. Smrt této dívky vyprovokuje Hedviku, aby manžela vydírala fotografiemi, které pořídila, když se Horáček skláněl nad mrtvou dívkou... Toto vydírání nakonec vede Horáčka k průhledné vraždě manželky. Role starého strýce svěřena z úcty ke stáří panu Šmeralovi, Adamíra - to byla jeho klasika, Budínová - asi nejlépe zpracovaná figurka... Tři ¨hvězdičky.(24.10.2016)

Jak se tak rozhlížím, nacházím pouze průměrné hodnocení, což mi přijde škoda. Drama, částečně psycho, prostě krimi. které je pojato netradičně a právě ona netradičnost se myslím více než vyplatila. Pravdou je, že film vyzdvihuje do nebes herecké umění pana Adamíry a paní Budínové. Scény u kterých jsem se více rozrušila, byly s panem Adamírou, možná jsem čekala, co pěkného mi plátno nabídne, jakožto zvědavé ženské :) Možná je to opravdu tím, ale mě se film líbil na plných pět! :)(30.5.2014)

Pomalu a postupně zjišťuju po létech vyhýbání se, že tyhlety detektivky, které spíše než krimi filmy jsou psychologickými dramaty, překvapivě můžu. Docela mne proto udivuje zdejší nízké hodnocení. Dobře, film je pomalejší a "bez akce," ale to pozvolné přituhování a nahlížení pod kůži ke konci za to stojí. Že Adamíra výborně zvládá i nekladné postavy, to nepřekvapí, ale Budínová je výborná. Úmyslně zkratkovitý závěr s posledním záběrem na kouřícího Šmerala ve tmě, číhajícího na oběť jako sup, je něco mezi koncem a la noir a směšnou ironií.(6.7.2014)

Některé filmy mi utkví v hlavě a já s údivem zjišťuji, že i po týdnu po shlédnutí na film stále myslím. Tohle se mi stalo i se Svědectvím mrtvých očí a já poté navýšil hodnocení o jednu hvězdičku. Asi proto, že příběh (nepovedené manželství, nevěra a pokusy o zoufalé řešení) je vlastně ze života a že se pravidelně odehrává v nesčetných manželstvích. A hlavní hrdina Jiří Adamíra podal opravdu skvělý výkon.(11.7.2014)

V tomto filmu převažuje spíše to drama nad krimi. Policisté a pan Šmeral zde hrají druhé housle ústřednímu manželskému páru. U něj mi však něco chybělo .... na začátku filmu, když byli spolu, tam byla docela idilka a šlo spíše o příběh záletného manžela. To, že tam jsou nepřekonatelné rozpory, vyplynulo z ničeho nic ke konci v automobilové scéně, ve které se rozvodové drama v pár vteřinách smrtí stopařky posunulo zase do otázky života a smrti. Závěr filmu se mi pak už líbil a pan Adamíra si zaslouží za jedna.(28.6.2009)

• - Když se J. Adamíra s milenkou na chatě kropí vodou, má na sobě bílou košili, v dalším záběru má košili kostkovanou. (M.B)

• - Natáčelo se v Nalžovicích, Božeticích, Praze Břevnově, Hlubočepech, Vinohradech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Autor hudby Jiří Šust použil některé hudební motivy z tohoto filmu také ve snímku Vesničko má středisková (1985). (gug)